vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 9 χρήστες
funes, manoslykos, dkostas, giorgos1999, giorgoscr, camber, Jorge, DarkSky, lagoudakis

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4305 στις: Μαρτίου 10, 2016, 21:57 »
Όντως πολύ πιο λογικό φαινεται το πρόβλημα να υπάρχει στον κονεκτορα και όχι στην πλακέτα αφού σε άλλους δουλεύει και σε άλλους παρουσιάζει αστάθεια.  Εάν όμως ο πόλος του μοντ ήταν με βίδα και όχι αυτορυθμιζομενος  θα μπορούσε να ξεπεραστεί ?  δηλαδή το πρόβλημα είναι οτι μπορεί ο ατμο να μην πατάει καλά στο πόλο του μοντ?

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4306 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:17 »
Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει ένα oring-ακι κάτω από τον πόλο, να τον κρατάει πάνω, μπας και κάνει καλύτερη επαφή με τους ατμό???
Εγώ δεν το έχω ακόμη για να δοκιμάσω :(

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4307 στις: Μαρτίου 11, 2016, 00:06 »

2. Ni200: Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση και έχω καταθέσει από την πρώτη ημέρα χρήσης, είναι ότι το VTC (με την τελευταία αναβάθμιση) χάνει την τιμή της αντίστασης, αν και κλειδωμένη, μετά από λίγο χρόνο ατμίσματος.  Δεν το κάνει πάντα αυτό, αλλά συμβαίνει σχεδόν πάντα.  Για να εξηγήσω, με κρύο μοντ και άτμο κλειδώνω ας πούμε στο 0,19 και μετά από λίγη ώρα το βλέπω 0,16 πάλι με το σήμα της κλειδαριάς (όντως πολύ περίεργο) πράγμα που κάνει υποτονικό το άτμισμα.  Επίσης, όταν κλειδώνω πάντα σε θερμοκρασία δωματίου μοντ και άτμο και κλειδώνω την τιμή που βλέπει, ας πούμε το 0,16 παίρνω ένα υποτονικό άτμισμα όπου με αναγκάζει να ανεβάζω θερμοκρασία ακόμα και στους 240 - 250 C όπως και Watt αντιστοίχως για να παίξει κάπως καλύτερα αλλά όχι σωστά για τα δικά μου δεδομένα.  Η καλύτερη λύση που έχω βρει είναι να ξεκλειδώνω και να τραβάω μερικές τζούρες ώστε να ζεσταθεί λίγο και αμέσως να ξεβιδώνω και ξαναβιδώνω τον άτμο στο μοντάκι.  Σε αυτή τη περίπτωση εμφανίζεται στην οθόνη η επιλογή New or Old Coil με την τιμή του New Coil μεγαλύτερη του Old.  Τότε κλειδώνω την τιμή του New και το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο σε γεύση και παραγωγή ατμού σε σχετικά χαμηλή θερμοκρασία και W.  Για παράδειγμα, σε αντίσταση με διάμετρο σύρματος 0.25 mm 8 σπείρες με πυρήνα 2,5mm μου βγάζει 0,14Ω όπου και κλειδώνω παίρνοντας χάλια αποτέλεσμα.  Μετά την παραπάνω διαδικασία η νέα αντίσταση βγαίνει 0,19Ω όπου μου δίνει καταπληκτικό αποτέλεσμα δουλεύοντας 190 - 200 C σε 18 - 20 W.


Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι αυτό που κάνεις/λες δεν έχει νόημα. Σου δίνει καταπληκτικο αποτέλεσμα στους 190-200 ΓΙΑΤΙ στην πραγματικότητα έχει πολύ υψηλοτερη θερμοκρασία, καθως η βάση υπολογισμού (η αντισταση σε θερμοκρασία δωματίου) έχει καταγραφεί λανθασμένα με αποτέλεσμα όλοι οι υπολογισμοί να είναι off σε μια διαδικασία που είναι ούτως ή άλλως αρκετά προσεγγιστική. 

Σκέψου: Γιατί ή ίδια αντίσταση σε ικανοποιεί στους 240-250 όταν έχει καταγραφεί ως 0,16 και στους 190-200 όταν καταγραφεί ως 0,19;



Συρμα με γνωστή συμπεριφορά (TCR)
Γνωστή αντιστασή - μετρηση σε γνωστες συνθήκες
Πλακέτα με σωστό software/hardware
Αυτά χρειαζονται για να δουλεψει ο ελεγχος θερμοκρασίας. Προσωπικά δεν το έχω καταφέρει καλά (με άλλο μοντ).

Φιλικά,



Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4308 στις: Μαρτίου 11, 2016, 00:38 »
Το μαύρο έχω και στο καπάκι τη μπαταρίας άρχισε να φεύγει λιγουλάκι χρώμα.Δεν με χαλάει γιατι σύντομα θα γίνει κίτρινο το καπάκι και θα ζωγραφιστεί ο δικέφαλος στο υπόλοιπο ;D ;D

ΑΡΧΟΝΤΑΣ!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mastoras79

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4309 στις: Μαρτίου 14, 2016, 00:31 »
Μετά απο απουσία από το ηλ. τσιγάρο σχεδόν 1 χρόνου το πηρα και εγώ. Πρώτες εντυπώσεις θετικές.Πολύ ποιο ωραιο από κοντά.Οι φωτογραφίες το αδικούν πολύ. 

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4310 στις: Μαρτίου 14, 2016, 01:26 »
δυσκολο να διαβασω 300 σελιδες...

