vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 5 χρήστες
danys620, dkostas, ΤΖΙΒΑΣ35, camber, Jorge

Twitter

Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #270 στις: Απριλίου 08, 2017, 22:37 »
Oui


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #271 στις: Απριλίου 08, 2017, 23:27 »

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #272 στις: Απριλίου 09, 2017, 23:38 »
Φίλοι μου, το θέμα αυτό από το Φθινόπωρο του 2017 θα είναι ένα από τα κύρια του forum.

Θυμόμαστε όλοι ότι από τον Μάρτιο του 2016 μέχρι και 31 Δεκέμβρη του 2016, γράφτηκαν πολλές εκατοντάδες post για τις επικείμενες ρυθμίσεις για τα υγρά αναπλήρωσης, που σήμερα εφαρμόζονται.
Αποτέλεσμα ήταν ότι ΟΛΟΙ σχεδόν (τα μέλη του forum) από τον Νοέμβρη του 2016, προμηθευτήκαμε ικανές ποσότητες από Νικοτινούχες βάσεις, σκέτη νικοτίνη ή και αρώματα. Το ελάχιστο 2 λίτρα ο καθένας μας από αυτές. Και πολύ καλά κάναμε. Η συμβολή από την ενημέρωση του forum, μας εξοικονόμησε πολλά χρήματα.

Και ερχόμαστε όμως στο δια ταύτα !
1. Οι νικοτινούχες βάσεις (Dirty) από Inawera όπως και τα αρώματα DNB, λήγουν το φθινόπωρο του 2017.
2. Οι νικοτινούχες βάσεις Pink Mule, λήγουν το Φθινόπωρο του 2018
3. Τα αρώματα λήγουν και αυτά προς το τέλος του 2017.
Ολα τα παραπάνω είναι σφραγισμένα και φυλαγμένα σε σκοτεινό και όχι ζεστό περιβάλλον.
και επειδή οι ποσότητες που κάναμε << καβάντζα >> δεν μπορούν να ατμιστούν σε ένα χρόνο,

στο πλαίσιο της έγκαιρης και έγκυρης ενημέρωσης που μας έχει συνηθίσει το forum, θα πρέπει ΥΠΕΥΘΥΝΑ και όχι με Γνώμες και Απόψεις και Νομίζω και Ισως,  μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2017 να ενημερωθούμε, κατ'αρχήν.

1. Συνιστάται να χρησιμοποιήσουμε για DIY υγρά με τα παραπάνω υλικά, ΜΕΤΑ την ημερομηνία λήξης τους  (η κοντινότερη είναι το φθινόπωρο του 2017, και αν ναι, μέχρι πότε από την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης τους. ??
2. Αν κάνουμε τα υγρά μας με τα παραπάνω υλικά ΠΡΙΝ τη λήξη τους, μέχρι πότε συνιστάται η έναρξη της ανάλωσής τους ??
3. Πάρα πολλές ιδιαίτερες ερωτήσεις των μελών που θα τεθούν.
Είναι φανερό ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και για την υγεία μας αλλά και για τα χρήματα που επενδύσαμε για να κάνουμε απόθεμα από βάσεις κλπ.
Ας προετοιμαστούν οι αρμόδιοι, αν υπάρχουν, είτε στο forum είτε στον Σύλλογο μας " Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών " να μας ενημερώσουν αλλά ΥΠΕΥΘΥΝΑ  τι πρέπει να κάνουμε. Εχουμε χρόνο μέχρι τον Σεπτέμβρη. Θα περιμένουμε.

PS. Για να είμαι in topic, για τα έτοιμα υγρά που έχει περάσει η όποια ημ/νια λήξης (best before ...)
  To κοιτάς στο φως και βλέπεις το χρώμα. Αν ναι, το ξεσφραγίζεις και το μυρίζεις. Αν ναι, το ατμίζεις. Αν η γεύση του σου είναι καλή Ο.Κ - διαφορετικά κλαις τα λεφτά σου και το δίνεις σε πιο τολμηρούς του forum.
Αυτοί ξέρουν να το φέρουν στα ίσα του.  


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2017, 01:19 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #273 στις: Απριλίου 09, 2017, 23:52 »
Θα σου απαντήσω μόνο για τις βάσεις με την νικοτίνη μαν.

Απο βιολόγο/Χημικό πάγκου (γαρ ερευνητής)....

Σπάσε τις νικοτινούχες σου σε κομμάτια. Υπολόγισε κάθε φορά που θα θές να φτιάξεις πόση θα χρειάζεσαι. Πχ εγώ την μία 32mg που έχω την έχω σπάσει σε 30ml. Έτσι δεν βγάζεις/ ξεπαγώνεις όλο. αλλά μόνο ότι χρειάζεσαι.

Βάλε την σε γυάλλινα μπουκαλάκια.

Τύλιξε τα μπουκαλάκια με αλουμινόχαρτο για να μην μπαίνει ποτέ φως μέσα τους.

Βάλε τα σε κατάψυξη.

Αυτό θα το κάνεις μόνο για τις βάσεις.

Καλό θα ήταν αν τις βάλεις σε γυάλλινα μπουκάλια να προσέχεις να μην σπάσουν. Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλαστικά μπουκάλια απο PP (polypropylene), χειρότερη επιλογή απο γυαλί αλλά σπάει πιο δύσκολα. Αν θές να γλυτώσεις χώρο κοίτα για test tubes απο PP.

3-4 ώρες πριν την χρήση βγάζεις την νικοτινούχα απο κατάψυξη. Πάντα φρέσκια.

Εκεί μέσα όλα θα γίνονται παρα πολύ αργά. Και η οξείδωση και ότι άλλο θες. Υπολόγισε μικρό degrade στα 4-5 χρόνια? ίσως και πολύ παραπάνω. Μιλάω για -18 με -26. Σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες ακόμα καλύτερα αποτελέσματα αλλά σπίτι μας δεν έχουμε τέτοια.

Αρώματα λογικά θα χάσουν ένταση γεύσης και αρώματος σε ψύξη. Για αυτά δεν ξέρω να σου πώ.

επίσης. Προσπάθησε στα μπουκαλάκια να έχουν όσο πιο λίγο αέρα γίνεται μέσα τους. Τα πλαστικά αφήνουν και περνάει αέρας και γιαυτό είναι χειρότερη επιλογή. + ότι πεθαίνει σαν υλικό και πιθανό να κάνει με το χρόνο και κάποια αντίδραση με την νικοτίνη.
Αρα αν σπάσεις σε 30ml προσπάθησε να βρεις μπουκαλάκια των 35ml.
Προτίμησε γυάλλινα. Εγώ έφτιαξα απο φενιζόλ θήκη για να αποτρέψω ατυχήματα και να κρατήσω τα μπουκαλάκια σταθερά.

Είναι καλύτερο να κρατήσεις σε μεγάλη συγκέντρωση κάτι όπότε μην σπάσεις την περιεκτικότητα σε mg/ml. Αν έχεις 100mg ανα ml άστο έτσι. Μην την κάνεις απο πριν 3-6 ή ότι άλλο κάνεις. Αποθηκευσε στην μεγαλύτερη.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο σορρυ.

Το μεγα πρόβλημα για εμένα είναι ότι είναι σε πλαστικό μπουκάλι. Το άτιμο το πλαστικό δεν ζεί για πάντα. Ειδικά όταν έρχεται σε επαφή με δύσκολα
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2017, 00:05 από GnF »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #274 στις: Απριλίου 10, 2017, 01:42 »
Ας προετοιμαστούν οι αρμόδιοι, αν υπάρχουν, είτε στο forum είτε στον Σύλλογο μας " Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών " να μας ενημερώσουν αλλά ΥΠΕΥΘΥΝΑ  τι πρέπει να κάνουμε. Εχουμε χρόνο μέχρι τον Σεπτέμβρη. Θα περιμένουμε.
Δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει "αρμόδιος" που μπορεί να δώσει οδηγίες σε εκατοντάδες ανθρώπους, με διαφορετικά μπουκάλια, διαφορετικής προέλευσης και πιθανής ημερομηνίας λήξης, που θα φυλαχτούν με διάφορετικές συνθήκες, για τέτοια πράγματα.
Υπεύθυνη εγγύηση θα έδινε μόνο εργαστήριο που ήξερε την πηγή των υλικών και καθόριζε το ίδιο τις συνθήκες φύλαξης σε δικό του ελεγχόμενο χώρο.
Θέλω να γίνει σαφές σε όλους πως απλά ανταλλάσουμε πληροφορίες και γνώμες, με βάση τις υπάρχουσες γνώσεις για τις ουσίες αυτές και την αθροισμένη εμπειρία.
Όποιος θέλει να είναι όσο πιο προσεκτικός γίνεται, έχει ήδη τους απαραίτητους μπούσουλες.
Ο GnF έδωσε και πιο συγκεκριμένες συμβουλές που μου φαίνονται χρήσιμες (πχ, το αλουμινόχαρτο στα μπουκάλια).

