vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

367 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος spass

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1200 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 10:22 »
μαλιστα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1201 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 12:25 »
Να και το πινακάκι:

Gauge - mm (approx.)

34 - 0.16
32 - 0.20
30 - 0.25
29 - 0.28
28 - 0.32
27 - 0.36
26 - 0.40
25 - 0.45
24 - 0.51
βρε φιλαρακι? μπας κ το χεις κ σε οκαδες?  8)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1202 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2017, 12:49 »
...και άντε να εξηγήσεις στον κόσμο τώρα πόσα GA είναι το 0,35 που άλλες εταιρίες το γράφουν 27GA και άλλες 28GA ή το 0,30 :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1203 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2017, 12:23 »
Καλα αν θέλει κάποιος να μάθει, θα το ψάξει και μόνος του.
Πόσο δύσκολο είναι πια να ρωτήσεις τον γούγλη πόσα mm είναι το 28GA?

Αποσυνδεδεμένος spass

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1204 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2017, 03:24 »
ή και κάποιο υγρό με λιγότερο νερό.


εχεις να μου προτεινεις καποιο συκγεκριμενο?

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1205 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 22:00 »
Για κάποιον που προτιμά αεράτες τσιγαρίσιες τζούρες καπνικών υγρών, θα του πρότεινα να εξετάσει την περίπτωση του Hussar RTA της Coopervape. Φθηνός και καλοκατασκευασμένος κλώνος, εύκολος -για αρχάριο- στο απλό στήσιμο και εύκολος στο γέμισμα (από πάνω).
Έχει την ιδιαίτερη "ικανότητα" να εξομαλύνει τις γεύσεις (τις "ολοκληρώνει" και δεν τις αναλύει όπως ο phenomenon zest που τον είχα προτείνει πριν λίγες μέρες στο νήμα αυτό, για σφιχτές τσιγαρίσιες τζούρες καπνικών υγρών). Αυτή η εξομάλυνση (που μάλλον οφείλεται στον ικανής διαμέτρου χώρο ατμοποίησης και στη φαρδιά και πολύ υψηλή καμινάδα του) μπορεί να φανεί χρήσιμη στη φάση που κανείς δοκιμάζει διάφορα υγρά και πολλά απ' αυτά "του βγαίνουν" βαριά. Ο Hussar θα τα "δαμάσει" και δεν θα "κουράζουν" τόσο στο πολύωρο άτμισμα.

Ο Hussar διαθέτει δυνατότητες να τροποποιήσει κανείς -στην πορεία της χρήσης του- την τζούρα και την γεύση, είτε με τα συνοδευτικά της συσκευασίας ή με το να αγοράσει πολύ φθηνά ένα ακόμα πιο στενό pole αέρα (για σφιχτότερη τζούρα), ένα κοντύτερο τανκ και καμπάνα για λιγότερη "εξομάλυνση" γεύσης, ακόμα και να τον "συμμαζέψει" από το αρχικό ("άχαρο"!) ύψος του -χωρίς να αλλάξει την αρχική καμπάνα- με το σετ της ελληνικής steam tuners.

Πριν απ' όλα, ας μελετήσει το σχετικό νήμα του φόρουμ για τον κλώνο Hussar της Coopervape.
http://vaping.gr/index.php/topic,34432.0.html

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1206 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 11:40 »
Γεια σας!
Πέντε εβδομάδες ατμίστρια (έχω ακόμα τη ζελατίνα) και έχω αρχίσει να έχω παράπονα από τον Nautilus2, έναν κατά γενική αποδοχή άριστο ατμοποιητή. Δεν θέλω τσιγαρίσιες, και θέλω περισσότερο γεύση. Επίσης έχω ήδη αγανακτήσει με τις έτοιμες κεφαλές που χαλάνε στις 10 μέρες ή στις 2 αλλά δεν βγάζει και σκέτη γεύση καμμένου κι εσύ λυπάσαι τα 3 ευρώ για να την πετάξεις καλού-κακού.
Λέω λοιπόν να πάρω έναν επισκευάσιμο. Ό,τι μου λείπει σε εμπειρία (και γνώσεις) το αναπληρώνω σε απαιτήσεις. Δεν έχω βρει κάποιο κατάστημα που να έχει λίστα επιλογών, όπως στα κινητά, να διαλέξω αυτά που θέλω και να μου βγάλει προτεινόμενες συσκευές, γι' αυτό κατέφυγα σε εσάς.
* Αν υπάρχει τέτοιο κατάστημα, μην διαβάσετε παρακάτω, δώστε μου λινκ.

Το λοιπόν, ψάχνω έναν ατμοποιητή που:
- Να δίνει αρκετά καλή γεύση. Δεν με νοιάζουν τα ντουμάνια, ιδανικά δεν θα ήθελα ντουμάνια γιατί ήδη μου γκρινιάζουν στο σπίτι.
- Να μπορώ να κάνω πνευμονικές. Αλλά αν τυχόν δεν μ' αρέσουν οι πνευμονικές, να ρυθμίζεται η ροή του αέρα ώστε να τον φέρω σε χαλαρό τσιγαρίσιο (πιο χαλαρό από τον Ναυτίλο).
- Να γεμίζει από πάνω. Ακόμα καλύτερα να γεμίζει χωρίς να πρέπει να βγάλω εξαρτήματα γιατί είμαι άγαρμπη και στα χέρια μου χαλάνε πράγματα που κανείς άλλος δεν κατάφερε να χαλάσει.
- Να μην ζεσταίνεται εύκολα γιατί έχω έφεση στις πιπίλες.
- Να έχει ένα κάποιο χαμηλό κόστος αγοράς (κλώνος προφανώς) γιατί προσπαθώ να μαζέψω λεφτά για DIY αρώματα και ένα δεύτερο mod.

Δεν πιστεύω να ζητάω πολλά, ε;  :angel:  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1207 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 11:47 »
Merlin mini

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1208 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 11:49 »
Θα σου πρότεινα Skyline.

α) Μπορεί να γίνει από τσιγαρίσιος μέχρι πνευμονικός και άρα όσο αναποφάσιστη κι αν είσαι θα σου κάνει
β) έχει πολύ εύκολο στήσιμο. Για αρχή θα σε βολέψει
γ) έχει πολύ καλή απόδοση.


Αποσυνδεδεμένος N0PSYS

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1209 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 11:54 »
Kayfun v5 κλωνο απο sxk ειχα παρει εγω σαν πρωτο επισκευασιμο. Πανευκολο στησιμο, καθολου διαρροες, καλη επιλογη αερα και καλη ποιοτητα κατασκευης. Φαντασου ο γνησιος...
Απο σφιχτη πνευμονικη μεχρι τερμα τσιγαρισια. 
Απιστευτη γευση.
Λιγο παλιος πλεον αλλα αγαπημενος.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1210 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 12:01 »
το σωστο θα ηταν να δοκιμασεις... να δεις τι σου αρεσει..
τωρα στο περιπου, θα σου προτεινα sky κλωνο.
ευκολος ειναι κ εχει ρυθμισεις για ολα τα γουστα.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1211 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 12:18 »
θα σου προτεινα Ultimo της Joyetech.

Παρα πολυ ευκολος στο στησιμο , δεν εχει καθολου διαρροες, ο αερας ρυθμιζεται οπως ακριβως θες και χωρις να ειναι κλωνος παρα πολυ φθηνος αν και τις δυο επισκευασιμες κεφαλες πρεπει να τις αγορασεις εξτρα.
Εναλακτικα κατι που δεν εχουν πολλοι ατμοποιητες εχει και ετοιμες κεφαλες μια clapton 0.50ohm μια κεραμικη 0,50ohm και μια κεφαλη 0,25ohm η οποια ειναι η δευτερη επισκευασιμη οπου απλως την καθαριζεις και αλλαζεις το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1212 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 12:21 »
εγώ αν και όχι τόσο έμπυρος θα πρωτινά ένα taifun gt3 κλώνο για αρχή,είναι από αεράτος τσιγαρισιος μέχρι σφιχτός πνευμονικός, απλά ότι μυρίζεις από υγρά τα γεύεσαι :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1213 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 12:33 »
Θα σου πρότεινα Skyline.

α) Μπορεί να γίνει από τσιγαρίσιος μέχρι πνευμονικός και άρα όσο αναποφάσιστη κι αν είσαι θα σου κάνει
β) έχει πολύ εύκολο στήσιμο. Για αρχή θα σε βολέψει
γ) έχει πολύ καλή απόδοση.
Συμφωνώ, πανεύκολο στήσιμο, πολύ καλή απόδοση, ρυθμίσεις όσες θέλεις και γεύση σούπερ. Κλωναράκι από την coppervape.

Αποσυνδεδεμένος koskol

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #1214 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2017, 12:45 »
Οι προϋποθέσεις που βάζεις είναι ο ορισμός του Skyline clone coopervape.
Καλή γεύση, εύρος παραμετροποίησης από τσιγαρίσιο ως πνευμονικό, εύκολο στήσιμο, γέμισμα από πάνω, χωρίς διαρροές  κ. α.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560567 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem