vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 5 χρήστες
antiklitos140, dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Μίνι έρευνα για σύγκριση στην ποσότητα νικοτίνης μεταξύ η.τ. ή κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν, θα ήθελα την βοήθεια όλων σας.


Δέχτηκα ένα email από την international e-Cigarette associations Alliance (ECAA-διεθνή συμμαχία συνδέσμων η.τ.) να παρουσιάσω ότι επιστημονικά στοιχεία έχω σχετικά με την σύγκριση στην ποσότητα νικοτίνης μεταξύ κανονικού και ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Έχω ήδη κάνει μια πρώιμη εργασία πάνω στο θέμα και έχω άποψη. Θα ετοιμάσω λοιπόν μια αναφορά και θα τους την στείλω. Την χρειάζονται για να την αντιπαραθέσουν στην (απαράδεκτη κατά την γνώμη μου) απόπειρα ελέγχου του η.τ. της Ευρωπαικής Ένωσης με την ατεκμηρίωτη και αστεία πρόταση που έχουν κάνει (θα την έχετε διαβάσει).
Θέλω λοιπόν όσοι μπορείτε, το Σάββατο το πρωί να μαζευτούμε σε ένα χώρο (διαλέξτε εσείς, θέλετε να είναι κάποιο κατάστημα η.τ.?-πρέπει να συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης) και θέλω να κάνουμε το εξής: θα ατμίσετε ελεύθερα (ή εντατικά, θα το σκεφτώ εκείνη την ώρα αυτό) για 10 λεπτά με μια ego μπαταρία (φαντάζομαι θα έχετε όλοι σας κάπου μια ego) και αργότερα για άλλα 10 λεπτά θα ατμίσετε με την συσκευή σας (όποια συσκευή έχετε ως mod).
Εγώ θα έχω μια ζυγαριά ακριβείας, και θα ζυγίζω πριν και μετά τον ατμοποιητή σας για να δω πόσο υγρό έχετε καταναλώσει (και να υπολογίσω την νικοτίνη ανάλογα με την ποσότητα υγρού). Επειδή η ζυγαριά μπορεί να ζυγίσει από 1mg μέχρι 20gr, αποκλείονται ατσάλινοι επισκευάσιμοι ατμοποιητές διότι ακόμη και άδειοι θα ζυγίζουν περισσότερο. Καλό είναι να χρησιμοποιηθούν ατμοποιητές της ευρύτερης αγοράς, μιας και αυτοί χρησιμοποιούνται συνήθως.
Έχω ήδη συλλέξει αποτελέσματα από 10 περίπου ατμιστές και έχω εικόνα, θα ήθελα όμως να τα επιβεβαιώσω από ένα μεγαλύτερο δείγμα. Φαντάζομαι θα βρεθεί χώρος να μαζευτούμε 10-20 άτομα (δεν χρειάζεται να είναι πολύ πρωί).
Περιμένω ιδέες και προσφορές για τον χώρο όπου θα μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό.

===================================

Συνοψίζουμε:
Σάββατο 2 Φεβρουαρίου στο κατάστημα REPLACESMOKE Μαρίνου Αντύπα 88 Νέο Ηράκλειο Ατττικής
τηλ 2118008977  2102714115
κατά τις 5 το απόγευμα
Να φέρετε ego μπαταρία με νορμάλ ατμοποιητή αλλά και το mod σας πάλι με νορμάλ ατμοποιητή.
Νορμάλ ατμοποιητές= όχι επισκευάσιμοι (βαριοί) ανοξείδωτοι αλλά ατμοποιητές που κυκλοφορούν ευρέως στο εμπόριο.
Για τον καθένα που θα έρθει, δώρο 3 μπουκαλάκια Flavourart των 10ml

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2013, 16:58 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Θα πρέπει να παίξεις με μεγάλες ακριβειες γιατρέ,για να υπολογίσεις την νικοτίνη έτσι. Φαντάζομαι θα είναι με κάποιο υγρό συγκεκριμένο που έχει μετρηθεί ακριβώς η περιεκτικότητα νικοτίνης του...γιατί πολλά εμπορικά μπορεί να μην έχουν μεγάλη ακρίβεια σε αυτό που αναγράφουν..και σίγουρα κάτι τέτοιο θα ισχύει για τις ιδιοκατασκευές υγρά (DIY) που θα έχουν μαζί τους πολλοί ατμιστες...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Με μια ego χρειάζονται γύρω στις 400 τζούρες για 1 ml.
2,5 - 3  mg/τζούρα, η διαφορά εξαρτάται από την πυκνότητα της βάσης, αλλά φαντάζομαι ότι είμαστε περίπου στα όρια του στατιστικού σφάλματος.
Ψάχνω να το βρω.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Θα πρέπει να παίξεις με μεγάλες ακριβειες γιατρέ,για να υπολογίσεις την νικοτίνη έτσι. Φαντάζομαι θα είναι με κάποιο υγρό συγκεκριμένο που έχει μετρηθεί ακριβώς η περιεκτικότητα νικοτίνης του...γιατί πολλά εμπορικά μπορεί να μην έχουν μεγάλη ακρίβεια σε αυτό που αναγράφουν..και σίγουρα κάτι τέτοιο θα ισχύει για τις ιδιοκατασκευές υγρά (DIY) που θα έχουν μαζί τους πολλοί ατμιστες...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

οπότε ίσως θα ήταν και χρήσιμο ένα δείγμα από  το υγρό του καθενός μέσα από τον αμοποιητή του για διασταύρωση στοιχείων

Με μια ego χρειάζονται γύρω στις 400 τζούρες για 1 ml.
2,5 - 3  mg/τζούρα, η διαφορά εξαρτάται από την πυκνότητα της βάσης, αλλά φαντάζομαι ότι είμαστε περίπου στα όρια του στατιστικού σφάλματος.
Ψάχνω να το βρω.

και αυτό αγαπητέ δεν είναι απόλυτα έγκυρο
π.χ εμένα η μπαταρία του nobacco iwant  (που έχει μετρητή εισπνοών  ) μου τελειώνει περίπου στις 200-220
και κάνω περίπου 2 μλ εκεί μέσα αλλά πολλές τζούρες φτάνουν μέχρι τον κόφτη
έτσι εξηγείτε ότι ατμοποιητές που σε άλλους διαρκούν 20-30 ημέρες εμένα με βγάζουν 5-7 ημέρες  (ego-c)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Θα πρέπει να παίξεις με μεγάλες ακριβειες γιατρέ,για να υπολογίσεις την νικοτίνη έτσι. Φαντάζομαι θα είναι με κάποιο υγρό συγκεκριμένο που έχει μετρηθεί ακριβώς η περιεκτικότητα νικοτίνης του...γιατί πολλά εμπορικά μπορεί να μην έχουν μεγάλη ακρίβεια σε αυτό που αναγράφουν..και σίγουρα κάτι τέτοιο θα ισχύει για τις ιδιοκατασκευές υγρά (DIY) που θα έχουν μαζί τους πολλοί ατμιστες...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2




Θα μετρήσουμε με ακρίβεια mg με την ζυγαρία, αν και δεν χρειάζεται τόσο μεγάλη ακρίβεια.
Επίσης, θα προτιμούσα ο καθένας να κάνει το ικό του υγρό, διότι αλλιώς θα ατμίσει το δικό του υγρό κι αλλιώς ένα άλλο (που ίσως δεν του αρέσει).
Φαντάζεστε ότι η ακρίβεια στην περιεκτικότητα νικοτίνης στα τσιγάρα είναι καλύτερη? Αν μάθετε πως μετράνε τα mg νικοτίνης που αναγράφεται στο πακέτο των τσιγάρων θα γελάτε (όσοι το ξέρετε θα έχετε ήδη γελάσει)......

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Γνωρίζω ότι ο καθένας ατμίζει με διαφορετικό τρόπο και διαφορετικές ποσότητες. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα πράγματα όσο αφορά και την επιστήμη, γι'αυτό δεν ζήτησα από έναν ατμιστή να προσέλθει αλλά από πολλούς. 20 άτομα θα ήταν ιδανικό. Έχω ήδη στοιχεία από άλλους.


Ο μέσος όρος μας ενδιαφέρει, και γι'άυτό θέλουμε πολλούς.....

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα παιδιά.


Εντυπωσιακή η συμμετοχή σας, κυριολεκτικά δεν προλαβαίνω να απαντάω στα mails και τα pm.




Σχετικά με αυτό που έγραψα, επικοινώνησαν μαζί μου και διατίθεται το κατάστημα REPLACESMOKE Μαρίνου Αντύπα 88   Νέο Ηράκλειο  Αττική  14121
211-8008977, 210-2714115
να μαζευτούμε όσοι θέλουν το Σάββατο μετά τις 3 το μεσημέρι για να κάνουμε αυτό που έγραψα.
Και για τον καθένα που θα έρθει, δώρο 3 μπουκαλάκια Flavourart των 10ml!


Παρακαλώ δηλώστε εδώ τις συμμετοχές σας σύμφωνα με αυτά που έγραψα πιο πάνω (δηλαδή να φέρετε ego μπαταρία με νορμάλ ατμοποιητή αλλά και το mod σας πάλι με νορμάλ ατμοποιητή)


Νορμάλ ατμοποιητής= όχι επισκευάσιμος ανοξείδωτος, ατμοποιητές που κυκλοφορούν ευρέως στο εμπόριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2014, 18:57 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά όσοι μπορείτε Σάββατο μεσημέρι-απόγευμα δηλώστε εδώ συμμετοχή. Αν δεν μαζευτούμε να μην μας περιμένει άδικα το κατάστημα......

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Κατά τις 17:00 είναι καλά ;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Φαντάζομαι ναι. Ας μαζευτούμε και τα βρίσκουμε με την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Έλα παιδιά πάμε δυνατά. :bye: :bye:

Άντε γιατί θα μας κοροιδεύει η επαρχία.

Γιατρέ εγώ πάντως για την άλλη περίπτωση που είπαμε είμαι διαθέσιμος.Απλά περιμένω ειδοποίηση. :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Γιατρέ, χαίρομαι ιδιαίτερα για τη συνεχή και έντονη ενασχόλησή σου με το "άθλημα".
Γενικά δε γνωρίζω κατά πόσο θα σου ήμουν χρήσιμος, γιατί είμαι στο μηδέν εδώ και πέντε μήνες.
Αν πάλι θεωρείς ότι μπορώ να συμμετέχω, τότε στη διάθεσή σου από 11/2.

Πολλά μπράβο γι άλλη μια φορά !!!



Στάλθηκε απ'τον ατμοποιητή  μου χρησιμοποιώντας σύννεφα ατμού!


Αποσυνδεδεμένος terryman

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το Σάββατο μπορώ να έρθω και εγώ κατά τις 5 στο Replacesmoke, παρέα με έναν φίλο συνατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος Basstar5

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Κ εγω μέσα!να μας λυθούν οι απορίες!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ, χαίρομαι ιδιαίτερα για τη συνεχή και έντονη ενασχόλησή σου με το "άθλημα".
Γενικά δε γνωρίζω κατά πόσο θα σου ήμουν χρήσιμος, γιατί είμαι στο μηδέν εδώ και πέντε μήνες.
Αν πάλι θεωρείς ότι μπορώ να συμμετέχω, τότε στη διάθεσή σου από 11/2.

Πολλά μπράβο γι άλλη μια φορά !!!



Στάλθηκε απ'τον ατμοποιητή  μου χρησιμοποιώντας σύννεφα ατμού!




Μπορείς να λάβεις μέρος αν θέλεις να ατμίσεις για 15 λεπτά υγρό με 9mg νικοτίνης. Από εσένα εξαρτάται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8323 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180629 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33965 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237463 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15634 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12