vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Doubt, ZoeM, camber, Tazz, manoslykos, Jorge, jim356

Twitter

Κορεσμός Γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #165 στις: Ιουνίου 04, 2016, 00:23 »
βαση με 1-2 σταγονες λεμονι ανα 10μελο και σε 3 μερουλες εχεις ξελαμπικαρει (κανονικο λεμονι οχι αρωμα λεμονι)

απο προσωπικη εμπειρια αφου ειχα "χασει" ενα απο τα αγαπημενα μου υγρα

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #166 στις: Ιουνίου 04, 2016, 00:46 »
Kαι μια τζούρα να κάνεις από διαφορετικό υγρό, η επόμενη με το παλιό θα ναι σαν την πρώτη φορά. savo

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #167 στις: Ιουνίου 06, 2016, 05:01 »
Για περιπου μια εβδομάδα ατμιζα πικρο αερα. Δοκίμαζα όλα τα υγρα που έχω και ολά το ίδιο. Αρχισα τα λεμόνια τα κρακερ τα στοματικά διαλύματα τους εσπρέσσο πάλι τίποτα. Τρεις μέρες σκέτη βάση....πάλι τίποτα. Τελίκα εχτές το πρωι αφού είχα απογοητευθεί ανακάλυψα οτι δεν μου φταίνε οι γευσεις του η.τ. για την απώλεια γευσης αλλά τα αντιισταμινικά χάπια που έπερνα μέχρι πριν 3 μέρες για μια αλλεργία που είχα πάθει καθώς διάβασα πως προκαλουν τέτοια φαινόμενα. Και όλως τυχαίως σήμερα το μεσημέρι αλλάζω αντίσταση και βαμβάκι. Γεμίζω gambit απο follow the white rabbit και στην πρώτη τζούρα λίγωσα. Επανήλθα εντελώς. Ευχομαι σε κανένα συνατμιστή να μην τύχει γιατί  πραγματικά εγώ μια εβδομάδα τώρα χαλάστηκα πολύ. Βέβαια το ατμισμα βάσης κάθε 15 μέρες θα το καθιερώσω.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εγώ ταλαιπωρούμαι από απώλεια γεύσης (πάει και έρχεται) εδώ και αρκετό καιρό και όπως και εσύ λόγω αλλεργιών χρησιμοποιώ ρηνικό αποσυμφορητικό μια μπορεί και δυο φορές την ημέρα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Λες να φταίει αυτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #168 στις: Ιουνίου 06, 2016, 07:59 »
Ειναι πολύ πιθανο καθώς αν και στην δική μου περίπτωση τη ζημιά την έκαναν χάπια.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #169 στις: Ιουνίου 06, 2016, 11:25 »
Εγώ, σαν ανάποδος που είμαι :)), έπαθα το ανάποδο. Το Τριμπέκα δεν μπορούσα να το ατμίσω, πολύ πηχτή γεύση που ενοχλούσε. Έπρεπε να το αραιώσω 50-50 για να το απολαύσω !

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #170 στις: Ιουνίου 06, 2016, 12:17 »
Ο κορεσμός έρχεται ως αποτέλεσμα της περιεκτικότητας του αρώματος στο υγρό, αλλά και του χρόνου έκθεσης σε αυτό, ο οποίος χρόνος έκθεσης και πάλι θα προκαλέσει κορεσμό, ακόμη και αν η περιεκτικότητα σε άρωμα είναι ελάχιστη .. συν, πιθανότατα να υπάρχουν κι άλλες παράμετροι που αγνοώ, ή ξεχνώ …  ;D

Πέρα απο τα προσωπικά μας γούστα και τις επιλογές μας, τα  υγρά αναπλήρωσης φτιάχνονται για να ατμίζονται ακόμη και με πολύ παρωχημένους ατμοποιητές. Όταν κάποιος χρησιμοποιεί σύγχρονους καλούς άτμο, είτε εργοστασιακούς είτε επισκευάσιμους, η γεύση είναι συγκριτικά πολύ καλύτερη και πιο δυνατή. Οπότε πολύ λογική η σκέψη της αραίωσης.

Τον πρώτο καιρό που άτμιζα με επισκευάσιμους δεν αραίωνα καθόλου τα έτοιμα υγρά, συν, επέλεγα μεγάλες περιεκτικότητες αρώματος, διότι νόμιζα οτι αυτός είναι ο τρόπος να αντιμετωπίσω τον κορεσμό. Είχα λάθος. Μετά απο λίγο μπήκα στο κανάλι να έχω μια σειρά απο υγρά και να τα κάνω εναλλαγές κατά βούληση, σε συνδυασμό με διαλλείματα σκέτης βάσης. Η παγίδα ήταν εκεί και εγώ σπατάλησα πολύ χρήμα για να γεμίσω ένα ντουλάπι με γεύσεις ….

Με τον καιρό όμως, καταλαβαίνοντας οτι η γεύση απο ένα νέο υγρό θα μπουκώσει και τελικά σχεδόν θα εξαλειφθεί μετά απο ελάχιστες ώρες ατμίσματος ο τι και να έκανα, αντιλαμβανόμενος οτι βρίσκομαι σε ένα ουτοπικό κυνήγι απόλαυσης, άρχισα να αραιώνω σταδιακά τα υγρά μου και εγώ, χωρίς όμως να χάνω την απόλαυση ..

Εν τέλει, πάντα προσωπικά μιλώντας, όπως ισχύει άλλωστε και σε άπειρες άλλες δράσεις στη ζωή μας, αφού ο ανθρώπινος νους, ο ερμηνευτής των γεύσεων και της απόλαυσης κατ'αυτόν τον τρόπο λειτουργεί, θα μπορούσαμε να πούμε οτι "το λίγο είναι και πολύ" .. αλλά περι ορέξεως ..  ;D

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #171 στις: Ιουνίου 23, 2016, 00:50 »
παιδιά από χτες που ατμίζω κανένα υγρό δεν έχει γεύση...! είναι λες και ατμίζω αέρα...!  έχω χάση κάθε γεύση από όλα τα αγαπημένα μου υγρά... έχω βάλει τώρα σκέτη βάση  με λεμόνι για να δω αν θα έχω αποτέλεσμα ξανά... έχω ξενερώσει πολύ άσχημα..   :(

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #172 στις: Ιουνίου 23, 2016, 01:12 »
Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό. Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, έχουν γραφτεί τα άπειρα στο παρόν νήμα. Δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης.

Μια θεραπεία για το συγκεκριμένο, είναι να ατμίσεις κάνα πχ 2ήμερο σκέτη βάση, ώστε να καθαρίσουν οι γευστικοί κάλυκες. Και μετά πάλι τα ίδια φυσικά, κάποιες ώρες, ίσως κάνα δυό μέρες κ αντίο ωραίο υγρό μου .. ;D 

Όσοι έχουμε λίγο εμπειρία στο σπορ, έχουμε πάρει απόφαση οτι οι κάλυκες δίνουν το max τους στις πρώτες τζούρες ενός υγρού και προοδευτικά, όσο περνούν οι ατμιστικές ώρες, μπουκώνουν και ξεθωριάζει η απόδοση τους .. 

Αποσυνδεδεμένος teopanta1

  • **
  • 154
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #173 στις: Ιουνίου 23, 2016, 02:45 »
παιδιά από χτες που ατμίζω κανένα υγρό δεν έχει γεύση...! είναι λες και ατμίζω αέρα...!  έχω χάση κάθε γεύση από όλα τα αγαπημένα μου υγρά... έχω βάλει τώρα σκέτη βάση  με λεμόνι για να δω αν θα έχω αποτέλεσμα ξανά... έχω ξενερώσει πολύ άσχημα..   :(
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Αφού σκέφτομαι για το αν θα καταλάβω ότι θέλει αλλαγή η αντίσταση , καθότι και νέος ατμιστης. Όταν λέτε σκέτη βάση τι εννοείται; αν είναι αυτή η λύση να την δοκιμάσω.

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #174 στις: Ιουνίου 23, 2016, 03:01 »
σκέτη βάση είναι το υγρό χωρίς προσθήκη αρώματος. Είναι κατα πολύ οικονομικότερο (100 ml ~~4.5E) αλλα δεν είναι  τόσο ευχάριστο σκέτο, όσο τα έτοιμα υγρά με γεύση. Χρησιμοποιείται για παρασκευή DIY υγρών.
Αν πάς στο κατάστημα που αγοράζεις υγρά σίγουρα θα έχουν και σκέτη βάση. Επιλέγεις την νικοτίνη σου και αναλογία VG/PG. Για μάρκες απο βάσεις μπορείς να δείς εδώ

Αποσυνδεδεμένος teopanta1

  • **
  • 154
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #175 στις: Ιουνίου 23, 2016, 03:02 »
Σε ευχαριστώ

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από ότι είδα θα χρειαστώ βάση με 12 ή 18 mg νικοτινη. Επειδή γίνεται ένας χαμός από μάρκες έχετε να προτείνεται κάποιες καλές;

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2016, 13:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #176 στις: Ιουνίου 23, 2016, 03:30 »
εμένα μου αρέσουν οι pink mule purple label (70vg-30pg) αλλα αυτό είναι σχετικό.
όσο για την νικοτίνη θα σου πρότεινα να πάρεις ίδια ή και μικρότερη αναλογία με αυτό που ατμίζεις ήδη. Λέω μικρότερη γιατί εγώ παρατήρησα πιο έντονο throat hit ατμίζοντας βάση απότι με υγρό ίδιας περιεκτικότητας.

Edit: για περισσότερες ερωτήσεις σχετικά με βάσεις καλύτερα να τις κάνεις σε ανάλογο thread όπως αυτό 

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #177 στις: Ιουνίου 23, 2016, 05:01 »
Μπορείς επισης να πάρεις ένα δεύτερο ατμοποιητή, πάντα χρειάζεται, και να βάλεις κανένα φρουτάκι να αλλάζεις.

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #178 στις: Ιουνίου 23, 2016, 17:22 »
πραγματικά έχω δοκιμάσει 10 διαφορετικά υγρά σε διαφορους ατμοποιητες ακόμα και σε dripper και γεύση δεν περνώ... πραγματικά έχω τρελαθεί εντελώς!!!

όλο το πρωί καθόμουνα και έκανα 10+ ml και προσπαθούσα να βρω γεύση...!  :)) :))

νομίζω πρέπει να συνεχίσω σκέτη βάση... αυτές η πνευμονικές με διαλύσανε εντελώς... 

έχασα την γεύση μου σε όλα τα υγρά...!!   :wall:  :)) :))


Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Κορεσμός Γεύσης.
« Απάντηση #179 στις: Ιουνίου 23, 2016, 17:37 »
Βρε μην ανησυχείς απλά μπορεί να έφτασε το πλήρωμα του χρόνου για σένα στο άτμισμα! :tongue_smilie: εντάξει λίγη πλακίτσα κάνω αλλά και να συμβαίνει μην σκας! Μπορείς να ξεκινήσεις να μαγειρεύεις και εκεί ΔΥΣΚΟΛΑ θα χάσεις τη γεύση σου και ο πειραματισμός δεν έχει όρια!!!! Άσε που θα "ρίχνεις" και πιο εύκολα τα κορίτσια... :)) ηθελα να σε πειραξω λιγο :angel:
Στα σοβαρα τωρα  :yes:
Μία υπόθεση είναι αυτή.
Πρέπει να κάνεις υπομονή τουλάχιστον μια  βδομάδα  με σκέτη βάση πιστεύω.
Μπορεί να σαρέσει τελικά και να αποφύγεις τα αρώματα για τα οποία ξέρουμε τα πιο λίγα σχετικά με την συμπεριφορά τους στην άτμιση ας πούμε...
Δευτερη  υπόθεση. Σεχει πιάσει πανικός με τη γευση και ως γνωστόν όταν ειμαστε σε υπερένταση καμία αίσθηση μας δεν λειτουργεί καλα. Βάλε τον αγαπημένο σου καφέ, ή αν προτιμάς ένα ποτηρι κρασάκι και απόλαυσε την ωραία σου βασούλα.... ολα ταλλα θα ρθουν.
Γιατί ως γνωστόν... όλα είναι δρόμος! ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8339 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180648 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59801 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237497 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085335 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35419 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12