vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

297 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, lounik, JohnDag, manoslykos, Buliwyf, tibolaso, Mantis039, tapantari, Jorge

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Με αφορμή το βίντεο του Γιατρού μας Κ Φαρσαλινου  αυτο  που βέβαια είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε σε αυτό πολλά γενικά με τις έρευνες  που εχει αρχίσει να κάνει γύρω από το ΗΤ εκτός των άλλων ακούσαμε και τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε ...

Εδω σε αυτο το σημειο θελω να σταθω γιατι μου έκανε εντύπωση που δεν εχει σχολιαστει στο φορουμ μας κατι τετοιο μιας και εχουν  σχολιαστει αναξια σχολιασμου και αυτο ειναι γνωστό ..

Μπορεί να σας ειναι γνωστό αυτο που λέει ο γιατρος απο το 44.50 στο βίντεο αλλα  εγω δεν το ήξερα ούτε ποτέ δεν θα περίμενα να είναι τόσο σοβαρό ...

η φράση του γιατρού που λέει οτι : ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ  δεν πρέπει ουτε για μια φορά να πυρώνουμε το σύρμα μας στο coil  που έχουμε κατασκευάσει .. γιατί χαλάει η δομή του μετάλλου με όχι καλα αποτελέσματα  για εμάς  σας παρακαλώ διορθώστε με  αν κατάλαβα λάθος οτι ο γιατρός  εννοούσε στην υγεία μας ...

Αλλά θα ήθελα πολύ να το συζητήσουμε αυτό το σημείο και αν μπορεί και ο γιατρός να επέμβει να μας το αναλύσει περισσότερο ...

Δεν κινδυνολογω απλα θελω να μαθω , γιατι  οταν ακουσα  την συζητηση που ειχε ο Γιατρος μας με τους υπευθυνους του Ry4 Radio  που και αυτοι δεν το ηξεραν  δεν σας κρυβω οτι επηρεάστηκα και έστριψα το νέο μου κοιλ όπως συμβουλεύει ο γιατρός ...

περιμένω σχόλια και γνώμες και γνώσεις πιο ψαγμένων με το θεμα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2015, 22:46 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Κώστα επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι καλά.
Εννοεί όταν πυρώνουμε το coil για να ενωθούν οι σπείρες ή όταν το πυρώνουμε γενικά για να δούμε ότι είναι σωστή ή για να φύγουν υπολείμματα?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Το ίδιο δεν είναι; :D

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Σαν πύρωμα ναι έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα με τον σκοπό :)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
εννοει ποτε .. ουτε οταν θελουμε να κανουμε dry burn για καθαρισμα  αλλα ουτε οταν παμε να το ενωσουμε .. το λεει ξεκαθαρα .. επουδενει να μην πυρωνετε το συρμα σας .. και μαλιστα τα  βαζει .. αν μπορω να το πω αυτο με τους reviewers  που δειχνουν το λαθος τροπο σε ολους εμας .. δηλαδη να το πυρωνουμε και οτι ειναι κατι φυσιολογικο .. που εμεις βεβαια το αντιγραφουμε και το κανουμε ...

η φραση του .. ουτε μια φορα να μην το πυρωσετε .. γιατι ακομα και απο την πρωτη φορα αυτο χανει την δομη του .. που αυτο ειναι το σημειο που θελω να καταλαβω και τις επιπτωσεις που οταν χασει την δομη τι επακολουθει

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
αυτο που λεει ο γιατρος ειναι ποτε να μην πυρωνουμε την αντισταση χωρις υγρο επανω,με λιγα λογια τερμα το microcoil και ποτε να μην κοκκινιζει η αντισταση,εστω και μια φορα χαλαει την δομη του μεταλλου.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
λογικο ακουγετε το να αλοιωθει οταν πυρωνετε στεγνω .. ασχετος αν ολοι το κανουμε .


