vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

In'Sane by Athea Mods

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
In'Sane by Athea Mods
« στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 13:46 »
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Περιμένοντας να φύγει το 16 μου φύλαγε προς το τέλος η χρονιά μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και αυτή είναι ο In'sane.

Χαρακτηριστικά ατμοποιητή :

  • Diameter: 22 mm
  • Size: 29 mm with drip-tip
  • Capacity: 2ml
  • Airflow: 3 different air-hole dimensions
  • Base, Top-cap, screw are made from: 316L stainless steel (surgical grade)
  • Tank is made from : Quadrant PC1000
  • Driptip: Delrin black
  • Positive Contact: 510 connector 316L stainless steel
  • Insulators : Peek

Είναι ο πρώτος ατμοποιητής της Athea με βαμβάκι και μπορώ να πω με σιγουριά οτι κάνανε μια εξαιρετική δουλειά.
Ο ατμοποιητής έρχεται με 3 airflow reducers για διάφορες επιλογές αέρα αφού η ρύθμιση γίνεται μόνο με αυτά τα 3 κομμάτια , εξωτερικά δεν μπορεί να γίνει η οποιαδήποτε αλλαγή.

Τα airflow reducers είναι για τις εξής ρυθμίσεις :

Κλειστό για τσιγαρίσιες τζούρες. Δουλεύει πάρα πολύ καλά , σαν τζούρα μου θύμισε αυτή του Cloud One και ενώ βλέπεις ότι ο ατμοποιητής από κάτω είναι σχεδόν κουφιος με τις τεράστιες οπές αέρα που έχει το αποτέλεσμα της τζούρας είναι μια σφιχτή , απαλή και αθόρυβη τζούρα ,  πραγματικά καταπληκτική υλοποίηση.

Μεσαίο άνοιγμα και μεγάλο άνοιγμα : Αυτές οι 2 ρυθμίσεις μετατρέπουν τον in'sane πραγματικά όπως το λέει και το όνομα του , σε ένα τρελό εργοστάσιο παραγωγής ντουμανιού και γεύσης. Σε αυτές τις ρυθμίσεις εκμεταλλευόμαστε όλον τον αέρα που έχει να μας δώσει ενώ σε γεύση προς μεγάλη μου έκπληξη δεν υπάρχει η παραμικρή αλλοίωση ίσα ίσα σου δίνει κάποιες νότες σε υγρά που με το τσιγαρίσιο δεν τις ένιωθες , αυτό βέβαια ισχύει και αντίστροφα.

Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση στον συγκεκριμένο είναι το πως μεταμορφώνεται όταν αλλάζεις στήσιμο και ρύθμιση αέρα , είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή, που ένιωθα ότι έχω 2 διαφορετικούς ατμοποιητές (τσγιαρισιο,ανοικτο) τόσο λόγο αέρα αλλά και επιλογής υλικών για το κάθε στήσιμο. Αναλυτικά παρακάτω.

Το στήσιμο του κλειστού αέρα ήταν Nichrome 80 28 awg 2.5mm πυρήνα spaced coil στα 0.86 οhm & Drago Cotton (αυτό στις φωτογραφίες) , υγρό δοκιμής Philip Rock Creme de la Creme (καφές με φουντούκι για όσους δεν ξέρουν το υγρό).

Γεύση εξαιρετική για τα δικά μου γούστα , χτύπημα ικανοποιητικό και όλη η απόλαυση είναι στη τζούρα , απαλή και αθόρυβη σαν αυτή του Gsl. Έγινε άμεση σύγκριση με παρόμοιο στήσιμο με Doggystyle 2k16 στο ίδιο υγρό . Μια μικρή γεύση γιατί θα το δείτε σύντομα στον Star Wars Vs του φίλου Joe πιστέυω ότι ο In'sane αποδίδει το συγκεκριμένο υγρό πιο κοντά στη πραγματικότητα ενώ ο Doggy υπερτονίζει τις γλυκές νότες του συγκεκριμένου υγρού.

Το στήσιμο του ανοικτού αέρα ήταν SS 316L 26 awg 2.5 mm πυρήνα spaced coil στα 0.5 οhm  & Drago Cotton, υγρό δοκιμής Paragon Παγωτό φράουλα. Τώρα ο αέρας είναι επιθετικός ο ατμός συμπαγής και βελούδινος ενώ η γεύση έρχεται κατευθείαν και μένει για αρκετή ώρα σαν επίγευση. Έγινε άμεση σύγκριση  με Richelieu στο ίδιο υγρό . Εδώ έχουμε ξεκάθαρο νικητή τον In'Sane ΄, αποδίδει τα μέγιστα και προς μεγάλη μου λύπη για τον αγαπημένο μου Dripper δεν τον έφτασε ποτέ σε απόδοση ενώ πίστευα ότι το υγρό το απέδιδε εξαιρετικά. Περισσότερα στο Vs.

Κοινά χαρακτηριστικά που έχουν τα 2 στησίματα είναι ο τρόπος που βάζουμε το βαμβάκι μέσα στο τανκ. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στη ποσότητα αλλά και στο αφράτεμα για να κλείσουμε τις εισαγωγές του τανκ για να μην έχουμε διαρροές. Από το πρώτο κιόλας στήσιμο δεν είχα ούτε μια διαρροή αφού οι εγκοπές στο τανκ συντελούν και σαν οδηγοί για την σωστή τοποθέτηση.

Η τροφοδοσία είναι υποδειγματική και στα 2 στησίματα που ανέφερα , χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μόλις αδειάζει το τανκ και ανοίγω για να αναπληρώσω με υγρό γεμίζοντας μόνο το τανκ το βαμβάκι ποτίζει άμεσα και σίγουρα σε πρωτοφανή βαθμό για την δική μου ατμιστική εμπειρία , εκεί είναι και το όλο κόλπο του ατμοποιητή είναι τέτοια η τροφοδοσία στην αντίσταση που είναι λες και ρίχνεις συνέχεια σταγόνες πάνω στην αντίσταση εξού και η γεύση. Βέβαια και ο μικροσκοπικός θάλαμος ατμοποίησης βάζει και αυτός το χεράκι του.

 Η κατανάλωση του υγρού κυμαίνεται προφανώς από το στήσιμο και την επιλογή αέρα που έχουμε. Στο κλειστό με το στήσιμο που ανέφερα η κατανάλωση είναι ανεκτή ενώ στο ανοικτό με το δεύτερο στήσιμο ένιωθα ότι είχα Dripper και έπρεπε να ανοίγω συνέχεια για αναπλήρωση , πράγμα που δεν με απασχόλησε λόγο της απόδοσης του.

Για να μην μακρηγορώ ακολουθούν τα θετικά και τα αρνητικά του ατμοποιητη

Αρνητικά :

  •  Συσκευασία (απαράδεκτη για την τιμή του)
  •  Τιμή
  •  Απουσία ανταλλακτικών (απαράδεκτο για την τιμή του)
  •  Τιμή ανταλλακτικών (πχ 50 ευρώ το τανκ)
  •  Δεν δέχεται άλλο drip tip εκτός του δικού του

Θετικά :

  • Γεύση
  • Τροφοδοσία
  • Κατασκευή
  • Ρυθμίσεις αέρα
  • Εμφάνιση

Κλείνω λέγοντας ότι δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη και σίγουρα όχι αν δεν έχει και άλλους ατμοποιητές στο οπλοστάσιο σου. Είναι μια τρέλα, όνομα και πράγμα που δεν πρέπει να του πας κόντρα αλλά να τον απολαύσεις για την απίστευτη γεύση που σου δίνει .Εγώ προσωπικά χαίρομαι που στο τέλος του χρόνου ανέβηκα άλλο ένα σκαλοπάτι στην απόδοση της γεύσης που δεν σταματάω να ψάχνω ποτέ πάντα για τα δικά μου γούστα βέβαια με πολύ ακριβό αντίτιμο της τάξεως των 160 ευρώ.

Τον in'sane μπορείτε να τον βρείτε στην Ελλάδα στον vaper's boutique.

Σας ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε ακολουθεί βίντεο παρουσίασης στα ελληνικά και φωτογραφίες.








Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 19:09 »
[justify]Από τα ελάχιστα που ξέρω για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή, θα τολμήσω να συμφωνήσω κι εγώ. Εδώ μιλάμε για κάτι άλλο, για ένα διαφορετικό επίπεδο γεύσης. Προσωπικά, έχω προλάβει να δω μπούχτισμα γεύσης σε dripper, και ως μέγιστη απόδοση γεύσης έχω δει στον Richelieu, σαν συνολική απόδοση δε, υπάρχουν πολλοί τιτάνες. Ε, εδώ είναι κάτι άλλο. Βλέπεις τα κομμάτια του κι απορείς, απ' την αρχή μέχρι το τέλος του. Η τιμή του αρχικά, μετά τα λεπτά φύλλα μετάλλου του, οι κόκκινες φλάντζες του, τα μεγάλα ανοίγματα εισαγωγής αέρα, που αφελώς, θα χαρακτηρίσει κάποιος ως υπερβολή στον σχεδιασμό του, το περίεργο δοχείο υγρού, και τέλος η περίεργη διαδρομή τού ατμού μέχρι το ανυποψίαστο στόμα. Δεν ξέρω μέχρι τι σύρματα μπορεί να δεχτεί, δεν τον έχω, και φοβάμαι να πράξω κάτι τέτοιο... Θα έλεγα επίσης: Μην δοκιμάσετε...  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 11:35 »
Καλησπέρα Joe και χρόνια πολλά ;D συμφωνώ με όλα όσα είπες , όσο για τα σύρματα που αναφέρεις έχει αρκετά μεγάλη γκάμα από 28 awg μέχρι και 26/32 clapton έβαλα μέσα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι το πόσο μου αρέσει το drip tip του και ας είναι φαρδύ , αποδίδει τα μέγιστα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 13:54 »
[justify]@drakmor, καλημέρα και χρόνια πολλά. Πραγματικά, έχεις πιάσει κορυφές γεύσης και ζηλεύω τρελά. Πιστεύω πως είναι από τους ατμοποιητές που δεν έχουν μεγάλη ανταπόκριση γιατί είναι πολύ ιδιαίτερος, και δυστυχώς όχι για όλους. Η γεύση είναι αλλού, κι αν, αν, καταφέρω, θα τον ήθελα. Ίδιο επιστόμιο χρησιμοποιώ εδώ και αρκετές ημέρες και ντουμανιάζω όπου βρεθώ κι όπου σταθώ, (αυτά που κορόιδευα...), όμως είναι απόλαυση ο συνδυασμός: γεύση-ντουμάνι.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 14:46 »
Καλημερα και χρονια πολλα! Για το Quadrant PC 1000, ως υλικό,γνωρίζουμε κατι; Ασφάλεια,θερμοκρασίες αντοχής κ.λ.π; Στα πολυμερή δεν ανήκει; Πολυ κοντα στην αντίσταση,το βλεπω να κάθεται. Καμμιά γνώμη επ'αυτου, εχουμε; Γιατι κατά τα αλλα ως ατμοποιητης -αν ειναι όπως τα γράφετε- φαινεται πολυ ωραίος!


Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 15:33 »
@Aποστολος για το PC 1000 σε κάλυψε ο φίλος pugsang , να προσθέσω κάτι ότι αυτό το υλικό το έχω δει και στον Rose 3 και είναι πάρα πολύ ανθεκτικό ακόμα και με όξινα υγρά.

Τώρα ότι έχει να κάνει με το στήσιμο ναι η αντίσταση είναι αρκετά κοντά στον αέρα , ουσιαστικά ο αέρας χτυπάει κατευθείαν την αντίσταση από κάτω εξού η γεύση και το ντουμάνι . Επίσης σε οδηγεί και από μόνο του το deck σε αυτό το στήσιμο για την σωστή τοποθέτηση του βαμβακιού.

@Joe όντως δεν είναι για πολλούς εξού και το όνομα του είναι μια τρέλα :tongue_smilie: όσο για γεύση έπιασε ταβάνι ο άτιμος , θα ήθελα να γράψω και άλλα για το πώς νιώθω όταν ατμίζω από τον συγκεκριμένο αλλά κάποιοι θα με κράξουν. :)) όσο για το ντριπ τιπ και εγώ τα κορόιδευα αλλά τώρα πλέον καταλαβαίνω το πόσο λάθος ήμουν.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 16:15 »
καλοατμιστος φιλε μου,αν και αυτο εινα παραξενια δικη μου,με χαλαει που δεν περνει αλλο ντριπ τιπ.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 19:35 »
Σε ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη , και μένα με χαλάει αυτό και για αυτό μπήκε και στα αρνητικά ,όμως το δικό του δεν παύει να είναι εξαιρετικό.

Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 20:24 »
φιλε drakmor ειναι ευκολο να μας πεις το κομματι που παιζει στο βιντεο ποιο ειναι? ;D
συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 12:21 »
Καλησπέρα stasko είναι instrumental κομμάτι από αυτόν τον κύριο https://www.youtube.com/watch?v=pTA21dlQBls&feature=youtu.be

Δεν είναι δικό μου το βίντεο για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση απλά επειδή τον reviewer τον ξέρω , ξέρω και τι μουσική βάζει 8)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 12:25 »
αν και σε hi end ατμο ,δυσκολα να μην εχεις αρκετα καλη γευση,για τον  συγκεκριμενο,εχω ακουσει απο πολλους οτι βγαζει απιστευτη γευσαρα,σε σημειο τρελας που λεει και το ονομα του χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 12:54 »
Βαγγέλη όπως έγραψα και πιο πάνω δεν μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα γιατί θα πέσουν να με φάνε, τι high end ,εδώ είναι κατηγορία μόνος του. 1 βδομάδα τώρα τον δοκιμάζω κόντρα με ότι έχω και με βλέπω για ξεπούλημα :))

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 13:06 »
απο οτι ειδα παραπανω, κοντραρει στα ισα και ισως ξεπερναει και τον ρισελιε,αυτο τα λεει ολα πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: In'Sane by Athea Mods
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 13:09 »
Και μία φωτογραφία με το dani που πιστευω ότι του ταιριάζει πολυ.

Ναι όντως τον Richelieu ειδικά στις κρέμες τον αφήνει πισω.



Sent from my SM-G925F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498827 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 51 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1552 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108748 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy