vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

534 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tem, FaniFox, JohnDag, gama, Doubt

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι για temp control θα πρότεινα να ξεκινήσει κανείς με Ni200 ή τιτάνιο αν μιλάμε για έτοιμες αντιστάσεις ειδικά.
Αν μιλάμε για σύρμα, θα πρότεινα Ni200 με τις γνωστές ιδιαιτερότητες που έχει. Έτσι και αλλιώς για να δουλέψεις έλεγχο θερμοκρασίας πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα πρώτα.
Αυτό γιατί στο ατσάλι αλλάζει λίγο η αντίστασή του με την άυξηση της θερμοκρασίας, που έχει σαν συνέπεια να μην συμπεριφέρεται τόσο σωστά όσο θα θέλαμε αν δεν προσέξουμε λίγο παραπάνω κάποια πράγματα. Συνεπώς πολλοί απογοητεύονται απο τον έλεγχο θερμοκρασίας και θεωρούν ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή ότι δεν παίζει σωστά.
Παρόλα αυτά, το ατσάλι θεωρείται πιο ασφαλές και ακόμα και αν δεν δουλέψει όπως θα θέλαμε σε έλεγχο θερμοκρασίας, μπορούμε να το δουλέψουμε άνετα και σε power mode. Τα άλλα δύο όχι. Απλά αν δεν δουλέψει τελικά όπως θα θέλαμε, το πιο σίγουρο θα είναι οτι φταίει κάτι με το στήσιμο ή την αντίσταση αν είναι εργοστασιακή ή τις ρυθμίσεις, παρά με τον έλεγχο θερμοκρασίας σαν λειτουργία.
Πάντα μιλάμε για χειροποίητες αντιστάσεις, δεν ξέρω καλά τις ιδιαιτερότητες από το κάθε σύρμα πέρα από το kanthal. Dry burn δεν θέλουν σωστά; τώρα είχα και μια απορία, στο pico έχει temp στα παραπάνω σύρματα αλλά ρυθμίζεις και watt , εκεί με μπερδεύει λίγο...

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Dry burn όχι σε tc σύρματα αν μπορείς απέφυγε το και στο κανθαλ,τα watt στο tc τα ρυθμίζουν για πιο γρήγορη επίτευξη της ρυθμισμένης θερμοκρασίας όσο πιο πολλά τόσο πιο γρήγορα θα την φτασει

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ιδιαιτερότητες λοιπόν.

-Ni200: Πολύ μαλακό σύρμα. Όσο εύκολα στήνεται τόσο εύκολα χαλάει. Θέλει προσοχή στο πέρασμα του βαμβακιού για αυτό το λόγο. Πολύ μικρή ωμική αντίσταση που σημαίνει ότι χρειαζόμαστε λεπτό σύρμα για να βγεί μια αντίσταση διαχειρίσιμη απο το mod. Κάτω απο 0,05 Ohm τα περισσότερα δεν δουλεύουν γιατί το βλέπουν σαν βραχυκύκλωμα. Λόγω του ότι είναι λεπτό κυρίως και μαλακό, θέλει προσοχή στο βίδωμα να πιάσει καλά στους πόλους και να μην κοπεί. Δίνει πολύ καλή γεύση. Έχει τις μεγαλύτερες μεταβολές στην αντίστασή του με την αύξηση της θερμοκρασίας που σημαίνει ότι παίζει πιο απροβλημάτιστα. Το δουλεύουμε μόνο σε έλεγχο θερμοκρασίας.

-Τιτάνιο: Πολύ ελαστικό σύρμα. Στήνεται δύσκολα, χαλάει μόνο του γιατί ξετυλίγεται όταν το αφήσουμε και δεν διαμορφώνεται εύκολα στο σχήμα που θέλουμε. Περισσότερες επιλογές σε διατομή μιας που έχει μεγαλύτερη αντίσταση. Μικρότερες μεταβολές στην αντίστασή του απο το νικέλιο αλλά εξίσου απροβλημάτιστο στον έλεγχο θερμοκρασίας. Δεν πρέπει να το δουλεύουμε σε power mode. Πολύ καλή γεύση επίσης.

-Ατσάλι: Στήνεται εύκολα. Πολλές επιλογές σε διατομή επίσης και είναι το μόνο που μπορούμε να το δουλέψουμε και στις δύο λειτουργίες. Έχει τις μικρότερες μεταβολές στην αντίστασή του απο όλα τα σύρματα για έλεγχο θερμοκρασίας, πράγμα που το κάνει να μην παίζει σωστά σε μή προσεγμένα στησίματα ή κακές αγωγιμότητες. Για τον ίδιο λόγο φροντίζουμε η αρχική μας αντίσταση να είναι απο 0,5 Ohm και πάνω, για να αποφύγουμε δηλαδή κακή λειτουργία στον έλεγχο θερμοκρασίας. Δίνει καθαρή γεύση (για μένα πολύ άτονη όμως).

Τα συμπεράσματα σε γεύση είναι διαπιστωμένα κατά την πλειοψηφία όσων τα έχουν δοκιμάσει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι απόλυτα και για όλους το ίδιο. Προσπάθησα να δώσω μερικές πληροφορίες για κάθε σύρμα χωρίς να μπω σε ιδιαίτερες λεπτομέριες και για να υπάρχει μια γενική εικόνα για το καθένα!

Παρατήρηση: Ο έλεγχος θερμοκρασίας για να δουλέψει όσο το δυνατόν καλύτερα, θέλει η αρχική μας αντίσταση να βγεί στα αναμενόμενα και να είναι σταθερή. Εννοώ να μην μεταβάλλεται βιδώνοντας ξεβιδώνοντας τον ατμο στο mod. Εννοείται ότι μεταβάλλεται με την άνοδο της θερμοκρασίας. Καλό είναι να έχουμε στο μυαλό μας ότι η πραγματική θερμοκρασία δεν είναι πάντα κοντά σε αυτή που έχουμε ρυθμίσει, ίσως και ποτέ, οπότε καλό είναι να ξεκινάμε απο μια χαμηλή θερμοκρασία της τάξης των 140 βαθμών και σιγά σιγά να ανεβαίνουμε μέχρι να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω να πάρω nicr και Θα πάρω και ss μιας και έχει διατομή  0.40mm!
Αν κατάλαβα καλά το ss μπορώ να το δουλέψω και σε καθαρά watt.
Ερώτηση: αν κάνω αντίσταση με ss και κλειδώσω μετά ρυθμίζω θερμοκρασία 215 ή 220 και watt σε αυτά που επιθυμώ σωστά;
γιατί στο istick 40tc δεν ρυθμίζεις τα watt ξεκινάει και δίνει από ψηλά και κόβει μετά

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Το στικ που έχεις έτσι δουλεύει ξεκινάει με 40w και τα ανεβοκατεβαζει για να κρατήσει σταθερά την θερμοκρασία,δεν υποστηρίζει ss σε έλεγχο θερμοκρασίας όμως μόνο σε watt θα το δουλέψεις

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
τωρα εχω το pico :)) :)) :))
αλλη μια ερωτηση εκανα macro coil αλλα δεν βλεπω να κανει πολυ δουλεια... ισως δεν πετυχαν καλα οι σπειρες.
Macro με τη εργαλειο μπορω να κανω ωστε να αποφυγω το dry burn? η εστω και micro... σε 0.40 kanthal a1 ειμαι

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Όταν λες macro και micro εννοείς πάντα σε κολλητές σπείρες φαντάζομαι αλλά το ένα σε μεγαλύτερη διάμετρο και το άλλο σε μικρή αντίστοιχα ε....
Δεν το αποφεύγεις στις κολλητές...το θέλει το "χτένισμά" του...έστω και σε λίγα watt πρέπει να το τσεκάρεις. Δεν χρειάζεται να λαμπαδίασει κιόλας για να το καταλάβεις...
Σε ανοιχτές σπείρες απο την άλλη, αν δεν ακουμπάει καμία σπείρα με άλλη και τα ποδαράκια επίσης δεν ακουμπάνε πουθενά είσαι εντάξει και χωρίς dry burn. Παρόλα αυτά, ακόμα και σε ανοιχτές σπείρες, καλό θα ήταν να "χαλάσεις" πρώτα κανά δυό αντιστασούλες με dry burn ώστε να δείς πως σου βγαίνει τελικά και μετά να στρίψεις την κανονική σου.

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Macro είναι με ανοιχτές σπείρες απλά δεν έχω κάνει ποτέ και αν υπάρχει κάτι να με βοηθάει στην κατασκευή.
Στο ss δεν θέλει dryburn σωστά;  απλά κλειδώνω αντίσταση και ρυθμίζω temp και watts

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Manololo

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σας ,

Δούλευα καιρό τον limitless plus rda και είχα αγκαλιά ενα βαρέλι υγρού μιας και ήταν τζούρα και ml !! ;D και τώρα και κάμποσες μέρες έχω τον Fodi F2 και είμαι αρκετά ικανοποιημένος . Στήνω σε 25 η 30 με σύρματα 28 ga ss σε σπείρες με κενό από 6 εως 8.
Ομως συχνά νοιώθω ότι κάτι δε πάει καλά με τα σύρματα . ΔΕΝ δουλεύω έλεγχο θερμοκρασίας . Δουλεύω μεταξύ 14-20 watt . Απλή λειτουργία δλδ .  Εχω το Sigelei 213. Παρατηρώ :
1)Οταν η μπαταρία πέσει κατω από το 90 % οι τζούρες γίνονται δυσκολότερες και πιο μακρόσυρτες χωρίς την ίδια γεύση σε σχέση οταν είναι πλήρως φορτισμένο το μοντάκι . Τι μπορει να συμβαίνει ?
2) Το σύρμα μαυρίζει μετα από 4-5 ml και η γεύση του υγρού χάνετε . Στην αρχή για λίγο είναι πολύ καλή . είναι φυσιολογικό ?
3) πια η διαφορά να είναι κολητές οι σπείρες απο το να έχουν απόσταση μεταξύ τους ? Παίζει ρόλο στο πόσες σπείρες ? πχ 6 σπείρες κολητού τι διαφορά απο 6 με απόσταση ?
4) Παρατηρώ συνέχεια ότι το βαμβάκι μου μαυρίζει από τη μία πλευρά μόνο της αντίστασης !! ????
5 ) Τι σύρμα μου προτείνετε ?( Εχω μπερδευτεί τελείως με τις κατηγορίες και τι θα μου ταίριαζε :confused1: ) Τι κατηγορία και διαστάσεις ? μεταξύ πόσων σπειρών να παίξω ? Τουλάχιστον σε σχεση με απλή λειτουργία που κάνω μεταξύ δλδ 14-20 watt με μονή αντίσταση .
Σας ευχαριστώ και με συγχωρείτε αν κούρασα .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 11:02 από Manololo »

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Καλημέρα και σε σένα,
1. Με το ηλεκτρονικό mod που παίζεις, δεν έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μήπως το έχεις βάλει κατά λάθος σε ρύθμιση "by pass" και δουλεύει σαν μηχανικό?
2. Το ότι μαυρίζει γρήγορα το σύρμα, είναι και θέμα του υγρού που χρησιμοποιείς και θέμα τροφοδοσίας. Κάποια υγρά είναι πιο "βρώμικα" και αφήνουν κατάλοιπα.
3. Στον fodi θα σου πρότεινα να παίξεις με 5-7 ανοιχτές σπείρες.
4. Στα σημεία του στησίματος σου, που μαυρίζει πιο γρήγορα το βαμβάκι, δεν υπάρχει καλή τροφοδοσία. Αφράτευε όσο μπορείς περισσότερο το βαμβάκι σου και να είναι παντού ισόπαχο.
5. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με kanthal από 0.32 έως 0,36mm σε διάμετρο 2.5mm και 5-7 ανοιχτές σπείρες.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Macro είναι με ανοιχτές σπείρες απλά δεν έχω κάνει ποτέ και αν υπάρχει κάτι να με βοηθάει στην κατασκευή.
Στο ss δεν θέλει dryburn σωστά;  απλά κλειδώνω αντίσταση και ρυθμίζω temp και watts

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το λες εσύ, κάνε μια φωτοαναζήτηση στο google και θα δεις πολλά είδη macro  ;)
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ποιό είναι τελικά το σωστό...για αυτό και αποφεύγω τέτοιες ορολογίες.
Μπορείς πολύ εύκολα να στήσεις με ανοιχτές σπείρες με οδηγό μία απλή βίδα όπως έχουν πει πολλοί εδώ και θα σου βγεί η τέλεια αντίσταση με τις τέλειες ισαπέχουσες σπείρες. Αλλιώς στρίβεις κανονικά και ανοίγεις τις σπείρες με ένα χαρτοκόπτη, ένα μαχαιράκι, με το νύχι...ή με ότι άλλο φανταστείς.  :dontknow:
Συνήθως αντιστάσεις με ανοιχτές σπείρες δεν χρειάζονται dry burn αλλά καλού κακού κάνε μια δοκιμή στις πρώτες σου προσπάθειες να δεις πως πάει. Θεωρητικά κανένα σύρμα δεν θέλει dry burn, αλλά πολλοί στο ατσάλι κάνουν έστω και σε λίγα watt για να καούν και ότι υπολείμματα μπορεί να έχει το σύρμα. Αν στον έλεγχο θερμοκρασίας το ατσάλι δεν σου παίξει σωστά μην απογοητευτείς. Δούλεψέ το σε power mode. Είναι λίγο ευαίσθητο στις αγωγιμότητες και την ακρίβεια της μέτρησης  ;)

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Βίδα 2.5μμ που θα βρω? Καμία ιδέα στα σίγουρα;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2016, 12:41 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
αν μενεις Πειραια στο Δαμιγο η στον Εγγλεζο,
για Αθηνα εδω http://www.tsamouris.gr/Archimedous.html
αν παλι εισαι Θεσσαλονικη εδω http://www.panagiotidis-tools.gr/index.php?id=53
Η αν βαριεσαι να πας σε μαγαζι παραγκελνεις απο http://grobotronics.com/ κι εισαι κομπλε
αν εισαι αλλου σε ενα εξειδικευμενο βιδαδικο (οχι απλο μαγαζι που πουλαει εργαλεια γιατι εκει λιγο δυσκολακι)
btw ενα κομματακι ντιζα ειναι καλυτερο απο βιδα (πιο ευχρηστο)

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 17, 2016, 02:44 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος sam4g

Ξερει κανεις ρε παιδια το tcr για ss316L της geekvape?

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας

SS μου έβγαλε 0.38 handmade χωρίς κάποια βίδα.
Είναι καλή;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8343 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180662 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536322 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15689 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12