vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, dkostas, thanos1071, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #810 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 21:39 »
Έριξε φίλος ιδέα για μπανάνα φράουλα λεμόνι ή lime. Για τα φρούτα είναι προτιμότερο περισσότερη pg ή vg;  Ένα 10% σύνολο αρώματος καλά είναι; Έχω στο μυαλό μου 4% λεμόνι 4% φράουλα 2% μπανάνα.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #811 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 19:51 »
Γεια χαρα Παιδες ! Χρειαζομαι τη βοηθεια σας !!!


εφτιαξα 350ml υγρα,100% VG  με βαση Liquid France. 


παρατησω ομως οτι μου βγαζει μπαμπακιλα (οταν ανεβασω βατ, αλλα κατω απο 4.00V) και ειναι παχυρευστα. δεν μου αρεσει το αποτελεσμα. δεν ειναι σαν τα 50/50 που εκανα


μπορω να τα σωσω με κατι? η τα πεταω?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #812 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 20:14 »
Γειά σου και σε σένα. 
Αγόρασε από ένα φαρμακείο ενεσιμο νερό (wfi) και αραιωσε με αυτό τη βάση σου. Ξεκινάμε με ένα 10% και βλέπεις αν θες κι άλλο. 

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #813 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 20:21 »
εχω wfi . ειχα παρει πριν κανα 4μηνο 1,5 λιτρο. 


με αυτο ομως θα ειναι ενταξει το υγρο μου? εχω ριξει και τα αρωματα μεσα. δεν θα αραιωθει? 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #814 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 20:24 »
Μα αυτό θες, να αραιωθει. Και τα περισσότερα έτοιμα υγρά περιέχουν wfi. 

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #815 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 20:30 »
σκεφτομουνα οτι αμα ριξω νερο θα αραιωθει και η συνταγη μου.  


αλλα ενταξει , κατανοητη η απαντηση σου ! ευχαριστω !   

το wfi που το εχω 4 μηνες δε χαλαει ε? 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #816 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 20:39 »
Αν το έχεις ανοίξει δεν είναι πλέον στείρο μικροβίων. 

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #817 στις: Οκτωβρίου 18, 2016, 20:43 »
ειναι το μπουκαλι του ορου. δηλαδη εχει σφουγγαρακι και χωνεις βελονα μεσα κ τραβας. 

καλα θα παρω αλλο τωρα. μιλαμε για κοστος 1,5 ευρω. ευχαριστω παντως !

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #818 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 22:33 »
ΕΡΩΤΗΣΗ/ΑΠΟΡΙΑ: (προς τους "μάγειρες" του DIY)
Έχουμε ένα υγρό το οποίο βγαίνει έτοιμο αλλά και σε συμπηκνωμένο άρωμα για DIY.
Δεδομένου του ότι αυτό που λέγεται για τα DIY υγρά είναι αλήθεια, πως δηλαδή δεν βγαίνουν τόσο καλά όσο τα έτοιμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Τι θα είναι καλύτερο?...Να φτιάξω υγρό με αρωμα DIY με τις προτινώμενες αναλογίες και ωρίμανση απο τον παραγωγό ή να πάρω το έτοιμο και να το αραιώσω με αναλογία 1/1?

Ποιό απο τα δύο θα βγει καλύτερο? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #819 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 22:39 »
ποιός μπορεί να σου πεί καλύτερο το ένα απο το άλλο  . αν διαβάσεις το νήμα με τα  χειρότερα υγρα το ίδιο υγρό ο ένας το έχει για τα σκουπίδια και ο άλλος το έχει γιακαθημερινό του. μόνο με δοκιμή μόνος σου θα καταλήξεις κάπου.

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #820 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 23:10 »
κάποιος που το έχει δοκιμάσει. Καταλαβαίνω τι λες αλλά αυτό που περιγράφεις έχει να κάνει με το γουστο στις γεύσεις μεταξύ διαφορετικών υγρών. Εδώ ρωτώ για το ίδιο ακριβώς υγρό και προφανώς για κάποιο που αρέσει. Έχω αραιώσει έτοιμο υγρό και δεν μου φάνηκε άσχημο παρόλο που έχασε σε ένταση το άρωμα.
Η απορία μου είναι...ένα diy, παρόλο που λένε πως δεν είναι το ιδιο καλό με το έτοιμο, σημαίνει πως θα ισχύει το ίδιο και για το έτοιμο-αραιωμένο? Νομίζω όλοι συμφωνούν πως το diy δεν είναι το ίδιο καλό με το έτοιμο, και εκεί δεν φαίνεται να είναι θέμα γούστου όπως το παράδειγμα που περιγράφεις, επομένως αυτό που  ζητώ είναι μια ανάλογη εντύπωση απ όσους έχουν την εμπειρία. Η υποκειμένικότητα της άποψης φυσικά θα λειφθεί υπ όψη και πρέπει να λαμβάνεται όχι όμως να μας εμποδίζει να το συζητάμε. Και εννοείτε θέλω να το δοκιμάσω αλλά θα ήθελα και μια δυο γνωμες - συμβουλές πρώτα ;)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #821 στις: Οκτωβρίου 27, 2016, 23:41 »
Το diy φυσικά, μετά από 2-3 δοκιμές. Διότι:
1) μπορείς να παίξεις μαζί του και να αλλάξεις τα ποσοστά αρώματος και αυτά των pg/vg στη βάση.
τα έτοιμα απευθύνονται στο μέσο όρο της όποιας έρευνας αγοράς, αλλά εμείς είμαστε μοναδικοί.
2) κάνεις οικονομία τελικά και μαθαίνεις το άθλημα
3) διατηρείς στην αγορά τα έτοιμα αρώματα, που μόνο σε εμάς τους χρήστες συμφέρει να υπάρχουν  ;)

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #822 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 01:01 »
Πήρα 2 αρώματα big mouth.Θέλουν ωρίμανση??Και αν ναι πόσο αν ξέρετε παιδιά!!

Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #823 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 02:19 »
Thanks spectrum...
Παρόλο που οι λόγοι που ανέφερες, ορθά και λογικά οδηγούν στα υπέρ της χρήσης DIY και συμφωνώ και με τα τρία, όμως δεν λένε κάτι για τη γεύση.... για αυτό θα υποθέσω πως στο θέμα της γεύσης ή του "ωραίου" αποτελέσματος γενικά,  για να τάσσεσαι υπέρ, σημαίνει πως το DIY δεν είναι δα και τόοσο άσχημο όσο ακούγεται σε σύγκριση με το έτοιμο. (Τουλάχιστον με αρκετή ωρίμανση).
Αυτό καταλαβαίνω. Πως πέρα των όσων ανέφερες, το DIY είναι τουλάχιστον εξίσου καλό ή και καλύτερο απο το έτοιμο-αραιωμένο, όσο αφορά τη γεύση.  Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #824 στις: Οκτωβρίου 28, 2016, 15:52 »
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Ακόμα και αν δεν καταφέρεις να πιάσεις το έτοιμο, σίγουρα θα γευτείς νέες γεύσεις. Συνήθως αυτές είναι που αγαπάμε περισσότερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180320 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237220 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 548 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10099 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12