vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

528 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, FaniFox, camber

Twitter

Ζητούνται εθελοντές για νέα έρευνα σε θέματα που μας ενδιαφέρουν

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ο κ. Κωνσταντίνος Φαρσαλινός αρχίζει μία νέα έρευνα, παρακάτω θα διαβάσετε τις λεπτομέρειές της.
Παρακαλούνται όσοι έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν.
Πρόκειται για μία έρευνα που θα μας λύσει ερωτήματα που συνέχεια συζητούμε στο φόρουμ μας και θα θέλαμε να γνωρίζουμε.

Βασικά από αυτά είναι
1. Η απορρόφηση της νικοτίνης
2. Ο ρόλος των βολτ στην απορρόφησή της
αυτά πάντα τα συζητούσαμε και είχαμε απορίες για το τι ακριβώς συμβαίνει.
Ακόμα θα εξεταστεί και αν η χρήση του η.τ. επηρεάζει τις θρομβώσεις.
Θα χρειαστούν και καπνιστές στην έρευνα.
Επιστρατεύστε τους φίλους σας καπνιστές για το κοινό καλό.


Παρακάτω το μήνυμα του κ. Φαρσαλινού:

=====================================

Ξεκινάμε το αμέσως επόμενο διάστημα μια νέα μελέτη στο Ωνάσειο. Η μελέτη θα διερευνήσει τις επιπτώσεις της χρήσης ηλ. τσιγάρου στην ενεργοποίηση παραγόντων θρόμβωσης. Ταυτόχρονα, σκοπός μας είναι να μελετήσουμε και την απορρόφηση νικοτίνης από την χρήση του η.τ., μελέτη η οποία έχει ζητηθεί από τον Αμερικάνικο FDA.


Η μελέτη θα γίνει σε ατμιστές ΚΑΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!! Το τονίζω, χρειαζόμαστε την παρουσία ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ οπωσδήποτε.
Η προσέλευση θα γίνεται μετά από τουλάχιστον 8ωρη αποχή από άτμισμα/κάπνισμα και χρήση καφέ. Για την διευκόλυνσή σας, θα ξεκινάμε το πρωί και θα έρχεστε αμέσως μόλις ξυπνάτε. Θα σας δίνουμε η.τ. (στους καπνιστές τόσο η.τ. όσο και κανονικό) και το μόνο που θα κάνουμε είναι να παίρνουμε αίμα πριν και κατά την διάρκεια της χρήσης. Δεν θα σας τρυπάμε πολλές φορές, μια φορά θα μπει φλεβοκαθετήρας και θα παίρνουμε από εκεί το αίμα, που θα είναι ανώδυνο. Θα ζητάμε αρχικά να κάνετε 10 τζούρες σε 5 λεπτά και μετά να το χρησιμοποιήσετε όπως θέλετε για 1 ώρα.
Η μελέτη θα γίνει σε 2 ημέρες, Σάββατο και Κυριακή. Θα πρέπει να έρθετε και τις 2 ημέρες διότι την μία θα εξετάζουμε το άτμισμα στα 3.7 volt και την άλλη στα 4.7volt. Για την μελέτη θα χρησιμοποιήσουμε EVIC και κάποιον clearomizer. Οι καπνιστές θα δοκιμάσουν την μία μέρα τσιγάρο και την άλλη η.τ.
Επειδή βρίσκομαι στο Βέλγιο και θα κατεβαίνω τα Σαββατοκύριακα Ελλάδα μόνο και μόνο για την μελέτη, παρακαλώ να είστε όσο γίνεται ακριβείς στη δυνατότητα προσέλευσης.
Δεν υπάρχει ακόμη προκαθορισμένη ημερομηνία έναρξης, θα ανακοινωθεί όμως πολύ σύντομα.


ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ, χρειαζόμαστε άτομα που χρησιμοποιούν 16-24mg νικοτίνης. Σκοπός είναι να δώσουμε 18mg υγρό προς άτμισμα, γιατί αυτό είναι συνήθως το υγρό (και λίγο είναι) που χρησιμοποιείται για την έναρξη του ατμίσματος από έναν καπνιστή. Κάποιος που κάνει πολύ λίγο νικοτίνη δεν θα έχει απορρόφηση αφού δεν χρειάζεται να πάρει νικοτίνη. Σκοπός μας είναι να διαπιστώσουμε αν τα περισσότερα volt οδηγούν σε μεγαλύτερη απορρόφηση νικοτίνης. Αυτό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για τις αρχές δημόσιας υγείας όπως είναι το FDA, διότι χαμηλή απορρόφηση νικοτίνης σημαίνει ΑΧΡΗΣΤΟ προιόν για την διακοπή του καπνίσματος. Πιστεύουμε ότι κυρίως τα υψηλά volts είναι πιο αποτελεσματικά στην πρόσληψη νικοτίνης και θα βοηθούν περισσότερο στην διακοπή του καπνίσματος.


Καλό είναι να δηλώσετε από τώρα συμμετοχή, γνωρίζοντας ότι οι μελέτες θα γίνουν Σάββατο και Κυριακή και πρέπει να παρευρεθείτε και τις 2 ημέρες (περίπου 1-1,5 ώρα την κάθε ημέρα). Δεν υπάρχει ακόμη ημερομηνία έναρξης, αλλά θα ανακοινωθεί σύντομα. Θα πρέπει να έρθουν τουλάχιστον 8 άτομα την κάθε ημέρα, αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο να κάνω το ταξίδι από Βέλγιο. Θα είμαστε 4-5 άτομα από το νοσοκομείο που θα απασχοληθούν στη μελέτη.


Επαναλαμβάνω ότι είναι πολύ σημαντικό να προσέλθουν ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!
[/quote]

==========================


ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:
ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ.


Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Συγγνώμη για το άσχετο, αλλά αν αποδειχθεί υψηλή απορρόφηση νικοτίνης, αυτό δεν βοηθά τον όποιο FDA στην κατάταξη του ητ ως υποκατάστατο του κτ και κατ' επέκτασιν, ως φαρμακευτικού προϊόντος ή, κάτι δεν έχω καταλάβει καλά;

Τέσπα, όπως και να 'ναι, είναι πολύ σημαντικό το θέμα με το οποίο καταπιάστηκε και αυτή την φορά ο δόκτωρ και σίγουρα μας ενδιαφέρει όλους, οπότε εγώ δηλώνω παρών !

Να πω ότι δεν καπνίζω από τον Φεβρουάριο κανενός είδους καπνό και ότι, ενώ άτμιζα σταθερά 18mg, εδώ κι ένα δεκαήμερο, έχω πάει στα 10mg με χρήση συγκεκριμένης βάσης σε diy υγρά. Αν αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα, δεν έχω αντίρρηση να ατμίσω 18mg ή και παραπάνω, για τις δύο μέρες της έρευνας.
Ερώτηση : επιτρέπεται αντί της 8ωρης αποχής, άτμισμα μηδενικής βάσης / υγρού ;

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Δηλώνω και εγώ εθελοντής για τη μελέτη.

Ατμιστής από το Δεκέμβριο 2009 και δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου από τις 25/12/2009.
Πλέον ατμίζω στα 9-10mg και πολύ σπάνια (σε καμιά βραδινή έξοδο) ανεβαίνω στα 14-15mg
αλλά δε με ενοχλεί να ατμίσω για 2 πρωινά στα 18.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Για να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα:


Η απορρόφηση της νικοτίνης δεν έχει να κάνει με το αν θα χαρακτηριστεί φάρμακο. Και μόνο η ύπαρξη νικοτίνης στο υγρό αρκεί. Επίσης, ο FDA δεν πρόκειται ποτέ να το χαρακτηρίσει φάρμακο διότι υπάρχει αμετάκλητη απόφαση του Ανώτατου Δικαστηρίου των ΗΠΑ ότι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί φάρμακο.


Σε αντίθεση από ότι πιστεύετε (και καταλαβαίνω αυτό που λέτε και τον "φόβο" σας) είναι εξαιρετικά κρίσιμο να φανεί ότι υπάρχει απορρόφηση νικοτίνης από το ηλ. τσιγάρο. Αλλιώς θα χαρακτηριστεί άχρηστο στην ελάττωση ή και διακοπή του καπνίσματος με αποτέλεσμα να κινδυνεύει η ύπαρξή του (ποιος ο λόγος να υπάρχει αν δεν βοηθάει στην ελάττωση ή διακοπή του καπνίσματος?). Είμαι πεπεισμένος πως ο λόγος για τον οποίο οι προηγμένες συσκευές είναι αποτελεσματικότερες  είναι επειδή οδηγούν σε καλύτερη απορρόφηση νικοτίνης. Αλλά αυτό πρέπει να αποδειχτεί με την μελέτη, ειδάλλως είναι εικασία. Ταυτόχρονα πιστεύω ότι θα φανεί πως δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος υπερδοσολογίας διότι είναι απίθανο να φτάσουμε τα επίπεδα που προκύπτουν από την χρήση κανονικού τσιγάρου.


Όσο αφορά το αν μπορεί κάποιος να ατμίσει μηδενική νικοτίνη μέχρι να προσέλθει στην εξέταση. Αν πράγματι είναι απόλυτα βέβαιος ότι δεν έχει νικοτίνη (υπάρχουν μηδενικά υγρά που τελικά έχουν νικοτίνη-λόγω κακής διαδικασίας στην παραγωγή), τότε μπορεί. Η οποιαδήποτε πρόσληψη νικοτίνης όμως θα οδηγήσει σε αυξημένα επίπεδα στο αίμα κατά την πρώτη μέτρηση, και δεν το θέλουμε αυτό.


Όπως είπα, θα φροντίσουμε να ξεκινήσουμε πρωί ώστε να έρθετε όλοι αμέσως μόλις ξυπνάτε, και θα σας δώσουμε σχεδόν αμέσως η.τ. να ατμίσετε.
Ομοίως και με τους καπνιστές. Στις 2 μέρες προσέλευσης των καπνιστών θα δοκιμαστούν το συμβατικό τσιγάρο και άτμισμα σε υψηλά watt (υπολογίζουμε κάπου στα 9.5-10watt).


Ο λόγος που ζήτησα άτομα που να κάνουν σχετικά υψηλά νούμερα νικοτίνης είναι ο εξής: αν κάποιος κάνει π.χ. 4 ή 5mg νικοτίνη εδώ και καιρό, και μάλιστα εφόσον καταναλώνει σχετικά μικρή ποσότητα υγρού, σημαίνει ότι δεν έχει ανάγκη για υψηλά επίπεδα νικοτίνης και ακόμη κι αν τον φέρουμε θα κάνει πολύ ήπια χρήση του η.τ. με την 18άρα που θα του δώσουμε και δεν θα έχει σημαντική αύξηση στα επίπεδα νικοτίνης. Αλλά αυτό δεν θα οφείλεται στην ανεπάρκεια του η.τ. αλλά στην δική του μικρή ανάγκη σε νικοτίνη με συνεπακόλουθο την ήπια χρήση της συσκευής.


Φυσικά αν κάποιος κάνει 14 ή 15mg είναι ευπρόσδεκτος διότι δεν είναι μεγάλη η διαφορά. Επίσης, αν κάποιος μόλις πρόσφατα ξεκίνησε να χρησιμοποιεί χαμηλότερη νικοτίνη, επίσης μπορεί να προσέλθει.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Ασχετα με τη συγκεκριμένη έρευνα όπου ούτως ή άλλως αποκλείομαι λόγω των σχετικά χαμηλών mg (8-9) που καταναλώνω, αν κάποια μελλοντική μπορέσει να λάβει χώρα και στη Λαμία θα είναι χαρά μου να συμμετάσχω.


*soulpe εγώ το ανέφερα γιατί ο δρ. Φαρσαλινός είναι από Λαμία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 15:06 από zilberto »

Αποσυνδεδεμένος soulpe

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής απο 10/12/2012
...και εγώ με τη σειρά μου αν γίνει κάποτε καμιά έρευνα Θεσσαλονίκη μεριά θα ήθελα πολύ να συμμετάσχω...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, περιμένω συμμετοχές για το Σαββατοκύριακο 29 και 30 Σεπτεμβρίου.
Πρέπει τουλάχιστον 8 άτομα να προσέλθουν.
Θα πρέπει να είναι χωρίς κάπνισμα (για τους καπνιστές) ή η.τ. για τουλάχιστον 8 ώρες. Πρέπει να έχουν μηδενικά ποσοστά νικοτίνης πριν ξεκινήσει η χρήση η.τ.


Η προσέλευση θα γίνει πρωινή ώρα, στο Ωνάσειο.


Όπως είπα, μόνο αιμοληψία θα γίνει. Δεν θα χορηγηθεί κανένα φάρμακο, δεν θα γίνει καμία άλλη παρέμβαση, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Το πρωτόκολλο έχει εγκριθεί από την επιτροπή ηθικής και δεοντολογίας.


Η διάρκεια παραμονής στο νοσοκομείο θα είναι περίπου 2 ώρες. Κανέις δεν θα περιμένει διότι θα έχουμε αρκετές συσκευές ώστε να ξεκινήσουν όλοι το άτμισμα αμέσως μετά την πρώτη (βασική) λήψη αίματος. Ένα τρυπηματάκι στην αρχή θα γίνει και όλες οι αιμοληψίες θα γίνονται από τον φλεβοκαθετήρα ανώδυνα.


Επειδή για την μελέτη θα κάνω ταξίδια αστραπή από το Βέλγιο στην Αθήνα και πίσω, παρακαλώ ιδιαίτερα να είστε σίγουροι για την προσέλευσή σας.


Όπως είπα, θα χρησιμοποιηθεί υγρό με 18mg/ml νικοτίνης. Θα παρακαλούσα να προσέλθουν όσοι ατμίζουν 12-24mg/ml ή όσοι έχουν πολύ πρόσφατα ελαττώσει την νικοτίνη που ατμίζουν.
Όπως σε κάθε μελέτη, διατηρείτε η ανωνυμία και κανένα προσωπικό στοιχείο δεν δημοσιεύεται (δεσμευόμαστε και εγγράφως γι'αυτό).


Οι εθελοντές θα παρακαλούσα να μου στείλουν pm με τα προσωπικά στοιχεία τους (ονοματεπώνυμο, ηλικία, χρόνος ατμίσματος, mg νικοτίνης, email και τηλέφωνο επικοινωνίας). Δεν χρειάζεται οι συμμετέχοντες να είναι μέλη του φόρουμ, μπορούν να είναι και φίλοι σας ατμιστές κλπ.
Αν έχετε και κάποιον καπνιστή, καλό είναι να τον φέρετε. Αλλιώς, μπορούμε να δεχτούμε και 8-9 ατμιστές μόνο για την μελέτη.
Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έρθουν και το Σάββατο και την Κυριακή. Την μία ημέρα θα ατμίσουν με ένα απλό μοντέλο, και την επόμενη με ένα VV σε περισσότερα Watt.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Στην διάθεσή σου Κωνσταντίνε άν με θές αλλά τώρα πια έχω ρίξει την νικοτίνη στα 6mg...  :-\

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Ανάλογα με την συμμετοχή θα δούμε ποιοι θα λάβουν τελικά μέρος.


Ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Εμπρός λοιπόν αγαπητοί συνατμιστές!

Αν ενδιαφέρεστε να γίνουν νέες έρευνες και να δείτε πόση νικοτίνη πραγματικά απορροφάει ο οργανισμός μας, να η ευκαιρία!

 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Δεν γίνεται από μένα, λόγω θέσης, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι που προφανώς ενδιαφέρει και άλλους.
Τα άτομα που έχουν υπέρταση είναι ευπρόσδεκτα ή ισχύουν οι περιορισμοί που ισχύουν και στην αιμοδοσία;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Να ξεκαθαρίσω ότι ανέφερα ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ και όχι ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ.


Που σημαίνει ότι θα λάβουμε αίμα όπως όταν κάποιος πηγαίνει στον μικροβιολόγο για να κάνει εξετάσεις αίματος. Μιλάμε για πολύ μικρή ποσότητα, που φυσικά δεν έχει καμία σχέση με την φιάλη που δίνει κάποιος στην αιμοδοσία.


Επαναλαμβάνω, μιλάμε για λήψη αίματος όπως όταν κάνουμε τις κλασσικές εξετάσεις στον μικροβιολόγο!!

Για την μελέτη απορρόφησης νικοτίνης μπορούν να προσέλθουν όλοι ανεξαρτήτως αν έχουν προβλήματα υγείας ή λαμβάνουν φάρμακα.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Γιατρέ, υπολόγισε και εμένα για την έρευνα.
Στείλε μου με π.μ. τα ωράρια προσέλευσης.

Επιτέλους μπορώ να συμμετάσχω και εγώ σε μια έρευνα!!! :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Γιατρέ υπολόγισε και εμένα αλλά το Σάββατο 29 μπορώ μόνο μετά τις 15:00 και Κυριακή 30 μετά τις 17:00 λόγω πρωινής βάρδιας

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Περιμένω συμμετοχές με πμ. Ακόμη δεν έχουμε συμπληρώσει τις συμμετοχές για το πρώτο Σ/Κ και μου κάνει εντύπωση διότι η διαδικασία είναι τελείως ακίνδυνη και ουσιαστικά ανώδυνη. Επίσης, το 8ωρο που ζητάμε να μείνετε χωρίς άτμισμα είναι ουσιαστικά η διάρκεια του ύπνου, απλά δεν θα πρέπει να ατμίσετε όταν ξυπνήσετε. Η προσέλευση θα είναι πρωινή και αμέσως μετά την πρώτη αιμοληψία θα ξεκινήσετε το άτμισμα. Η ίδια διαδικασία ισχύει και για τις 2 ημέρες, Σάββατο και Κυριακή.


Καταλαβαίνω ότι θα χάσετε 1,5 ώρα από το πρωινό σας Σάββατο και Κυριακή, αλλά δεν θα μείνετε παραπονεμένοι. Δύο είναι τα πρωτόκολλα (στο ένα θα μετρήσουμε παράγοντες θρόμβωσης και στο άλλο επίπεδα νικοτίνης), έχουμε φροντίσει ώστε να φύγετε ευχαριστημένοι (και με το παραπάνω θα έλεγα) μετά την συμμετοχή σας.
Περιμένω δηλώσεις συμμετοχής με πμ μαζί με τα στοιχεία σας, και θα λάβετε περισσότερες πληροφορίες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8357 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33994 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536397 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59817 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35429 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10278 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12