vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #135 στις: Δεκεμβρίου 25, 2018, 22:21 »
Ειναι μεγαλο μιστικο η σκρυη βαση και πιο μεγαλο οι καποιες σταγονες συο τανκ απο κατι λιγο ευσι για να σπαει η μονουονια που κουραζει
...τα αντερα σου ηπιες το μεσημερι ε?  :tongue_smilie:
:lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #136 στις: Δεκεμβρίου 26, 2018, 01:11 »
Να με συγχωρεσουν οι admin για το σχολιο αλλα αυτο το ναι? απο την Dark Angel ειχα πολυ καιρο να το δω και αναθαρησα.......... ειχε πολυ καιρο να φανει !!! welcome back :)
:respect: :respect: :respect:
Σε ευχαριστω πολυ!!!!!  :) :)
ΧρΟνια πολλΑ!!

Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουαρίου 18, 2019, 22:15 »

..... εγώ έχω κλείσει 8 μήνες στο άτμισμα, από τους οποίους τους 7 1/2 ατμίζω σκέτη βάση και δη σήμερα 100% PG, 10mg/ml.

Τις πρώτες, δύο εβδομάδες είχα απογοητευτεί στο κυνήγι της γεύσης, δεν άντεχα καμία γεύση παραπάνω από μία ημέρα, μέχρι που ανακάλυψα τη βάση και έτσι κατάφερα να μείνω αυστηρά στο άτμισμα. 

50/50 στην αρχή, ενώ τον επόμενο μήνα αυξάνοντας σταδιακά την PG κατάφερα να μειώσω κατά 50% τη νικοτίνη (20mg/ml --> 10 mg/ml).

Για μένα είναι δεδομένη η μεγάλη χρησιμότητα ενός καλού ατμοποιητή, άλλοι φίλοι έχουν αναφερθεί παραπάνω, εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι "ζαχαρώνω" ένα μηχανικό, με xtra stucking tube μάλιστα, αλλά αναρωτιέμαι, πέρα από το αισθητικό, σε τι θα με ωφελήσει, τι περισσότερο θα μου δώσει έναι μηχανικό tube mod.... όταν αναλώνω μόνο βάση .....??

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουαρίου 18, 2019, 22:36 »
...τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 09:32 »
..... εγώ έχω κλείσει 8 μήνες στο άτμισμα, από τους οποίους τους 7 1/2 ατμίζω σκέτη βάση και δη σήμερα 100% PG, 10mg/ml.

Τις πρώτες, δύο εβδομάδες είχα απογοητευτεί στο κυνήγι της γεύσης, δεν άντεχα καμία γεύση παραπάνω από μία ημέρα, μέχρι που ανακάλυψα τη βάση και έτσι κατάφερα να μείνω αυστηρά στο άτμισμα.

50/50 στην αρχή, ενώ τον επόμενο μήνα αυξάνοντας σταδιακά την PG κατάφερα να μειώσω κατά 50% τη νικοτίνη (20mg/ml --> 10 mg/ml).

Για μένα είναι δεδομένη η μεγάλη χρησιμότητα ενός καλού ατμοποιητή, άλλοι φίλοι έχουν αναφερθεί παραπάνω, εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι "ζαχαρώνω" ένα μηχανικό, με xtra stucking tube μάλιστα, αλλά αναρωτιέμαι, πέρα από το αισθητικό, σε τι θα με ωφελήσει, τι περισσότερο θα μου δώσει έναι μηχανικό tube mod.... όταν αναλώνω μόνο βάση .....??
Σε stacking θα έχεις περισσότερο χτύπημα και σίγουρα πιο ζεστό ατμό αλλά  μπορείς απλά να ανεβάσεις  τα watt σου στο ηλεκτρονικό και να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και σταθερή απόδοση.Αν σου αρέσει η διαδικασία των συνεχόμενων ελέγχων ασφαλείας ,θες να καμαρώνεις το στήσιμο σου που μπορεί να σου βγάλει το κάτι παραπάνω κάθε φορά(που δεν νομίζω η λαδίλα της σκέτης βάσης να αλλάζει και πολύ),γουστάρεις το χομπίστικο της φάσης(λύσε-δέσε,καθάρισμα,γυάλισμα κτλ.) προχώρα...
Αλλά για 8v ξεχνάς αυτή την νικοτίνη και την αναλογία βάσης εκτός και αν έχεις ατσάλινο λαρύγγι :))

Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 18:58 »
.... ευχαριστώ συμπολίτη ....!!

.... η αλήθεια είναι ότι το θέμα γεύση είχα την τύχη να το λύσω νωρίς (ανάλωση βάσης), η αναζήτηση του "ιερού δισκοπότηρου" για μένα είναι το καλύτερο "κτύπημα" (throat hit), σε αντίθεση με τους περισσότερους (γεύση), γιατί για εμένα καλύτερο "κτύπημα" σημαίνει δυνατότητα μείωσης της νικοτίνης.

Θα ήταν μεγάλη και ευχάριστη έκπληξη αν θα μπορούσα να πετύχω καλύτερο "κτύπημα" επιλέγοντας τη χρήση συγκεκριμένου mod ...!!

Να σημειώσω ότι "δουλεύω"  SS 316L _ 32 AVG (μη γελάτε...!!),  diam.:2.5 mm, 6-8 wraps, με τα αναμενόμενα αποτελέσματα (1.4 Ω_3.2 V_7.2 W - 1.8 Ω_4.1 V_9.3 W).

Αλήθεια, γιατί αναφέρεις 8 V ...??, με δεδομένες τις παραπάνω επιλογές/νούμερα και στόχο το "κτύπημα" δεν ενδείκνυται ένα mech mod ή και stacking mech mod (μπαταρίες "σε σειρά" δεν αυξάνουν την αυτονομία ??) για εμένα .... ??

Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2019, 19:33 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 19:31 »
Μπακαλίστικα Stacking mod(series mod) = 8v output αλλά ίδια σχεδόν αυτονομία.
Εσύ μάλλον λες για parallel mod...
Σου ανεβάζω μια φωτογραφία να καταλάβεις την διαφορά αλλά μια φιλική συμβουλή είναι αφού δεν ξέρεις να τα ξεχωρίζεις ακόμα αυτά μείνε στον εξοπλισμό που είσαι  και παίξε λίγο με τα στησιματάκια σου.
Χρειάζεται διάβασμα και γνώση το μηχανικό, δεν είναι το πήρα και τέλος. Υπάρχουν πολλά βιντεακια στο youtube και στο φόρουμ αρκετά νήματα που θα σε βοηθήσουν αλλά έχεις δρόμο ακόμα...

Safety first



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουαρίου 19, 2019, 21:14 »

.... όχι ... για dual battery series mech ενδιαφέρομαι, "σε σειρά", ξέρω ότι δεν μεγαλώνει η αυτονομία αλλά η τάση (διπλασιάζεται), χωρίς χρησιμότητα για εμένα με τη χρήση που κάνω, όπως ανάφερα παραπάνω, αλλά μάλλον εκεί "κολλάει" το "8 V" που έχεις αναφέρει. 

Επίσης, ξέρω για τους κινδύνους των δυνατοτήτων αποφόρτισης μπαταριών σε σχέση με την ωμικότητα των στησιμάτων.

...Παρόλα αυτά, λες να δω αξιοσημείωτη διαφορά στο "κτύπημα", με τα στησίματα που κάνω (δεν εμπνέουν κανένα κίνδυνο), σε ένα mech tube mod, with xtra stucking tube.... που με έχει "λιγώσει" .....??

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 00:27 »
Φίλε μου ένα stacked series μηχανικό στο στήσιμο του 1,4 ohm θα σου δώσει γύρω στα 45 watt και σ' αυτό του 1,8 ohm γύρω στα 35.

Για ποιό χτύπημα μιλάς, φωτιά θα πάρει το βαμβάκι κι ο λαιμός σου μαζί μ' αυτό, ειδικά με τόσο λεπτό συρματάκι.

Εντελώς φιλική συμβουλή, διάβασε λίγο το νόμο του ohm και άσε τα μηχανικά, τουλάχιστον προς το παρόν.
Αν θέλεις περισσότερο χτύπημα, πάιξε με τα στησίματά σου ή δοκίμασε άλλους ατμοποιητές.

Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 01:06 »

............ έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο ατμοποιητή για καλύτερο "κτύπημα", πέρα απ΄τους tilemaho armed & spica pro ...... ??

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 01:20 »
Έχεις πάρει αυθεντικό τηλέμαχο για να ατμίζεις mtl βάση;   :o

Σοβαρά μιλώντας, το μεγαλύτερο σφυρί που έχω ατμίσει μέχρι σήμερα παραμένει ο kayfun lite plus. Μακράν του δεύτερου μάλιστα. Αν ψάξεις κιόλας, μπορείς να βρεις τον αυθεντικό και σε καμιά αγγελία παμφθηνα.

Ακόμα πιο σοβαρά μιλώντας, δύσκολα θα κόψεις τη νικοτίνη έτσι. Όλοι οι εθισμοί στη ζωή, κόβονται με προσπάθεια και όχι με τρικ. Αργα και σταθερά, ρίξε τη νικοτίνη σου, προσπαθώντας να μην αυξάνεις την κατανάλωση, γιατί δώρον άδωρον. Και γενικά, σιγουρέψου ότι μένεις μακριά από το τσιγάρο πρώτα, και μετά ασχολήσου με τη νικοτίνη. Είναι το τελευταίο πράγμα, που πρέπει να σε ανησυχεί.

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 01:26 »
[member=22410]spijipa[/member], δοκίμασες να σηκώσεις τέρμα πάνω την καμινάδα του Spica;

Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 02:04 »
Έχεις πάρει αυθεντικό τηλέμαχο για να ατμίζεις mtl βάση;   :o

.... τι να κάνω .......στο κυνήγι του "throat hit" .........

Παράθεση
σοβαρά μιλώντας, το μεγαλύτερο σφυρί που έχω ατμίσει μέχρι σήμερα παραμένει ο kayfun lite plus.

..... περιμένω εντυπώσεις της νέας έκδοσης 2019 και .....βλέπουμε ...!!

Παράθεση
Όλοι οι εθισμοί στη ζωή, κόβονται με προσπάθεια και όχι με τρικ

.... το τσιγάρο το έκοψα με το μεγαλειώδες τρικ ..... του ατμίσματος .....!!

Παράθεση
ρίξε τη νικοτίνη σου, προσπαθώντας να μην αυξάνεις την κατανάλωση

.... κανόνες απαράβατοι : "ψιλά" σύρματα & ανάλωση μέχρι 5 ml / ημέρα .....

Παράθεση
δοκίμασες να σηκώσεις τέρμα πάνω την καμινάδα του Spica

... 3 stars pin, second air hole, τέρμα πάνω η καμινάδα .........

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2019, 02:29 από spijipa »

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 09:47 »
Φίλε μου δεν ξέρω τι ποσό διαθέτεις,αλλά κάποιοι ατμοποιητές που έχουν πολύ καλό χτύπημα είναι:Αίολος v2.1,kayfun mini v3 και pallas από tiberian.αυτή είναι προσωπική μου άποψη από την δική μου συλλογή ανάμεσα σε 40 ατμοποιητές high end που λένε και στο χωριό μου.Δεν σου αναφέρω για του τηλέμαχους από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο γιατί δεν σε ενδιαφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουαρίου 20, 2019, 11:14 »
spijipa δεν έχει "λογική" αυτό που λες, να πάρεις μηχανικό για να έχεις περισσότερο χτύπημα
... άλλο αν σε τρώει το χέρι για μηχανικό και ψάχνεις κάποια "δικαιολογία" για να το πάρεις...

Για να αυξήσεις το χτύπημα χωρίς να ανεβάσεις νικοτίνη, είτε ανεβάζεις pg (αν την αντέχει
ο οργανισμός σου), είτε παίζεις σε περισσότερα W, είτε και τα 2. Επίσης μπορείς να πειραματιστείς
με το ύψος της αντίστασης (αν δεν το έχεις είδη κάνει). Και όχι, δεν θα γράψω αυτό που έχουν
πολλοί ως "καραμέλα": πιο χαμηλά η αντίσταση = περισσότερη γεύση, πιο ψηλά = περισσότερο
χτύπημα... γιατί εγώ όταν έστησα τον Kayfun V5, που είναι βασικός μου σχεδόν από τότε που
κυκλοφόρησε, με αντίσταση πιο ψηλά απ' ό,τι την έστηνα και μενθόλη που βάραγε στο θεό,
το χτύπημα μειώθηκε αντί να αυξηθεί. Γι' αυτό απλώς έγραψα "να πειραματιστείς με το ύψος".

Επίσης μπορείς να χτυπήσεις κάποιο μοντάκι με DNA chip και να πειραματιστείς με το λειτουργικό
του, να ρυθμίσεις preheats, παραμέτρους και ό,τι άλλο έχει τελοσπάντων (ως παρατηρητής το
γράφω αυτό, δεν έχω ασχοληθεί με DNA).

Από 'κει και πέρα, για το ποιός ατμοποιητής βγάζει πολύ χτύπημα... ο καθένας θα γράψει
"το μακρύ και το κοντό του". Προσωπικά εγώ που έχω ατμίσει άπειρη βάση στην ατμιστική ζωή
μου, γι' αυτή ακριβώς τη χρήση έχω τον Kayfun V5. Αυτός νίκησε στη μάχη. Και με V3 Mini και
Prime είχα καλά αποτελέσματα, αλλά μου έλειπε ο αέρας στην 3η ή 4η τρύπα του V5. Τέλος,
από όσους ατμοποιητές έχω δοκιμάσει (υπάρχουν στο profile μου) μου 'χει μείνει στο μυαλό
-για το χτύπημά του- από παλιούς ο Fodi F2 (δεν μου άρεσε καθόλου το deck του όμως) και
από πρόσφατους ο Ammit MTL (εν μέρη μου θύμισε χτύπημα dripper).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33883 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237202 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14035 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35302 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10078 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12