vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, dkostas, kurtz, giorgos1999, manoslykos, georgeboy

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3720 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 13:54 »

1. μόλις φτάσεις στο τέρμα τον φαρενάιτ απλά ξαναπατάς άλλη μια και πάει σε κελσίου
2.αυτό θα το βρείς μονος σου από 190c έως 250c
3.δεν πειράζει

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3721 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 15:35 »
Καλησπέρα και από εδώ, δηλώνοντας νέος κάτοχος (από 17 Ιανουαρίου) του evic vtc mini από την altereGo..
Ξέρω ότι έχω πολύ ψάξιμο να ρίξω στο φόρουμ, με αρκετές απορίες, όπως επίσης και ότι κάποια θέματα είναι υποκειμενικά σαν απάντηση, ανάλογα τα γούστα κλπ κλπ..
Θα ρίξω κάποιες απορίες για αρχή και όποιος θέλει, αν θέλει, απαντάει σε ό,τι γνωρίζει.. Μπορεί και κάποια να μην ανήκουν σε αυτό το thread..
Διαφορές αντιστάσεων Ni / Ti?
Εύρος θερμοκρασίας, watt για να αποδίδουν σωστά?
Τι διαφέρει η ρύθμιση των watt από τη θερμοκρασία?
Μικρότερη αντίσταση=περισσότερα watt? περισσότερα watt=μεγαλύτερη κατανάλωση υγρού και λιγότερη αυτονομία?
Έχω τον Α7-MS atomizer, φαντάζομαι ότι δεν είναι subohm? Επίσης, τι διαφέρουν οι subohm?
Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3722 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 15:58 »
προβλέπω μεγάλη απάντηση οπότε.. γκουχ γκουχ!
Λοιπόν .. τα σύρματα νικελίου και τιτανίου χρησημοποιούνται αυστηρά και μόνο για έλεγχο της θερμοκρασίας! Οι διαφορές μεταξύ τους είναι πως το νικέλιο μεταβάλει πιο γρήγορα την αντίστασή του σε συνάρτηση με την θερμοκρασία και γι αυτό γενικά δουλεύει καλύτερα (είναι πιο προβλέψιμη η καμπύλη Ω/Θερμ).
Τώρα τα watt όπου θα ρυθμίσεις όταν το μοντάκι είναι στην θερμοκρασία έχει να κάνει με το πόσο ρεύμα θα τροφοδοτεί η μπαταρία σου την αντίσταση μέχρι να φτάσει στην επιλεγμένη θερμοκρασία. Αυτό το ρυθμίζεις εσύ όπως σου αρέσει, βέβαια καλό είναι να κρατάμε τα watt σε μια λογική τιμή ώστε να έχουμε μια ομαλή λειτουργία (πχ. προσωπικά σε αντίσταση 0.2 Ω νικελίου δουλεύω στους 190-200 βαθμούς κελσίου και το τροφοδοτώ με 25-35 watt).
Το μέχρι στιγμής γνωστό όριο που μπορούμε να παίξουμε με την θερμοκρασία ειναι οι 270 περίπου βαθμοι κελσίου αλλά έχοντας υπ'όψιν ότι κανένα μοντάκι δεν θα είναι 100% ακριβές στις μετρήσεις του καλό είναι να παίζουμε χαμηλότερα (για την δική μας υγεία πάντα) πχ γύρω στους 200 βαθμούς.
Τα watt τα χρησημοποιούμε όταν έχουμε στήσει αντίσταση με κανθαλ (και ss σε κάποιες περιπτώσεις αν και ήδη έχουν βγει μοντάκια που έχουν ρύθμιση θερμοκρασίας με ss. προσωπικά δεν το προτιμώ γιατί ακόμα δεν είναι τα μοντ τόσο αρκιβή στις μετρήσεις τους στην θερμοκρασία του ss ώστε να το προτιμήσω). Στην ουσία τα watt είναι η ενέργεια που τροφοδοτούμε την αντίστασή μας και προκύπτει από το γινόμενο τάσης και ρεύματος. Όσο ψηλότερα τα watt , τόσο πιο ζεστός ατμός θα μας έρχεται στην τζούρα μας. Αν και δεν ισχύει πάντα αυτό γιατί μετράει και το μέγεθος του σύρματός μας (πχ. συρμα 20mm ζεσταίνεται πολύ πιο γρήγορα από ένα σύρμα 40mm οπότε στα ίδια watt θα έχεις πολύ πιο ζεστό αποτέλεσμα με το 20mm αντί για το 40mm αν έχουν την ίδια αντίσταση).
Τώρα για το ερώτημα μικρότερη αντίσταση περισσότερα watt πρέπει να έχεις στον νου σου το παραπάνω με το πάχος του σύρματος. Αλλά το ερώτημά σου είναι ελλειπές. Μικρότερη αντίσταση δεν σημαίνει αναγκαστικά οτι θα πας σε μεγαλύτερα watt. Έχε στον νου σου τους τύπους P=V*I και R=V/I και για να μην σε κουράζω τελικά προκύπτει P=V^2/R ή P=I^2*R. Γενικά πειραματίζεσαι μέχρι να βρεις το σημείο που σου αρέσει.
Τέλος Subohm σημαίνει αντίσταση κάτω του ενός Ωμ. Επειδή συνήθως έχουν χοντρά σύρματα (εξού και η μικρή αντίσταση) θέλουμε αρκετά watt για να ζεσταθούν ικανοποιητικά και να έχουμε μια καλή ατμοποίηση.
Ελπίζω να απάντησα στις ερωτήσεις σου.. Αν έχεις και άλλες απορίες εδώ είμαστε να τα συζητάμε!!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ερώτηση .πως αλαζο τους βαθμούς φαρενάιτ σε κελσίου ,και σε πόσους βαθμούς πρέπει να το εχο. Και αν χρησιμοποιώ πριζακι 5ν-1.5a λέτε να υπάρχει πρόβλημα στο mod?

Για το πριζάκι απλά βεβαιώσου πως η μπαταρία που έχεις είναι από 1500ma/h και πάνω.. Αν και καλό είναι να χρησημοποιούμε εξωτερικό φορτιστή για τις μπαταρίες μας! :)

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3723 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 16:39 »
Μάλιστα.. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση και αναλυτική απάντηση που είμαι σίγουρος οτι έχει ξαναγραφτεί 1000 φορές και για κάποιους είναι κουραστικό..
Το θέμα υγείας δεν πολυκατάλαβα περισσότερο, εγώ για παράδειγμα πειραματίστηκα με τους βαθμούς που πρότεινες και καταλήγω οτι με ικανοποιεί περίπου στα 25-26 watt με θερμοκρασία 240-250 βαθμούς.. Το σύρμα δε γνωρίζω πόσο είναι, είναι η εργοστασιακή αντίσταση 0,4 Τιτανίου της alterego.. Σαν απόδοση και σαν θέμα υγείας, τι παίζει με νικέλιο και τιτάνιο όμως? Γιατί απ ότι βλέπω με αυτές θα παίξω και όχι με κανθαλ.. Επίσης, ξέχασα να ρωτήσω και για το airflow.. με κανθαλ το είχα φουλ ανοιχτό, τώρα με την παραπάνω ρύθμιση/αντίσταση πόσο πρέπει να το έχω? Όσο πιο κλειστό, τόσο πιο στυφή τζούρα γενικά? Πως πάει? Και πάλι ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3724 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 17:00 »
Για το πριζάκι απλά βεβαιώσου πως η μπαταρία που έχεις είναι από 1500ma/h και πάνω.
:confused1:

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3725 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 17:10 »
Τιτανιο δεν έχω δουλέψει πολύ.. Απλά προσπάθησε να ανεβάσεις λίγο βατ και να κατεβάσεις την θερμοκρασία και δες αν σου αρέσει. Το θέμα για την υγεία είναι πως όλα τα μέταλλα οξειδωνονται και παράγουν οξειδια που είναι βλαβερα για την υγεία μας. Πχ το νικελιο σε θερμοκρασία δωματίου δεν οξειδωνεται σχεδόν καθόλου όμως αν αυξηθεί πολύ η θερμοκρασία του αρχίζει και παράγει αυτά τα βλαβερα οξειδια.. Από όσο ξέρω κάτω από 300 βαθμούς δεν έχει θέμα.. Απλά έχει παρατηρηθεί πως η γλυκερινη όταν ατμοποιειται σε θερμοκρασίες πάνω από 280 βαθμούς παράγει και αυτή βλαβερες ουσίες.. Οπότε καλύτερα να παίζεις όσο πιο χαμηλά γίνεται :-) βέβαια μην θυσιασεις απόλαυση για να πέσεις πολύ χαμηλά.. Σου λέω ακόμα με όσα ξέρουμε στους 200 με 220 είσαι αρκετά καλά.
Όσο για το άλλο θέμα με την μπαταρία όλες οι μπαταρίες έχουν κάποια χωρητικότητα σε mah. Όταν τις φορτιζουμε δεν πρέπει το ρεύμα φόρτισης να ξεπερνά τα mah της μπαταρίας. Δηλαδή αν έχουμε μια μπαταρία 2000mah το μέγιστο ρεύμα φόρτισης είναι 2A.

