vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πόσα ml καταναλώνετε την ημέρα ? Πόσα σας "βγαζει" η μπαταρία σας

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Oi
 ΤRON-S με CRL,
 Doggystyle 2K16,
 kayfun v3 v4 v5 , 
EVIVA, 
Κaviros κλπ  
με 1 ohm αντίσταση,
πόση μεγαλύτερη κατανάλωση έχουν σε σχέση με έναν Αspire BDC 1.8ohm ή έναν Protank 1.8 ohm 
με το ίδιο υγρό και σε ίδιες συνθήκες ατμίσματος   ?
Γνωρίζει κανείς ?

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 00:04 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Φίλε Παύλο, ζητάς συγκριτικό πολλών ατμοποιητών άσε που όπως γράφτηκε ήδη, μπαίνουν και άλλοι παράμετροι πέραν της αριθμητικής τιμής της αντίστασης (διάμετρος σύρματος, ένταση ρεύματος κλπ).
Από τους συγκεκριμένους επισκευάσιμους που αναφέρεις, χαμηλές καταναλώσεις θα πάρεις από Doggy, eviva, Kaviro (μάλλον με τη σειρά που τους αναφέρω :-\). Οι Kayfun και Tron καταναλώνουν λίγο περισσότερο.
Τώρα επειδή ρωτάς και “πόση μεγαλύτερη κατανάλωση”, αυτό δύσκολα θα σου απαντηθεί με ποσοστό, όταν μάλιστα υπάρχουν και οι παράμετροι που λέμε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Ούτε πού ξέρω ούτε πού έχω μετρήσει ούτε πού με νοιάζει απλά γεμίζω

Στάλθηκε από το LG-H440n μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Φίλε Γιώργο <Megst>
Το ζόρι μου είναι το εξής και δεν ρωτάω για πλάκα.
4.5 χρόνια άτμιζα με MT3 - Protank - Aspire BDC & BVC, με νικοτίνη 6 mg, 70% PG με Ego μπαταρίες και με κατανάλωση 6,5-7 μλ την ημέρα. Και ήμουν ικανοποιημένος.

Σκέφτηκα να μειώσω τη νικοτίνη σε 3 mg και κάτω.
Φορτώθηκα( Aγόρασα) λοιπόν 5 μοντάκια (Evic Dual. 2 Evic mini, AL85 kai Pico) καθώς και διάφορους ατμοποιητές  που να " παιζουν" 1 ohm και κάτω ( ΑΙΟ Pro C, Cubis Pro , Ego One Mega και ΤRON-S με crl αντίσταση ) καθώς και 12 μπαταρίες LG INR HG2 18650  και έναν απλό φορτιστή. Ολα από έξω.
Εφιαξα και υγρα ( Soho 60% PG και 3% νικοτίνη και Dirty 70% PG και 1,5% νικοτίνη.

Ξεκίνησα λοιπόν τη δουλειά ΑΛΛΑ διαπίστωσα ότι με τους παραπάνω ατμοποιητές που αγόρασα, με τα υγρά 3mg και 1,5mg νικοτίνης , η ημερήσια κατανάλωση με τις ίδιες συνθήκες ατμίσματος, αυξήθηκε κατά 50-60 % τουλάχιστον.  

Δεν σας ρωτάω να μου πείτε πως να τετραγωνίσω τον κύκλο.

Απλώς ρωτάω κανέναν  (παλιό προφανώς) που έχει εμπειρία από αρχαίους ατμοποιητές
ΑΝ οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές Doggystyle 2K16, kayfun v3 v4 v5 , EVIVA, Κaviros κλπ  
με 1 ohm αντίσταση, και σύρμα NiCr  ή Kanthal A1
έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση έχουν σε σχέση με έναν Αspire BDC 1.8ohm ή έναν Protank 1.8 ohm  και πόση περίπου. Σε τάξη μεγέθους, δηλ στο περίπου.
με το ίδιο υγρό και σε ίδιες συνθήκες ατμίσματος   ?
Γνωρίζει κανείς ?

Ετσι με βοηθάτε να μην αναγκαστώ να τους αγοράσω ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ για να διαπιστώσω μόνος μου ότι και αυτοί είναι ρουφήχτρες όπως και ο TRON-S με CRL 1ohm αντίσταση.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 13:17 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
....ΑΝ οι επισκευάσιμοι ατμοποιητές Doggystyle 2K16, kayfun v3 v4 v5 , EVIVA, Κaviros κλπ  
με 1 ohm αντίσταση,
έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση έχουν σε σχέση με έναν Αspire BDC 1.8ohm ή έναν Protank 1.8 ohm  και πόση περίπου. Σε τάξη μεγέθους, δηλ στο περίπου.
με το ίδιο υγρό και σε ίδιες συνθήκες ατμίσματος   ?
Γνωρίζει κανείς ?
Απομονώνω αυτό για να σου κάνω λίγο πιο σαφές αυτό που έγραψα παραπάνω.
Ένας doggy στημένος με 1Ω αντίσταση και σύρμα 0.28mm, μπορεί να είναι πιο οικονομικός στην κατανάλωση από έναν aspire bdc (για παράδειγμα) αφού θα χριάζεσαι γύρω στα 8 watt για να τον δουλέψεις.
Ο ίδιος Doggy στημένος με 1Ω αντίσταση και σύρμα 0.40mm και ο οποίος θα χρειάζεται 20 και 22 watt για να αποδώσει, δεν θα είναι πιο πιο οικονομικός στην κατανάλωση από έναν aspire bdc.
Τώρα στο θέμα της αύξησης της κατανάλωσης που είχες, ίσως ευθύνεται και η μείωση της νικοτίνης που προσπάθησες.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Ισως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω.
Ο Aspire BDC 1.8 ohm μου παίζει στα mod στα 7,5 Watt,  παραπάνω από 9 W μου βγάζει καμένο.
Εχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ αλλά και το έχω διαπιστώσει ότι γενικά οι 1 ohm αντιστάσεις θέλουν γύρω στα 13-15 W και οι 0.6 ohm τουλάχιστον 20 W.

Μάλλον θα αγοράσω έναν - δύο από αυτούς για να το διαπιστώσω μόνος μου.

Πάντως σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου και το χρόνο που μου διέθεσες

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Φοβαμαι πως δε θα σου δώσει κάποιος συγκεκριμένη απάντηση.

Η κατανάλωση αυξάνεται και όταν αυξάνεται η ευχαρίστηση.

Και μόνο αυτή η παράμετρος φτάνει για να δείξει ότι δεν μπορεί να μετρηθεί η ακριβής αύξηση της κατανάλωσης που σίγουρα υπάρχει.

Από Aspire bdc 1,8 σε Kayfun mini v3 (1,2 ohm) αυξήθηκε πολύ η κατανάλωσή και η ικανοποίησή μου. Ακόμη και τώρα, όταν χρησιμοποιώ ατμοποιητές εργοστασιακούς που δεν με ευχαριστούν, διαπιστώνω ότι ατμίζω πολύ λιγότερο (λιγότερη ώρα? λιγότερα ml?).

Εγώ πάντως δεν ανεβαίνω πάνω από τα 10 watt. Κι εγώ θα σου πρότεινα έναν doggy που είναι και οικονομικός, για να δοκιμάσεις...

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
 Οταν λες ιδιες συνθηκες ατμισματος, εννοεις ιδια ποσοτητα παφς, ιδιας διαρκειας το καθε παφ , ανα ημερα?
Γιατι η μειωση της νικοτινης σχεδον παντα αυξανει την καταναλωση, μιας και ασυναισθητα κανουμε περισσοτερες τζουρες, μεγαλυτερης διαρκειας, για να πετυχουμε την ημερησια δοση νικοτ. που εχει συνηθισει ο οργανισμος.
Το παραπανω το διαπιστωσα, χωρις να αλλαξω ατμοποιητη η αντιστασεις, με τα ιδια δηλαδη, οταν μειωσα την νικοτινη απο το 6 στο 3, η καταναλωση μου αυξηθηκε αρκετα.

Απο εκει και περα, οι ατμοποιητες που παιζουν με χαμηλες αντιστασεις καταναλωνουν παραπανω,(προφανως το ξερεις), αλλα αυτη η "καταναλωση" παει ολη μεσα μας, δηλαδη εαν γινουν ατμος 10 ml υγρου, ειτε με 1.8 εργοστασιακη αντισταση, ειτε με subohm ατμοποιητη και πολυ χαμηλη αντισταση, την ιδια ποσοτητα ατμου (και νικοτινης) θα εισπνευσουμε, απλως στην δευτερη περιπτωση γινεται πολυ πιο γρηγορα και με λιγοτερα παφς.
Προφανως δεν απανταει στο ερωτημα σου αυτο που γραφω, απλως μου φανηκε σχετικο.

Εαν η προσδοκια σου ειναι να μειωσεις την συνολικη ποσοστητα νικοτινης που λαμβανεις ημερησιως, μαλλον οι χαμηλες αντιστασεις και οι subhom καταστασεις δεν θα βοηθησουν, ασχετα εαν κατεβασεις περιεκτικοτητα mg, μιας και θα σου αυξησουν την καταναλωση, οποτε μαλλον πας μια η αλλη..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 13:43 από haros »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Επίσης φίλε Παύλο, μην δένεις κάτι τέτοια...
Εχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ αλλά και το έχω διαπιστώσει ότι γενικά οι 1 ohm αντιστάσεις θέλουν γύρω στα 13-15 W και οι 0.6 ohm τουλάχιστον 20 W.
Είναι πολύ γενικόλογα.
Αν στο στήσιμο που σου έγραψα (1Ω με 0.28mm σύρμα) δώσεις 13-15 watt, θα πάρεις...το καψούλι!

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Φίλου συνατμιστές, φοβάμαι ότι δεν μπορώ και μάλλον ούτε θα βγάλω άκρη.

ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ , όπως και η "Petra" ως συνήθως έχετε δίκαιο  ΑΛΛΑ.

1. Εδώ στο φόρουμ έχει ειπωθεί κατά κόρον ότι είναι προτιμότερο  να αυξήσουμε την περιεκτικότητα της νικοτίνης ώστε να ατμίζουμε λιγότερα ml, για ευνόητους λόγους.
Εσύ όμως μιλάς για όχι πάνω από 10 ml ημερησίως ενώ ο Cruizer79 δηλώνει ότι καταναλώνει 10 ml και πάνω  ( πάντως με 2-3 mg nικοτίνης)
Τελικά πόσα θεωρείτε πολλά ml ?

2. H Πραγματική μου ανησυχία είναι ότι είχα διαβάσει παλιά στο site της Flavour Art, πως το όριο λήψης νικοτίνης το 24ωρο δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 58 mg περίπου. Δεν μπορώ να το βρώ τώρα. 

3. Για " haros " .  Ναι αυτό εννοώ ίδιες συνθήκες, το ίδιο υγρό στις ίδιες τζούρες σε διαφορετικούς ατμοποιητές.
Τώρα όμως παρατηρώ ότι τραβώντας μία τζούρα MTL, το 1/3 του ατμού τουλάχιστο δεν πάει στα πνευμόνια (μάλλον κάνω τζούρα όπως σε τσιγάρο.)

Για μένα ιδανικό θα ήταν : Κατανάλωση υγρών 5-7 ml ημερησίως που να έχουν (τα υγρά) συνολικά 30-35 mg νικοτίνη.  Και ας γίνει και σε ατμοποηητή των 100 ευρώ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.

    
 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=9873]PGIOURSIS[/member]

To πρόβλημα που αντιμετωπίζεις έχει να κάνει με την τεράστια διαφορά σε νικοτίνη, δεν θα πας εύκολα απο τα 6 στα 3 και σίγουρα όχι στο 1.5 απο την μία μέρα στην άλλη.

Όταν ξεκίνησα τα 12mg μου ήταν πολλά οπότε έκοβα τα υγρά στα 9-10mg/ml.

Μετά απο ένα χρόνο έπεσα στα 6mg/ml και αυτό μετά απο πολλές προσπάθειες κυρίως αποτυχημένες.

Και εξηγώ, όσες φορές δοκίμασα να πέσω απο τα 9 στα 6 failαρα επικά και ήμουν πιπίλα όλη μέρα.

Σπάζοντας όμως την νικοτίνη σιγά σιγά 9->8.5->8->7.5->7->6.5->6 τελικά τα κατάφερα και πήγα στα 6mg/ml
Το παραπάνω έγινε σε διάστημα περίπου 2 μηνών καθώς κάθε εβδομάδα έπεφτα και μισό mg σε περιεκτικότητα.

Πλέον είμαι στα 2mg/ml αφού κάθησα στα 6mg για άλλον ένα χρόνο και τα υγρά που έχω ετοιμάσει για τον επόμενο μήνα είναι κυρίως στα 1.5mg/ml.
Στόχος να φτάσω στο πολυπόθητο μηδέν.Μετά βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Είμαι 5 χρόνια στον ατμό και δεν έχω θέμα σταδιακής μείωσης της νικοτίνης.

Ηδη ατμίζω μεγάλη γκάμα. πχ Φρουτένια με μέντα 6-6,5 mg, Καπνικά (τασάκι) 4,45-1,5 mg
Βεδουίνικα (Arabic Tobacco - Camel κλπ) 5-6 mg , SOHO 3mg. κ.ο.κ
Εννοείται με τους κατάλληλους για κάθε υγρό,  ατμοποιητές.

ΑΛΛΑ, διάβασε-διάβασε επί 5+  χρόνια τα θέματα στο φόρουμ μας, είπα κι εγώ ο ταλαίπωρος να σας ακολουθήσω και να "Αναβαθμιστώ"  

Μάλλον έχει περάσει η ηλικία μου ή ζητάω πολλά . Φυσιολογική κατανάλωση με καλή απόλαυση με σύγχρονη τεχνολογία. Μάλλον δεν γίνεται. Aλλωστε και η ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ το δηλώνει. Η μεγαλύτερη ατμιστική απόλαυση και η καλύτερη γεύση, πληρώνεται και σε χρήμα και σε (ml)
Τελικά θα τους πάρω και τους 4 που μου προτείνατε να τους δοκιμάσω, έτσι να μου φύγει η περιέργεια.
Να είστε καλά. Τέλος
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 20, 2017, 15:28 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε και συνάδελφε Παύλο, θα σταθώ σε κάποια σημεία από τα τελευταία σου ποστ.

α) Το 1Ω δεν μπορεί να θεωρηθεί σταθερά: υπάρχει 1Ω με 0.28 Kanthal σε 2ρι πυρήνα, και υπάρχει και 1Ω με 0.36+ σύρμα σε 3.5ρι πυρήνα. Το μεν πρώτο θα καταναλώνει νορμάλ, το δε άλλο θα πίνει υγρό, μπαταρία και τα περιεχόμενα του κελαριού σου σε dt.

β) Ο περιορισμός των ml με ταυτόχρονη αύξηση νικοτίνης, είναι πάγια θέση του Δρος Φαρσαλινού, με τη λογική του όσο λιγότερο εκτιθέμεθα σε κάτι, τόσο μικρότερες οι πιθανότητες αυτό να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Λογική άποψη, με ιατρική λογική. Όχι όμως με ατμιστική λογική. Προσωπικά, ακόμα και τα 6ρια υγρά, σε νορμάλ στησίματα και σφιχτούς ατμοποιητές με πονάνε.

γ) Οι περισσότεροι που σου απάντησαν, τονίζουν ότι η κατανάλωση έχει πολλές παραμέτρους. Πάρε το αγαπημένο σου υγρό σε μία BDC αντίσταση. Βάλτο μετά σε έναν επισκευάσιμο με την ίδια αντίσταση (λεπτό σύρμα) και την ίδια ρύθμιση αέρα. Το πιο πιθανό, είναι να σου αρέσει τόσο που μέχρι να αποφασίσεις να αλλάξεις υγρό, να έχεις καταναλώσει πολύ περισσότερο από ότι θα έκανες στο ίδιο διάστημα με μια BDC. Αυτό που μπορώ να σου υποσχεθώ, είναι ότι το κυνήγι της γεύσης είναι κακός μπελάς, με ευτυχισμένες συνέπειες. 

Δεν θα μπω στη διαδικασία να σου προτείνω ατμοποιητή, με έχουν καλύψει πολύ πιο πριν.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Ευχαριστώ, με κατατοπίσατε όλοι σας πλήρως, να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος BAGELIS40

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας 7-8 ml με 6ραρα νικοτινη, η μπαταρια μια με μιαμιση ημερα αναλογα τις ορεξης μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8233 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33863 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy