vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

245 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos

Twitter

HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 27, 2016, 12:35 »
εστίασε την προσοχη σου στων πολο του ατμο και πολο του μοντ σιγουρα  δεν κανει καλη επαφη και εχεις τα πανω κατω στα ωμ  .!!!

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 27, 2016, 12:54 »
Σε εμένα παρουσιάζει ένα παραπλήσιο τρελό "ελαττωματάκι".
Το μοντ διαβάζει την αντίσταση 1,38 Ωμ και συμφωνεί με το Steam Engine.
Το Escribe, που έχει τρία ψηφία ακρίβειας, την δίνει 1,382 Ωμ.
Αν η αντίσταση ζεσταθεί αρκετά, ακόμα και αν αργήσουμε να πατήσουμε το fire, θα έχει ανέβει στα 1,387 Ωμ, οπότε το μοντ θα την δίνει 1,39 Ωμ, παρ' όλο που στην αρχή την έδινε 1,38. Μέχρι στιγμής όλα σωστά είναι και η διαφορά είναι εντελώς αμελητέα.
Όταν όμως η μπαταρία πέσει κάτω από το 50% (περίπου), τότε παρουσιάζεται το τρελό "ελαττωματάκι", που ανέφερα.
Η τιμή της αντίστασης αλλάζει, και ακόμα και κρύα, την δίνει 1,44 - 1,45 Ωμ!
Βιδώνοντας-ξεβιδώνοντας τον ατμοποιητή, ή κάνοντας restart το μοντ, ή ξεβιδώνοντας λίγο το καπάκι ώστε να πάψει η μπαταρία να κάνει επαφή, δεν αλλάζει κάτι. Αν όμως βάλω φρέσκια μπαταρία, τότε επανέρχονται οι σωστές ενδείξεις!
Τρελά πράγματα... :wall:

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 27, 2016, 12:58 »
Λοιπόν, όλα καλά. Μισή στροφή σφίξιμο και τέλος. Καρφωμένο στα 1,30Ω. Αν και να πώ την αλήθεια δοκίμασα κάποια στιγμή με το χέρι να το σφίξω αλλά δεν κουνιόταν καν. Τώρα όμως που το έλυσα και το ξαναέσφιξα είδα ότι κατέβηκε από την επιφάνεια του μοντ κατά μισό  χιλιοστό περίπου, ενώ πριν ήταν στα ίσια. Τα ίδια θεματάκια είχα αντιμετοπήσει με τον SQUAPE RS παλιότερα, αλλά εκεί ήταν η βίδα του πόλου που είχε πρόβλημα. Ευχαριστώ πολύ παιδιά και αν περάσετε από Μακρινίτσα Πηλίου έχω καβάτζα για πάρτη σας τσιπουράκι. Τι διάολο. Γλίτωσα κάνα 20αρικο μεταφορικά.Τουλάχιστον θα τα ευχαριστηθούμε παρέα. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος spoon

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 27, 2016, 13:10 »
Δεν εχω το nano, εχω το μεγαλο και μου εκανε τα ιδια κολπα. Μετα απο καποια ωρα ατμισματος η αντισταση επερνε την ανηφορα. Με το καλο σφυξιμο του 510 λυθηκε το προβλημα. Εγω το προχωρησα ακομα παραπερα ;D Εκοψα ενα κομματακι πολυ λεπτης ζελατινας στο σχημα του δαχτυλιδου και την εβαλα απο κατω ωστε και να σφiγγει καλυτερα πανω στο mod και να καθεται flat. Ηθελα να'ξερα τι ονειρο ειδαν εκει στην hcigar και κανανε τον πολο αποσπωμενο  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #109 στις: Αυγούστου 27, 2016, 13:50 »
Ζηλέψανε απ το προβάρι...

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #110 στις: Αυγούστου 27, 2016, 17:08 »
Εχω φαει μεγαλη φρικη.ξεβιδωνοντας εναν taifun gt2 και βγαζοντας τον απο πανω ειδα οτι ειχε ξεβιζωσει μαζι κ 1 πατουρα του vt που εφαπτεται στο κατω μερος της βασης..μου ειναι αδυνατο να διαχωρισω τον ταιφουν απο αυτη τη πατουρα...help!!!

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #111 στις: Αυγούστου 27, 2016, 17:30 »
Δεν έχει 2 τρυπούλες η πατούρα αυτη; Ριξε μεταξύ της βάσης του άτμο και της πατούρας καθώς και στον πολο λίγο eliquid και μετά με τσιμπιδάκι στις τρύπες ξεβιδωσε την πατούρα.

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #112 στις: Αυγούστου 27, 2016, 17:45 »
Η κατασταση εχει ως εξης :





Sent from my SM-N910C using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #113 στις: Αυγούστου 27, 2016, 17:47 »
Βαλε υγρό μπολικο γυρω απ τον πολο και απ το πλαι γυρω γυρω στο σημειο που ενώνετα η βάση του άτμο με την πατούρα. Λογικα θα χαλαρώσει.

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 27, 2016, 17:54 »
Ενταξει,το θεωρω το λιγοτερο απαραδεκτο αυτο που συμβαινει....γκρρρρρρ

Sent from my SM-N910C using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος.
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #115 στις: Αυγούστου 27, 2016, 18:17 »
Βρήκα μια ακρη με την ηλιθιοτητα που πηγαμε και αγράσαμε οσον αφορά την τάπα.θα το γράψω εδώ και οποιος θέλει ας το δοκιμάσει.σε εμένα δουλευει τέλεια πάντως.
κρατάμε το boxaki με την τάπα προς τα επάνω.σηκώνουμε αυτό το λαμάκι που εχει,και αρχιζουμε να λασκάρουμε.μολις γίνει η πρωτη βολτα λασκαρίσματος στην συνεχεχεια κρατάμε αποκλειστικά και μονο από το λαμακι ολο το μοντ.εχοντας βεβαι το χερι μας στο τελειωμα του μην φυγει και πεσει.δηλαδή ολο το βαρος του μοντ να το κραταμε επι της ουσιας από το λαμακι.ξεβιδωνουμε στριβοντας το μοντ από την κατω μερια που ηδη το κραταμε.βγαινει βουτυρο.
Με τον ιδιο τροπο τοποθετούμε.πιανουμε την πρωτη βολτα ολοισια εννοείται και στην συνεχεια βιδωνουμε παλι κρατώντας από το λαμακι το κυριως βαρος.
Σε εμενα με αυτόν τρον τροπο δεν εχει χρειαστεί ουτε πενσα ουτε τιποτα.

Προσπαθειστε το.δεν εχετε να χασετε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #116 στις: Αυγούστου 27, 2016, 18:19 »
Ληξη συναγερμου.Τα νεα ειναι ευχάριστα. Παραθετω τη λυση κ μη γελάσει κανεις :

Ψεκασα τα παντα με wd40.το αφησα ετσι περιπου 20λεπτα.Περασα ολη τη βαση μεσα σε διπλο προφυλακτικο.το εσφιξα στη μέγγενη αρκετα αλλα οχι τοσο ωστε να φαει τα σπειρωματα.με πενσα επιασα εκει που ειναι οι βασεις για τις βιδες των πολων.ελαφρια περιστροφη..λιγο παραπάνω δυναμη...και τσακ...βουτυρο...ξεβιδωσε αμεσως..
Το θεμα ειναι πως να μην ξανασυμβει ???

Update:τωρα που το ελυσα καταλαβα τι εννοουσε ο φιλος πριν για τις δυο τρύπες. Το mod αγοραστηκε  σημερα.ηταν σφραγγισμενο.εβαλα μπαταρια κ κουμποσα τον ταιφουν.προφανως οι κινεζοι ειχαν βαλει αναποδα τη βαση.ολα καλα...




Sent from my SM-N910C using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2016, 18:25 από tsoupakas »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #117 στις: Αυγούστου 27, 2016, 18:29 »
Βίδωσε την πατούρα του πόλου στο μοντ και σφίξε την αρκετά καλά με την βοήθεια μιας μπροσέλας που θα μπει στις δύο τρύπες.
Όταν βιδώνεις τον ατμοποιητή, δεν χρειάζεται να τον καργάρεις Μόλις νιώσεις ότι έκατσε στην βάση, ένα πολύ ελαφρύ σφίξιμο και είναι εντάξει.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #118 στις: Αυγούστου 27, 2016, 18:36 »
Βρήκα μια ακρη με την ηλιθιοτητα που πηγαμε και αγράσαμε οσον αφορά την τάπα.θα το γράψω εδώ και οποιος θέλει ας το δοκιμάσει.σε εμένα δουλευει τέλεια πάντως.
κρατάμε το boxaki με την τάπα προς τα επάνω.σηκώνουμε αυτό το λαμάκι που εχει,και αρχιζουμε να λασκάρουμε.μολις γίνει η πρωτη βολτα λασκαρίσματος στην συνεχεχεια κρατάμε αποκλειστικά και μονο από το λαμακι ολο το μοντ.εχοντας βεβαι το χερι μας στο τελειωμα του μην φυγει και πεσει.δηλαδή ολο το βαρος του μοντ να το κραταμε επι της ουσιας από το λαμακι.ξεβιδωνουμε στριβοντας το μοντ από την κατω μερια που ηδη το κραταμε.βγαινει βουτυρο.
Με τον ιδιο τροπο τοποθετούμε.πιανουμε την πρωτη βολτα ολοισια εννοείται και στην συνεχεια βιδωνουμε παλι κρατώντας από το λαμακι το κυριως βαρος.
Σε εμενα με αυτόν τρον τροπο δεν εχει χρειαστεί ουτε πενσα ουτε τιποτα.

Προσπαθειστε το.δεν εχετε να χασετε τιποτα.
Γιώργο σωστός! Δουλευει σε εμένα. Το κανω και με μια αλλη μέθοδο απ το πρωί και δεν έχει χρειαστεί πενσακι ως τώρα. Το κρατάω όρθιο και ξεβιδώνω προς τα κάτω ώστε το βάρος της μπαταριας να πιέζει το καπάκι να βγει. Και στο βίδωμα, το κρατάω αναποδα, βιδώνω την πρωτη βόλτα και μετα το γυρνάω πάλι ορθιο και συνεχίζω να βιδώνω ως το τέλος.

Μετά από τη δικιά σου μέθοδο και σε συνδιασμό με τη δικιά μου, βγαζω το συμπέρασμα πως το καπάκι δεν πρέπει να πιέζεται προς τα κάτω κατά τη διαδικασία βιδώ-ξεβιδω. Δηλαδή στο βίδωμα να βρισκει κόντρα δύναμη και στο ξεβίδωμα το αντίθετο.

Για Νόμπελ μας κόβω :D
Επιστήμη ένα μαμωκαπάκι κάναμε.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75)
« Απάντηση #119 στις: Αυγούστου 27, 2016, 18:42 »
Και εγώ με τον ίδιο τρόπο ξεβιδώνω και δεν έχω πρόβλημα. Στο βίδωμα έχω.  Ακόμα και αυτός ο τρόπος δεν μου πιάνει πάντα.
Αυτό που κάνω συνήθως, είναι πως ακουμπώ το καπάκι όσο πιο παράλληλο γίνεται στο σώμα και του δίνω το 1/10 μιας βόλτας. Ίσα ίσα ένα τσακ, όσο πατάει η γάτα...
Μετά το πιέζω ελαφρά προς το σώμα. Αν έχει κάτσει σωστά, ακούγεται ένα ανεπαίσθητο "κλικ" και μετά βιδώνει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534384 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59639 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 491 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35230 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9948 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478578 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy