vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 8 χρήστες
Chris66, Tazz, manoslykos, Jorge, dkostas, kostasklf, Koggiot, Tsimio

Twitter

Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:11 »
Star Wars (Ανελέητα VS)


[justify]Καιρό τώρα ήθελα ν' ανοίξω ένα τέτοιο νήμα. “Ο πόλεμος των Άστρων”, ή “H Τιτανομαχία”, ή ακόμα και “Ανελέητα vs”. Δεν ξέρω αν το σκεπτικό μου θα πιάσει τόπο. Ήθελα να βάλουμε σε ένα νήμα όλες τις κόντρες επισκευάσιμων ατμοποιητών που μας έχουν εντυπωσιάσει. Να τονίσω πάνω απ' όλα πως δεν είμαι έμπειρος, δεν προωθώ κανένα “θέλω” μου. Οτιδήποτε γράφω είναι δικές μου σκέψεις και δικά μου συμπεράσματα. Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι να μάθω από εμπειρότερους ατμιστές, και γιατί όχι, να κρατήσουμε ένα αρχείο από συγκριτικά επισκευάσιμων ατμοποιητών.[/justify]

[justify]Με λίγα λόγια. Ας πούμε πως θα καταχωρούνται ως μίνι παρουσιάσεις-συγκριτικά. Μπορούμε να σχολιάζουμε επάνω σε αυτές, και για να μην χαθούμε με διαφορετικές καταστάσεις, θα έλεγα να κρατάμε μία σειρά -όσο μπορούμε-. Όλα αυτά βέβαια μόνο με την πολύτιμη βοήθεια των Συντονιστών, (π.χ. να δημιουργήσουν στην αρχή τού νήματος ένα σχετικό βοηθητικό πίνακα / Eviva vs Apollo, Phenomenon vs Eviva, Cloud One vs Momentous, κ.ο.κ., καθώς επίσης να κρατάνε και την τάξη στο νήμα).[/justify]

Eviva (by Atmistique) vs Apollo (by Leo)

[justify]Θα είμαι πολύ σύντομος και ουσιαστικά τηλεγραφικός. Δεν έχουν μεγάλη αξία τα δικά μου συμπεράσματα, εδώ πρέπει να βοηθήσουν οι εμπειρότεροι ατμιστές. Εγώ απλώς θα καταθέσω τα δικά μου μικρά συμπεράσματα.[/justify]

[justify]Το συγκριτικό αυτό μ' εντυπωσίασε. Ασφαλώς μιλάμε για 2 κορυφαίους ατμοποιητές. Διαφορετικοί, ναι. Όμως είναι και οι 2 στην ίδια πλευρά: επισκευάσιμοι Τιτάνες με κορυφαία απόδοση.[/justify]

[justify]Επέλεξα: [/justify]

[justify]α) Eviva. KanthalA1 0.28mm, 1.8mm πυρήνα, 6 σπείρες, 1.2Ω, 14w. [/justify]
[justify]β) Apollo. KanthalA1 0.28mm, 2.5mm πυρήνα, 5 σπείρες, 1.3Ω, 14w.[/justify]

[justify][Σημ. Ο Apollo είναι πολυεργαλείο (κι ο Eviva βέβαια, με άλλα κουστούμια), μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα. Δεν επικεντρώθηκα στις δυνατότητες / επίσης, χρησιμοποίησα το ίδιο υγρό αναπλήρωσης, Thenancara (Paradisio)].[/justify]

[justify]Τηλεγραφικά:[/justify]

[justify]Eviva: 1) Γεύση: 10/10, 2) Ντουμάνι: 7/10, 3) Χτύπημα: 7/10, 4) Ανάλυση γεύσεων: 10/10[/justify]

[justify]Apollo: 1) Γεύση: 10/10, 2) Ντουμάνι: 9/10, Χτύπημα: 9/10, Ανάλυση γεύσεων: 10/10[/justify]

[justify]Ποιότητα ατμίσματος: και οι 2 είναι για μένα κορυφαίοι, και σε ποιότητα ατμιστικού αποτελέσματος και σε κατασκευή. Δεν τολμώ να αναλύσω τίποτα από τα παραπάνω γιατί εύκολα θα εκτεθώ. Ελπίζω μόνο να είναι χρήσιμο το νήμα. Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε. [/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2017, 10:01 από Buliwyf »

Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:28 »
πολύ ωραίο θέμα , μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:39 »
Μπράβο Joe!
Πολύ καλό topic αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να λάβω μέρος λόγο σύνδεσης...
Γμτο...


Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:47 »
[justify]Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια, όμως δεν πρέπει να πάνε σε μένα αλλά σε αυτά τα σπουδαία "εργαλεία". Πιστεύω πως το νήμα κάτι μπορεί να δώσει, έτυχε να το ανοίξω. Όπως κι αν έχει, ευχαριστώ. @s.i.jerefos, καλησπέρα. Χαίρομαι πάρα πολύ όταν μιλάμε. Αν ταξιδεύεις, σου εύχομαι όμορφες θάλασσες και να είσαι πάντα καλά. [/justify]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2017, 10:50 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:50 »
Αλλη μια εξαιρετική παρουσίαση. ΜΠΡΑΒΟ. Αντε να γυρίσει και ο drakmor να πάρει φωτιά το τοπικ

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 15:55 »
JoeBarTeam εύγε!!!!
Καιρό το περίμενα ένα τέτοιο νήμα, καθώς ήμουν/είμαι πολύ νέος στο άτμισμα και με λίγα ατμιστικά "εργαλεία" ώστε να το ξεκινήσω εγώ.
Εξαιρετική ιδέα φίλε μου!!!

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 11, 2016, 16:01 »
Είχα απορία τόσο καιρό και κάπου πήγαινε το μαυλό μου αλλά δεν τολμούσα να χαλάσω το αποτέλεσμα.
Πες μου ρε joe, όλες αυτές οι όμορφες παρουσιάσεις, πάνω σε χαρτί κουζίνας είναι ;

Σ ωραίος φίλε.


Ως προς το vs δεν μπορώ να πάρω θέση γιατί δεν κατέχω από δαύτους, αλλά έχω εμπειρία από άλλα vs που μόνο ξύλο δεν έχουν παίξει.

Οπότε ΚF 5 από μένα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 13:29 »
[justify]Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά λόγια, (ένας λόγος παραπάνω για να είμαι ένας ακόμα ευτυχισμένος ατμιστής...), κι επειδή δεν μπορώ ν' αναλύσω ούτε τα βασικά χαρακτηριστικά τού 1ου συγκριτικού, παραθέτω τις επίσημες ιστοσελίδες τους, σε περίπτωση που κάποιος φίλος ενδιαφέρεται να τους αναζητήσει.[/justify]

                                              

[justify][Ένα ελάχιστο σχόλιο. Η δική μου βαθμολόγηση, για κάθε συγκριτικό που προσπάθησα να κάνω, στις κατηγορίες (γεύση, χτύπημα, ντουμάνι, κ.λπ.), δεν μου δείχνει απαραίτητα ποιος υπερτερεί πού, απλώς βλέπω απόδοση, μεμονωμένα αλλά και στο σύνολο τού χαρακτήρα κάθε ατμοποιητή. Π.χ., ο Apollo σαν dripper, λογικό κι επόμενο να έχει δυνατότητες για πυκνό ντουμάνι, ο Eviva από την άλλη, δεν έχει ανάγκη κάτι τέτοιο (ως rta / Eviva-T), εξάλλου κάπου-κάπως, και οι 2 έχουν κι έναν άσο στο μανίκι τους (βλ. π.χ. κεραμικό)].[/justify]



Βρήκα αρκετές πληροφορίες όσο έψαχνα, κάτι που μου άρεσε από πιο παλιά ήταν π.χ. εδώ. Κάπως έτσι είχα δει και το User Manual από Leo.




« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2017, 10:21 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 12, 2016, 14:01 »
Mr. JoeΒarΤeam παρακολουθω σιωπηρα εδώ κ μηνες τα post κ reviews σου και σε θαυμάζω για τον τρόπο γραφής και το μερακι που κρύβεται πισω από όλα και κυρίως τις υπέροχες φωτογραφίες σου. Δεν ξερω αν γράφω καλά εδώ αυτά που γράφω αλλά οφείλω να σου δωσω συγχαρητήρια.
Στο θεμα μας τωρα να πω ως χρήστης κ φανατικός (τουλαχιστον τωρα) evivakias οτι με αυτό τον ατμο βρήκα την χρηση τομή για τα θελω μου. Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι από αυτόν σε διάφορους τομείς αλλά και πάλι τους προσπερνά με την ομοιογένεια του. Εγώ προσωπικά με τους eviva μου και τον hurricane του οποίου νομίζω είσαι επίσης λάτρης καλύπτω το 110% των αναγκών μου καθώς εκεί που μενει πισω ο ένας είναι κορυφαίος ο άλλος. Καλή συνεχεια....

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 21, 2016, 15:23 »
Hurricane v1.3 (by E-Phoenix) vs Skyline (by ESG)


[justify]Το ξέρω πως είναι νωρίς, το ξέρω πως όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Όμως η χαρά δεν με αφήνει. Το νέο αστέρι στους επισκευάσιμους είναι εδώ, και κοντράρει τους πάντες. Με περίσσευμα θράσους δηλώνω πως ο Skyline κοιτάζει στα μάτια τον Hurricane. Μάλιστα στο συγκριτικό που έκανα, σε κάποια σημεία ήταν κι ένα κλικ καλύτερος ο Skyline: π.χ. σε γεύση ήταν στο ίδιο κορυφαίο επίπεδο, και η δυσκολία μου ήταν τεράστια, στο χτύπημα σαφώς καλύτερος, στο ντουμάνι δείχνει το δρόμο στον Hurricane, μόνο στην ανάλυση γεύσης είδα μικρή καθυστέρηση (όμως το δικαιολογώ απόλυτα γιατί ακόμα βλέπω νέα πράγματα, ακόμα τον μαθαίνω). Τέλος, στις ρυθμίσεις αέρα και στις εισπνοές, μεγάλη κόντρα (ομολογώ πως κι εδώ ο Skyline με το ανοιχτό ντεκ έχει απίστευτη λειτουργία, απόδοση, και καταπληκτικές εισπνοές. Είμαι εντυπωσιασμένος όσο δεν πάει. Σταματάω όμως εδώ γιατί με όσα θέλω να πω θα γίνω υπερβολικός, ακόμα δεν ξέρω πώς θα τα πάει με διάφορες κατηγορίες υγρών αναπλήρωσης, ή σύρματα ή οτιδήποτε άλλο σετάρισμα κ.λπ. όμορφα πράγματα, το αφήνω για το άμεσο μέλλον, με πιο καθαρό μυαλό, καθώς επίσης, να διαβάσω εμπειρότερα συγκριτικά γι' αυτούς τους 2 κορυφαίους επισκευάσιμους ατμοποιητές.[/justify]


Επιλογή: kanthal 0.4mm, πυρήνας 2.5mm, 6 σπείρες, 0.75Ω, 25 – 40W, υγρό αναπλήρωσης Baker White (Odin 101).

Hurricane v1.3: 1) Γεύση 10/10, 2) Χτύπημα 9/10, 3) Ντουμάνι 9/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10.
Skyline: 1) Γεύση 10/10, 2) Χτύπημα 9/10, 3) Ντουμάνι 10/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2017, 00:56 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 13:08 »
[justify]Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι άγνωστο μέχρι τώρα, απλώς να πω για άλλη μία φορά πόσο εντυπωσιασμένος είμαι με τους 2 αυτούς κορυφαίος επισκευάσιμους ατμοποιητές. Περισσότερες πληροφορίες στις επίσημες ιστοσελίδες των κατασκευαστών, καθώς και στα ανάλογα-πολύτιμα νήματα, εδώ στο φόρουμ.[/justify]

     


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2017, 00:58 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 13:22 »
Phenomenon (by GUS-MOD) vs SQuape X[dream] (by StattQualm)


[justify]Θα είμαι αστραπή. Ο Phenomenon θα είναι για πάντα ένας Phenomenon, πέρα από κουστούμια, και δεν θα μπορούσε να έχει άλλο όνομα πέρα από αυτό. Γνώμη μου, κατασκευάστηκε από ευφυέστατο άνθρωπο, τέλος. Σχεδιαστική αρμονία, γεύση από μαγικό ραβδάκι, ντουμάνι και χτύπημα σε απόλυτη αρμονία κι αυτά. Ο,τι κι αν συμπληρώσω θα είναι ελάχιστο. Από την άλλη. Ελβετική πολυτέλεια και ακρίβεια διαστημικού μυστικού προγράμματος... Τέτοια συγκριτικά είναι χωρίς τελικά συμπεράσματα, διαφορετικοί ατμοποιητές, κι όμως τόσο ίδιοι. Μόνο στον Phenomenon βλέπεις τέτοια εξαίσια υγρή γεύση, στον SQuape, μοναδική ανάλυση, χτύπημα για όλα τα γούστα, ντουμάνι καταπληκτικό, γεύση, γεύση, γεύση. Σταματάω. Περισσότερα στα ανάλογα νήματα και συζητήσεις.[/justify]

[justify]Επιλογή: [/justify]

[justify]1. Phenomenon: Kanthal 0.3mm, 5 σπείρες, 2mm πυρήνας, 0.9Ω, 12w. [/justify]
[justify]2. SQuape X[dream] : Kanthal 0.4mm, 6 σπείρες, 2.5mm πυρήνας, 0.65Ω, 25w. Υγρό αναπλήρωσης: F.P. Signature Series (MMXV).[/justify]



[justify]Phenomenon: 1) Γεύση: 10/10, 2) Ντουμάνι: 9/10, 3) Χτύπημα: 9/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10.[/justify]
[justify]SQuape X[dream]: 1) Γεύση: 10/10, 2) Ντουμάνι: 10/10, 3) Χτύπημα: 10/10, 4) Ανάλυση γεύσης: 10/10.[/justify]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 09, 2017, 00:59 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 14:24 »
Προσωπικά δεν συγκινούμαι Joe από διαστημική τεχνολογία. Και μόνο ότι το Φαινόμενο είναι 3 κομμάτια και μ' αυτά παίρνω τη γεύση που δίνει, στα μισά λεφτά, εμένα μου αρκεί για ένα δευτερεύον, τριτεύον κι ακόμη πιο κάτω, ζήτημα της καθημερινότητας.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 15:04 »
[justify]Ribot, καλησπέρα. Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, και λίγα λες. Όταν σας διάβαζα, στις πρώτες μου ατμιστικές μέρες, δεν ήξερα για τι ατμιστικό επίπεδο συζητάτε, πίστευα πως όλα έχουν μία συγκεκριμένη σειρά και τέλος. Σήμερα, βλέπω κάποια γευστικά ίχνη που δεν μπορούν να μπουν εύκολα σε συζητήσεις ή συγκριτικά. Εκεί μέσα είναι κι ο Phenomenon. Όταν τον άτμισα για 1η φορά, σοκ και δέος. Αν μπούμε μέσα σε όλα αυτά τα μαγικά εργαλεία, απλά χανόμαστε σε συζητήσεις επί συζητήσεων. Όσο αφορά τη μισή τιμή. Πόσο δίκιο έχεις! Πιστεύω πως όχι μόνον ισχύει αλλά δυστυχώς πρέπει να έχεις χασούρα κάπου για να δεις αυτή την σκληρή αλήθεια.[/justify]

[justify]Βέβαια, κάποιες αλήθειες είναι στη μέση της πραγματικότητας... π.χ. πιστεύω πως, από έναν Phenomenon δεν θ' αντιγράψουν ποτέ τη γεύση του, ή δεν θα βρω την καθαρή γεύση ενός Eviva σε κανέναν Ελβετό. Ήρθε ο Skyline κι έφτασε έναν Hurricane απ' το 1ο του άτμισμα, όμως δεν θα μπορούσε να έχει διαφορετική τιμή με τέτοια απόλυτη ποιότητα στα πάντα του (υλικά, γεύση, χτύπημα, ντουμάνι για σεμινάριο). Τι να πω, έχεις απόλυτο δίκιο μέσα σε 2 μόνο κουβέντες σου. [/justify]

(άσχετο. Σημερινός απολογισμός. Έφαγα 2 o-rings και παραλίγο 3ο γυαλί στον SQuape...)

Απ: Star Wars ‒ (Ανελέητα VS)
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 25, 2016, 15:46 »
προσεχώς τι θα δούμε?  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8328 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180632 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12