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #275 στις: Απριλίου 10, 2017, 02:01 »
τα γυάλινα μπουκάλια είναι το ιδανικό (καφέ ή μπλέ), αλλά έχουν το κακό ότι είναι ένας κακός παράγοντας ατυχήματος (αν πέσει).

Παγωμένο βέβαια και το PP σπάει. Ακόμα πιο εύκολα το PET.

Στην κατάψυξη δεν σταματάτε το ότι είναι να γίνει. Απλά το επιβραδύνετε όσο δεν πάει. Το θέμα με την οξείδωση της νικοτίνης είναι με την επαφή με τον αέρα και την έκθεση στο φως.

Αν λοιπόν τα μπουκάλια έχουν όσο πιο λίγο κενό μέσα και δεν έχουν φως είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. Και επίσης να μην τα κουνάτε. Μην αλλάζει συνέχεια το υγρό που είναι στην επιφάνεια και έρχεται σε επαφή με τον αέρα στο μπουκάλι.

Όπως και να έχει ακόμα και οι εταιρίες δεν μπορώ να φανταστώ πως αλλιώς αποθηκεύουν την νικοτίνη τους. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος που σκέφτομαι εκτός και αν παράγουν συνέχεια οι ίδιοι, ή έχουν τόση κατανάλωση που δεν στοκάρουν.

Αν μπορείτε και είστε σίγουροι ότι δεν θα έχετε ατυχήματα γυαλλινα μπουκαλια. Όπως είπα απο όλα τα πλαστικα ο αέρας περνάει.
Άν έχετε μικρά παιδιά πραγματικά έχετε κάνει λάθος που στοκάρετε βάσεις με μεγάλη συγκέντρωση νικοτίνης.

αν έγινα κουραστικός συγνώμη. νομίζω λέω συνέχεια τα ίδια.

Και μιας και λέμε για νικοτίνη και οξείδωση της. Κατα αυτό τον τρόπο θα έχετε φρέσκια νικοτίνη για αρκετα χρονια.
Σκεφτείτε πως είναι τα έτοιμα υγρά μέχρι να τα πάρετε. Σε τι θερμοκρασίες έχουν εκτεθεί, τι φως τα έχει δει.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #276 στις: Απριλίου 10, 2017, 02:27 »
Προς Bigsur   « Reply #274 on: Today at 01:42 »
<< Δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει "αρμόδιος" που μπορεί να δώσει οδηγίες σε εκατοντάδες ανθρώπους >>
<< Θέλω να γίνει σαφές σε όλους πως απλά ανταλλάσουμε πληροφορίες και γνώμες, με βάση τις υπάρχουσες γνώσεις για τις ουσίες αυτές και την αθροισμένη εμπειρία >>

1. Προηγούμενη εμπειρία μεμονωμένη ή αθροισμένη για χρήση βάσεων κλπ μετά την ημερομηνία για " best before .. " δεν υπάρχει,   διότι για πρώτη φορά θα γίνει αυτό σε ευρεία κλίμακα.
2. Γεγονός είναι ότι πολλοί από μας έχουμε ποσότητες που δεν μπορούμε να τις καταναλώσουμε πριν αηό την ημερομηνία λήξης τους. Οπότε τι ?  Ασκοπη αγορά και πέταμα. ή " την πατήσαμε ?"
3. Βεβαίως και ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί και δεν πρέπει να δώσει οδηγίες για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, αν δεν γνωρίζει ακριβώς τι γίνεται.
4. Αν είναι επικίνδυνη η χρήση μετά την ημερομηνία λήξης (αφού δεν μπορούμε να βεβαιώσουμε ότι είναι ακίνδυνη) μήπως  δεν θα πρέπει να κάνουμε καθόλου ΕΙΚΑΣΙΕΣ που στηρίζονται σε ανταλλαγή πληροφοριών και γνωμών για ένα τόσο σοβαρό θέμα ?

Και τέλος κάτι σοβαρό.
Αν θέσω το ερώτημα στο σύλλογό μας " Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών " η απάντηση του ΔΣ στα μέλη θα είναι όπως η προηγούμενη, που σημαίνει " Εμείς δεν ξέρουμε, δεν μπορούμε να μάθουμε, βρείτε την άκρη μόνοι σας αφού έχετε τους <<τους απαραίτητους μπούσουλες. >>  κάντε ότι νομίζετε με δική σας ευθύνη ; ή στο τέλος .. απευθυνθείτε και ρωτήστε τις εταιρίες  για το ζήτημα αυτό ??

Θεωρώ χρήσιμο και αναγκαίο (για μας που έχουμε τις νικοτινούχες βάσεις σφραγισμένες σε σκοτεινό μέρος και όχι ζεστό, σε πλαστικά μπουκαλάκια όπως ήρθαν)  τουλάχιστον να μας ενημερώσει κάποιος, πως πρέπει να τις φυλάξουμε ώστε να παρατείνουμε  το προσδόκιμο της ζωής τους πριν την τελική τους χρήση.

ή και γιαυτό δεν μπορούμε διότι υπάρχουν δυιστάμενες πληροφορίες και γνώμες. Γιούρσης Παύλος









« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2017, 03:06 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #277 στις: Απριλίου 10, 2017, 03:27 »
Ο σύλλογος, ένας χημικός, ο Θεός ο ίδιος, δεν μπορεί να δώσει απάντηση που να καλύπτει όλους υπεύθυνα.
Οι "όλοι" είναι ένα ακαθόριστο μείγμα ανθρώπων που έχουν άγνωστες ποσότητες βάσης, άγνωστης αρχικής ποιότητας, από διαφορετικές μάρκες, με διαφορετική ημερομηνία παραγωγής, με διαφορετικές συνθήκες φύλαξης.

Το ίδιο το άτμισμα βασίστηκε σε "εικασίες". Πληροφορημένες, που στηρίχτηκαν σε λογική και ισχυροποιήθηκαν μέσα στα χρόνια από στοιχεία αλλά, ναι, "εικασίες".
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ "ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ".

Είμαστε όλοι ενήλικες και για θέματα που μπορεί να επηρεάσουν την υγεία του οποιουδήποτε κανείς φορέας αυτή την στιγμή δεν έχει τις γνώσεις να δίνει υπεύθυνες εγγυήσεις, εφόσον δεν ελέγχει ούτε τα υλικά, ούτε τις διαδικασίες.
Η πηγή πληροφόρησής μας είμαστε εμείς οι ίδιοι και όσοι ειδικοί μοιραστούν τις γνώσεις τους μαζί μας.
Στις προηγούμενες σελίδες όχι μόνο ένας αλλά ΠΟΛΛΟΙ έχουν πει πώς πρέπει να τις φυλάξουμε. Οι διαφωνίες ήταν σε λεπτομέρειες ή στο πόσο απαραίτητες είναι κάποιες παραπάνω προφυλάξεις.
Εφόσον κανείς ως τώρα στον κόσμο δεν έχει κρατήσει λίτρα υλικού για να τα ατμίσει σε 5 χρόνια, δεν είναι δυνατόν να υπάρξει απόλυτη απάντηση.
Αυτό που μπορεί να κάνει ο σύλλογος είναι να ρωτήσει χημικό για τις βασικές αρχές συντήρησης της PG και της VG -δεν μπορεί να εφεύρει απαντήσεις από το πουθενά, ούτε έχει ρόλο να παίρνει αποφάσεις για την υγεία των ανθρώπων.

Ο οποίος χημικός θα μας πει αυτά που ήδη έχουμε πει κι εδώ, και φυσικά δεν θα πάρει καμία ευθύνη για το τι θα κάνει ο καθένας σπίτι του με υλικά που κανείς μας δεν έχει ελέγξει και δεν ξέρουμε πότε παράχθηκαν και από ποιον.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #278 στις: Απριλίου 10, 2017, 04:32 »
BigSur
Είσαι απόλυτα σαφής, με κάλυψαν πλήρως οι απαντήσεις σου, ευχαριστώ.
Μόνον μία τελευταία ερώτηση.
 ΕΣΥ  με ποιό τρόπο έχεις αποθηκεύσει τις νικοτινούχες βάσεις και τα αρώματά σου.
Θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #279 στις: Απριλίου 10, 2017, 04:55 »
.............Στις προηγούμενες σελίδες όχι μόνο ένας αλλά ΠΟΛΛΟΙ έχουν πει πώς πρέπει να τις φυλάξουμε. Οι διαφωνίες ήταν σε λεπτομέρειες ή στο πόσο απαραίτητες είναι κάποιες παραπάνω προφυλάξεις.............