τωρα σαν επιπτωσεις δε ξερω και θα με ενδιεφερε να μαθω .. οπως θα με ενδιεφερε να μαθω και αν το βρεξουμε με υγρο και το πυρωσουμε , αν εχει την ιδια αντιδραση οπως οταν ειναι στεγνω

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απο περιέργειά, όταν είναι υγρό, δεν πυρώνει καθόλου?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
και οταν χανει την δομη του τι εκλύει ? γιατι μαλλον εκει παει το θεμα ?   γιατι να μην το ξανακανουμε ποτε αυτο ?  ολη η φιλοσοφια micro coil    που παει ? ηταν ορθη ? ή οχι

δεν ξερω αλλα ολη η συνεντευξη του γιατρου δεν ηταν οπως οι προιγουμενες .. ηταν διαφορετικη .. αλλα αυτην την στιγμη νομιζω πρεπει να επικεντρωθουμε σε αυτο  το θεμα του νηματος

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Και πως βρε παιδιά θα τσεκάρουμε αν η αντίσταση "ανάβει" σωστά; Εντάξει, για ένα microcoil θα χρησιμοποιήσει εργαλείο τύπου "kuro coiler" κάποιος, με τον έλεγχο αν χρειάζεται κάποια αλλαγή στην αντίσταση ώστε να "καίει" σωστά τι μπορεί να γίνει; Δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος, άμα μπει βαμβάκι/φυτίλι και υγρό τελείωσε, δεν βλέπεις κάτι..

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Το microcoil σκεφτεστε? αυτοί που έχουν ατμοποιητές τυπου genesis με mesh που πυρώνουν με τις ώρες για να οξειδωθεί ή μετά για να "ρυθμίσουν" το σύρμα τι να πούν?

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
αν ολο αυτο ισχυει ακυρωνονται τα παντα που ξεραμε μεχρι τωρα... και δε νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος να ατμισει καποιος σωστα αν δεν τσεκαρει την αντισταση , ειτε microcoil , eite dual coil , ειτε απλη αντισταση

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Το παρακολουθησα το βιντεακι και η αληθεια ειναι οτι και εγω πρωτη φορα ακουσα κατι τετοιο. Η βεβαιοτητα του καλου μας γιατρου ομως δε μου αφηνει περιθωρια για δευτερες σκεψεις. Και εγω απο τουδε και στο εξης σταματω το dry burn και μαζι με το βαμβακι πλεον θα αλλαζω και το συρμα. Microcoil μπορουμε να συνεχισουμε να κανουμε με τα kuro coiler και τα παρεμφερη εργαλειακια. Βεβαιως αν καποιος συνατμιστης εχει περαιτερω γνωσεις περι μεταλλων και συμπεριφορας τους με τη θερμοτητα, ειμαι ολος αυτια.

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Oντως ο γιατρός εννοούσε να μην το πυρώνουμε ποτέ, γιατί ενδέχεται να έχει επιπτώσεις για την υγεία μας, το μέγεθος των οποίων δεν γνωρίζουμε ακόμη.
Το σχετικό κομμάτι αν θυμάμαι καλά ήταν συνέχεια της κουβέντας που γινόταν επί μιας ερώτησης για τα σύρματα τιτανίου.
Ο γιατρός αφού πρώτα εξήγησε ότι είναι καλύτερο από νίκελ/νικελοχρώμιο/κάνθαλ όταν ζεσταίνεται, αφού το τιτάνιο δεν είναι τοξικό σε αντίθεση με τα προηγούμενα, διευκρίνισε όμως ότι αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση που το "καίμε" διότι παράγεται στην επιφάνεια του μετάλλου, διοξείδιο του τιτανίου το οποίο είναι επιβλαβές.
Δεν γνωρίζουμε ακόμα αν αυτό το διοξείδιο είσερχεται στον ατμό που εισπνέουμε ή παραμένει πάνω στο πηνίο, αλλά θα πρέπει να αποφεύγουμε πάντα "να κοκκινίζουμε" το μέταλλο.
Ακόμα και για να διορθώσουμε hot spots στην αρχή...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2015, 00:00 από maddoghellas »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
το μονο που μπορεις να τσεκαρεις την αντισταση ειναι το ωμομετρο ...  ετσι εκανα σημερα εγω .. βεβαια πλεον την αντισταση την κανω μηχανικα δεν χρειαζεται να την τσεκαρω αλλα δεν ειναι λογος αυτος ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534468 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237116 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136065 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085027 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478636 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy