vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, Jorge, chrismet, camber

Twitter

Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #150 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 14:06 »
...όταν είχε περάσει από τα χέρια μου ο Ubertoot UTA 2, σκεφτόμουν:
"τι ωραία posts, μακάρι να 'βγαινε κάτι καινούργιο με παρόμοια posts
και με καλύτερη φολοσοφία"... και να που βγήκε. Ενθουσιασμένος!
Και από το deck και από την καμπάνα και από τη γυαλί κι απ' όλα.
Και εμφανιακά με αρέσει μπορώ να 'πω, τα o-rings δεν με χαλάν
καθόλου (what can go wrong with black). Μόνο το πάνω μέρος
με θυμίζει Kayfun V5, και είναι το μόνο μέρος που δεν μου αρέσει
στον Kayfun, αλλά anyway, στο Skyline μου φαίνεται πιο όμορφο.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #151 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 14:40 »
Σίγουρα και ένα δεύτερο δεν θα χάλαγε κανένα αλλα θα ανεβαζε την τιμη εστω και λιγο οπότε καλύτερα να υπάρχει ξεχωριστά αφού δεν θα είναι άμεσα απαραίτητο...βεβαια θα υπαρχει στοκ απο οσο γνωριζω για τους ανασφαλεις να παρουν οσα θελουν.....
Οσο αφορα τις πιστοποιησεις βρισκονται σε εξελιξη και με τετοια ποιοτητα υλικων ειναι δεδομενη...για τα μλ που λες θα υπαρξη αναλογο τανκ που μειωση την ποσοτητα στα μλ τις νομοθεσιας...
Μπάμπη, όταν μιλάμε για ένα προϊόν που κοστίζει €175 στην λιανική, τότε το κέρδος της επιχείρησης δεν είναι 10€ ;)
Πόσο θα μείωνε το κέρδος του κατασκευαστή ένα επιπλέον pyrex;
Το να υπάρχει απόθεμα και στοκ ξεχωριστά παραπέμπει στη λογική του ότι "πρέπει να βγουν κάποια χρήματα και από τα ανταλλακτικά".
Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτή τη λογική, έτσι κινούνται οι επιχειρήσεις, αλλά βρε αδερφέ κάντο αυτό με ένα μεταλλικό τανκ, με ένα frosted, με το άλλο ντεκ κλπ.
Ένα τζαμάκι, ακόμα κι από Guerilla Glass να ήταν δεν σου καταστρέφει το business plan... ;D

Όσο για τις πιστοποιήσεις, ίσως να μην κατάλαβες τί εννοούσα:
Δεν μιλάω για τις πιστοποιήσεις των υλικών. Αυτές λογικά ήδη υπάρχουν και από ότι καταλαβαίνω τα υλικά είναι κορυφαίας ποιότητας.
H TPD όμως ορίζει πως όλες οι συσκευές ατμίσματος πρέπει να είναι Leak-proof (να διασφαλίζεται πως ΔΕΝ έχουν διαρροές)
να είναι Child-proof (δεν μπορούν να ανοιχτούν από μικρά παιδιά) και να έχουν χωρητικότητα υγρού 2ml.
Τα δύο πρώτα πώς εξασφαλίζονται στον συγκεκριμένο;

Επίσης σχετικά με αυτό που είπες για το τανκ των 2ml:
Υποθέτω πως αποκλείεται να είναι ένα τανκ μόνο. Πρέπει να υπάρχει και άλλο (κοντύτερο) σύστημα καμπάνας.
Αλλιώς πώς θα χωρέσει; :dontknow:

Ρε παιδιά αυτό που πωλείται είναι ο ατμοποιητής, Όχι ο reviewer. Ok το review θα μπορούσε να ήταν καλύτερο αλλά ο ατμοποιητής κρίνεται. Έτσι κι αλλιώς θα υπάρξουν και άλλα reviews.

Όταν το προϊόν είναι καινούργιο και δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, και το πρωτοβλέπουμε από ένα review, τότε σχηματίζουμε άποψη από το review.
Και τον reviewer. Που τον επέλεξε ο κατασκευαστής, όχι εγώ. ;)

Στην προκειμένη περίπτωση το review είναι φτωχό από διάφορες απόψεις.
Η ποιότητα της εικόνας είναι επιεικώς μέτρια (ή και πιο κάτω) η καθαρότητα (εστίαση) είναι μαύρα χάλια και σε λίγες μόνο στιγμές βλέπουμε το προϊόν πεντακάθαρα,
ο φωτισμός είναι άνευ σχολίου, και η διάρκεια του βίντεο σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί τις πληροφορίες που παρέχονται. Είναι πιο αργό κι από κουτσή χελώνα με Πάρκινσον.
Αυτά φυσικά και αφορούν το βίντεο και τον reviewer, όχι το προϊόν.