έχετε παρατηρησει πτωση της αυτονομιας στα τελευταια firmware? 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4311 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:07 »
Όχι. :nope:

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4312 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:12 »
Παρατηρώ συνέχεια πολλοί αναφέρουν πως είναι πρακτικά αδύνατο να διαβάσει τόσες πολλές σελίδες, το ίδιο και εγώ.
Οπότε πιστεύω πως ένας μπούσουλας στη πρώτη σελίδα του κάθε θέματος θα βοηθούσε αρκετά, και να ανανεώνεται με οτι νεο ανακαλυφθεί.. ε;

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4313 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:17 »
Είμαι στα σκαριά να διαβάσω όλο το θέμα για να μαζέψω χρήσιμες πληροφορίες σε μια λίστα όπως έκανα και για τον Cubis, μιας που περιμένω το mod. Απλά να δω πότε θα βρώ το κουράγιο να περάσω τόσες σελίδες :P

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4314 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:18 »
οχι φιλε μου και δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα .. εχτος αν οι μπαταριες που βαζεις εχουν αρχισει την κατω βολτα και ισως χρειαζεται να το δεις αυτο για αλλαγη  .. ή εχεις αρχισει  να ατμιζεις με πιο χαμηλες αντιστασεις και υψηλα βατς .. για κοιταξε το .. ;)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4315 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:21 »
Είμαι στα σκαριά να διαβάσω όλο το θέμα για να μαζέψω χρήσιμες πληροφορίες σε μια λίστα όπως έκανα και για τον Cubis, μιας που περιμένω το mod. Απλά να δω πότε θα βρώ το κουράγιο να περάσω τόσες σελίδες :P



E δεν είναι δα και τόσες πολλές οι σελίδες, μόνο 173 είναι. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4316 στις: Μαρτίου 14, 2016, 02:24 »
Ή μια αν πατήσεις εκτύπωση εεε;;   :laugh1:

EDIT: Πλάκα πλάκα στην εκτύπωση ψάχνεις καλύτερα το thread. Για να μην σβηστεί το ποστ... Θα μαζέψω εδώ ότι βρω χρήσιμο :D

  • Φαίνονται γρατσουνιές στην οθόνη. #1
  • Κουνιέται το καπάκι της μπαταρίας #1
  • Δεν κάθεται καλά ο Subtank #1, #2
  • Μηδενισμός puffs #1
  • Προτεινόμενες μπαταρίες #1, #2, #3
  • Προσοχή στο λύσιμο του MOD #1
  • Αλλαγή ένδειξης POWER σε κάτι άλλο #1, #2
  • Reser αντίστασης #1, #2
  • Διαφορές σε ένδειξη αντίστασης Ερώτηση - Απάντηση στα 2 επόμενα post
  • Κενό στο καπάκι του κονέκτορα Ερώτηση - Απάντηση στο επόμενο post
  • Επίλυση ένδειξης SHORT #1
  • Κλείδωμα σε Power Mode Ερώτηση - Απάντηση στο επόμενο post
  • Watt προς τα κάτω Απάντηση
  • Επαναφορά σε version 2 Απάντηση
  • Πως λειτουργεί το Start Mode #1 και #2
  • Κλείδωμα αντίστασης #1 και #2
  • Ταυτόχρονο κλείδωμα Ερώτηση - Απάντηση στο επόμενο post
  • Θήκη και τρύπες διαφυγής #1
  • Εμφάνιση Protection Ερώτηση - Απάντηση στο επόμενο post
  • Κουνιέται ο πόλος Ερώτηση - Απαντήσεις στα επόμενα post
  • Μενού και shortcuts #1
  • Αλλαγή Φαρενάιτ  σε Κελσίου Απάντηση
  • Κλείδωμα Watt Απάντηση
  • Πως κάνουμε Update Video
  • Αtomizer low ή Αtomizer short Απάντηση
  • Γιατί δεν ρωτάει για νέο coil Απάντηση
  • Καθαρισμός πόλου Απάντηση
  • Παίζει η αντίσταση όταν ατμίζετε Απάντηση
  • Πως βλέπουμε τα V της μπαταρίας Απάντηση
  • Πότε πρέπει να κλειδώνουμε την αντίσταση Απάντηση
  • Βασικές οδηγίες για mod με TC Απάντηση
  • Πότε έχει γεμίσει η μπαταρία όταν φορτίζω στο MOD Απάντηση
  • TC σε έκδοση 2 δουλεύει σε αντιστάσεις κάτω του 1Ohm #1
  • Συντομεύσεις πλήκτρων #1
  • Βγάζει αμέσως Protection #1
Σελίδα 180 (για να δω που είμαι είναι αυτό  :laugh1: )

Από τον συντονισμό:
Το μήνυμα μπήκε και στο πρώτο μήνυμα του θέματος για εύκολη εύρεση.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 16, 2016, 16:25 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4317 στις: Μαρτίου 14, 2016, 03:33 »
Παιδιά πλέον και εγώ έκλεισα ένα μήνα με το μοντακι σε γκρι. Απλά υπέροχο και δεν εχω βρει καμία δυσκολία

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4318 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:09 »
Γειά σας και καλή Σαρακοστή!
Μια ερώτηση. Με SS στο TC έχω υποτονικό άτμισμα λόγω protection,
χωρίς να έχω υποτροφοδοσία, ενώ στο Power Mode δουλεύει κανονικά.
Και στις 2 περιπτώσεις το δουλεύω στα 16 Watt με 2άρι πυρήνα σε Phenomenon.
Μήπως ξέρετε τι συμβαίνει?

Αποσυνδεδεμένος prevezano

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4319 στις: Μαρτίου 14, 2016, 20:17 »
Ποιό σύρμα έχεις?
Τι ωμ αντίσταση έφτιαξες?
Στους πόσους βαθμούς με πόσα βαττ...?
 Ή τιμή του tcr είναι λάθος ή δεν σου διαβάζει σωστά την τιμή τις αντίστασης.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180428 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535498 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35342 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12