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #280 στις: Απριλίου 10, 2017, 10:46 »
...

Αν λοιπόν τα μπουκάλια έχουν όσο πιο λίγο κενό μέσα και δεν έχουν φως είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε. Και επίσης να μην τα κουνάτε. Μην αλλάζει συνέχεια το υγρό που είναι στην επιφάνεια και έρχεται σε επαφή με τον αέρα στο μπουκάλι.

...
Πολύ σωστά, από χημικής άποψης.
Όμως, είναι παράγοντας που θα επηρεάσει την ομογενοποίηση των υγρών μας; 
Εκτός κι αν δεν έχει μεγάλη σημασία για υγρά; που ετοιμάζουμε και θα καταναλωθούν άμεσα (σε ένα μήνα το πολύ)

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #281 στις: Απριλίου 10, 2017, 10:57 »
δεν μιλάω για ύγρά με άρωμα μέσα. Πραγματικά πιστεύω ότι τα πιο πολλά αρώματα θα πάθουν ζημιά σε χαμηλή θερμοκρασία. Βέβαια για τα αρώματα είναι μάλλον αδύνατον να απαντήσω μιας και είναι τόσα πολλά, με τόσο πολλές και διαφορετικές συνθέσεις που θα πάρει χρόνια ατελείωτα απλά για να τεστάρουμε.
Μόνο για βάσεις λέω.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #282 στις: Απριλίου 10, 2017, 13:57 »
BigSur
Είσαι απόλυτα σαφής, με κάλυψαν πλήρως οι απαντήσεις σου, ευχαριστώ.
Μόνον μία τελευταία ερώτηση.
 ΕΣΥ  με ποιό τρόπο έχεις αποθηκεύσει τις νικοτινούχες βάσεις και τα αρώματά σου.
Θα ήταν χρήσιμο να μας ενημερώσεις.
Νομίζω πως η προσωπική μου μαρτυρία δεν θα είναι η πιο χρήσιμη.
Δεν έχω στοκάρει πολλή βάση, ούτε καν ιδιαίτερα ψηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη.
Δεν ξέρω καν αν θα με καλύψει για την τρέχουσα χρονιά. Οπότε... απλά έχω βάση καλής ποιότητας (που γνωρίζω και χρησιμοποιώ καιρό) σε κλειστό ντουλάπι.
Τα δε έτοιμα υγρά μου τα χρησιμοποιώ σαν.. αρώματα: συνήθως βάζω απλά μικρή ποσότητα σε βάση και μου αρκεί.

Αν είχα μεγαλύτερη ποσότητα θα έκανα το εξής:
Νικοτίνη σπασμένη σε διαχειρήσιμη περιεκτικότητα, γυάλινα καραμελέ μπουκάλια, σε κλειστό χαρτόκουτο, στο ντουλάπι.
Κάποια ποσότητα σε καταψύκτη, αν υπολόγιζα πως θα φτάσω τα 2 χρόνια.

Τεράστια ποσότητα (για πάνω από τρία χρόνια) δεν θα στόκαρα ποτέ, αλλά ούτε και βάση που δεν έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και απλά την βρήκα φτηνά.
Δεν θα στόκαρα μεγάλη ποσότητα έτοιμου υγρού. Δεν το φοβάμαι, αλλά μάλλον δεν θα μου αρέσει αν περάσει πολύ η ημερομηνία λήξης του και δεν βρίσκω τον λόγο για το ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #283 στις: Νοεμβρίου 03, 2017, 11:36 »
Αντιγράφω από τη σελίδα του κου Παναγιωτόπουλου στο Facebook:

"ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΛΗΞΗΣ Α' ΥΛΩΝ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ELIQUIDS
Ημερομηνίες λήξης με τη στενή έννοια του όρου, έχουν ΜΟΝΟ τα τρόφιμα. Τα χημικά, έχουν τη λεγόμενη διατηρησιμότητα, δηλαδή ημερομηνία μέχρι την οποία η σύστασή τους είναι τουλάχιστον 95-99% ίδια με την αρχική (αν τα αναλύσεις, θα βρεις τη σύσταση της αρχικής παραγωγής).
Για τη γλυκερίνη και την προπυλενογλυκόλη δεν συζητώ διότι είναι ανόητο να συζητάμε για ημερομηνία. Είναι από τις πιο σταθερές και ανθετκικές ουσίες.

Για τα αρώματα, υπάρχουν δύο είδη: Εκείνα που έχουν αιθανόλη ως διαλύτη (ο οποίος εξατμίζεται με την πάροδο του χρόνου) και τα άλλα. Τα πρώτα, εμφανίζουν με την πάροδο του χρόνου απώλεια ισχύος (φεύγει η αιθανόλη που είναι πτητικός διαλύτης και τα εξατμίζει μαζί της πιο εύκολα, σαν τα αρώματα σώματος). Και τα δύο είδη αρωμάτων, εξασθενούν. Μόριά τους λοιπόν, που μερικές φορές δε γίνονται αντιληπτά αν προσπαθήσεις να μυρίσεις το φιαλίδιο (αλλά αν τα κλείσεις σε ένα συρτάρι, την άλλη μέρα θα τα μυρίσεις), φεύγουν από το υγρό και μένουν τα υπόλοιπα. Πρακτικά, μετά από 1 χρόνο, άντε να χάσει και 5-10% ισχύ το άρωμα. Ακόμα και μετά 4-5 χρόνια, το άρωμα διατηρεί πάνω από 80% της ισχύος του, τουλάχιστον με βάση δικά μας αντιδείγματα που ελέγχουμε για απόκτηση γνώσης κατά καιρούς.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΟΤΕ ΛΗΓΟΥΝ
PG: Πρακτικά ποτέ*
VG: Πρακτικά ποτέ*


Νικοτινούχες βάσεις: Εφόσον η καθαρή νικοτίνη έχει διατηρησιμότητα 24 μήνες, όταν βρίσκεται σε διάλυμα γλυκερίνης ή/και προπυλενογλυκόλης έχει πρακτικά τουλάχιστον μεγαλύτερο διάστημα λόγω "προστασίας" της από τους διαλύτες αυτούς.
Αρώματα: Μειώνεται η ισχύς τους βαθμιαία, ανάλογα και με το πόσο καλά είναι κλειστό το φιαλίδιο, περίπου 5-10% ετησίως.
* Εφόσον αποθηκεύονται σε θερμοκρασίες δωματίου και δεν είναι εκτεθειμένα σε απευθείας ηλιακές ακτίνες.

Υγρά αναπλήρωσης: Τα υγρά αναπλήρωσης συνήθως έχουν διατηρησιμότητα 2 έτη. Και σας είπα πού βασίζεται αυτό (στη διατηρησιμότητα του πιο "ευαίσθητου" συστατικού που είναι η νικοτίνη). Ωστόσο, καταθέτοντας την προσωπική μου γνώση, δοκιμάζοντας BEBECA του 2013.... είναι σαν ουίσκυ 25 ετών....Δυνατή, σύσταση απόλυτα ομογενής, με ήπια και ολοστρόγγυλα αρώματα. Έτσι, ως κατάθεση εμπειρίας."

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Ληγμένα Υγρά & Ημ/νία λήξης υγρών
« Απάντηση #284 στις: Νοεμβρίου 04, 2017, 22:39 »
Διαβαζοντας την τοποθετηση του φιλου και τις οδηγιες του Καλλιτεχνη μπερδευτηκα λιγο.
Εφοσον η pg vg ειναι πρακτικα αναλοιωτες και η νικοτινη ειναι το πιο ευαισθητο συστατικο της βασης , το λογικο δεν ειναι να την σπαμε αρκετα οταν ειναι να φυλαξουμε βασεις για πολυ μεγαλο διαστημα?
Δηλαδη χαμηλης περιεκτικοτητας βαση συντηρειται καλυτερα απο μεγαλης? (αφου θα εχεις μικροτερη ποσοστητα της ευαισθητης ουσιας διαλυμενης σε αναλοιωτες ουσιες)
Συμπεραινω κατι λαθος ?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 04, 2017, 22:51 από haros »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60055 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12