vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

301 επισκέπτες, 4 χρήστες
Mimhsdr, azografos, Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1230 στις: Ιουλίου 22, 2016, 20:36 »
Ευχαριστώ φίλος  :thumpup: πάω να πειραματιστώ

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1231 στις: Ιουλίου 22, 2016, 20:38 »
αν θες σε 2,5 με 1-2 σπειρες παραπανω εισαι οκ :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1232 στις: Ιουλίου 22, 2016, 21:02 »
Καλησπέρα,  με σύρμα kanthal a1 28ga 30mm  σε τι διάμετρο και πόσες σπείρες προτείνετε για αντίσταση στα 0.5-0.6 ?
Και με 2αρι αξονακι 4 με 5 σπείρες :)
Κοιτα και αυτο το εργαλείο steam-engine.org

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1233 στις: Ιουλίου 22, 2016, 21:38 »
Καλησπέρα,  με σύρμα kanthal a1 28ga 30mm  σε τι διάμετρο και πόσες σπείρες προτείνετε για αντίσταση στα 0.5-0.6 ?

Αν θέλεις να βγάλεις τόσο χαμηλές αντιστάσεις σε Ohm πρέπει να πάς σε πιο χοντρό σύρμα Kanthal A1, όπως το 0,40mm (26 AWG)

Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1234 στις: Ιουλίου 22, 2016, 21:45 »
Έτσι φαίνεται τελικά...Αυτό που κατάφερα είναι σε 2.5 πυρήνα 4 σπείρες και βγήκε 0.85 , στα 15watt δουλεύει αρκετά καλά 

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1235 στις: Ιουλίου 22, 2016, 21:57 »
Kαλά θα δουλεύει, γιατί να μην δουλεύει αν όλα είναι ΟΚ; :D

Το πιο χοντρό σύρμα το πρότεινα γιατί έγραψες για αντιστάσεις της τάξης των 0,5 με 0,6 Ohm. ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1236 στις: Ιουλίου 22, 2016, 22:06 »
Έτσι φαίνεται τελικά...Αυτό που κατάφερα είναι σε 2.5 πυρήνα 4 σπείρες και βγήκε 0.85 , στα 15watt δουλεύει αρκετά καλά
Τό αγαπημένο μου σετάπ και σε EVIVA
Αλλά καί στων Phenomeno

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Kosmas1987

  • **
  • 157
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1237 στις: Ιουλίου 22, 2016, 22:12 »
Πάντα κατατοπιστικότατος ο makis66...έχεις λύσει απορίες μου εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές  :thumpup: σας ευχαριστώ όλους παιδιά...εξαιτίας σας τώρα χρειάζομαι και 2η μπαταρία!  :laugh1: :bye:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1238 στις: Ιουλίου 22, 2016, 22:18 »
Άν καί ήμαστε εκτός θέματος άν ζητάς 18650   δύο από τίς κορυφαίες είναι αυτές
LG HG 2 καί samsung 30 Q

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1239 στις: Ιουλίου 22, 2016, 22:20 »
Πάντα κατατοπιστικότατος ο makis66...έχεις λύσει απορίες μου εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές  :thumpup: σας ευχαριστώ όλους παιδιά...εξαιτίας σας τώρα χρειάζομαι και 2η μπαταρία!  :laugh1: :bye:


Κοσμά ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Ευκαιρία λοιπόν να πάρεις μία δεύτερη. :thumpup:

Αυτές που πόσταρε ο Γιώργος είναι οι καλύτερες που κυκλοφορούν. :thumpup:


Μία = καμμία ;D

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1240 στις: Ιουλίου 23, 2016, 18:17 »
Παιδια καλησπερα, σαν επισκευασιμο εχω τον subtank mini  και εδω και καμια εβδομαδα δουλευω 27ga kanthal με βαμβακι native wicks το υγρο που δουλευω εδω και 2 μερες ειναι το nutty buddy cookie της american stars σημερα το πρωι εκανα μια αντισταση οι σπειρες κολλητες μεταξυ τους 11-12 περιπου δουλεψε περιπου 2.5μλ και τωρα που πηγα να το ξαναγεμισω βλεπω οτι το βαμβακι ειναι σχεδον μαυρο η γευση ειναι καλη θα ελεγα αλλα γιατι συμβαινει αυτο? καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ακουμπαει το βαμβακι καπου και για αυτο μαυριζει δεν μπορω να το βρω ομως, ειναι αυτο οντως? η ειναι κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1241 στις: Ιουλίου 24, 2016, 01:35 »
Η πρώτη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι οι σπείρες που έχεις στρίψει είναι πολλές. :o

Δοκίμασε να κάνεις από 6 έως το πολύ 8 σπείρες σε 2,5mm διάμετρο σπείρας. :yes:

Στο ότι μαύρισε το βαμβάκι τόσο γρήγορα μπορεί να φταίνε αρκετά πράγματα:

Το υγρό (επειδή είναι μπισκοτοειδές, αφήνει περισσότερη μάκα από άλλα υγρά)

Τα πολλά Watt (π.χ. 50 ;D).

Επίσης αν έχεις περασμένο το βαμβάκι σφιχτά στην αντίσταση μπορεί να μην τροφοδοτείται σωστά με υγρό (υποτροφοδοσία) με αποτέλεσμα να μαυρίζει.

Αποσυνδεδεμένος kompsognathous

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1242 στις: Ιουλίου 24, 2016, 05:28 »
εντάξει επειδή έχω χαθεί στην μετάφραση θέλω να ξεκαθαριστούν καποια πράγματα.
λοιπον φτιάχνω μια αντίσταση ss316 28AWG by ud διπλή με 8 σπείρες στα 2,4 χιλιοστά.
το pico eleaf την μετράει 0,36 ωμ.
Στο vapetool μου λέει ότι παιζει  απο 26 εώς 52 watt.
ΩΡΑΙΑ μέχρι εδώ. μέχρι τώρα ότι αντίσταση έφτιαχνα σύμφωνα με το vapetool στα watt που μου έβγαζε έπαιζα.
ΤΩΡΑ πήρα την γενναία απόφαση να παίξω σε temperature ss.
1. ΑΥΤΟ που ΔΕΝ καταλαβαίνω είναι στα M1, M2, M3 που έχει το μοντάκι έχει κάτι νούμερα 120, 110, 400, πανε πάνω κάτω ένα ένα.. Διαβάζω εδώ όλοι όσοι παιζουν σε TC λένε ρυθμίζω στα 88 στα 92 στα 96 στα 110 κτλ. Για να καταλάβω , αυτοί είναι οι δείκτες θερμοκρασίας που αντέχει το κάθε σύρμα? της UD TO SS ΔΕΝ έχει δείκτη.
2. το ίδιο σύρμα όταν όμως το παιζεις σε WW όμως στην πιο πανω αντισταση που έγραψα και τo βάλεις ας πουμε στα 30βαττ ΚΆΤΩ απο το μέσω ορο που μου βγάζει το vapetool ακούγεται σαν φριτέζα, καταλαβαίνω δλδ ότι πιάνει θερμοκρασίες τρελλές, πάνω απο τους 200 κελσίου που το ρυθμίζω ας πουμε σε temperature ss.δεν μου βγάζει dry or burn αλλα δουλεύει πολύ ψηλα.
έχω χαθεί. το 1 με ενδιαφέρει περισσοτερο να αποσαφηνιστεί

3. τί κάνει αυτός ο δείκτης? μου ρυθμίζει την θερμοκρασία μόνο του? Λεει δλδ ενα παλικαρι εδω μεσα, το ss της ud παιζει καλυτερα στα 110. Ωραια. Τι θα γινει αν το βαλω στα 150? Ας πουμε οτι το κλειδωνω στα 110, απο εκει και περα αφου μπορω να πειραξω τα βατ και την θερμοκρασια πιο το νοημα του 110;;;;
 Αυτα προς το παρον
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2016, 05:54 από kompsognathous »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1243 στις: Ιουλίου 24, 2016, 08:06 »
To M1-M2-M3 , ειναι μνημες manual ΤCR .
Το μοντακι απο την κατασκευη του εχει καποιες μνημες.
Αυτες ειναι μνημες που ρυθμιζεις εσυ .

Πιο πολυ ειναι για να βαλεις μνημες για συρματα που δεν ειναι ρυθμισμενη η πλακετα απο την εταιρια κατασκευης , οπως το Ζιρκόνιο , το Χρυσο .... το NiFe30 / NiFe48 / NiFe52.
Ενας αλλος λογος ειναι το οτι δεν σου αρεσει η ''μαμα'' ρυθμιση και χρησιμοποιοντας αυτη που εσυ θα βαλεις , να εχεις καλυτερη λειτουργια.
Πραγμα δυσκολο βεβαια , αφου ο κατασκευαστης  - το εχει ψαξει  καλα -  τι ρυθμιση θα βαλει στην πλακετα .

To Ζivipf.de δινει για το SS316L αριθμο TCR το 100.
Το καθε συρμα εχει διαφορετικο συντελεστη θερμοκρασιας ομως.
Το σωστο ειναι να βρεις το TCR του συρματος της UD , γιατι μπορει να ειναι διαφορετικο.
Αλλο TCR εχει το SS316 , αλλο TCR εχει το SS304 , αλλο TCR εχει το SS316L , αλλο TCR εχει το SS317L.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #1244 στις: Ιουλίου 24, 2016, 10:09 »
Και για να καταλάβεις τί ακριβώς είναι το TCR, είναι αυτό που λέει ο shadockan, ο συντελεστής θερμοκρασίας του σύρματος και όχι δείκτης θερμοκρασίας που αντέχει το κάθε σύρμα.
Είναι λοιπόν χοντρικά μία σταθερά, ένας μοναδικός αριθμός, που χρησιμοποιείται για τον υπολογισμό της θερμοκρασίας του σύρματος σε κάθε δεδομένη ωμική τιμή του. Όσο περνάει ρεύμα μέσα απο το σύρμα, αυτό ζεσταίνεται και ανεβαίνει και αντίστασή του. Τα mod χρησιμοποιούν λοιπόν το TCR σε έναν τύπο για να υπολογίζουν κάθε φορά την θερμοκρασία του σύρματος και τη συγκρίνουν με αυτή που έχεις βάλει εσύ. Ο τύπος αυτός χρησιμοποιεί την αρχική αντίσταση του σύρματος στην αρχική θερμοκρασία που είναι η θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμοί, την αρχική θερμοκρασία αυτή, το TCR και την ωμική αντίσταση του σύρματος κατά τη διάρκεια που ατμίζεις για να υπολογιστεί ο μόνος άγνωστος που μένει στην εξίσωση, η θερμοκρασία του σύρματος στη δεδομένη ωμική τιμή του. Μόλις το σύρμα φτάσει την τιμή της αντίστασης που σύμφωνα με αυτό τον τύπο δίνει τη θερμοκρασία που εσύ έχεις ορίσει, σταματάει να δίνει ρεύμα και το αυξομοιώνει για να κρατήσει σταθερή αυτή τη θερμοκρασία. Εκεί είναι που μπαίνει ο κόφτης που λέμε. Έτσι λοιπόν δουλεύει ο έλεγχος θερμοκρασίας.
Καταλαβαίνεις οτι ο τρόπος δεν είναι έτσι και αλλιώς ο πιο ακριβής, πόσο μάλλον για ένα σύρμα που ο κατασκευαστής δεν δίνει το TCR του ώστε το mod να υπολογίζει με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια γίνεται τη θερμοκρασία. Επίσης, βλέπουμε ότι ο έλεγχος θερμοκρασίας έτσι όπως δουλεύει τώρα εξαρτάται απο την αντίσταση του σύρματος. Αν λοιπόν η αντίσταση για κάποιο λόγο δεν υπολογίζεται σωστά, δεν θα έχουμε καλό αποτέλεσμα. Όπως και αν η αρχική αντίσταση που στρίβουμε δεν αντίστοιχει στην αντίσταση που θα έπρεπε να έχει το σύρμα μας στη θερμοκρασία δωματίου. Τα mod κάνουν τους υπολογισμούς τους πάντα με αρχική αντίσταση αυτή που έχει το σύρμα στους 20 βαθμούς. Αν δεν έχουμε τρόπο να δώσουμε στο mod διαφορετική αρχική θερμοκρασία αντί για τους 20 βαθμούς και η αρχική αντίστασή μας αντιστοιχεί σε αυτή των 30 βαθμών, ξεκινάμε απο λάθος βάση. Αυτό όμως είναι το λιγότερο κακό μιας που η διαφορά είναι πολύ μικρή.
Ο μόνος λόγος που ψαχνόμαστε με το TCR του ατσαλιού λοιπόν είναι γιατί δεν το δίνουν συνήθως οι κατασκευαστές για να ξέρουμε το πραγματικό του. Οπότε το μόνο που μας μένει είναι να πειραματιστούμε. Το 110 που λέμε πολλοί, βγήκε μετά απο αρκετές δοκιμές που είδαμε ας πούμε συγκεκριμένα για το ατσάλι της UD ότι έπαιζε καλύτερα σε αυτή την τιμή συγκριτικά και με άλλα σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας που έχουν γνωστό και στάνταρ TCR.
Τέλος, αν εσύ το βάλεις 150, ενώ ας πούμε το σύρμα έχει πραγματικό TCR 110, βάση του τύπου υπολογισμού που έλεγα πριν, η πραγματική σου θερμοκρασία στα 0,5 Ohm αρχική αντίσταση, αν έχεις ρυθμίσει 220 βαθμούς, θα είναι περίπου 292 βαθμοί γιατί απο εκεί που το mod σου υπολογίζει τους 220 βαθμούς στα 0,61 Ohm που θα φτάσει πραγματικά, εσύ με το μεγαλύτερο TCR του λές ότι τους 220 βαθμούς θα τους φτάσει στα 0,65 Ohm. Στα 0,65 Ohm όμως το σύρμα σου θα έχει πραγματική θερμοκρασία 292 βαθμούς.

Σεντονάκι βγήκε αλλά προσπάθησα να το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται! Ελπίζω να έγινα κατανοητός! :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8132 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237083 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 496 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13991 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136044 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084972 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35237 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9961 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478588 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy