vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, dkostas, thanos1071, Jorge

Twitter

Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Με τέτοια φαντασία και διερεύνηση κάθε λεπτομέρειας, ποιος να έχει δοκιμάσει ή να έχει άποψη;
Προσωπικά περιμένω εντυπώσεις από 4 διαφορετικές μάρκες. Ειδικά για το πάντρεμα της φράουλας με το λεμόνι. Για τα FA ξέρω ότι δεν έχουν ιδιαίτερη οξύτητα τα λεμόνια, αναρωτιέμαι όμως για το αποτέλεσμα του δεσίματος με τη φράουλα της INW.
Συμφωνώ για την κρέμα και τη μαρέγκα.
Για τα με(ν)τόπισθεν, [ναι, στο υπόβαθρο πρέπει να μπει κάτι τέτοιο και αν] μπορείς να δοκιμάσεις το diy σου χωρίς αυτά και να τα προσθέσεις μετά, αν χρειάζεται.

Για όσους δεν το ξέρουν δύο εύκολοι τρόποι να βρείτε συνταγές για ένα συγκεκριμένο άρωμα ή συνταγές βάσει όλων των διαθέσιμων αρωμάτων σας:

1. http://e-liquid-recipes.com ----> Resources ----> Flavor list ----> "Το άρωμα για το οποίο ενδιαφέρεστε" ----> Recipes

2. A. http://e-liquid-recipes.com  - ανοίγετε λογαριασμό
    Β. Resources ----> Flavor list ----> "Ένα άρωμα σας" ----> Add  to stash - επαναλαμβάνετε τη διαδικασία για όλα σας τα αρώματα
    Γ. User ----> What can I make - θα σας βγάλει όλες τις διαθέσιμες συνταγές για το στοκ αρωμάτων που έχετε

Αποσυνδεδεμένος Gorgolemis

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
CapellaSweet Straberry RF
 Lemon Meringue Pie
 Μπισκότο Ζάχαρης/Sugar Cookie
 Κρέμα Βανίλιας V2/Vanilla Custard V2
 Φράουλες & κρέμα γάλακτος/Strawberries & Cream
InaweraCONCENTRATE CAPPUCCINO
 CONCENTRATE TWO APPLES
 E-FLAVOUR TABACCO "BLACK CHERRY"
 E-FLAVOUR TABACCO "GOLD DUCAT" 
 E-FLAVOUR TOBACCO "BAHRAINI APPLE GOLD"
 FLAVOUR SHISHA TYPE FRESH MINT
 FLAVOUR SHISHA TYPE STRAWBERRY 
 FLAVOUR SHISHA TYPE VANILLA 
 RY4 
 Orange Shisha type
After 8Bite Me Flavor
 Smoke Flavor
 Ambrosia Flavor
FAApple Pie
 Caramel
 Lemon Sicily
 Fuji Apple
 Custard 
 Meringue
 Fresh Cream
 Lime Tahity (Cold Pressed)
 Vienna Cream
 Cookie
 Grape Concord
TFABrown Sugar
 DX Graham Cracker
 Acetyl Pyrazine (5%)
Παιδιά έχω πάρει αυτά για το πρώτο μου DIY.
Εχω κάποιες συνταγές να κάνω αλλά θα χρειαστεί χρόνος για ωρίμανση.
Επειδή έχω ξεμείνει από έτοιμα και δεν θέλω να πάρω άλλα ,Θέλω να μου προτείνετε κάτι εύκολο και αν είναι δυνατόν να το ατμίσω και αύριο.....
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Μου αρεσει το CAP Lemon Meringue Pie ακομα και μονο του, γυρω στο 6%.
Ατμιζεται και κατευθειαν αν και φυσικα γινεται καλυτερο οσο περναει ο καιρος.

Σε αυτο μπορεις να προσθεσεις 1% FA Lemon Sicily για εμφαση στο λεμονι και 1% FA Biscotto για λιγο γευση βασης παραπανω.


Απο εκει και περα, FA Biscotto 2% και FA Lemon Sicily 3-4% με 1% FA Meringue θα σου δωσουν ενα ωραιο ξηρο μπισκοτο λεμονιου. Κι αυτο βεβαια με τις μερες θα γινεται καλυτερο (3-4 μερες).

Tελος, μπορεις να δοκιμασεις 1% INW Shisha Strawberry μαζι με 3% FA Lemon Sicily για μια ωραια μιξη λεμονιου και φραουλας (Η INW Strawberry ειναι πολυ δυνατη και παιζει να μη σου αρεσει, αλλους τους τρελλενει, αλλους τους βγαζει χημικη γευση, εγω την θεωρω εξαιρετικη, αλλα σε πολυ μικρο ποσοστο). Σε αυτα μπορεις να προσθεσεις ειτε Μαρενγκα (FA) ειτε FA Fresh Cream, η πρωτη θα σου δωσει πιο βαρια αισθηση στο χτυπημα, η δευτερη πιο γαλακτωδη (οι γευσεις αυτον ειναι πολυ απαλες και χρησιμοποιουνται κατα κορον για να γεμισουν το χτυπημα. H meringue λειτουργει και σαν γλυκαντικο, σαν την Ethyl Maltol, κι αυτη δε χρειαζεται ποτε να υπερβει το 2%.