Στάλθηκε από το Batmobile μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3726 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:04 »
Έβαλα τον magma στο vtc και έστησα με ss 316l 7 σπείρες κάθε μεριά 0.32 (28awg ) και την διαβάζει 0.42 ώμ .προς το παρόν παίζω σε power Mode αλλά θέλω να δοκιμάσω και tc .Επειδή είναι πρώτη φορά για πείτε τι τιμές να βάλω στα watt και στην θερμοκρασία ? Το σύρμα είναι της ud το πράσινο καρουλακι

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3727 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:25 »
Βάλε το default "SS316", ρύθμισέ το στα 15 watt και βάλε για αρχή 190 βαθμούς και δες που σε ικανοποιεί ανεβαίνοντας θερμοκρασία σιγά-σιγά (ή ακόμα και στους 190-200 που ξεκινάς)...

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3728 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:33 »
Τα watt μπορώ να τα ανεβάζω ? Ή μόνο την θερμοκρασία ? Ας πούμε σε power Mode το έχω στα 25 watt .να το βάλω και στο   tc ή όχι ? Αν ναι πόσο να βάλω την θερμοκρασία μετά ? Πάλι στους 190 ?

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3729 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:37 »
οσα βατ ειχες σε power βαλε και σε tc και παιξε με θερμοκρασια.
κανε συνδιασμους δεν υπαρχει προβλημα.
θα βρεις αυτο που σου αρεσει

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3730 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:39 »
Ωραία .κομπλε .το βρήκα .Ευχαριστώ πολύ :))))

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3731 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 23:44 »
Αν στο power mode το είχες στα 25 watt (μιλάμε για το ίδιο στήσιμο πάντα, ohm αντίστασης κλπ), δοκίμασε από 20 τότε για αρχή και μετά βάζεις και 25 και παίζεις μόνο με τη θερμοκρασία...


Όπως αγαπάς εσύ δουλέυει...

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3732 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 00:09 »
Να ρωτησω κάτι . έχω βάλει πάνω την τιτανίου ,σε ποια ρύθμιση πρέπει να το έχω στο power ή στο temp ti ? Και επεισεις αυτή ή αντίσταση παίζει σε θερμοκρασίες πάνω από 200c ?

Διαγραφή ερώτησης εκτός θέματος
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2016, 15:36 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3733 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 01:37 »
Aλέξανδρε το τιτάνιο παίζει μόνο σε Ti mode και ποτέ σε power mode.
Είναι σύρμα μόνο για έλεγχο θερμοκρασίας.
Παίζει σε ότι θερμοκρασία σε ικανοποιεί.
Κατά την γνώμη μου όμως μην ξεπεράσεις τους 250 βαθμούς.
Για υγρό με άρωμα πίπας δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά μπορείς να ρωτήσεις στα αντίστοιχα νήματα για τα υγρά. :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3734 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 11:49 »
makiss66 (και ολοι οι αλλοι φυσικα)....
κανεις λαθος φιλε μου.
Το Ti μπορει να δουλεψει σε οτι θελουμε.
Και σε απλα Power και σε TC .
Το μονο που θα πρεπει να κοιταμε ειναι να μη το πυρωσουμε στεγνο.
Οτι ισχυει κει στα αλλα συρματα δηλαδη.


Και να κανω και 'γω μια ερωτηση....


Το Ni , το SS , το Ti , το Kanthal  A1 - D , το NiCr , το NiFe ... , τι διαφορα εχει αν το δουλεψω σε Power ή σε TC ή σε μηχανικο ;;;;



Διαγραφη αμεσης παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2016, 16:00 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180476 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535826 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59733 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085242 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12