Εφόσον όμως είναι το μοναδικό review προς το παρόν, και από αυτό θα κρίνουν κάποιοι τις επιλογές τους
θεωρώ πως θα έπρεπε να έχει τα ίδια standards ποιότητας που αναμφισβήτητα έχει και το προϊόν. Αλλιώς "βλάπτεις" το ίδιο σου το προϊόν.

Ζούμε στην εποχή της εικόνας. Βασικοί κανόνες marketing είναι αυτά. ;D

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #152 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 14:52 »
θα συμφωνήσω περίμενα το review αντάξιο του ατμόποιητη. βέβαια όσα ήθελα να μάθω τα είδα έστω και θολά. τα υπόλοιπα από κοντά και επίσης περιμένω το review από demian και Todd για να καταλήξω.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #153 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 14:53 »
Θα πω κι εγώ μια γνώμη κι ελπίζω να μην πέσετε να με φάτε... ;D

Δεν τον έχω δοκιμάσει, δεν τον έχω καν δει από κοντά.
Διαβάζω όλα όσα έχουν γραφτεί γι αυτόν, και είδα και το review πριν λίγο.

Φαίνονται πράγματι όλα αρκετά προσεγμένα. Ακόμα και η συσκευασία.
Και είναι λογικό για κάτι σε αυτά τα επίπεδα τιμών.

Αυτό που δεν είναι λογικό σε αυτά τα επίπεδα τιμών είναι το να μην έχει η συσκευασία ένα δεύτερο pyrex.
Από όλα τα κομμάτια του ατμοποιητή το pyrex έχει το μικρότερο κόστος (εντάξει, άντε, και οι βίδες...)
Το θεωρώ ελαφρώς offside κάτι που κοστίζει 175€ να μην έχει ανταλλακτικό pyrex, τη στιγμή που έχουν κλώνοι αξίας 15 δολλαρίων.

Το δεύτερο που με προβληματίζει είναι πως ΔΕΝ είναι TPD-ready.
Το να κυκλοφορείς στην αγορά ένα προϊόν που σε ένα μήνα (!) θα θεωρείται "παράνομο"
(με την έννοια του ότι δεν θα μπορείς να το πουλάς στην εγχώρια αγορά νόμιμα) με προβληματίζει.

Και δεν μπορεί να γίνει και νόμιμο από τη στιγμή που δεν νομίζω να μπορεί να πάρει κάποιου είδους "mini kit" των 2ml εξαιτίας της καμπάνας που διαθέτει.
Τα υπόλοιπα must της οδηγίας TPD (child-proof, leak-proof, κλπ.) δεν μπορώ να τα συζητήσω διότι πραγματικά δεν τα γνωρίζω,
αν και η λογική λέει ότι τέτοιου είδους ατμοποιητές δεν γίνεται να είναι leak-proof και μάλλον ούτε child-proof.

Πολύ θα ήθελα να ακούσω την άποψη του κατασκευαστή πάνω σε αυτό το θέμα.
Συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό και με τις δυο τοποθετήσεις σου.. (Αν και προσωπικά δεν με νοιάζει αν είναι TPD ready...) Ειδικά την πρώτη γιατί δεν την απευθύνεις στο νήμα του κατασκευαστή? Θεωρώ τον Βασίλη σοβαρό και θα ήθελα να ακούσω την άποψη του.
Επίσης είμαστε σίγουροι για την τιμή, το έχει ανακοινώσει επίσημα ο κατασκευαστής, γιατί άκουσα για πιο χαμηλή από πηγή που δεν μπορώ να ελέγξω την εγκυρότητα της...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2016, 15:00 από chzamp »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #154 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 15:16 »
To review ούτε εμένα μου άρεσε, αργό, κακή εστίαση-φωτισμός και φτωχά ελληνικά.. πιστεύω ότι έγινε βιαστικά και θα μπορούσε να βγει και 2-3 μέρες μετά την κυκλοφορία, σιγά τ' αυγά!
Για το pyrex που λέτε, δεν ξέρω πόσο θα επιβάρυνε το κόστος παραγωγής, ξέρω μόνο ότι μου είπε ο Βασίλης, ότι είναι ειδικής κατεργασίας για να μη σπάζει εύκολα και ότι η προσαρμογή του στον ατμοποιητή ήταν δύσκολη υπόθεση.Χαρακτηριστικά μου είπε ότι το pyrex και η διπλή καμπάνα με τη μηδενική ανοχή μεταξύ εσωτερικής-εξωτερικής, είναι τα σημεία που θα δυσκολέψουν πολύ τους κλωνοποιούς. Αυτό μένει να αποδειχθεί βέβαια.

Τώρα για τα περί TPD ready, εμάς τι μας νοιάζει? Θα μας τον κατασχέσουν αν τον βγάλουμε σε δημόσια θέα? Δε βλέπω που είναι μειονέκτημα αυτό για τον ατμιστή. Εγώ ας πούμε αν έβγαινε στα 2ml δε θα τον αγόραζα, παρά μόνο αν γέμιζε με τη σκέψη. Αν αυτό είναι μείον, αφορά τον κατασκευαστή και μόνο. Για μένα το μείον είναι στο ύψος, όπως ξαναείπα, όχι δηλαδή μεγαλύτερο από Φαινόμενο. Δε θα με πείραζαν τα 23mm αλλά με χαμηλότερο ύψος.
Η τιμή είναι σίγουρη Χρήστο.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 15:31 »
e-spy δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι οπως τα λες για το κερδος και στο λεω γιατι γνωριζω καποια πραγματα....περισσοτερες πληροφοριες απο το βασιλη στο νημα του....

Με αλλαγη του γυαλιου θα γινει η μειωση των μλ απο οσο γνωριζω

καταλαβα πολυ καλα για το τι εννουσες για πιστοποιηση αλλα τα εγραψε ο ribot.....

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #156 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 15:35 »
επειδη δεν το ξερω το θεμα με την αδεια που θα ισχυει οπως λενε για το ανοιγμα απο παιδια και της διαροης υπαρχει αυτη την στιγμη ατμ που τα εχει αυτα;στο μυαλο μου μου ερχεται μονο το aio joyetech,και εγω εχω αυτη την απορια,προφανως δεν θα μπορουν να πουληθουν επισημα απο οτι εχω καταλαβει,επισης θα ισχυει τα 2ml,οποτε προφανως αν τελικα περασει αυτο θα πουλησουν αρκετοι στην ζουλα πανακριβα οτι εχουν,ειμαι περιεργος που θα παει ολο αυτο,προφανως ολοι οι κατασκευαστες βγαζουν περιορισμενα κομματια μεχρι να δουν που θα παει το θεμα.......το ξερω οτι το ποστ μου ειναι off topic,απλα το εγραψα επειδη το ανεφερε ο φιλος spy,καλο απογευμα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος mandraxio

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • to dare is to do
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #157 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 15:41 »
θα συμφωνήσω περίμενα το review αντάξιο του ατμόποιητη. βέβαια όσα ήθελα να μάθω τα είδα έστω και θολά. τα υπόλοιπα από κοντά και επίσης περιμένω το review από demian και Todd για να καταλήξω.

Sent from my SM-G925F using Tapat
Δεν είναι δυνατόν να έχουμε κατασκευάσει τέτοιον ατμό κ να μην μπορούμε να κάνουμε μία αξιοπρεπή παρουσίαση.Γιατι να περιμένουμε κάποιο ν ξένο reviewer? Πιστεύω ότι μία χαρά μπορούσε να γίνει κ εδω υπό καλύτερες συνθήκες βεβαίως βεβαίως.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #158 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 15:48 »
Όσο πιο μεγάλο hype χτίζεις, τόσο πιο εύκολα γκρεμοτσακίζεται! Για μένα μιλάω.
Δεν μου άρεσε! Ετσι απλά.
Δεν πά να χει ωραια ψυχή και καλό χαρακτήρα, εγώ δεν πάω σ αυτά αν δεν με κερδίσει το κάλος και η αισθητική. 

Δεν κρίνω τιμή και εύχομαι ολόψυχα στον ESG να πάει το προιόν όπως επιθυμεί.

Καλά με το review γελούν και οι petri rτa.  Έκανα scrolling να δω καμιά τζούρα και άκουγα για την συσκευασία

Φοβερό εργαλείο πάντως που αποδεικνύει το πόσο πολύ μεράκι και αγάπη υπάρχει στην Ελλάδα για αυτές τις δημιουργίες.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #159 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 16:23 »
Πλεον ολα τα υπόλοιπα εδω

http://vaping.gr/index.php/topic,32617.0.html

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #160 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 16:27 »
Oποτε Μπαμπη μου , εγω θα το γραψω ............
Ευκαιρια που δεν μας βλεπει κιολας ....... :laugh1:

Βρε παλιοπροδοτη Βαγγελη ...................... , με βαμβακι ρε ;;;;;;
Ρε με βαμβακι ;;;;;;;

:))

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #161 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 16:28 »
Παει χαλασε ο κόσμος.....  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #162 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 16:30 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Που θα παει........

Θα γυρισει κι αυτος ξανα .

Μαλλον  για το βινδεον το εκανε .

Δε πιστευω να ειναι τοσο μεγαλος προδοτης ...... ;D

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #163 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 16:33 »
Αυτος ο σκα'ι'λα'ι'ν θα τον βαλει να ξυρισει και το μουστάκι..... :laugh1:
Μεγαλος μεσατοκαταστροφεας......

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru [προεπισκόπηση]
« Απάντηση #164 στις: Νοεμβρίου 19, 2016, 17:27 »
Η συνέχεια από το νήμα της προεπισκόπησης εδώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537403 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238110 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085553 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12