vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή βλέπω αρκετούς νέους ατμιστές να θέλουν να μπουν στο χώρο των μηχανικών μοντ αλλά έχουν κάποιες φοβίες, πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο ένα νήμα όπου θα είναι συγκεντρωμένες κάποιες πληροφορίες για την ασφαλή χρήση τους.
Κατ'αρχάς να πω πως χρησιμοποιώ μηχανικά μοντ εδώ και ένα περίπου χρόνο και πως ακολουθώντας κάποιους απλούς κανόνες δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Σίγουρα υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι χρήστες και γνώστες από εμένα, οι οποίοι ευελπιστώ να συνδράμουν στο νήμα και να καταφέρουμε όλοι μαζί να βοηθήσουμε τους νεότερους ατμιστές που επιθυμούν να δοκιμάσουν την εμπειρία του ατμίσματος με μηχανικό μοντ. Στη συνέχεια παραθέτω τα βήματα που ακολουθώ εγώ με τα μηχανικά μοντ και παρακαλώ όποιος θέλει να τα εμπλουτίσει-συμπληρώσει ή και διορθώσει.

1ο βήμα
Πάντα ελέγχω τον ατμοποιητή μου είτε σε ειδική συσκευή (ωμόμετρο) είτε σε ηλεκτρονικό μοντ, τόσο για να δω την τιμή της αντίστασής μου όσο και για να σιγουρευτώ ότι δεν έχω κάποιο βραχυκύκλωμα.

2ο βήμα
Πάντα χρησιμοποιώ καλές επώνυμες μπαταρίες. Ανάλογα με την τιμή της αντίστασης που έχει ο ατμοποιητής μου συμβουλεύομαι αυτόν τον πίνακα ο οποίος μου δείχνει εάν οι μπαταρίες που έχω είναι ασφαλείς για χρήση με την αντίσταση του ατμοποιητή μου. Ουσιαστικά βρίσκω τη μπαταρία μου στην κίτρινη στήλη και στη μπλε στήλη τσεκάρω εάν τα Ω της αντίστασης μου είναι πάνω από τα ασφαλή όρια.

3ο βήμα
Ελέγχω εξωτερικά τις μπαταρίες μου να είναι σε καλή κατάσταση και να μην έχουν ξεφλουδίσει σε κανένα σημείο από την προστατευτική ταινία.
 
4ο βήμα
Προσέχω να τοποθετήσω τη μπαταρία με την σωστή πολικότητα. Ο θετικός πόλος της μπαταρίας στον πόλο 510 του μοντ.

5ο βήμα
Αυτό είναι το καλύτερο βήμα γιατί όλα είναι ΟΚ και απολαμβάνω το άτμισμα. Όταν κατά την διάρκεια του ατμίσματος καταλάβω πως έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας (έχει ατονίσει το άτμισμα) αλλάζω μπαταρία και συνεχίζω.

Αυτά είναι τα 5 βασικά βήματα που ακολουθώ και ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Επειδή όμως στην αρχή είχα και εγώ τις φοβίες μου δεν είναι κακή ιδέα η χρήση αυτού ή αυτού ή αυτού. Όλα αυτά είναι ασφάλειες οι οποίες εάν γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα κόβουν το κύκλωμα (τη ροή του ρεύματος) και έτσι μας προστατεύουν από τις πιθανές δυσάρεστες συνέπειες.

Τέλος θα πω πως τα μηχανικά μοντ θέλουν περιοδικά ένα καθάρισμα τόσο στα σπειρώματα όσο και στις επαφές της μπαταρίας. Αυτό βοηθά κυρίως στην καλή απόδοσή τους. Το καθάρισμα συνήθως το κάνω με ένα μαλακό πανάκι και με μπατονέτες και καθαρό οινόπνευμα.


Παρακαλώ τους Συντονιστές εάν υπάρχει ανάλογο νήμα να διαγράψουν ή μεταφέρουν το παρών όπως αυτοί κρίνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2015, 23:31 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #1 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 15:55 »
Μετά από 5 μήνες στον ατμό, και αφού δοκίμασα αρκετά ηλεκτονικά μοντάκια και ατμοποιητές, έκανα το βήμα και πήρα από ανταλλαγή ένα  Gus Lord. Με Eviva στημένο στο 1 ώμ και ελαφρώς αεράτη τζούρα είναι ο,τι καλύτερο έχω ατμίσει. Την αίσθηση αυτή δεν την έχω πάρει από κανένα ηλεκτρονικό που δοκίμασα.  Κάντε το βήμα παίδες, τολμήστε. :P

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #2 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:21 »
Και γω μετα απο μονο 3 μηνες ατμιστης περισσοτερη ωρα περναω και το ευχαριστιεμαι με το nemesis κλωνο μου , παρα με το ηλεκτρονικο. Εχω την αισθηση (η οποια ειναι αισθηση - feeling που λενε και στην ορεινη Οξφορδη και οχι χειροπιαστα δεδομενα) οτι ειναι πιο γλυκο , πιο ανθρωπινο το ατμισμα τους.
Αν καποιος δε ειναι συνεπης σε οσα πολυ σωστα ειπε πιο πανω ο mankar νομιζω οτι δεν εχει να φοβηθει τιποτα

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #3 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:22 »
tsabasid παρόλο όμως που έχεις 5 μήνες στον ατμό, έχεις ήδη μεγάλη εμπειρία από μοντ και άτμο. Και πιθανότατα από μπαταρίες και φορτιστές. Νομίζω πως ένας σκράπας σαν εμένα ας πούμε που ασχολούμαι με επισκευάσιμο μόλις ένα μήνα και το istick 30 δεν έχει ούτε tc ούτε ειδικό φορτιστή, νομίζω ως το βήμα είναι τεράστιο

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #4 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:26 »
μεγαλη καψουρα επισης ο atermon και το craven box!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #5 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:28 »
Εύγε mankar72!  :thumpup:

Προσθέτω:
Τα μηχανικά μοντάκια θέλουν πού και πού καθαρισμό. Το πώς και κάθε πότε δεν είναι στάνταρ, εξαρτάται από το μοντ και την ένταση χρήσης που του κάνουμε. Αλλά ακόμα και η απλή κίνηση να τρίψουμε με χαρτί κουζίνας και οινόπνευμα τα σπειρώματα των σωλήνων για να βγει η μάκα μπορεί να δώσει καλύτερη απόδοση.

Σχετικά νήματα με τεχνικές καθαρισμού:
http://vaping.gr/index.php/topic,4464.0.html
http://vaping.gr/index.php?topic=13425.0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2022, 09:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:30 »
tsabasid παρόλο όμως που έχεις 5 μήνες στον ατμό, έχεις ήδη μεγάλη εμπειρία από μοντ και άτμο. Και πιθανότατα από μπαταρίες και φορτιστές. Νομίζω πως ένας σκράπας σαν εμένα ας πούμε που ασχολούμαι με επισκευάσιμο μόλις ένα μήνα και το istick 30 δεν έχει ούτε tc ούτε ειδικό φορτιστή, νομίζω ως το βήμα είναι τεράστιο

Αν εννοείς οικονομικά, ναι, είναι μεγάλο. Καθώς πρέπεινα πάρεις το μηχανικό μοντ, μπαταρίες και φορτιστή και το κοστούμι βγαίνει μεγάλο, αν δεν έχεις τίποτα από τα παραπάνω. Επίσης καλό είναι να είσαι λίγο έμπειρος με τους επισκευάσιμους, δηλαδή να είσαι σίγουρος για τα στησίματα σου και να ξέρεις πως δε βραχυκυκλώνεις. Από εκεί και μετά δεν υπάρχει κάποιο θέμα γνώσης. Στήνεις χαμηλή σχετικά αντίσταση, περί του ενός ωμ, βάζεις μπαταρία, απολαμβάνεις.

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:33 »
@altan678


Αν θελησει να αποκτησει καποιος αυτο που αποκαλουμε ''μνημη μυων'' δηλαδη να του βγαινουν αυτοματα τα βηματα που αναφερε ο mankar τοτε δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα τραγικα δυσκολο. απεναντιας ισα ισα που ειναι πανευκολο. απλα θελει σεβασμο σε αυτα τα 5 βηματα και λιγο συνειδητοτητα στην αρχη , τιποτα παραπανω, και το λεει ενας ανθρωπος που ατμιστικα (δυστυχως οχι και ηλικιακα....) ειναι ''νεος''.


Το craven box μεγαλος ερωτας. εχω ριξει απιστευτο ''οφθαλμολουτρο'' στο σχετικο νημα....

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #8 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:34 »
 Είμαι της άποψης πως τα ρεύματα που θα σου δώσει ένα καλό μηχανικό δεν πρόκειται να τα πάρεις απο το καλυτερότερο ηλεκτρονικό ποτέ! Όσοι αναφέρουν οτι τα ρεύματά τους είναι 'γλυκά' δεν το λένε τυχαία και σίγουρα ειναι συνεχή, συγκρινόμενα με τα παλμικά των μοντ. Είναι λίγο πιο μπελαλίδικο ναι, θέλει φροντίδα και καθάρισμα αλλά πιστεύω οτι εαν δεν κάνεις ταρζανιές αξίζει με το παραπάνω. "Καλό" μηχανικό δεν έχω αλλά το κλωνοΝέμεσις το χρησιμοποιώ καθημερινώς, παράλληλα με τα ηλεκτρονικά,  το κύριο υγρό μου το απολαμβάνω σε αυτό όμως, αφου δοκίμασα την μόδα του TC που δεν με άγγιξε ιδιαίτερα..

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #9 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:35 »
Και οικονομικά εννοούσα αλλά κυρίως πως μόνο που σκέφτομαι πως πρέπει να διαβάσω τόσες σελίδες για μπαταρίες κλπ τρομάζω. Εντάξει. Προφανώς δεν είναι πυρηνική επιστήμη και είμαι σίγουρος πως το άτμισμα πάει σε άλλο λέβελ

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:39 »
Δε νομίζω πως χρειάζεται ιδιαίτερο διάβασμα. Από μπαταρίες παίρνεις είτε την LG HG2 είτε την Samsung 30Q που είναι κορυφή, τσιμπάς και έναν αξιοπρεπή φορτιστή, πχ Nitecore, XTAR και είσαι έτοιμος. Τους ίδιους φόβους και αμφιβολίες με σένα είχα, αλλά απλά είπα να δοκιμάσω, και χωρίς να διαβάσω τίποτα, το δουλεύω μια χαρά. :D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:49 »
Καλές μπαταρίες, καλός φορτιστής, λίγη προσοχή και σεβασμός στη λογική.
Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για να χαρείς μηχανικό.
Μαθαίνεις πράγματα όταν -και αν- θελήσεις να παίξεις με πολύ μικρές ή πιο ιδιαίτερες αντιστάσεις.
Πολλοί δεν μπαίνουν καν σε αυτή τη φάση.
 :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:49 »
Και οικονομικά εννοούσα αλλά κυρίως πως μόνο που σκέφτομαι πως πρέπει να διαβάσω τόσες σελίδες για μπαταρίες κλπ τρομάζω. Εντάξει. Προφανώς δεν είναι πυρηνική επιστήμη και είμαι σίγουρος πως το άτμισμα πάει σε άλλο λέβελ


Γιάννη δε χρειάζεται να διαβάσεις τίποτα σπουδαίο ούτε κανένα τόμο. Απλά είναι τα πράγματα. Να σκεφτείς εγώ ξεκίνησα με δύο μπαταρίες AW18650, έναν φορτιστή XTAR MC1 τον απλό που παίρνει μία μπαταρία και έναν κλώνο του nemesis (κόστος όλων μαζί περίπου 60€).
Πάρε εσύ την απόφαση και εδώ είμαστε :D .

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:45 »
Ετσι απλά μου δώσατε το τσακ να κάνω το επόμενο βήμα για μηχανικό..
Να φανταστώ ότι ενα αξιοπρεπες μηχανικό θα το βρώ κοντα στο 60άρι?
Σύνολο με μπαταρίες και φορτιστή να υπολογίζω 110 - 120 €? ???
Και τελευταία ερώτηση για τους κατέχοντες... τηλεσκοπικό ή όχι??
Ευχαριστώ
Φώτης

[Edit] λόγω κεκτημένης ταχύτητας, και λόγω 2 ανοικτών καρτελλών στην αλεπού, την πάτησα και πόσταρα εδώ αντί στο νήμα των ερωτήσεων..
Συγνώμη κ αν μπορεί κάποιος mod να το μεταφέρει εκεί.. [Edit]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:56 από fkatsa »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - Είναι ασφαλή; Τι πρέπει να προσέχουμε
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:57 »
Αναλογα τι θες.εγώ το 1 μηχανικο το πηρα απο Αγγελίες 15 ευρω! Φορτιστή και μπαταριες ειχα..

Τωρα ειναι τι θες εσυ.τηλεσκοπικο ή μη..προσωπικα εμενα δεν μαρεσουν εμφανισιακα αρα δεν τα προτιμώ

Με πηρες και εμενα στον λαιμο σου και απαντησα! Θα μεταφερθουμε πακετο μολις το δουν! Χαχα :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1684 180221 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:30
από Xxristos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8249 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33875 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534559 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59693 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 533 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136078 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085118 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12