Γενικα σα μπουσουλας, αν βαζεις παραπανω απο 4% απο αρωματα της FA κανεις κατι λαθος. Ειναι πολυ συμπυκνωμενα.

Αποσυνδεδεμένος itasoulas

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
     Booster (Tiramisu) (FA)
    Brown Sugar (TPA)
    Butterscotch Ripple (FW)
    Cactus (Inawera)
    Caramel (FA)
    Chocolate (FA)
    Cocoa (FA)
    Coconut (FA)
    DX Bavarian Cream (TPA)
    DX Sweet Cream (TPA)
    Dx Whipped Cream (TPA)
    Forest Mix (Forest Fruit) (FA)
    Graham Cracker (Dark) (TPA)
    Hazel Grove (Hazelnut) (FA)
    Jamaican Rum (FA)
    Lemon Sicily (FA)
    Marshmallow (FA)
    Meringue (FA)
    Nonna's Cake (FA)
    Nut Mix (FA)
    Peanut Butter (TPA)
    Pistachio (FA)
    Red Touch (Strawberry) (FA)
    RY4 (FA)
    RY4 Double (TPA)
    Strawberry (Shisha) (INW)
    Sugar Cookie v2 (Cap)
    Sweetener (Sucralose) (TPA)
    Vanilla Bean Ice Cream (Cap)
    Vanilla Shisha (Inawera)
    Vanilla Swirl (TPA)
    White Peach (FA)

Εχει καποιος/καποια να μου προτεινει ιδεες για ενα απλο αρωμα εντονης βανιλιας απο τα παραπανω? Χωρις να σημαινει απαραιτητα μεγαλο ποσοστο αρωματος-μπουχτιστικο...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Sugar cookie 5%
Vanilla shisha 2%
Meringue 1%

ειναι μια καλη αρχη για ενα μπισκοτο βανιλιας.
Σε αυτο μπορεις να προσθεσεις Lemon Sicily (3-4%) για ενα μισκοτο λεμονιου με βανιλια και Vanilla Swirl (1% για αισθηση icing), ακομα και λιγο Bavarian Cream (αν και δεν ειμαι καθολου fan της DX σειρας).

Το booster ταιριαζει πολυ με την καραμελα και το Butterscotch ripple (το booster στο 2%, ειναι παρα πολυ δυνατο).

Τη σοκολατα και το κακαο σε αναλογια 1:1, 2:1, 1:2 (αναλογα τι ειδους σοκολατα θελεις, οχι πανω απο 2% το καθε ενα) μπορεις να τα ταιριαξεις με το μπισκοτο ή με το αμυγδαλο ή ακομα και με το φυστικοβουτυρο (αυτο σε ποσοστο πανω απο 4-5%), και μαζι με Sweet Cream θα γινει πιο κρεμωδης η σοκολατα.

Το forest mix ειναι εξαιρετικο και απο μονο του, αν θελεις να το εμπλουτισεις, μπορεις να τονωσεις την φραουλα με την FA Red Touch στο 2%, ειτε να δοκιμασεις καρυδα (το εχω ξαναγραψει, αλλα ποτε δεν παει χαμενο, τα FA δε θελουνε μεγαλο ποσοστο). 

Eξαιρετικο ταιριαγμα το Butterscotch Ripple (3-4%) με το RY4 (3-4%) (TPA). Μαζι με το Booster (1%) θα σου δωσουν ενα γεματο (ισως παραπανω απο οσο θελεις, εμενα μου αρεσει αυτη η γεματη γευση) καπνικο.
Κι αν θες να κανεις το καπνικο πιο ενδιαφερον, βγαλε το booster και δοκιμασε Pistacchio. Προσθεσε Vanilla Swirl (στο 3%), Sugar Cookie (4%).

Το προφιλ θα θυμησει κατι απο Relax (Eliquid France).

Αυτα, εχεις κι αλλους πιθανους συνδοιασμους, αλλα νομιζω αυτα ειναι καλα για αρχη.


ΥΓ. Οποτε βαλεις Cactus, μην ξεπερασεις το 0.5% ειδαλλως θα γινει παρα πολυ floral το αποτελεσμα σου. 

Αποσυνδεδεμένος itasoulas

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε Rbmkn4 ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες. Στο ιδιο μηκος κυματος ειμαστε. Για cactus παντα σε 0,25% το βαζω. Αρχικα φαινεται πολυ αλλα θελει ωριμανση υγρο με αυτο μεσα, αυτο ειναι το μονο σιγουρο (για εμενα πανω απο 5-7 ημερες σιγουρα). Οσον αφορα το tiramisu της FA αμα σου πω οτι και σε πολυ μικρες αναλογιες το θεωρω παρα πολυ δυνατο. Δεν το εχω δουλεψει αρκετα εως τωρα αλλα οτι εχω φτιαξει με αυτο εχει παει νεροχυτη. Μιλαμε για ποσοστα κοντα στο 1% και κατω. Μαλλον δεν ειχα επιτυχια στο ταιριασμα των αρωματων.

Τωρα οσον αφορα τη βανιλια, στοχευω κατι παρομοιο με strong vanilla απο innovation οποιος εχει δοκιμασει.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Αν θελεις πραγματικα καλη βανιλια, τοτε η Holy Vanilla της DIYFS ειναι μονοδρομος.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #53 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:46 »
Έχει κανείς να προτείνει καμία απλή συνταγή με honeydrew melon της Capella? Έχω στην κάβα μου αρκετά κρεμώδη-βανιλοειδή αρώματα και σκέφτομαι για κάποιον συνδυασμό πεπόνι-κρέμα. 

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #54 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 21:58 »
RY4D (TPA)
VANILLA CUSTARD V2 (CAP)
DX BAVARIAN CREAM(TPA)
Έχει κάποιος συνδιάσει αυτα τα αρώματα;
Έχω βάλει και ωριμαζουν ry4d 8% vc 3% dx 2% και στις 10 ημέρες που το δοκίμασα το dx τα καλύπτει όλα ειναι πολύ έντονο,να το αφήσω να ωριμάσει ή να ανεβάσω ποσοστο vc;επίσης έχω ap(tpa) και marshmallow flavor west. 

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #55 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 22:07 »
Άφησέ το άλλες 15 μέρες. Θα αναλάβει δράση το RY4D και θα σκεπάσει τα πάντα...

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #56 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 22:24 »
Δεν θα πάρεις σωστή γεύση στις 10 μέρες. Αφού έβαλες vanilla custard θέλει τουλάχιστον 20-25 μέρες να ωριμάσει το υγρό. Άστο λίγο ακόμη, θα δώσει και το RY4D περισσότερη καραμέλα.

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #57 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 23:52 »
οκ αν εγκρίνετε τα ποσοστα θα περιμένω! :thumpup:Να βάλω και marshmallow η θα παει κουβα; μου το εκανε δωρο το chosenfew και δεν ξερω με τι να το συνδιάσω.

Αποσυνδεδεμένος SpyPower

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #58 στις: Οκτωβρίου 21, 2017, 18:39 »
Νέος στο forum, 1 χρόνο στο DIY. Χρειάζομαι πληροφορίες στο DIY γιατί πλέον μόνος μου δεν τα καταφέρνω.
Το profile μου με το stash μου είναι το e-liquid stash .
Το πρόβλημα που θα ήθελα να λύσω είναι:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!
Φτιάχνω το Cosmic Fog Sonrise V1 και για 20 μέρες είμαι καλά. Μετά απο 20 μέρες το βαριέμαι. Όταν λέω βαριέμαι, μάλλον έπαθα κάτι σαν το vapers tongue. Με βάση το fog sonrise φτιάχνω κάτι άλλο και βλέπω οτι δεν αντέχω την καρίδα 'η τον ανανά.
Συνεχίζω με τα φρούτα και φτιάχνω διάφορα με φράουλα. 10 μέρες άντεξα με αυτά.
Μετά αλλάζω ρότα στα custards. Γουστάρω για 2 μήνες μέχρι που ξεμένω και ρίχνω 3ml στο theorem μου απο το παλιο sonrise (10 μήνες σε πλαστικό μπουκάλι (3ml είχαν περισσέψει) που το χτυπούσε και ο ήλιος) και είναι 10 φορές καλύτερο απο αυτό που έκανα εκείνη τη στιγμή.
Αλλάζω πάλι κατέυθυνση και δοκιμάζω φράουλα με λίγο cheesecake. Είμαι στις 10 μέρες και δεν κατεβαίνει ευχάριστα.
Halp. Παρακαλώ βοηθήστε με να βρώ 5 MUST have DIY. Seeking guidance.
Είχα φτιάξει το Mother's Milk με την διαφορά οτι έβαλα αντι για Sweet Strawberry, RF Sweet Strawberry (Cap), mixed στις 30/09. Ήταν καλό, αλλά για μένα δεν αξίζει τα 700 votes στο e-liquid-recipes.
Τώρα έχω το ακόλουθο αλλά δεν είχα Meringue (μαρένγκα)και μου φαίνεται υπερβολικά μουντό. Κουραστικό. Χωρίς σπίθα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 21, 2017, 18:57 από SpyPower »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γραφουμε τα διαθεσιμα αρωματα και προτεινουμε συνταγες
« Απάντηση #59 στις: Οκτωβρίου 21, 2017, 18:51 »
Πολύ φυσιολογικά μου ακούγονται όλα. Δεν καταλαβαίνω σε τι θες βοήθεια :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180319 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10098 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12