vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 2 χρήστες
Blackwolf, Tem

Twitter

Αναλογία νικοτίνης /ml σε σχέση με το κάπνισμα γίνεται κατάχρηση νικοτίνης?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα, apocalypse.  :thumpup:
Μπήκε στο μόνιμο θέμα υγείας με τις έρευνες και τα άρθρα για το η.τ.:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Μια  ενδιαφέρουσα μελέτη υπάρχει εδώ : http://www.e-cigarette-forum.com/forum/attachments/media-general-news/10906d1279144178-intellicig-will-reveal-results-major-research-project-tomorrow-comparison-intellicig-cmax.pdf

Είναι σε pdf ,όποιος δεν βαριέται ας βγάλει το ρεζουμέ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Δυστυχώς έχουν σβησμένα πολλά βασικά στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος apocalypse

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα, apocalypse.  :thumpup:
Μπήκε στο μόνιμο θέμα υγείας με τις έρευνες και τα άρθρα για το η.τ.:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863

Να κάνω μια μικρή διόρθωση μόνο στην αναφορά http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863
Το άρθρο λέει ότι το ητ περιορίσε, όχι εξαφάνισε, τα συμπτώματα στέρησης.
Γενικά σε κανένα άρθρο δεν μιλούν για εκμηδενισμό των συμπτωμάτων, αλλά για σημαντική βελτίωση.

Η εντύπωση μου μετά την ανάγνωση μερικών ερευνών είναι ότι τα ψυχολογικά συμπτώματα στέρησης (πχ εκνευρισμός)
αντιμετωπίζονται από το ητ πολύ πιο επιτυχημένα από τα πιο "σωματικά" (βλέπε πείνα, εγώ σύντομα θα τρώω και τα πιάτα).
Μοιάζει λογικό: απ' ότι φαίνεται το ητ καλύπτει πολύ καλύτερα την συνήθεια από ότι την σωματική ανάγκη για νικοτίνη.


Άλλο ένα άρθρο πάνω στο θέμα, κάπως πιο παλιό:
Effect of an electronic nicotine delivery device (e cigarette) on desire to smoke and withdrawal,
user preferences and nicotine delivery: randomised cross-over trial
Link: http://www.juicewhore.com/Docs/WIRED_April2010.pdf

Συγκρίνει κτ, ητ με 16mg υγρό, ητ με 0mg υγρό και φαρμακευτικό inhaler (εισπνοέα?) νικοτίνης.
Οι συμμετέχοντες είναι και εδώ όλοι καπνιστές.
Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερα βολικό διάγραμμα αλλά ο πίνακας 3 δείχνει αριθμητικά
τα μέγιστα επίπεδα νικοτίνης στο αίμα που πέτυχαν οι συσκευές που παρέχουν νικοτίνη
(Cmax) και πόσο χρόνο έκαναν να τα πιάσουν (Tmax).
Το ητ είναι 10 φορές κάτω από το κτ στην περιεκτικότητα.

Παρόλο που η ποσότητα νικοτίνης είναι πολύ μικρή, το ητ
με νικοτίνη εμφανίζεται πιο αποτελεσματικό από το 0mg στον περιορισμό της συμπτωμάτων
στέρησης/της ανάγκης για τσιγάρο.
Επίσης πήρε αισθητά καλύτερες αξιολογήσεις από τους χρήστες αναφορικά με την
ευχαρίστηση/ικανοποίηση που προκαλούσε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Να κάνω μια μικρή διόρθωση μόνο στην αναφορά http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863 Το άρθρο λέει ότι το ητ περιορίσε, όχι εξαφάνισε, τα συμπτώματα στέρησης. Γενικά σε κανένα άρθρο δεν μιλούν για εκμηδενισμό των συμπτωμάτων, αλλά για σημαντική βελτίωση.[...]

Το "εξαφάνισε" ήταν δικό μου σχόλιο. Διόρθωσα το σχόλιό μου ώστε αυτό να είναι πιο εμφανές (ότι δεν ανήκει στην έρευνα αλλά πρόκειται για σχόλιο) και ταυτόχρονα αιτιολογώ και τον λόγο που λέω "εξαφάνισε".

Επίσης έβαλα και την άλλη έρευνα στο ίδιο θέμα.  :thumpup: :thumpup:

Το ερώτημα που μου δημιουργείται εμένα είναι: πού στο καλό πάει αυτή η νικοτίνη που έχουν τα υγρά; Εξατμίζεται; Δεν απορροφάται;  :hmmm: :dontknow:

EDIT: Διαβάστε το λίγο σας παρακαλώ. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,416.msg73863.html#msg73863
Θα ήθελα να μου πείτε αν συμφωνείτε με το σχόλιό μου που έχω στην αρχή και ιδιαίτερα με το σημείο που λέω ότι για τους περισσότερους ατμιστές άνω των 2-3 ημερών η ανάγκη για τσιγάρο εξαφανίζεται. Το έγραψα όχι μόνο από δική μου εμπειρία αλλά και από αυτά που διαβάζω κάθε μέρα από όλους τους νεοεισερχόμενους στο η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2011, 16:23 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Λευτέρη εγω καταθέτοντας την προσωπική μου άποψη, νομίζω οτι είναι σωστό το σχόλιο σου.
Όσον αφορά το ερώτημα που σου δημιουργείται, μάλλον έχουμε πολλοί το ίδιο ερώτημα.
Ίσως κάποτε η επιστήμη αποφανθεί....

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Λευτέρη εγω καταθέτοντας την προσωπική μου άποψη, νομίζω οτι είναι σωστό το σχόλιο σου.
Όσον αφορά το ερώτημα που σου δημιουργείται, μάλλον έχουμε πολλοί το ίδιο ερώτημα.
Ίσως κάποτε η επιστήμη αποφανθεί....
Συμφωνω :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αν και κατα τη δικη μου αποψη δε με νοιαζει που παει η νικοτινη των υγρων!Μου αρκει πως οση νικοτινη κ να περιεχει το υγρο δεν αποροφαται τοσο πολυ!!!

Αποσυνδεδεμένος apocalypse

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Το ερώτημα που μου δημιουργείται εμένα είναι: πού στο καλό πάει αυτή η νικοτίνη που έχουν τα υγρά; Εξατμίζεται; Δεν απορροφάται;  :hmmm: :dontknow:

Η περιεκτικότητα του αίματος επηρρεάζεται περισσότερο από τον ρυθμό εισαγωγής νικοτίνης, παρά από την συνολική ποσότητα.
Απ' όσο δείχνουν όλες οι μελέτες, αυτός ο ρυθμός με το ητ είναι φοβερά χαμηλός.
Αυτοί: http://www.kingpincigs.com/info/HealthNZ_0409.pdf λένε ότι μια τζούρα ητ 16mg έχει 1/10 της νικοτίνης μια τζούρας marlboro κόκκινο (Figure 2).

Άρα χρειαζόμαστε δεκαπλάσιες τζούρες -> 10πλάσιο χρόνο για να πάρουμε την ίδια συνολική ποσότητα νικοτίνης.

Υποψιάζομαι ότι δεν χάνεται η νικοτίνη, απλά την τραβάμε τόσο αργά που μας προλαβαίνει το συκώτι (ή όποιο άλλο όργανο).
Αν ισχύει κάτι τέτοιο υπάρχει φυσικά το ερώτημα του πόσο "κουράζουμε" αυτά τα όργανα, αλλά αυτό θα αργήσει να φανεί.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πολύ ωραία!  :thumpup:
Αυτή είναι και η πρώτη έρευνα που την έχουμε καιρό τώρα στα θέματα υγείας αλλά τότε δεν είχαμε ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη νικοτίνη μιας και ως πρώην καπνιστές ήταν αυτό που δεν δώσαμε ιδιαίτερη σημασία μιας που την παίρναμε ούτως ή άλλως με το κ.τ.
Έκανα και αναφορά σ' αυτήν την έρευνα στο νέο μας θέμα ώστε να έχουμε όλα τα περί νικοτίνης συγκεντρωμένα.  ;)

vp

Καλησπέρα παιδιά και πρώτα απ όλα συγχαρητήρια για το site και την προσπάθεια όλων για την σωστή ενημέρωση όσων την ζητούν.
Είναι η 5η  μέρα που δεν έχω βάλει κ.τ στο στόμα μου και αισθάνομαι πολύ καλά μπορώ να πω σε σχέση με όσες άκαρπες προσπάθειες έχω κάνει στο παρελθόν να το κόψω.
Σχετικά με την νικοτίνη προχθές αγόραζα υγρά και στο μαγαζί ήταν και ένας γιατρός για τον ίδιο λόγο ( το ότι ήταν γιατρός το έμαθα μέσα στην κουβέντα )και σαν νέος στο η.τ άρχισα τις ερωτήσεις περί νικοτίνης κλπ, λοιπόν απ ότι μου είπε η νικοτίνη από το η.τ αποβάλλεται πλήρως από τα ούρα χωρίς να αποφράσει αρτηρίες δηλαδή σαν να μην σου προκαλεί ζημιά γιατί δεν είναι προϊόν καύσης όπως στο κ.τ που κρυσταλοποιείται στις αρτηρίες με τα γνωστά αποτελέσματα.
Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό ??   

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Ενδιαφέρον, πολυ ενδιαφέρον!  :hmmm:

vp

την ίδια άποψη έχω φίλε μου < πολύ ενδιαφέρον θέλει ψάξιμο > επ ευκαιρεία γνωρίζει κανείς ο καπνός ο Drum μπλέ που κάπνιζα πόση νικοτίνη περιέχει γιατί το πακέτο δεν αναφέρει τίποτε , γιατί με τα 3 tank του eGoT που ατμίζω την ημέρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας πρέπει να την ξεπερνάω κατά πολύ απ ότι με το κ.τ

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Eγω παλι , μονο το 1ο τριμηνο ειχα καποιες ελαχιστες στιγμες αναγκης για κτ . Επισης , πιστευω πως και το μεγεθος του ητ σε αντιθεση με το κτ με εχουν κανει να ξεχασω την συνηθεια να το εχω πχ κρεμασμενο στο στομα η αναμεσα στα δαχτυλα μου. Με βρισκει εντελως αντιθετο το γεγονος οτι οι νεωτεροι αναζητουν με παθος κατι να μοιαζει οπτικα με κτ . Η δυναμη της συνηθειας οπως ξερουμε ειναι τεραστια και ενα συν με το ητ ειναι το βαρος του που δεν σου επιτρεπει συμπεριφορες κτ .
Με βρισκει εντελως αντιθετο το γεγονος οτι οι νεωτεροι αναζητουν με παθος κατι να μοιαζει οπτικα με κτ . +10000%

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...
επ ευκαιρεία γνωρίζει κανείς ο καπνός ο Drum μπλέ που κάπνιζα πόση νικοτίνη περιέχει γιατί το πακέτο δεν αναφέρει τίποτε , γιατί με τα 3 tank του eGoT που ατμίζω την ημέρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σας πρέπει να την ξεπερνάω κατά πολύ απ ότι με το κ.τ
Για τον Drum δε ξέρω ακριβώς, ο μπλέ Samson που έκανα εγώ και είναι παρόμοιος σε γεύση (πιο ξερός), γράφει στη συσκευασία:

Σχήμα               Χαρτί:    τύπου Α   τύπου Β


Λεπτό 5,2mm    Πίσσα    : 8mg         10mg
          0,4g        Νικοτίνη:0,6mg      0,7mg


Παχύ 7,2mm     Πίσσα    : 14mg       17mg
        0,75g       Νικοτίνη:1,0mg      1,2mg


Η πρόσληψη/απορρόφηση/αφομοίωση της νικοτίνης με το άτμισμα δεν έχει σχέση με αυτή του καπνίσματος. Τα συμπτώματα που (τυχόν) εμφανίσεις, θα σε προειδοποιήσουν για την (τυχόν) κατάχρηση της νικοτίνης στο υγρό σου. (ζαλάδες - νευρικότητα ή υπνηλία εναλλακτικά κτλ.)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2011, 20:17 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
ορε λες για αυτο να με εχουν ταραξει η κοουνουπινες στα στιμπιματα  :confused1: :confused1: δεν εχω νικοτινη στο αιμα  :confused1: :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824719 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507696 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8993 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569002 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244072 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294416 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1819 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762952 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1180 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem