vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος zisis85

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4275 στις: Μαρτίου 09, 2016, 23:37 »
κουπια χαχααχ καλο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4276 στις: Μαρτίου 09, 2016, 23:55 »
Δύσκολο είναι να πάρεις ένα χάρακα να κλείσεις το χέρι σου στα 8 εκατοστά να δεις πως σου κάθετε;
Τι; Δεν έχεις χάρακα;
Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που προσομοιάζουν το χάρακα… :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4277 στις: Μαρτίου 10, 2016, 04:07 »
Καλημερα απο εμενα!!
Μολις εγινε παραγγελια στο gearbest για evic mini και 40αρι istick για συγκενικο προσωπο!
Θα εψαχνα στο θεμα αλλα οι 286 σελιδες πολλες!
Ψαχνω μια αξιοπιστη λυση για στοιχειο για το evic τι πρεπει να προσεξω σε Α κλπ?
Εχω στο μυαλο μου η Samsung η LG μιας και θεωρω πιο σωστο το να προτιμησω ενα μεγαλο brand σε θεμα στοιχειου!
Τι πρεπει να προσεξω με Αmber κλπ ωστε να εχει σωστη αποδοση?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4278 στις: Μαρτίου 10, 2016, 04:17 »
Σύμφωνα με τους ειδικούς εδώ οι καλύτερες μπαταρίες για μοντ είναι οι LG HG2 και οι SAMSUNG Q30, αν και για τις πρώτες υπάρχουν αναφορές ότι κυκλοφορούν πολλές μαϊμού στην αγορά (είμαι παθών), οπότε προσωπικά θα προτιμούσα τις δεύτερες που δεν έχει ακουστεί κάτι μέχρι στιγμής. Και οι δύο είναι ισάξιες.

Αποσυνδεδεμένος razen

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4279 στις: Μαρτίου 10, 2016, 04:41 »
δυστηχως την samsung δεν την βλεπω σε καποιο online ελληνικο καταστημα!
οποτε μαλλον προς LG οδευω.
Θα κανω και μια βολτα στο κεντρο της θεσσαλονικης να δω τι μπορω να βρω

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4280 στις: Μαρτίου 10, 2016, 04:59 »
Την Samsung 30q την έχει η Zerobacco στα 11.5 ευρώ! 

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4281 στις: Μαρτίου 10, 2016, 09:57 »
την samsung 30q την πήρα από το Θοδωρή στα 8 ευρουλάκια ;)

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4282 στις: Μαρτίου 10, 2016, 10:00 »
Όπως και πολύ άλλοι γιαυτό του τελείωσαν πάλι του ανθρώπου :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4283 στις: Μαρτίου 10, 2016, 10:07 »
Εδώ έχει φτασει η χάρη μου στην Κίνα ο Θοδωρής  θα μου ξέφευγε πήρα
4 lg hg 2 στα 8 ευρουλακια που αναφέρει και η Ιωάννα  και γνησιοτατεσ 

άντε και μια φωτο να μην λέτε οτι δεν ανέβαζω 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4284 στις: Μαρτίου 10, 2016, 10:49 »
Εχει...έχει ζελατίνα. Αναθεμάτιζα τον εαυτό μου ότι γρατζούνισα την οθόνη, μέχρι που ο Γιώργος από την ecig Θεσσαλονίκης μου είπε: Βγάλε τη ζελατίνα!


Οταν με το καλό μπορέσεις, κάνε μας μια συγκριτική εκτίμηση των δυο μονδακίων. Σε tc και power mod. (όχι σε μενού και λειτουργίες)

Μετά την προτροπή της Petra θα ήθελα να καταθέσω την άποψη μου συγκρίνοντας το VTC και IPV D2 καθώς είμαι κάτοχος και των δύο.
Εδώ, θα πρέπει να αναφέρω ότι τα σύρματα που χρησιμοποιώ είναι Kanthal και Ni200 οπότε και η σύγκριση περιλαμβάνει μόνο αυτούς τους δύο τύπους σε άτμο CloudOne
1. Kanthal: και τα δύο παίζουν απροβλημάτιστα αποδίδοντας πολύ καλά ρεύματα σε σημείο να μην μπορώ να διακρίνω διαφορές στο άτμισμα ακόμα και σε σύγκριση με το Provari P3 που είχα στη κατοχή μου και πούλησα τώρα τελευταία.  Ανάλογα με το διαμέτρημα και το στήσιμο της αντίστασης μπορείς να έχεις ένα smooth ή τραχύ άτμισμα.
2. Ni200: Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση και έχω καταθέσει από την πρώτη ημέρα χρήσης, είναι ότι το VTC (με την τελευταία αναβάθμιση) χάνει την τιμή της αντίστασης, αν και κλειδωμένη, μετά από λίγο χρόνο ατμίσματος.  Δεν το κάνει πάντα αυτό, αλλά συμβαίνει σχεδόν πάντα.  Για να εξηγήσω, με κρύο μοντ και άτμο κλειδώνω ας πούμε στο 0,19 και μετά από λίγη ώρα το βλέπω 0,16 πάλι με το σήμα της κλειδαριάς (όντως πολύ περίεργο) πράγμα που κάνει υποτονικό το άτμισμα.  Επίσης, όταν κλειδώνω πάντα σε θερμοκρασία δωματίου μοντ και άτμο και κλειδώνω την τιμή που βλέπει, ας πούμε το 0,16 παίρνω ένα υποτονικό άτμισμα όπου με αναγκάζει να ανεβάζω θερμοκρασία ακόμα και στους 240 - 250 C όπως και Watt αντιστοίχως για να παίξει κάπως καλύτερα αλλά όχι σωστά για τα δικά μου δεδομένα.  Η καλύτερη λύση που έχω βρει είναι να ξεκλειδώνω και να τραβάω μερικές τζούρες ώστε να ζεσταθεί λίγο και αμέσως να ξεβιδώνω και ξαναβιδώνω τον άτμο στο μοντάκι.  Σε αυτή τη περίπτωση εμφανίζεται στην οθόνη η επιλογή New or Old Coil με την τιμή του New Coil μεγαλύτερη του Old.  Τότε κλειδώνω την τιμή του New και το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο σε γεύση και παραγωγή ατμού σε σχετικά χαμηλή θερμοκρασία και W.  Για παράδειγμα, σε αντίσταση με διάμετρο σύρματος 0.25 mm 8 σπείρες με πυρήνα 2,5mm μου βγάζει 0,14Ω όπου και κλειδώνω παίρνοντας χάλια αποτέλεσμα.  Μετά την παραπάνω διαδικασία η νέα αντίσταση βγαίνει 0,19Ω όπου μου δίνει καταπληκτικό αποτέλεσμα δουλεύοντας 190 - 200 C σε 18 - 20 W.
Σε αντίθεση, το IPV D2, όπου το κλείδωνα έμενε και μου έδινε πάντα το αποτέλεσμα που ήθελα απροβλημάτιστα. 

Συμπέρασμα: αναμφίβολα, η πλακέτα του VTC είναι πιο προηγμένη από του IPV D2 καθώς αναβαθμίζεται και επίσης σου δίνει δυνατότητες για περισσότερους τύπους συρμάτων καθώς και TCR.  Όμως η αστάθεια είναι ένα σοβαρό μείον που ελπίζω να διορθωθεί σε επόμενες αναβαθμίσεις.  Όμως για κάποιον που έχει καταλήξει στη χρήση του Kanthal, Ni200 και ίσως Ti (λέω ίσως γιατί δεν ξέρω πως παίζει με Ti καθώς δεν το χρησιμοποιώ) θα πρότεινα ανεπιφύλαχτα το IPV D2 για έναν ακόμα λόγο που για πολλούς εκτιμάται καθώς το μοντ έχει γίνει προέκταση του χεριού τους :laugh1:: την εργονομία του, δηλαδή το πόσο ωραία ΄κάθεται' στο χέρι, σαφώς καλύτερα από το VTC που είναι τεραγωνισμένο.            

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4285 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:01 »
Παραβλέπεις όμως δύο πολύ σημαντικές ελλείψεις του D2, την μη δυνατότητα του να παίξει ss σύρμα σε έλεγχο θερμοκρασίας και τη βασικότερη, ότι η πλακέτα του σε vw mode δεν κάνει step down. Κάτι που διορθώθηκε όμως στο D3 και που θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για ένα απίθανο μοντ με αρκετά στοιχεία πολύ καλύτερα από αυτά του vtc mini. Εκτός των απίθανων ρευμάτων που δίνει κάνει και πολύ καλύτερη διαχείριση στη μπαταρία, μια 18650 κρατάει αισθητά περισσότερο στο D3 απ'ότι σε ένα vtc.

Δεν είναι νήμα για vs όμως, ας μην το συνεχίσουμε εδώ και το εκτροχιασουμε κι άλλο.. :)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4286 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:19 »
Μάκη, το ότι δεν παίζει άλλα σύρματα από Kanthal, Ni200 και Ti το, έχω αναφέρει - πιθανόν δεν το πρόσεξες - όσο για το stepdown είναι παράλειψη μου και σε ευχαριστώ για την επισήμανση.  Εάν πας λίγο πίσω στις σελίδες 274 - 276 εάν θυμάμαι καλά, η Petra μου ζήτησε την άποψη μου σε αυτό το νήμα και όχι στο vs.  Πάντα τρέφω σεβασμό στους Συντονιστές  8)

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4287 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:25 »
Παιδια,βοηθεια!
Πηρα το μοντακι απο Κινα και εχω το εξης θεμα.Πανω ειναι κουμπωμενος για την ωρα ενας Ναυτιλος με μια κεφαλη 1,6 την οποια βεβαια διαβαζει 1,87.Οταν ανεβαζω τα watt στο power mode βλεπω οτι δεν παει παραπανω απο 43.Δεν θα επρεπε να πηγαινει μεχρι 75?Οχι φυσικα οτι εχω σκοπο να ατμισω πανω απο 10 watt με αυτο τον ατμοποιητη και αυτες τις κεφαλες αλλα δε θα επρεπε ονομαστικα να φτανει μεχρι 75?Ειναι λογικο να συμβαινει αυτο,μηπως φταιει η μπαταρια μου?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4288 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:27 »
Ανάλογα με την αντίσταση δλδ τα ωμ ανεβάζει και το μοντ τα μέγιστα βατ αν βγάλεισ των ατμό πανω απο το μοντ θα δεισ οτι θα ανέβεισ στα 75 βατ

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4289 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:27 »


Μάκη, το ότι δεν παίζει άλλα σύρματα από Kanthal, Ni200 και Ti το, έχω αναφέρει - πιθανόν δεν το πρόσεξες - όσο για το stepdown είναι παράλειψη μου και σε ευχαριστώ για την επισήμανση.  Εάν πας λίγο πίσω στις σελίδες 274 - 276 εάν θυμάμαι καλά, η Petra μου ζήτησε την άποψη μου σε αυτό το νήμα και όχι στο vs.  Πάντα τρέφω σεβασμό στους Συντονιστές  8)



Όχι δεν το πρόσεξα το παραδέχομαι, στα μεγάλα ποστς σαστίζω η αλήθεια είναι, ακόμα κι εγώ που τα γράφω πολλές φορές συνήθως ξεχνάω ότι έχω αναφέρει κάτι στην αρχή και το αναφέρω ξανά και στο τέλος, ευτυχώς όμως με σώζουν τα edits.. :laugh1:

Αναφερόμενος στα δικά μου "μπλα μπλα" θα προτιμούσα να μην συνεχίσω να μιλάω εδώ για μοντς άλλης εταιρείας σεβόμενος και τους υπόλοιπους συμφορουμίτες, γλυτώνω και τους μοντεράτορες από μεταφορές/μετακομίσεις παράλληλα.. :D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180398 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535108 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085198 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12