vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 9 χρήστες
Joskoil, domaze, dkostas, th3ofilos, teo77, Tem, FaniFox, camber, kyrgiannis

Twitter

ΨΗΦIΣΤΕ ΤΑ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣΤΕΡΑ E-LIQUIDS ΓΙΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Νέα ιατρική έρευνα πρόκειται να κάνει ο Δρ. Κ. Φαρσαλινός, σχετικά με τα υγρά άτμισης (e-liquids) και την τοξικότητά τους :
 
...
Από τον επόμενο μήνα ξεκινάμε μια μελέτη σε Ιταλικό εργαστήριο τοξικολογίας. Εκεί θα μελετήσουμε την τοξικότητα 18 υγρών που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. Συγκεκριμένα, καλλιέργειες κυττάρων καρδιάς θα εκτεθούν στον ατμό των 18 υγρών που θα μελετήσουμε (ΑΤΜΟ, όχι υγρό, και μάλιστα ο ατμός παράγεται με την χρήση κανονικής συσκευής ηλεκτρονικού τσιγάρου κι όχι με άλλη μέθοδο). Μετά από 24 ώρες θα μετρήσουμε πόσα κύτταρα επιβιώνουν. Φυσικά θα γίνει αντίστοιχο πείραμα με χρήση κανονικού τσιγάρου, ώστε να έχουμε σύγκριση των αποτελεσμάτων.
Την συγκεκριμένη μελέτη θα χρηματοδοτήσουν μέσω ΣΕΕΗΤ οι εταιρίες που θα χορηγήσουν και τα υγρά τους. Αυτό που θα ήθελα από το φόρουμ είναι να κάνουμε μια ψηφοφορία ώστε να αναδείξουμε τα 4 δημοφιλέστερα υγρά από κάθε εταιρία. Με βάση τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας αλλά και με βάση τα στοιχεία πωλήσεων από τις εταιρίες, θα κάνουμε τις επιλογές των υγρών που θα μελετήσουμε.
Θα ενημερώσω το φόρουμ μόλις μάθω ακριβώς τις εταιρίες (νομίζω μου διαφεύγει μία αυτή τη στιγμή) και θα παρακαλέσω κάποιον να ετοιμάσει την φόρμα ψηφοφορίας.


Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε για την μαζική συμμετοχή των μελών του φόρουμ σ'αυτήν τη ψηφοφορία, για να αποσαφηνιστεί ποια υγρά είναι τα πλέον δημοφιλή στην ατμιστική κοινότητα, ώστε με αυτά να διεξαχθεί η ιατρική έρευνα.

Εάν υπάρχουν ελλείψεις, παρακαλώ να τις επισημάνετε ώστε να εξαλειφθούν.

Καλές ψήφους !!


Ψηφοφορία για τα δημοφιλέστερα έτοιμα υγρά της Alter Ego

Ψηφοφορία για τα δημοφιλέστερα έτοιμα υγρά της Atmos Lab

Ψηφοφορία για τα δημοφιλέστερα έτοιμα υγρά της Flavourart

Ψηφοφορία για τα δημοφιλέστερα έτοιμα υγρά της Nobacco
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 24, 2012, 01:47 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Να επισημάνουμε ότι λέγοντας "δημοφιλή υγρά", εννοούμε υγρά που αν δεν αποτελούν τα "μόνιμά" σας, τότε εάν είχατε την ευκαιρία, θα τα αγοράζατε και θα τ'ατμίζατε ευχαρίστως.

Γεγονός που προϋποθέτει ότι αυτά που ψηφίζετε, πραγματικά τα έχετε δοκιμάσει έστω και σαν αρώματα σε DIY.

Μην ψηφίσετε δημοφιλή υγρά "γιατί έτσι έχετε ακούσει" (ή διαβάσει) στο φόρουμ. ;)

Καλή συνέχεια σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος ManosRadX

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
τα el toro λειπουν πιστευω


Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...όπως κι άλλες πολλές εταιρίες υγρών, γιατί υπάρχουν χορηγοί της τοξικολογικής έρευνας:
Επιβεβαίωσα πως οι εταιρίες που θα συμμετάσχουν είναι οι (αλφαβητικά):
Alter Ego
Atmos Lab
FlavourArt-Smoke EVERYWHERE
Nobacco


Παρακαλώ τους mods να προχωρήσουν στη δημιουργία μια ψηφοφορίας, για τα 4 δημοφιλέστερα έτοιμα-προς-χρήση υγρά από κάθε εταιρία.
Η τελική μας επιλογή θα εξαρτηθεί τόσο από αυτή την ψηφοφορία όσο και από στοιχεία που θα μας δώσουν οι εταιρίες σχετικά με τον όγκο πωλήσεων του καθενός.


Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Κατόπιν ειδοποίησης απ'τον Δρ. Κ.Φαρσαλινό που θα διεξάγει την έρευνα, αύριο Παρασκευή 11/1/2013 κλείνουν οι ψηφοφορίες για να συλλεχθούν τα στοιχεία.

Όσοι δεν ψηφίσατε ακόμη, σπεύσατε!!!

Αποσυνδεδεμένος nightdream

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Μακάρι να βγει και αυτή η έρευνα θετική για το η.τ.


Καλή επιτυχία στον Δρ. Κ.Φαρσαλινό και ευχαριστούμε


για την συνδρομή του στην ατμιστική κοινότητα.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Σωστό, αν κι εγώ θα πω μακάρι απλά να γίνει όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα.

Αν δεν γίνει δλδ η μελέτη, δε θα μάθουμε έγκαιρα, παρά μόνο από τους οργανισμούς μας τα όποια "κακά" ενδεχομένως υποστεί η υγεία μας μακροπρόθεσμα απ'το άτμισμα. ;)

Άρα, καιρός να ενημερωθούν όλοι οι ατμιστές παγκοσμίως, νυν και μελλοντικοί!!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η μελέτη θα γίνει.
Θα έχουμε και βίντεο με την διαδικασία του πειράματος με το συμβατικό τσιγάρο, οπότε θα το δείτε όλοι........

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Τελικά σκέφτηκα ότι ίσως είναι καλύτερα να αφήσουμε και αύριο ανοιχτή την ψηφοφορία, για τους τελευταίους επισκέπτες που θα μπουν αύριο "με τον καφέ τους".

Αύριο, Σάββατο απόγευμα κλείνει λοιπόν.(12/1/2013)

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
...όπως κι άλλες πολλές εταιρίες υγρών, γιατί υπάρχουν χορηγοί της τοξικολογικής έρευνας:
Mαλιστα ....
Δηλαδη οι εταιριες που διαθετουν τα υγρα στην αγορα ,χρηματοδοτουν  και για την ερευνα...
Εχουμε μηπως αμφιβολιες για το αποτελεσμα?
Ρητορικο το ερωτημα βεβαια.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Φίλε greedy, καλό είναι να "κρατάμε μικρό καλάθι" όταν υπάρχουν συμφέροντα, παρ'όλ'αυτά υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
Μια απ'αυτές, είναι και η ήδη υπάρχουσα μελέτη του Δρ. Φαρσαλινού, που είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένη.

Γιατί ν'αμφισβητήσουμε λοιπόν τη νέα του προσπάθεια με τα υγρά;

Ακόμη κι αν όντως είναι καλά τ'αποτελέσματα, δε νομίζω ότι θα περίμενε κανείς να είναι χειρότερα απ'αυτά του κ.τ.
Απλά πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνουν κι επίσημα, αλλά αυτό κοστίζει... ;)

Αποσυνδεδεμένος greedy

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • www.rottweilers-club.com
Δεν  κρινω τον κ .Φαρσαλινο,πως θα μπορουσα αλλωστε...
Κρινω την διαδικασια διεξαγωγης της ερευνας.
 
Δεν ειναι λιγα τα παραδειγματα που γνωριζουμε εταιρειες να χρηματοδοτουν ερευνες δικων τους προιοντων και να βγαινουν οκ.
Μετα ανεξαρτητες ερευνες να καταριπτουν τα προηγουμενα ευρηματα κ.ο.κ.
 
Ας ειναι ομως .
Ευχομαι αντικειμενικοτητα,θαρρος ,ηθικη και αμεροληψια.Με συμμαχους αυτες τις αρετες θα βγουμε κερδισμενοι ολοι μας. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
H μελέτη διοργανώθηκε από εμένα και θα εκτελεστεί σε εργαστήριο στην Ιταλία από Ιταλούς ερευνητές. Οι μετρήσεις γίνονται με αυτοματοποιημένα μηχανήματα και υπολογιστές, κι όχι με υποκειμενικές μετρήσεις.


Υπόψιν ότι μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει καμία απολύτως επικοινωνία μεταξύ των εταιριών ή του ΣΕΕΗΤ και του εργαστηρίου. Η οικονομική προσφορά έγινε προς εμένα και την ζήτησα ως ερευνητής με σκοπό να δημοσιεύσουμε τα αποτελέσματα σε ιατρικό περιοδικό.


Το εργαστήριο είναι πιστοποιημένο από το Ιταλικό κράτος και την Ευρωπαϊκή Ένωση.


Δικαιολογημένα δυσπιστούν πολλοί, έτσι γίνεται άλλωστε και στις μελέτες με τα φαρμακευτικά σκευάσματα. Αλλά ρωτάω: έχετε καμιά άλλη ιδέα για το που μπορώ να βρω τα 15.000 ευρώ περίπου που χρειάζονται για την συγκεκριμένη μελέτη? Υπάρχει κάποιος άλλος ανεξάρτητος που θέλει να χρηματοδοτήσει και δεν τον έχω λάβει υπ΄όψιν ή έχω αρνηθεί την προσφορά του? Εδώ ένα ερωτηματολόγιο για μια μελέτη μέσω ίντερνετ έχω σχεδόν έτοιμο, και έχω ήδη πληρώσει από την τσέπη μου για να ανοίξω λογαριασμό στο Survey Monkey (δεν συζητάω για την δουλειά και τον χρόνο που παίρνουν όλα αυτά). Και θα αναγκαστώ να ζητήσω δωρεές στο τέλος για να βγουν τα έξοδα του ερωτηματολογίου και κυρίως της ανάλυσης των αποτελεσμάτων, με κίνδυνο είτε στο τέλος να μην γίνει τίποτα ή να πρέπει να πληρώσω από την τσέπη μου για να γίνουν αν δεν μαζευτούν συγκεκριμένα ποσά.


Επίσης, θα πρέπει να ξέρετε ότι καθημερινά δίνουμε αγώνα για να δεχτούν τις μελέτες μας και να δημοσιευτούν κάπου. Ακόμη και η κλινική περίπτωση ασθενούς μου με ηλεκτρονικό τσιγάρο που θα δημοσιευτεί σε λίγες μέρες σε ιατρικό περιοδικό, πέρασε από τέτοια κριτική μέχρι να γίνει δεκτή που ήταν τελείως αναπάντεχο ακόμη κι από εμένα που είμαι υποψιασμένος. Και επιπλέον, το περιοδικό ζητούσε 1000+ ευρώ για να δημοσιεύσει ένα άρθρο από την στιγμή που γίνεται αποδεκτό (έτσι κάνουν τα περιοδικά που δημοσιεύουν κλινικές περιπτώσεις, και δίνουν ελεύθερη πρόσβαση στο άρθρο). Δεν έπρεπε να βρεθεί κάποιος να τα δώσει αυτά? Και οφείλω να ευχαριστήσω τον ιδιοκτήτη της Alter Ego και πρόεδρο του ΣΕΕΗΤ Δημήτρη Πετρόπουλο που ανέλαβε χωρίς δεύτερη κουβέντα αυτό το κόστος.
Παλεύω εδώ και 3 μήνες να δημοσιεύσω τα αποτελέσματα από τις αναλύσεις τοξικότητας σε κύτταρα που έχει κάνει η FlavourArt στην Ιταλία (Clearstream για όποιον το έχει ακούσει). Δεν μπορείτε να φανταστείτε τί ακούμε σε σχολιασμούς. Αστείες δικαιολογίες για να μην τα δημοσιεύσουν, μέχρι και περιοδικά που απλά αρνούνται να το δημοσιεύσουν χωρίς καν να τα αξιολογήσουν!!


Έχω ξαναπεί ότι χωρίς χρηματοδότηση δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Τα εμπόδια είναι έτσι κι αλλιώς τεράστια, ακόμη κι αν έχουμε εξασφαλίσει χρηματοδότηση. Δείτε π.χ. με τα δικά μου πρωτόκολλα που είναι κατατεθειμένα από τον προηγούμενο Ιούνιο, με ΠΛΗΡΗ χρηματοδότηση από την FlavourArt Ιταλίας και την Nobacco, κι ακόμη καθυστερούν την έγκριση.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Οι ιδέες που έχουμε και που μπορούμε να μελετήσουμε είναι πάρα πολλές. Π.χ. μπορούμε να κάνουμε μελέτες για μεταλλαξιογόνο δράση των υγρών, που σχετίζονται άμεσα με καρκινογένεση. Μπορούμε να δούμε την οξειδωτική επίδραση των υγρών, την επίδραση σε κύτταρα πνεύμονα, και πολλά άλλα. Το θέμα είναι πως όλα αυτά χρειάζονται πολλά χρήματα. Ούτε το κράτος επιδοτεί τέτοιες μελέτες, ούτε ανεξάρτητες αρχές.
Αν πάντως κάποιος γνωρίζει ανθρώπους ή οργανώσεις που θέλουν να χρηματοδοτήσουν και είναι ανεξάρτητοι από την βιομηχανία του ηλεκτρονικού τσιγάρου, να τους πουν να επικοινωνήσουν μαζί μας...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Όπως προανακοινώθηκε, η ψηφοφορίες έκλεισαν.

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας.

Μένει η συλλογή των στοιχείων απ'τις πωλήσεις των εταιριών που περιμένει ο Δρ.Φαρσαλινός, ώστε σε συνδυασμό με τις ψηφοφορίες μας να βγουν τα δημοφιλέστερα.

Περιμένουμε σχετική ενημέρωση για την πρόοδο της μελέτης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8349 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180672 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33985 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536336 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59809 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085346 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12