vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, ZoeM, Sergios, dkostas, Mantis039, Milarepa, giorgos1999, noe

Twitter

Αναλογία νικοτίνης /ml σε σχέση με το κάπνισμα γίνεται κατάχρηση νικοτίνης?

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Έτσι Γαβριήλ, θέλει συνετή χρήση, κάτι σαν τις πιστωτικές κάρτες να πούμε!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Έτσι Γαβριήλ, θέλει συνετή χρήση, κάτι σαν τις πιστωτικές κάρτες να πούμε!!

Αυτές κι αν θέλουν σύνεση...
Προσωπικά ποτέ δεν χρησιμοποίησα και ούτε πρόκειται...
Για να μη σου πω τι τραβάνε οι κακόμοιροι υπάλληλοι που προσπαθουν να μου δώσουν τηλεφωνικά πιστωτική... :-[

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Αυτό δεν το γνώριζα...
Εξομοιωτής νικοτίνης http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=598

Γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Αυτό δεν το γνώριζα...
Εξομοιωτής νικοτίνης http://www.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=598

Γνωρίζει κανείς κάτι συγκεκριμένο;
Κάτι παρόμοιο υποσχόταν και το Qhit της flavorart, τα περισσότερα απ αυτά έχουν για βάση το πιπέρι
Ειχα πάρει Qhit δεν ατμιζόταν με τίποτα ακόμα και σε διάλυμα 5%. Το δε χτύπημα καμιά σχέση με νικοτίνη, μάλον σαν να ατμίζεις με υπερθερμασμένο ατμοποιητή ήταν. Πολύς βήχας μιλάμε!


Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love

Αποσυνδεδεμένος apocalypse

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Συγχωρήστε με αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά δεν το βρήκα στην αναζήτηση.
Από το άρθρο:
Andrea R. Vansickel, Caroline O. Cobb, Michael F. Weaver, and Thomas E. Eissenberg: A Clinical Laboratory Model for Evaluating the Acute Effects of Electronic “Cigarettes”: Nicotine Delivery Profile and Cardiovascular and Subjective Effects

Οι συμμετέχοντες (όλοι καπνιστές, κανείς ατμιστής) χρησιμοποιούσαν (επιλεγμένο τυχαία) μια από 4 μεθόδους απόδοσης νικοτίνης:
(1) ητ "Hydro" με 18mg υγρό
(2) ητ "NPRO" με 18mg υγρό
(3) κανονικό τσιγάρο (της επιλογής του χρήστη, μέση περιεκτικότητα νικοτίνης 1.06mg, άρα βαριά)
(4) σβηστό!! τσιγάρο (sham).
Σε κάθε περίπτωση ο κάθε συμμετέχων κάπνιζε 2 φορές * 10 τζούρες, με τα 2 σετ τζούρες να απέχουν 50 λεπτά.

Το παρακάτω διάγραμμα δείχνει την περιεκτικότητα σε νικοτίνη του αίματος των συμμετεχόντων και τους χτύπους της καρδιάς ως προς τον χρόνο.
Τα βελάκια στον x άξονα δείχνουν πότε τραβήχτηκαν οι τζούρες.

Οι ίδιοι οι ερευνητές λένε πως η πρόσληψη νικοτήνης από το ητ είναι τόσο χαμηλή που είναι αμφίβολο κατά πόσο μπορεί να καλυφθεί η ανάγκη του χρήστη, τουλάχιστον αρκετά ώστε να μην έχει συμπτώματα στερητικού συνδρόμου.

Link: http://www.casaa.org/files/Virgiania%20Commonwealth%20University%20Study.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2011, 22:15 από apocalypse »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Ετσι εξηγείται το γεγονός οτι έχουν πέσει οι σφυγμοί μου αν και το έχω πιπίλα...
Εποχή καπνίσματος 110 και άνω
Εποχή ατμ΄σματος 80 μέσος όρος...
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Συγχωρήστε με αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά δεν το βρήκα στην αναζήτηση.
Από το άρθρο:
Andrea R. Vansickel, Caroline O. Cobb, Michael F. Weaver, and Thomas E. Eissenberg: A Clinical Laboratory Model for Evaluating the Acute Effects of Electronic “Cigarettes”: Nicotine Delivery Profile and Cardiovascular and Subjective Effects

Οι συμμετέχοντες (όλοι καπνιστές, κανείς ατμιστής) χρησιμοποιούσαν (επιλεγμένο τυχαία) μια από 4 μεθόδους απόδοσης νικοτίνης:
(1) ητ "Hydro" με 18mg υγρό
(2) ητ "NPRO" με 18mg υγρό
(3) κανονικό τσιγάρο (της επιλογής του χρήστη, μέση περιεκτικότητα νικοτίνης 1.06mg, άρα βαριά)
(4) σβηστό!! τσιγάρο (sham).
Σε κάθε περίπτωση ο κάθε συμμετέχων κάπνιζε 2 φορές * 10 τζούρες, με τα 2 σετ τζούρες να απέχουν 50 λεπτά.

Το παρακάτω διάγραμμα δείχνει την περιεκτικότητα σε νικοτίνη του αίματος των συμμετεχόντων και τους χτύπους της καρδιάς ως προς τον χρόνο.
Τα βελάκια στον x άξονα δείχνουν πότε τραβήχτηκαν οι τζούρες.

Οι ίδιοι οι ερευνητές λένε πως η πρόσληψη νικοτήνης από το ητ είναι τόσο χαμηλή που είναι αμφίβολο κατά πόσο μπορεί να καλυφθεί η ανάγκη του χρήστη, τουλάχιστον αρκετά ώστε να μην έχει συμπτώματα στερητικού συνδρόμου.
Πολύ ενδιαφέρον, είναι εύκολο να μας παραθέσεις το link ?
---
"Hydro" τι είναι αυτό ?

Αποσυνδεδεμένος apocalypse

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ ενδιαφέρον, είναι εύκολο να μας παραθέσεις το link ?
---
"Hydro" τι είναι αυτό ?

http://www.casaa.org/files/Virgiania%20Commonwealth%20University%20Study.pdf

Φαντάζομαι κάποιο παλιότερο μοντέλο ητ.
Η έρευνα είναι από το 2010.

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Είχα ανοίξει κι εγώ παρόμοιο νήμα στην αρχή. Έκατσαα και ξαναδιαβασα όλα όσα γράψατε εδώ. Ναι, κι εγώ 2-3 ml στα 24 είμαι από την αρχή, 3 μήνες και κάτι, σε LR ego-T.
Σε πολύ λίγες μέρες θα χρησιμοποιήσω το μοντ του φίλου Βαγγέλη με το ίδιο υγρό και σίγουρα θα υπάρξει μεγάλη διαφορά σε αυτό που θα λαμβάνω. Επίσης δίαβασα και το νήμα "Φλωρέξ" που το μόνο που πέτυχε ήταν να μου προσφέρει γέλιο. Αυτό που θα ήθελα εγώ να δω, είναι κάποιον "χρόνιο" ατμιστή που να σταμάτησε τελείως. Ασχέτος συνηθείου, αυτός να μας έλεγε για το πριν το μετά και το τώρα.  :)

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Είχα ανοίξει κι εγώ παρόμοιο νήμα στην αρχή. Έκατσαα και ξαναδιαβασα όλα όσα γράψατε εδώ. Ναι, κι εγώ 2-3 ml στα 24 είμαι από την αρχή, 3 μήνες και κάτι, σε LR ego-T.
Σε πολύ λίγες μέρες θα χρησιμοποιήσω το μοντ του φίλου Βαγγέλη με το ίδιο υγρό και σίγουρα θα υπάρξει μεγάλη διαφορά σε αυτό που θα λαμβάνω.

Γεια σου φιλε μου, για ποιο υγρο λες αν επιτρεπεται? Δηλ μοιαζει σνα 24αρι σε νικοτινη αλλα εχει μικροτερη ποσοτητα?

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Γεια σου φιλε μου, για ποιο υγρο λες αν επιτρεπεται? Δηλ μοιαζει σνα 24αρι σε νικοτινη αλλα εχει μικροτερη ποσοτητα?

Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς με ρωτάς, έχω καταλήξει στο βιρτζίνια (Νατουρα/απο μεντικρε). Είναι κανονικό 24αρί, δεν μοιάζει, και με ικανοποιεί και σε νικοτίνη και σε χτύπημα με τον LR.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2011, 22:48 από Demis »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Ναι , η έρευνα είναι του 2010 έχει ξαναδημοσιευτεί στο φόρουμ νομίζω

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Αν και δεν κατάλαβα τι ακριβώς με ρωτάς, έχω καταλήξει στο βιρτζίνια (Νατουρα/απο μεντικρε). Είναι κανονικό 24αρί, δεν μοιάζει, και με ικανοποιεί και σε νικοτίνη και σε χτύπημα με των LR.

Μαλιστα μαλλον αλλο καταλαβα αλλα anyway! Τωρα που πες νατουρα αυτο εχω κι εγω ενα μπουκαλακι με ιταλικη σημαια ειναι.Και γραφει νατουρα(δε θυμαμαι γευση ομως γιατι επεσε λιγο υγρο πανω εκει που την εγραφε και σβηστικε-παντως αν θυμαμαι καλα dark vapor κατι τετοιο). Αν επιτρεπεται απο που το προμηθευεσε και ποσο (αν θες με πμ).

Sorry για τα off topic!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135842 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9519 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476844 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114742 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271248 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos