vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 6 χρήστες
tasos1976, maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2985 στις: Απριλίου 01, 2016, 22:40 »
1. Ότι σου απάντησε ο evildope  :thumpup:

2. Μπορείς να χρησιμοποιείς SS316 με έλεγχο θερμοκρασίας μόνο με τα μοντ που το υποστηρίζουν αυτό. Όχι με όλα.
Το Reuleaux RX200 το υποστηρίζει. Πολλά άλλα υποστηρίζουν έλεγχο μόνο με Νικέλιο και Τιτάνιο. Λίγη προσοχή εδώ.

3. Όπως θα δεις και στο επίσημο site του κατασκευαστή του μοντ εδώ, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντιστάσεις
από 0,05Ω έως 1,5Ω σε έλεγχο θερμοκρασίας, και από 0,1Ω έως 3,5Ω σε Power Mode.
Οπότε μπορείς να πειραματιστείς ελέυθερα, μέσα σε αυτά τα όρια.

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2986 στις: Απριλίου 05, 2016, 18:04 »
Πρόσφατα βοήθησα κάποιον να αρχίσει το άτμισμα με ένα vtc mini και ένα vaporesso target tank. Παρά μια γκρίνια για τον ατμοποιητή και τις κεφαλες η επιχείρηση στέφθηκε με επιτυχία.

Εκ των υστέρων κάνω πάντως την εξής σκέψη: Στον επόμενο εκτός αν υπάρχει κάποιος ειδικός περιορισμός, θα του προτείνω εξ αρχής να πάει σε επισκευασιμό. Νομίζω ότι αυτή θα έπρεπε να είναι η συμβουλή γενικά.

Νομίζω τελικά ότι είναι πιο εύκολο να πείς σε κάποιον:

Κοίτα θα πάρεις αυτό το πράγμα: Θα το ανοίξεις, θα στρίψεις αυτό το συρμα 5-6 φορες σε όσο μπορείς ίσες σπέιρες. θα το βιδώσεις σε αυτές τις δυο βίδες. Κόβεις τις άκρες. Περνάς βαμβάκι από μέσα. Ούτε πάρα πολύ ούτε πολύ λίγό. Θα βρεις το πόσο. Το βρέχεις το κόβεις. Βιδώνεις. Απο δώ ρυθμίζεις την ροή του υγρού, από δω του αέρα. Μόλις χαλάσει η γεύση το αλλάζεις.

Παρά:
Κοίτα θα πάρεις αυτό το πράγμα: Θα το ανοίξεις, και θα βιδώσεις μέσα την κεφάλη. Την κεφαλή πρέπει πάντα να την βρέχεις και περιμένεις να βραχεί καλά πρίν την χρησιμοποιήσεις. Γεμίζεις το τανκ, και το βιδώνεις. Απο δω ρυθμίζεις την ροή του υγρού, απο δω του αέρα. Τις κεφαλές τις αλλάζεις όταν χαλάσει η γεύση. Τις αγοράζεις για 2-5 ευρώ και ίσως κάποιες να είναι ελαττωματικές. Επίσης δεν μπορείς να δεις τι συμβαίνει και πρέπει να μαντεύεις μόνο με την γεύση τι συμβαίνει στην αντίστασή σου.


Δοκίμασα πρόσφατα έναν kayfun mini v3 κλώνο και με σόκαρε η ευκολία του. Σε οδηγεί να τον στήσεις εύκολα και είναι τρομερά απλός στην λειτουργία. Νομίζω ότι στην τελίκη είναι πού πιο έντιμο και λογικό να προτείνεις σε κάποιον : κοίτα θα στρίψεις ένα σύρμα και θα περνάς ένα βαμβάκι πάρα θα αγοράζεις κεφαλές όποτε χρειάζεται. Πάνω κάτω όσες οδηγίες θέλει το ένα θέλει και το άλλο και το ένα είναι σημαντικά οικονομικότερο, ελάχιστα πιο χρονοβόρο άλλα με καλύτερο έλεγχο της διαδικασίας και καλύτερα αποτελέσματα.

Νομίζω ότι οι άνθρωποι και μπορούν να καταλάβουν αυτό που βλέπουν και τους δείχνουν, και να ακολουθούν απλές οδηγίες άλλα και να μένουν σταθεροί στις συνήθειες τους. Εγώ νομίζω ότι δεν θα βοηθήσω να ξανακάνει κάποιος συμβόλαιο με ανταλλακτικές κεφαλές.
Το 90% του πληθυσμού είναι ικανό να τυλίγει ένα λεπτό σύρμα, να του βάζει βαμβάκι και να το βρέχει προσέχοντας 2-3 πραγματάκια ανάλογα με τον ατμοποιητή του. Ακόμα από όσο αντιλαμβάνομαι οι ατμοιποιητές που το έχουν δίπορτο (κεφαλές και RBA κομματι κεφαλής) το επισκευάσιμο κομμάτι είναι μέτριο γενικά.
Στους καιρούς που ζούμε, το κόστος κάποιων μηνών κεφαλών άλλα και το κόστος αλλαγής αν μετά επιλέξει κάποιος να πάει σε επισκευάσιμο δεν νομίζω ότι είναι αμελητέο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2987 στις: Απριλίου 05, 2016, 19:11 »
Φίλε sertikos, υπάρχουν κάποια άτομα τα οποία δεν το έχουν σε τίποτα να σου στρίψουν αντίσταση σαν φιογκάκι, fusilli, pipe rigate, και πάει λέγοντας. Το ότι κάποιος μπορεί να κάνει κάτι, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχει και όρεξη να ασχοληθεί. Με συγχωρείς αν τα γραφόμενά μου δείξουν απόλυτα, αλλά είναι εντελώς λάθος το σκεπτικό σου. Η συντριπτική πλειοψηφία των καπνιστών που σκέφτονται να μεταβούν στο ητ, είναι φοβισμένη. Δεν πιστεύουν ότι θα τα καταφέρουν, ο προσκολλημένος στο κτ εγκέφαλος εκπέμπει μία γενική άρνηση και απαξίωση, και το τελευταίο που θέλουν είναι να πρέπει να στρίψουν, να κόψουν, να ράψουν και γενικά ότι απαιτεί πάνω από 3-4 κινήσεις για να ατμίσουν. Πόσο μάλλον όταν ο εξοπλισμός απαιτεί λεφτά ντούκου, και όχι 3-3 τα € για το πακέτο. Πες στον άλλο να σκάσει ένα €120ρι για καλό επισκευάσιμο, και εκεί που θα περιμένει ότι με τόσα λεφτά θα του κάνει και καφέ, πες του ότι πρέπει να στρίβει κιόλας.

Φυσικά, υπάρχουν πάντα και αυτοί οι οποίοι δεν θα συναντήσουν κανένα πρόβλημα, μπορεί να τους φανεί και κάτι εντελώς φυσικό. Αν τέτοιος είναι ο επόμενος ατμιστής που σκοπεύεις να δημιουργήσεις, τότε είσαι άρχοντας. Αν ανήκει όμως στην συντριπτική πλειοψηφία, τότε λυπάμαι αλλά το πιθανότερο είναι να μην πετύχει το εγχείρημα...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2988 στις: Απριλίου 05, 2016, 20:06 »
Προφανώς δεν είναι το κατάλληλο νήμα γι αυτήν τη συζήτηση,
οπότε καλό θα ήταν να το κλείσουμε εδώ και να το συνεχίσουμε κάπου αλλού αν θέλετε,
αφού πως κι ΕΓΩ την αποψάρα μου.  :laugh1:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον νοικάρη του αποπάνω μου μηνύματος. Και σε γενικές καμπύλες συμφωνώ επίσης.
Καλό θα είναι καμιά φορά να θυμόμαστε και τις (πολύ ή λίγο) πρόσφατες δικές μας εμπειρίες από το κ.τ.
Υπάρχουν καπνιστές που κάνουν στριφτά τσιγάρα, επειδή γουστάρουν την όλη ιεροτελεστία (ανεξάρτητα από το οικονομικό σκέλος)
και υπάρχουν κι άλλοι που ούτε να ακούσουν δεν θέλουν για στριφτό. Το ίδιο ισχύει κι εδώ και παντού.
Είμαστε διαφορετικοί. Όλοι. Και ευτυχώς γιατί αλλιώς θα ήταν πολύ βαρετός αυτός ο κόσμος...

ΤΩΡΑ μπορούμε να το κλείσουμε.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Dimitrisbo

  • ****
  • 1120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2989 στις: Απριλίου 05, 2016, 20:19 »
H καλύτερη λύση στην αρχή είναι ένας καλός εργοστασιακός ,να υπάρχει  κάτι που να λειτουργεί ανά πάσα στιγμή.Όταν απεξαρτηθεί πλήρως κάποιος από το τσιγάρο μετά κοιτάζει DIY υγρά,επισκευασιμους κτλ..

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2990 στις: Απριλίου 05, 2016, 20:42 »
Εγώ πάντως με πολλούς τόνους τσιγάρου μέσα μου.... :wall: και με μάστερ στο στριφτάρι (απο το 1987) :tongue_smilie:
ξεκίνησα με απλά πραγματάκια και ακόμα στα απλά είμαι.... ;) -
Βήμα - βήμα όπως λένε και οι παλαιότεροι ατμιστές είναι καλύτερα. Οι εξαιρέσεις θα είναι πάντα εξαιρέσεις.
Ο στόχος πιστεύω στους περισσότερους είναι να γίνουν ο μάγκας του εαυτού τους και όχι ο μάγκας της παρέας...
Πρώτα μαθαίνεις να κάνεις κοντρόλ στην μπάλα και μετά αγοράζεις τα 110 Ευρώ nike του R7

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2991 στις: Απριλίου 05, 2016, 21:17 »
Προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να ασχοληθώ με κατασκευή αντιστάσεων, υγρών κτλ...Εχω τόσες ασχολίες δεν μπορώ να αποκτήσω νέο χόμπι. Μη σας πω ότι κάτι τέτοια με αποτρέπουν από το η.τ. Τα ίδια έχω ακούσει από πολλούς νέους ατμιστές. 
Εγώ θα πρότεινα ένα μοντάκι ψιλοκαλό στα 50-70W με ατμοποιητή να μπορεί ο άλλος να πειραματιστεί όχι να απογοητευτεί με τη μία για τον α,β λόγο. Δεν θα πω ποιο ακριβώς γιατί η γκάμα είναι μεγάλη και είναι και πως σου κάθεται στο μάτι ή στο χέρι 

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2992 στις: Απριλίου 05, 2016, 21:31 »
Aς πούμε ένα καλο μοντακι είναι το Authentic Cloupor Mini Plus 50W TC Temperature Control VW Variable Wattage APV Box Mod , αλλα και το αναμενόμενο  eleaf istik pico 75W 8)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2993 στις: Απριλίου 05, 2016, 21:33 »
Κι ένα AIO joyetech για να ξεκινήσει κάποιος τώρα ...χάρμα ειδέσθαι είναι και οικονομικά...

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2994 στις: Απριλίου 05, 2016, 21:40 »
To AIO to χρησιμοποιώ αρκετα συχνα....και με καλύπτει σχεδόν απόλυτα 8)

Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2995 στις: Απριλίου 05, 2016, 22:11 »
Αν το θέμα είναι όντως: Αποφάσισα να το κόψω, τι ηλεκτρονικό τσιγάρο  να αγοράσω ; Προτάσεις!
Νομίζω ότι η συζήτηση για τις προτάσεις και την φύση αυτόν προς νέους ατμιστές πρέπει να γίνει ακριβώς εδώ. Απαντά ακριβώς στην ερώτηση: Αποφάσισα να το κόψω, τι ηλεκτρονικό τσιγάρο  να αγοράσω ; Και προτείνω να απαντάμε έναν καλό φτηνό επισκευάσιμο ατμοποιητή αντί έναν με ανταλακτικές κεφαλές.


Κανείς δεν είπε για twisted clapton κλπ κλπ. Αλλα ειλικρινά πόσο δύσκολο είναι να τυλίξεις ενα λεπτό σύρμα γύρω απο ενα μικρο κατσαβιδάκι και να το κόψεις;


Ούτε φυσικά θα πρότεινα σε κανέναν (εκτός αν συζητάγαμε πάνω στην θαλαμηγό του) να αγοράσει έναν "καλό επισκευασιμό με 120 ευρώ". Θα του πρότεινα να αγοράσει έναν καταπληκτικό κλώνο με 36 ευρώ. Και όταν με το καλό σε κάνα δυο χρόνια έχει κάνει την οικονομία του, να στείλει αν θέλει ένα καλό μπουκάλι ουίσκι στον Svoemesto ώς ένδειξη ευγνωμοσύνης. Σέβομαι την επιλογή κάποιου να αγοράσει αυθεντικό ακόμα και όταν υπάρχει η επιλογή καλού κλώνου, άλλα μην συγχέουμε την αναγκαιότητα με την επιλογή.


Το πρόβλημα μου είναι ότι βοήθησα κάποιον να πάει απο τα "3-3 τα € για το πακέτο" στα 4-4 για την αντίσταση και 20-20 για το υγρό. Καλά τα οφέλη στην υγεία, άλλα γιατί να μην ήταν και μεγαλύτερα τα οφέλη στην τσέπη; Παρατηρώ ότι όσο περνά ο καιρός, τόσο τα οικονομικά ωφέλη παυουν να έχουν τόσο υψηλή θέση στο μαρκετινγκ των μαγαζιών. Παλία ήταν γεμάτος ο τόπος με savings calculators. Τώρα η κουβέντα γυρνά στο πως και πόσο θα αυξηθεί η φορολογία.


Αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, οι αντιστάσεις θέλουν αλλαγή μετά απο 2-20 ml. Εκτός αν την κάψεις ή είναι ελαττωματική όποτε αλλάζει στα 0 μλ. Πολλά δημοφιλή υγρά είναι φονιάδες αντιστάσεων και πολύ πιο κοντα στα 2μλ παρά στα 20 θέλει αλλαγή η αντίσταση.

Έχοντας περάσει αρκετούς μήνες με cartomizer και μετά μια αηδία τανκ γνωστής μεγάλης εταιρίας με ανταλλακτικές κεφαλές (χρόνια πριν) άλλα και παρατηρώντας ειλικρινά και τις συμπεριφορές των ανθρώπων γύρω μου βλέπω πως όλοι θέλουν να κάνουν οικονομία. Όλοι προσπαθούν να κρατήσουν τις αντιστάσεις όσο περισσότερο γίνεται με αποτέλεσμα μειωμένη γεύση και ντουμάνι. Εκεί παύει να σε ικανοποιεί το ηλεκτρονικό και πας για πακέτο. Το θέμα κάθε πότε αλλάζω αντίσταση είναι φλέγον για τους νέους ατμιστές, άλλα και ένα που ίσως λίγο σκόπιμα αποφεύγονται οι σαφείς απαντήσεις. Γιατί ωραίο το Black-flag-toro άλλα για να κάνεις το τριαντάμελο πρέπει να υπολογίσεις και 4-5 αντιστάσεις. Αλλα άσε καλύτερα τον νέο ατμιστή να διαπιστώσει μόνος του την λυπητερή του κάθε πότε πρέπει να αλλάζει αντίσταση (που είναι σαφώς συντομότερα από όσο ήλπιζε.)


Στην πρόσφατη περίπτωση που ανέφερα, τα προβλήματα και τα παράπονα για το πόσο καλό και ικανοποιητικό ήταν το ηλεκτρονικό όταν, και κάθε φορά που ήθελε αλλαγή η αντίσταση.
Με τελείως πρόχειρους και προσεγγιστικούς υπολογισμούς μια αντίσταση μου βγάζει 700 τζούρες. Με όρους στριφτού τσιγάρου πχ είναι σαν να λες σε κάποιον θα στριβεις μια φορα, αυτό το συρμα και θα έχεις 35-40 "τσιγαρα". Δεν είναι σαν το στριφτό όπου ΚΑΘΕ φορά ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στιγμή/μέρος πρέπει να στρίψεις για να καπνίσεις. Μια φορά, κάθε μια δυο τρείς μερες- εξαρτάται θα κάτσεις 10 λεπτα και θα στρίψεις ένα συρμα, θα του βάλεις βαμβακι, θα το πιάσεις με δυο βίδες και θα κόψεις τις άκρες.


Είναι πολύ δεκτό αυτό για τον φόβο που ειπώθηκε. Ο εθισμένος άνθρωπος είναι και φοβισμένος. Δεν πάνε ούτε τρεις μήνες που πήρα την απόφαση και το έκοψα για δεύτερη φορά. Θυμάμαι πολύ καλά πως ήταν.
Άλλα μήπως υπάρχει ένας ελιτισμός που σε συνδυασμό με το πως ήταν τα προϊόντα  απο τεχνικής πλευρας παλία άλλα και το συμφέρον των μαγαζιών που σπρώχνει τους ανθρώπους προς τις ανταλακτικές κεφαλές με αυξημένο κόστος;


Σε έναν μοντέρνο επισκευασιμο το στήσιμο είναι κυριολεκτικά 5 λεπτά υπόθεση. Όχι γιατί εγω είμαι μαγκας, παλιός, μαστερ κοιλερ και δεν ξέρω εγω τι άλλο. Αλλά γιατί όλοι οι συνάνθρωποι μας που δεν έχουν κάποιο ξεχωριστό πρόβλημα ή προφίλ (κινητικά προβλήματα, προβλήματα όρασης, βαθειά γεράματα) μπορούν πολύ εύκολα να καταλάβουν τι πρέπει να κάνουν και να φτιάξουν μια αντίσταση με βαμβάκι.


Τυλιγεις το συρμα, φτιάχνεις λίγο τις σπείρες, βιδώνεις δυο βιδούλες, κόβεις τα υπόλοιπα, περνάς αφράτο βαμβάκι μέσα, το βρεχεις, ατμίζεις. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη να κάνεις μια απλή αντιστασή να ατμίζεις. Αν έχεις κέφι μετά, πειραματίζεσαι. Οι συνάνθρωποι μας δεν είναι ανίκανοι. Ας μην υπονοούμε με την αντιμετώπιση μας ότι είναι. Και ίσως θα ήταν καλύτερο να μην τους προτείνουμε μια διαδικασία που εμείς για τους εαυτούς μας απορρίψαμε.


Όλα αυτά τα λέω φιλικά, όχι γιατί πιστεύω πως έχω απολύτως δίκιο -ίσα ίσα μπορεί να έχω και απολύτως άδικο- και πως όλοι απαραιτήτως θα πρέπει να ξεκινάνε με επισκευάσιμο, άλλα γιατί νομίζω πως αξίζει ένας προβληματισμός πάνω στο θέμα.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Νεος ατμιστής: Ας υπολογίσουμε 5ml την μέρα.
2 μήνες -> 300 ml
Σε υγρό με 11 ευρώ /20 μλ -> 15 μπουκαλάκια -> 165 ευρώ
Σε υγρό με 29 ευρώ /30 μλ -> 10 μπουκαλάκια -> 290 ευρώ (Ά ρε γκουρμεδιάρηδες)
Αυτό το υγρό για να ατμιστεί θα θέλει  (με μια μέση τιμή 10 μλ ανά αντίσταση) 30 αντιστάσεις.

Με κόστος 3-5 ευρώ έκαστη.

Κόστος αντιστάσεων 90 - 150 ευρω.

Ας δεχθούμε ένα κόστος 35-70 ευρώ για την μπαταρία/μοντ και 25-50 ευρώ για τον ατμοποιήτη ως πάγια έξοδα εξοπλισμού.


Αν κάποιος τα βάλει κάτω λοιπόν, το αν θα προτέινεις επισκευάσιμο ή με ανταλλακτικές έχει αρκετά μεγάλη διαφορά ακόμα και σε βάθος χρονικού ορίζοντα μόλις 2 μηνών. 

Σε δυο μήνες μπορείς να ξοδέψεις 60 (minimum εξοπλισμό) + 165 ( σχετικά οικονομικά έτοιμα υγρά) =  225 ευρώ.

120 (καλύτερος εξοπλισμός) + 290 (premium υγρά) = 410 ευρώ.

Σε αυτό, πρέπει να προσθέσεις στο δίμηνο κόστους χρήσης και άλλα 90-150 ευρώ για τις αντιστάσεις.  Αντί για 5 ευρώ σύρμα και βαμβάκι. Αν είσαι οικονόμος (225 ευρώ), οι αντιστάσεις (90-150) θα σου πάνε στο κόστος σχεδόν όσο όλο το υπόλοιπο σπορ μαζί.

Όλο αυτό για να μην στρίβεις ένα σύρμα; Πόσο πιο βολικό είναι να πηγαίνεις κάθε δις και λίγο να αγοράζεις αντιστάσεις; Πόσοι αυτούς τους καιρούς έχουν τέτοια οικονομική άνεση; Και αν κάποιος τα έχει να τα δώσει, δεν θα πιάσουν καλύτερο τόπο σε premium υγρά ή καλό εξοπλισμό;

Αν κάνεις 10 λεπτά να αλλάξεις μια αντίσταση, ενώ αν την αγόραζες καινούργια θα πλήρωνες 3,5 ευρώ, ουσιαστικά εκείνη την στιγμή η αμοιβή σου είναι στα 21 ευρώ την ώρα / 168 ευρώ το οχτάωρο.

Ειλικρινά απορώ πόσοι έχουν καταφέρει να κάνουν τον χρόνο τους τόσο πολύτιμο και την εργασία τους τόσο αποδοτική...
:dontknow:

Φιλικά,

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2016, 23:55 από sertikos »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2996 στις: Απριλίου 06, 2016, 13:41 »
Το θέμα έχει αναλυθεί πολλές φορές.
Οι περισσότεροι δεν θα κάτσουν να διαβάσουν καν τη ανάλυση σου.
Θέλουν "ηλεκτρονικό τσιγάρο", κάτι σαν τσιγάρο δηλαδή, πιο υγιεινό και πιο φθηνό από το κανονικό. Δεν τους ενδιαφέρει αν έχει μπαταρία, τι σόι μπαταρία, αντίσταση, τι σόι αντίσταση κλπ κλπ
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και μην επιμένεις σε κάτι που είναι αδύνατο για το 99% των καπνιστών.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2997 στις: Απριλίου 06, 2016, 14:36 »
Φίλε sertikos, δεν υποτιμούμε κανέναν. Όλες αυτές οι απόψεις, είναι θέμα εμπειριών. Προφανώς και οι επισκευάσιμοι έχουν εξελιχθεί απίστευτα σε θέμα ευκολίας στησίματος, δεν είναι όμως αυτή η μόνη παράμετρος που πρέπει να λάβουμε υπόψιν. Η πρώτη αντίσταση που έστριψα είχε κάτι σπείρες που από τη μία στην άλλη ήθελε €5 ταξί. Πλέον, τη φτιάχνω με κλειστά μάτια. Ειλικρινά θεωρώ ότι όταν ξεκίνησα το άτμισμα, αν κάποιος μου έλεγε τις λέξεις "στρίψε, βίδωσε, κόψε, μέτρα, ένωσε σύρματα, άνοιξε κλείσε καμπάνα, ωμ, βαττ, βολτ, αμπέρ, επιφάνεια ατμοποίησης, κάνθαλ, κοφτάκι, αξονάκι, μικροκώλι, χοτ σποτ" και άλλες πολλές, πολύ πιθανόν να έλεγα άντε γεια.

Το ότι ο επισκευάσιμος είναι σαφώς οικονομικότερη, αποδοτικότερη και σε όλα τα επιμέρους σημεία καλύτερη λύση, δεν σηκώνει αμφισβήτηση. Και ξαναλέω: σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν θα είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα από το τσιγάρο να πάνε σε επισκευάσιμο και μάλιστα να τον κάνουν να τραγουδάει και πολύ καλύτερα από ατμιστές που στρίβουν χρόνια. Δεν είναι όμως αυτή η πλειοψηφία. Η πλειοψηφία, όχι μόνο τον υποψήφιων αλλά και νυν ατμιστών, δεν γνωρίζει καν για φόρουμ, νομοθεσίες και οποιεσδήποτε τεχνικές λεπτομέρειες. Η πλειοψηφία σκέφτεται απλά: plug n play. φορτίζω, βιδώνω, γεμίζω, ατμίζω. Κάποιοι θα προχωρήσουν, κάποιοι άλλοι όμως θα παραμείνουν πεισματικά στο εργοστασιακό κομμάτι. Υπάρχει και σχετικό νήμα. Στην τελική, ότι βολεύει τον καθένα. Όταν κάποιος με ρωτήσει όμως γιατί ενδιαφέρεται να ξεκινήσει το άτμισμα, δεν θα του προτείνω επισκευάσιμο. Θα του προτείνω κάτι ώστε να κάνει τη δουλειά του εύκολα. Όσο για θέμα κόστους στο ξεκίνημα, έχει συζητηθεί και σε άλλο νήμα ότι φαίνεται ένα κόστος της τάξης των €100 (πχ iStick30+Nautilus Mini+υγρό+1-2 αντιστάσεις), να πεισμώνει ακόμα περισσότερο τον κάτοχο. Όσο θα χάλαγε για τσιγάρα 25 ημερών ας πούμε.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2998 στις: Απριλίου 06, 2016, 15:15 »
@ φίλε sertikos, τις κεφαλές των εργοστασιακών ατμο. μπορεις να τις αγοράσεις (μιλάμε παντα για γνήσιες)από τα γνωστά σε ολους κινεζτκα e-shops με 1-2 ευρω εκάστη, οποτε η διαφορα κόστους μειώνεται συγκριτικά με τη χρηση  επισκευάσιμων ατμο.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2999 στις: Απριλίου 06, 2016, 15:24 »
@sertikos, το μήνυμα σου το διάβασα όλο και έχω μια δύο ενστάσεις. Η πρώτη είναι ο κλώνος, όχι από το ηθικό κομμάτι αλλά από τη πλευρά της χρησιμότητας. Αν βγει σε κάποιον νέο ατμιστή μάπα ο κλώνος, άντε να του εξηγήσεις γιατί το center pin κόπηκε στη μέση ή γιατί έχει διαρροές από το afc.
Δεύτερον, για να πάρει κάποιος επισκευάσιμο, θεωρώ πως πρέπει να γνωρίζει 5-10 βασικά πράγματα γύρω από αυτούς και να μην τα κάνει στην τύχη ή «όπως κάποιος του έδειξε». 
Α και τρίτον, για τους περισσότερους που έχουν επισκευάσιμο (και εγώ μέσα σε αυτούς), η όλη διαδικασία με τον πρώτο είναι λίγο try-fail-repeat. Άντε τώρα να βρει την υπομονή ένας νεοεισερχόμενος να περάσει όλη αυτή τη διαδικασία, από τα πρώτα του βήματα στο χώρο. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem