vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 5 χρήστες
grag, bloodlessz, Jorge, manoslykos, stamatisgr

Twitter

Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #675 στις: Μαΐου 17, 2016, 16:11 »
Τα μεταλλικά μέρη στο PIKO δεν ειναι ούτε αλουμίνιο ειναι πιο ευτελές μεταλο και χαράσσεται πανεύκολα , αν ειναι και γυαλισμένο ??? ?? άστο καλύτερα ! :fight_hammered2:

Μια και μιλάμε για τα μέταλλα του pico να καταθέσω και εγώ την άποψή μου, το χρησιμοποιώ τώρα εδώ και δυο βδομάδες με τον Goblin mini V2, έναν ατμοποιητή που χαράζει όλα τα μοντάκια αν τον σφίξεις σωστά, ε το pico δεν έχει χαραχθεί καθόλου μέχρι τώρα. Διάβασα ότι κάποια είχαν πρόβλημα με θόλωμα του μετάλλου, το δικό μου (e-box 75w της e-cig) δεν έχει αυτό το πρόβλημα, το έχω ένα μήνα τώρα, το χρησιμοποιώ καθημερινό, πρώτα με τον eXpromizer V2 nano kit και τώρα με  Goblin (8-10 ml ημερησίως) και είναι όπως όταν το αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #676 στις: Μαΐου 17, 2016, 17:31 »
Με μια θηκουλα ολα αλφα... O0

Αποσυνδεδεμένος Georgestil

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΟ ΚΟΨΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #677 στις: Μαΐου 17, 2016, 17:45 »
Το θολωμα το επιβεβαιώνω και εγώ στο δικό μου. Το μοντακι όμως είναι απίστευτο και χάνεται στο χέρι

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #678 στις: Μαΐου 18, 2016, 00:57 »
Η μπαταρια κραταει περισσοτερο απο το vtc μου... στο pico με τον cleito πανω..

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #679 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:05 »
Καλημέρα σε όλους!!!
Λοιπόν δουλεύω το pico από το πρωί και νομίζω πως έχω μια καλή εικόνα πλέον για να γράψω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις μου.
Καταρχήν να πω πως εμφανισιακά κερδίζει τις εντυπώσεις,είναι πολύ όμορφο και εργονομικό...Όμως μπορεί να είναι μικρό στο ύψος αλλά είναι αρκετά "κοντόχοντρο" και πλατύ!!! Ποιοτικά ουδέτερο προς το καλό,δικαιολογεί την τιμή του στο έπακρον!!!Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και η βαφή που είναι σαν αυτοκόλλητο βινύλιου και δείχνει αρκετά ανθεκτική...Ευχάριστη έκπληξη και η οθόνη που είναι πολύ φωτεινή αν και μικρή.
Σε σύγκριση τώρα με το Vtc mini σίγουρα διαχειρίζεται καλύτερα την μπαταρία και δεν το λέω τυχαία αυτό αλλά με triton mini 1,8 clapton αντίσταση,κατανάλωση 7ml/μέρα και την καφέ lg στο Vtc χρειαζόταν σίγουρα να αλλάξω μπαταρία μες την μέρα ενώ εδώ ακόμα δεν έχει πάει ούτε στην μέση...Και στις δύο περιπτώσεις παίζω μεταξύ 13-16 watt.Το Vtc από την άλλη είχε ποιοτικότερη κατασκευή αν και η μπογιά του ήταν απλά τραγική. Εμφανισιακά το pico είναι ομορφότερο.Λειτουργικά και τα δύο μπορούν να εξυπηρετήσουν από μέτρια έμπειρο εως έμπειρο χρήστη...Τέλος το Vtc ήταν κατα πολύ βαρύτερο,πράγμα που το έκανε για μένα δύσκολο στην μεταφορά του μέσα σε τσέπη παντελονιού!!!!!!
Σε σύγκριση με το Istick 40w...Δεν θα μπω στην διαδικασία να τα συγκρίνω λειτουργικά γιατί προορίζονται για άλλη χρήση και δεν υπάρχει πραγματικά κανέναν μέτρο σύγκρισης.Το pico λειτουργικά μπροστά στο istick 40w είναι σαν μια mercedes μπροστά σε ένα καλό nissan...ούτε για την αυτονομία θα μιλήσω μιας και εξαρτάται από την μπαταρία που φοράτε στο pico...Εμφανισιακά το istick 40w για μένα είναι πιο όμορφο και παρόλο που είναι πιο ψιλό σου δίνει την αίσθηση πως κρατάς μικρότερη συσκευή από το pico...σε αυτό παίζει ρόλο πως το pico είναι πιο κοντόχοντρο και φαρδύ. Έτσι όταν κρατάς στο χέρι σου το istick 40w χωρίς να το βλέπεις αισθάνεσαι πως κρατάς μια πιο μικρή και λεπτεπίλεπτη συσκευή,χωρίς αυτό να σημαίνει πως το pico είναι άσχημο!!!To σίγουρο όμως είαι πως άμα με λέγανε να διαλέξω μεταξύ vtc mini,pico και istick 40w θα διάλεγα άνετα το pico!!!
Παρατήρησα πως όταν βγάζω και βάζω την μπαταρία χάνει 0,1watt και από όσο διάβασα δεν το κάνει μόνο σε μένα...Το ίδιο κάνει αμα βγάλω και ξαναβάλω τον ατμοποιητή.Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα μιας και ο ατμοποιητής γεμίζει από πάνω καθως και την μπαταρία δεν την αλλάζεις διαρκώς...Σίγουρα όμως θα ήθελα να λείπει αυτό το κουσούρι...Θα ήθελα επίσης να λείπει και ένα άλλο "κουσούρι" που παρατήρησα και αυτό είναι πως όταν βγάζω και ξαναβάζω τον ατμοποιητή που διαβάζει την κεφαλή σε διαφορετικά ohm...Γενικά είδα πως διαβάζει 0,10-0,7 ohm πιο κάτω την κεφαλή από το istick 40w και 0,4-0,2 ohm πιο κάτω από το vtc mini δεν ξέρω τι φταίει ή αν το κάνει και σε άλλος αλλά δεν είδα να δημιουργεί πρόβλημα...Πιο αναλυτικά την κεφαλή του trition mini 1.8ohm την βλέπει 1,69-1,74 ohm η τιμή δεν παίζει καθ'όλη την διάρκεια που ατμοποιητής είναι κουμπωμένος επάνω αλλά αλλάζει όταν βγάζω και ξανά βάζω τον ατμοποιητή...
Η συνολική εικόνα που το istick pico μου άφησε είναι σίγουρα θετική...Έχει τα κουσουράκια του και ελπίζω όσα μπορούν να λυθούν με κάποιο update αλλά δεν μιλάμε για χοντρά κουσούρια παρα μόνο για λεπτομέρειες....Εμφανισιακά σκίζει...Εργονομικά είναι άψογο...Νομίζεις πως αγόρασες μια ακριβότερη συσκευή....Για 35 ευρώ που έδωσα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και θα γίνει η βασική μου συσκευή!!!!

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #680 στις: Μαΐου 18, 2016, 01:48 »
Πραγματικα ειναι value for money η αγορα του, απλα μου εκανε εντυπωση πως χωρις να βγαλω τον ατμοποιητη, καθε φορα που αλλαζω μπαταρια, η τιμη της αντιστασης αυξανεται κατα 0.3 ως 0.4 σε Ohm.

Αλλαξα για παραδειγμα 3 φορες μπαταρια την τελευταια εβδομαδα & απο 1.75 που ξεκινησα να ατμιζω, κατεληξα 1.83 τωρα χωρις καν να πειραξω τον ατμοποιητη :D

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο, αλλα οκ O0

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #681 στις: Μαΐου 18, 2016, 02:52 »
Παίδες μια ερώτηση, όταν αλλάζετε μπαταρία και ανεβοκατεβαίνουν τα watts και τα ohms το κλείνεται το μοντάκι πριν την βγάλετε; Αν όχι, για δοκιμάστε να το κάνετε κλίνοντάς το πρώτα, εμένα αν πρώτα το κλείσω και μετά αλλάξω μπαταρία όταν μετά ανοίξει μόνο του (όταν βάλω τη νέα) δεν έχει αλλάξει τίποτα, αν δεν το κλείσω πριν αλλάξω συμβαίνει ότι και σε εσάς. Το είχε πρωτοπαρατηρήσει άλλος μέλος που δεν θυμάμαι το nick του, το έκανα και διαπίστωσα ότι είχε δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #682 στις: Μαΐου 18, 2016, 03:03 »
Μόλις δοκίμασα:
Το κλείνω, βγάζω την μπαταρία, την ξαναβάζω και τα βατ είχαν πέσει από τα 11 στα 10,9
Το κλείνω, βγάζω ατμοποιητή, τον ξαναβάζω, ανοίγω και τα βατ δεν άλλαξαν! :thumpup:
Με τα Ohm δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα. Δεν είδα και αλλαγή κιόλας αλλά ήταν κρύος ο ατμοποιητής γιατί άτμιζα με άλλο σετ. Νομίζω παίζει ρόλο και αν έχει αλλάξει η θερμοκρασία του ατμοποητή.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #683 στις: Μαΐου 18, 2016, 03:39 »
Έχεις δίκιο όταν το δοκίμασα και εγώ έβγαλα τον ατμοποιητή γιατί χρησιμοποιούσα τον eXpromizer V2 nano kit που είναι 23άρης και αν δεν τον έβγαζα πρώτα έβρισκε το καπάκι όταν άνοιγα.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #684 στις: Μαΐου 18, 2016, 09:37 »
Πραγματικα ειναι value for money η αγορα του, απλα μου εκανε εντυπωση πως χωρις να βγαλω τον ατμοποιητη, καθε φορα που αλλαζω μπαταρια, η τιμη της αντιστασης αυξανεται κατα 0.3 ως 0.4 σε Ohm.

Αλλαξα για παραδειγμα 3 φορες μπαταρια την τελευταια εβδομαδα & απο 1.75 που ξεκινησα να ατμιζω, κατεληξα 1.83 τωρα χωρις καν να πειραξω τον ατμοποιητη :D

Πρωτη φορα το βλεπω αυτο, αλλα οκ O0
αν αυξανοταν 0.3ωμ
την 1.75 θα την διαβαζε 2.05

αρα
η διαφορα που λες ειναι 0,08ωμ :thumpup:
το ιδιο λαθος εκανε και ο nikkaps


στον ελεγχο θερμοκρασιας μπορει να επιρεασει επιρρεασει το αποτελεσμα
στο power ομως κλαινμαιν
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2016, 10:03 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #685 στις: Μαΐου 18, 2016, 11:00 »
Ρε παιδιά μόνο εμένα δε βολεύει το σχήμα του???
Είναι τόσο μικρό σε ύψος αλλά και μεγάλο σε πλάτος που για να ατμίσω όπως έχω συνηθίσει (με τον ατμοποιητή μπροστά) πρέπει να τον κρατήσω στα ακροδάχτυλα κάτι που δε με βολεύει αλλά είναι και επικίνδυνο γιατί το μοντάκι είναι γλιστερό...
Εάν το χουφτώσω μέσα στην παλάμη μου, δεν υπάρχει περίπτωση ο αντίχειρας να λυγίσει τόσο πίσω ώστε να πατήσω το fire.
Παρήγγειλα θήκη σιλικόνης μήπως και αλλάξει λίγο η γεωμετρία. Αν δεν αλλάξει θα το στείλω εξορία στην ξαπλώστρα το καλοκαίρι να μαζεύει άμμο...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #686 στις: Μαΐου 18, 2016, 11:14 »
Πες μου μόνο σε ποιά ξαπλώστρα θα είσαι σε παρακαλώ...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #687 στις: Μαΐου 18, 2016, 12:47 »
Ρε παιδιά μόνο εμένα δε βολεύει το σχήμα του???
Είναι τόσο μικρό σε ύψος αλλά και μεγάλο σε πλάτος που για να ατμίσω όπως έχω συνηθίσει (με τον ατμοποιητή μπροστά) πρέπει να τον κρατήσω στα ακροδάχτυλα κάτι που δε με βολεύει αλλά είναι και επικίνδυνο γιατί το μοντάκι είναι γλιστερό...
Εάν το χουφτώσω μέσα στην παλάμη μου, δεν υπάρχει περίπτωση ο αντίχειρας να λυγίσει τόσο πίσω ώστε να πατήσω το fire.
Παρήγγειλα θήκη σιλικόνης μήπως και αλλάξει λίγο η γεωμετρία. Αν δεν αλλάξει θα το στείλω εξορία στην ξαπλώστρα το καλοκαίρι να μαζεύει άμμο...

Για χέρι κουπί σε κόβω..... :)) :)) :))
δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.....

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #688 στις: Μαΐου 18, 2016, 15:18 »
Το πιο απλο πατημα του μπουτον ειναι να εχεις το μοντακι χουφτωμενο με τον ατμοποιητη να κοιταζει προς το προσωπο σου. Σφιγγοντας την χουφτα σου, το εσωτερικο του αντιχειρα παταει το μπουτον.. η καλυτερη λυση για οποιοδηποτε χερι.

Αποσυνδεδεμένος itsmethanos

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
  • Psychedelic
Απ: Eleaf iStick Pico (eCig eBox 75W)
« Απάντηση #689 στις: Μαΐου 18, 2016, 15:42 »
Καλησπέρα. Αγόρασα χθες το pico με δυο καινούργιες μπαταριές, και αφού τις φόρτισα άρχισα να το χρησιμοποιώ σήμερα για πρώτη φορά. Οι πρώτες εντυπώσεις θετικότατες, αλλά παρατήρησα μια μικρή λεπτομέρεια και θαθελα να ρωτήσω και εσάς , Όπως δείχνει η φωτογραφία η ένδειξη της μπαταρίας δεν είναι φουλ γεμάτη μέχρι πάνω με εντελώς φορτισμένη μπαταρία. Είναι φυσιολογικό αυτό; Μέχρι εκεί δείχνει ή πρέπει να είναι όλο το εικονίδιο άσπρο; Μήπως θα πρέπει να περάσουν μερικοί κύκλοι φόρτισης των μπαταριών; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8411 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16047 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136215 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085449 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35514 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12