vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Sergios, maprix, dkostas, white varadero, geotron, zalaros

Twitter

Κλώνοι του Kayfun V3 Mini

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #435 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:17 »
δεν το λεω ειρωνικα αν το παιρνεις ετσι ,απλα ειμαι της μακροσυρτης τζουρας και θα ηθελα μια συμβουλη !οτι μαθαινεις καλο ειναι
και φανταζομαι το ιδιο ισχυει και για τους αλλους ατμο 

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #436 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:27 »
Oχι βρε συ προς θεου τι να παρεξηγησω :)) ;)καταλαβα τι εννοεις!

Λογο του οτι πιστευω πως ειναι υποκειμενικα αυτα τα πραγματα γι αυτο σου προτεινα να δοκιμασεις και οτι σου κατσει καλυτερα.

Μια ισως καλη αρχη θα ειναι 0,28 σε2.5,6σπειρες,
αν σου αρεσει το κρατας!

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #437 στις: Μαΐου 03, 2016, 16:27 »
 ;)

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #438 στις: Μαΐου 03, 2016, 17:37 »
@fml όπως το είπες. Κάνω χαλαρές τζούρες και μόνο αν τραβάω δυνατά κάτι γίνεται. Για το στήσιμο έχετε δίκιο να πω ότι στημω με ud 0.32 mm 2.5 πυρήνα καινβαμβακι fiber freaks. Με 10 w. Μήπως είναι χοντρό το σύρμα και δε δίνει με αποτέλεσμα να γουργουρίζει και όλα αυτα?
Το σύρμα (και σε αυτά τα watt, αν και δε γράφεις πόσα ohm βγαίνει η αντίσταση)
αργεί να ζεσταθεί σε σχέση πχ με 28άρι σύρμα, που σημαίνει αν δεν λαμβάνει τη
σωστή θερμοκρασία σε συνδιασμό με την ανάλογη ένταση εισπνοής, δεν σου δίνει
καλή τζούρα με αποτέλεσμα γουργουρητά, πνήξιμο, κακή γεύση κ.α. Σε αυτό τον
ατμοποιητή, πρέπει να ρουφάς με πιο πολύ ένταση απ' ό,τι συνηθίζεις... να ακούγεται  
η εισπνοή... ο αέρας είναι σα να διαπερνάει διάφορα "layers" μέχρι να σου έρθει και
πρέπει να δώσεις λίγο γκάζι να έρθει ομαλά (κάτι που σε μένα δεν ήταν επιθυμητό,
μην το κουράζεις στην τελική, πάνε γι' άλλα).



*edit για να σε προλάβω αν αξίζει να στήσεις με 28άρι σύρμα ή λεπτότερο: Δεν θα
δεις ιδιέταιρη διαφορά γιατί πάλι πρέπει να τραβάς με περισσότερη ένταση. Άλλο που
-τουλάχιστον για μένα- καλύτερη γεύση πήρα με πιο χοντρό σύρμα (πχ 32άρι kanthal
ή και παραπάνω, αντίσταση 1.0-1.1ohm, κλασσικό στήσιμο για αεράτους ατμοποιητές)

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #439 στις: Μαΐου 03, 2016, 21:25 »
Οπως τα λες fml   το πετυχες διανα αυτο που μου συμβαινει. Την πρωτη μερα μου φανηκε καλος αλλα μαλλον μολις τον συνηθισα καταλαβα τι γινεται. Εχω πνιξιμο κακη γευση γουργουρητο και πρεπει να τραβαω δυνατα για να ξεμπουκωνει να το πω ετσι και να μην ειναι τοσο αγριος ο ατμος. Η αντισταση μου βγαινει 1.47 Αν και το λες στο  edit εγω θα ρωτησω!!! :))Πιστευεις οτι με 0.25  η 0.28 ειναι γενικα καλυτερα για τις κοφτες τσιγαρισιες τζουρες? Ρωταω επειδη ψαχνομαι ακομη και αν καταλαβα χοντρο συρμα λιγα ωμ πολλα βατ ειναι για αερατο και με 0.28 η 0.25 αρκετα ωμ λιγα βατ τσιγαρισιες... Αλλα μαλλον θα παει συρταρι οπως ειπες. Περιμενω και τον  φαινομενο κλωνο να δουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 03, 2016, 21:32 από giorgiokatr »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #440 στις: Μαΐου 03, 2016, 22:49 »
Δεν ξέρω πως τον στήνετε ρε παιδιά και δεν τον ευχαριστιέστε αλλά εμένα με έχει κερδίσει που είμαι και της σφιχτής τσιγαρίσιας τζούρας.

Τον δουλεύω αποκλειστικά με Kantal A1 0,32mm, 2,5mm διάμετρο σπείρας, 5 ή 6 σπείρες και Muji βαμβάκι.

H αντίσταση βγαίνει από 1,1 έως 1,2 Ohm και τον δουλεύω από 12 μέχρι 14 Watt ανάλογα τα κέφια.

Την τροφοδοσία υγρού στην 1,5 στροφή με 50/50 υγρά.

Ο ατμός είναι πλούσιος, χλιαρός, χωρίς γουργουρητά και τα λοιπά χωρίς να τον προσέχω και ιδιαίτερα στο στήσιμο.

Γι αυτούς που τους ενοχλεί ο ατμός, την αντίσταση να μην την έχετε πολύ χαμηλά, 2mm από την τρύπα του αέρα είναι καλά.

Επίσης την βίδα ρύθμισης αέρα την έχω λειάνει - στρογγυλοποιήσει στο πάνω μέρος της ώστε να μην δημιουργεί τον παραμικρό ήχο όταν εισέρχεται ο αέρας κατά τη διάρκεια της τζούρας.

Αποσυνδεδεμένος Tazz

  • **
  • 137
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #441 στις: Μαΐου 03, 2016, 23:00 »
Οπως λεει ο makis66 και στον plus απο τοτε που ηρθε τον εχω πιπίλα λογο αυξημένων ml

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #442 στις: Μαΐου 03, 2016, 23:06 »
για μενα μετα τον v3.1 είναι πολύ καλυτερος και απροβλημάτιστος..με πολύ καλη γευση και ''χτυπημα''...τον στηνω σε 2αρι αξονα με 0,28+0,32 kanthal αντιστασεις
0,9εως 1,4ωμ..σχετικα αρκετο βαμβακι mugi και παει ''τρενο''......

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #443 στις: Μαΐου 03, 2016, 23:27 »
Δε ξέρω  makis66 κάτι δε πάει καλά εγώ την ψάχνω ακόμη...μήπως έχω κάποιο προβληματικο. Για να καταλάβεις το desert spirit που είναι βαρύ μεν ατμιζεται Ευχάριστα σε ναυτιλο σε ego one αλλά στο v3 με το που τραβάω τζούρα μου έρχεται μια ανελέητα βαρια γεύση λες και ατμιζω παυλιδης μαύρη και ο ατμός με πνίγει στον ουρανίσκο και το νιώθω να φτάνει μέχρι τη μύτη μου το πνιξιμο χτύπημα....και όλα αυτά με χαλαρή τζούρα....και αντίσταση 1.5 σε 10 watt

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #444 στις: Μαΐου 03, 2016, 23:36 »
Οπως τα λες fml   το πετυχες διανα αυτο που μου συμβαινει. Την πρωτη μερα μου φανηκε καλος αλλα μαλλον μολις τον συνηθισα καταλαβα τι γινεται. Εχω πνιξιμο κακη γευση γουργουρητο και πρεπει να τραβαω δυνατα για να ξεμπουκωνει να το πω ετσι και να μην ειναι τοσο αγριος ο ατμος. Η αντισταση μου βγαινει 1.47 Αν και το λες στο  edit εγω θα ρωτησω!!! :))Πιστευεις οτι με 0.25  η 0.28 ειναι γενικα καλυτερα για τις κοφτες τσιγαρισιες τζουρες? Ρωταω επειδη ψαχνομαι ακομη και αν καταλαβα χοντρο συρμα λιγα ωμ πολλα βατ ειναι για αερατο και με 0.28 η 0.25 αρκετα ωμ λιγα βατ τσιγαρισιες... Αλλα μαλλον θα παει συρταρι οπως ειπες. Περιμενω και τον  φαινομενο κλωνο να δουμε...
Ό,τι σου 'γραψα, το 'γραψα σκεπτόμενος πως κάνεις χαλαρές τζούρες σε ένταση,
αλλά με διάρκεια. Τώρα που μου λες πως αναζητάς κοφτές, μπλέκεις τα πράματα.

Για κοφτές:

1. Στήνεις τον Kayfun V3 Mini με γύρω στο +/-1ohm αντίσταση με 32άρι σύρμα
ή παραπάνω και ρυθμίζεις τα W ώστε να είσαι κοντά στα 4V (ή και λίγο παραπάνω).
Βάζεις στο στόμα και  τραβάς 1.5-2 δεύτερα με μέτρια δύναμη να ακούγεται η εισπνοή.
Όχι σαν να ατμίζεις sub-ohm ατμοποιητή, αλλά ούτε χαλαρά. Άμα νιώθεις πολύ χτύπημα,
δοκίμασε με λιγότερη νικοτίνη, αν δε νιώθεις να γεμίζεις, με περισσότερη. Αυτή είναι η κοφτή
που μπορείς να κάνεις με τέτοιου είδους ατμοποιητές (για αεράτες τσιγαρίσιες). Αν τελικά δεν
σε ικανοποιεί:

2. Πας σε ατμοποιητές για -λιγότερο αεράτες- τσιγαρίσιες: Kayfun Lite, Phenomenon, Cloud One
(άμα ψάξεις στο forum υπάρχουν και άλλοι με θετικά σχόλια, Calix V1, Stumpy Rose, Zephyr κ.α.)
όπου μπορείς με super χαλαρή τζούρα (με διάρκεια) να πάρεις μπόλικη γεύση και να βγάλεις μπόλικο
ατμό (για τα δεδομένα τους). Αν εξακολουθείς να αναζητάς κοφτές σύντομες τζούρες, τότε ανεβάζεις
νικοτίνη. Ουσιαστικά θα παίρνεις χτύπημα σε μικρότερο χρονικό διάστημα, αυτό δε σημαίνει πως θα
παίρνεις πολύ ατμό η γεύση (για τέτοιου είδους τζούρες έχω kayfun παλιό σφιγμένο πολύ καθώς και
ένα clearomizer με πολύ μικρή τρύπα και τους παίζω και τους 2 με 18άρα νικοτίνη).

3. Αν δεν σου κάνουν τα παραπάνω, τις κοφτές που αναζητάς θα τις βρεις μόνο σε sub-ohm καταστάσεις.
Μικρή αντίσταση, πολλά W, σε 1.5-2 δεύτερα θα ξεχυλίζει το στόμα σου από ατμό και -κάποια- γεύση.

Προσωπικά πάντως, δεν είμαι fan των κοφτών. Τους ατμοποιητές με 18άρα νικοτίνη τους παίρνω μαζί
σε κανά ΚΤΕΛ ή όπου δεν μπορώ να ατμίσω εύκολα ίσα ίσα να παίρνω καμιά τζούρα να με βαράει με
τη μία χωρίς να βγάζω πολύ ατμό. Και οι πιο πολλοί όταν το γύρισαν από το τσιγάρο, προσαρμόστηκαν σε
άλλων ειδών τζούρες από το να αναζητούν παρόμοια με του τσιγάρου μιας που η απόλαυση είναι αυξημένη.

Κατά τ' άλλα, επειδή ξεφεύγουμε από το topic και θα φάμε κράξιμο, αν
σε απασχολεί κάτι άλλο που δεν σχετίζεται με τον Kayfun Mini V3, pm. ;)

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #445 στις: Μαΐου 03, 2016, 23:40 »
Δεν δοκιμαζεις με ποιο πολλα watt;
Κλεισε και τον αερα λιγο.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #446 στις: Μαΐου 04, 2016, 00:30 »
Ενημερώθηκε η λίστα στο πρώτο ποστ

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #447 στις: Μαΐου 05, 2016, 20:22 »
Λοιπόν επανέρχομαι...αφησα στην άκρη το 0.32 και πήρα σύρμα 0.25 6 σπείρες 2.5 στα 1,65ωμ. Στα 10 watt πλέον αρπάζει το σύρμα αμέσως. Άνοιξα και τη βίδα Εισαγωγής αρκετά και πλέον ευχαριστιέμαι γρήγορη τσιγαρισια τζούρα χώρος το πνίξιμο που είχα πριν και τα γουργουρητα. Το χτύπημα υπάρχει αλλά είναι πλέον ανεκτό (είναι και το υγρό βαρύ) Thanks FML!!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #448 στις: Μαΐου 05, 2016, 22:02 »
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το χτύπημα. Ο δικός μου δεν έχει καθόλου, ή μάλλον έχει όσο πρέπει να έχει ένα 12άρι 60vg-40pg υγρό. Όπως έγραψα και παραπάνω τον ευχαριστιέμαι τόσο που παρήγγειλα άλλους 2 και έβαλα στην άκρη τους high end κλώνους που το χτύπημά τους ήταν ανυπόφορο για μένα.
Τι να πω, μήπως είναι θέμα του συγκεκριμένου? Όλοι οι Kayfun που έχω (3 lite five pawns με tiny tank) δεν έχουν καθόλου έντονο χτύπημα και αυτός έχει ακόμη λιγότερο από τα ξαδερφάκια του. Μήπως να δοκίμαζες σε πυρήνα 2mm???

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun V3 Mini
« Απάντηση #449 στις: Μαΐου 05, 2016, 23:38 »
Θα το δοκιμασω.Ειναι και το υγρο βαρυ βεβαια (αν και σε αλλους ατμο το ιδιο υγρο ειναι πιο ελαφρυ...μπορει να παιζει ετσι με το συγκεκριμενο υγρο). Εβγαλα εντελως τη βιδουλα εισαγωγης αερα και παει τρενο τωρα. Ιχνος γουργουρισματος... Ο ατμος αρκετα κρυος οσο τον θελω (θα θελα και λιγο πιο κρυο) Γενικα ψαχνω την αισθηση του ναυτιλου. Οχι τοσο τη σφικτη τζουρα (τον ναυτιλο τον εχω στην τελευταια) οσο στην αισθηση του ατμου...αρκετα ψυχρος και στεγνος αλλα να μη χτυπαει εντονα)
Ποιοι high end κλωνοι ειχαν ανυποφορο χτυπημα? Ρωταω γιατι ψαχνομαι και για αλλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2016, 23:58 από giorgiokatr »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172263 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10684 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364