vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, mfk, C-3PO, nightdream, ZoeM, GeorgeGTS, th3ofilos

Twitter

Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2595 στις: Ιουνίου 16, 2015, 23:29 »
Προσωπική μου άποψη για αρχικό πακέτο είναι ένα istick 30w ή istick 50w σε συνδυασμό με subtank mini.
Ο λόγοι που τα προτείνω είναι οι εξής:

istick 30w & 50w
-σχεδόν χωρίς προβλήματα
-αυτονομία
-φυσιολογικό μέγεθος

subtank mini
-καλή απόδοση γεύσης, καλύτερη από ναυτίλου
-πολύ καλή χωρητικότητα σε υγρό
-όταν με το καλό μπεις στο χωρό και θες να δοκιμάσεις επισκευάσιμο τότε θα έχεις ήδη την δυνατότητα αφού παρέχεται και το rba μαζί
-έτοιμες εργοστασιακές αντιστάσεις 4 ειδών για όλα τα γούστα --> Kanthal 0.5Ω, 1.2Ω, 1.5Ω, nickel αντιστάσεις

Υ.Γ Έχω ναυτίλο και subtank mini γι αυτό προτείνω με κλειστά μάτια τον παραπάνω συνδυασμό. Με 63 ευρώ στο χέρι. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ να του στείλω τη σελίδα (εντός ευρώπης).

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2596 στις: Ιουνίου 17, 2015, 21:31 »

Και κάτι ακόμα, με το κανονικό τσιγάρο στα 20 με 25 την ημέρα, πόσο λέτε να μου πηγαίνουν τα 5ml κι πόσες μέρες η αντίσταση? Στο περίπου πάντα...
Η μπαταρία θα μου κρατάει δύο μέρες?

Ευχαριστώ και πάλι!


Η μπαταρία θα κρατάει σίγουρα 2 μέρες εάν κάνεις 2.5-3ml υγρού την ημέρα. Ακόμα και με το 30αρι το istick. Αντιστάσεις εγώ αλλάζω ανά 20ml(πλέον δεν χρησιμοποιώ πολύ το ναυτίλο βέβαια) . Ξέρω κόσμο που τις αφήνει πάνω για πολύ περισσότερο. Είναι και ακριβές οι ρουφιάνες.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2597 στις: Ιουνίου 17, 2015, 22:16 »
Διάβασα κάποιες από τις προτάσεις για σετ μπαταρίας + ατμοποιητή, κι έχω να δώσω κι εγώ τη συμβουλή μου:

1. το istick 30W είναι πολύ πιο μαζεμένο στις διαστάσεις από το 50W. Μεταφέρεται πιο εύκολα στην τσέπη, είναι πιο διακριτικό και η διάρκεια της μπαταρίας είναι αρκετή αν δεν γίνεται συνεχής ολοήμερη χρήση. Βέβαια, αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος του 50W, τότε πάρτο άφοβα γιατί η μπαταρία του θα σε καλύψει ακόμα κι αν αυξήσεις αρκετά το άτμισμα μετά από κάποιο καιρό.

2. ο Ναυτίλος είναι πολύ πιο κατάλληλος για ένα νέο ατμιστή από τον Kanger Subtank. Ο λόγος είναι ότι ο νέος ατμιστής θα ξεκινήσει με mouth-to-lung τζούρες, κι όχι με πνευμονικές. Ο Subtank για τζούρες mouth-to-lung δεν κάνει με τίποτα, όσο κι αν κλείσει η εισαγωγή αέρα.

3. ο Kayfun και όλοι οι άλλοι επισκευάσιμοι ατμοποιητές, προϋποθέτουν την κατασκευή της αντίστασης και το στήσιμο του φυτιλιού από τον ίδιο τον ατμιστή. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολα αυτά για κάποιον που ξεκινά το άτμισμα τώρα. Ισως μετά από κάποιους μήνες αισθανθείς την ανάγκη να προχωρήσεις στο στάδιο αυτό, αλλά στην αρχή ξεκίνα με πιο απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος dimifoti

  • **
  • 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow ride, take it easy
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2598 στις: Ιουνίου 17, 2015, 22:20 »
Γιατί όμως να μην ξεκινήσει από τα βασικά που είναι απλά κι ωραία και στη συνέχεια να προχωρήσει αν θέλει στα ποιο προχωρημένα?
Η πρότασή μου.
istick 30w/50w + aspire nautilus/kanger aerotank
απλά σετάκια κατάλληλα για έναν νέο ατμιστή.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2599 στις: Ιουνίου 17, 2015, 23:55 »
istick +kayfun lite κλωνο. με τοσα βιντεακια στο youtube περι στησιματος γινεσαι εξπερ σε ενα βραδυ.

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2600 στις: Αυγούστου 06, 2015, 11:19 »
Σκέφτομαι να αγοράσω η.τ. Μετά απο ψάξιμο κατέληξα στο εξής σετάκι:

Joyetech eGo One Mega Atomizerhttp://www.ecig.gr/aksesouar/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82/joyetech-ego-one-mega-atomizer.html?search=ego+one

iStick TC40Whttp://www.ecig.gr/mods/mod-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/p,1084,istick-tc40w.html?search=istick


Οι απαιτήσεις μου είναι κυριώς καλή απόδοση γεύσης, οσο γίνετε πιο δυνατο ντουμάνι και μικρότερη κατανάλωση υγρού, για αυτό πιστεύω οτι ο ego one με 1ωμ αντίσταση είναι η καλύτερη επιλογή για μένα.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω μήπως τα 40watt mod είναι υπερβολή.Απο τι έχω διαβάσει αρκετοί συμφορουμίτες κυρίως χρησιμοποιούν  10 ως 20 watt γιατί μετά χαλάει η γεύση-εμφανίζεται γεύση καμμένου.
Θα ήθελα να με συμβουλεύατε ως προς τι να πάρω τελικά, θα παρακαλούσα κάθε απάντηση να είναι αναλυτική όσο γίνεται γιατί ειμαι νέος και αρχάριος ατμιστής χωρίς να είμαι αρκετά καλα διαβασμένος.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Από συγχώνευση
Παρακαλούμε: Πριν ανοίξετε νέο θέμα, κάντε μια αναζήτηση. Το πιο πιθανόν είναι να υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα και η απορία σας να έχει ήδη απαντηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 06, 2015, 11:25 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2601 στις: Αυγούστου 06, 2015, 11:39 »
Φίλε ... είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτό που σου είπε ο kikas πιο πάνω και θα είσαι καλυμμένος απόλυτα ....
για μένα iStick TC40W + subtank mini + εργοστασιακές 1,2 και Νι200 0,15
και όταν έρθει η ώρα στήνεις και το RBA

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2602 στις: Αυγούστου 06, 2015, 11:52 »
@MrExo
Καλή επιλογή έκανες και συμφέρουσα για αρχή!Ο ego atomizer μια χαρά είναι αν και με 1Ω αντιστάσεις θα έχεις κάπως αυξημένη κατανάλωση εν σχέσει με με άλλες αντιστάσεις πιο πολλών Ω!Δίνει ωραία τη γεύση του υγρού αναπλήρωσης και λειτουργεί μια χαρά!Επίσης παίρνει και την επισκευάσιμη κεφαλή αν θα ασχοληθείς κάποια στιγμή.Αλλά το βλέπω ότι είναι  σε έλλειψη!
Το istick το γεγονός οτι λέει 40w δεν σημαίνει ότι θα ατμίζεις σε αυτά τα όρια το ρυθμίζεις και παρακάτω!Απλά όταν χρησιμοποιήσεις το temprature control θα δίνει στιγμιαία 40w για να φτάνει την θερμοκρασία που του έχεις ορίσει εσύ(ελπίζω να μην είπα καμιά κοτσάνα,αν ναι διορθώστε με!)
Καλή αρχή και εύχομαι να μείνεις ευχαριστημένος!
Μην ξεχάσεις αν πάρεις από το συγκεκριμένο κατάστημα,ισχύει έκπτωση με τον κωδικό EKAP20 της τάξεως του 20%!

Αποσυνδεδεμένος MrExo

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2603 στις: Αυγούστου 06, 2015, 12:01 »
Mark ευχαριστω για την απαντηση σου. Οντως με 1 ωμ θα υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση υγρου αλλα νομιζω θα υπαρχει και μεγαλυτερη παραγωγη ατμου σε σχεση με περισσοτερα ωμ αντιστασης

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2604 στις: Αυγούστου 06, 2015, 12:28 »
Δεν έχεις άδικο!Είναι ωραίος ατμοποιητής και όχι τόσο αεράτος όσο ο subtank!αν μπορείς πήγαινε να τους δοκιμάσεις!Αν θυμάμαι subtank για δοκιμή έχει το replacesmoke.Τον ego η ecig!

Αποσυνδεδεμένος kotsos5

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2606 στις: Αυγούστου 13, 2015, 23:04 »
Πολύ ωραίο το σετάκι για αρχικό πακέτο... Θα σου πρότεινα να πάρεις μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας πάντως δίνοντας μερικά παραπάνω ευρώ... Για να μην την πατήσεις και ξεμείνεις!!

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2607 στις: Αυγούστου 13, 2015, 23:21 »
Όπως και όλοι θα σου πρότεινα: eleaf istick 30w(απο ecig.gr περίπου 36ευρώ με την έκπτωση 20%)και ατμοποιητή από 10-15 ευρώ θα βρεις αρκετούς!Επίσης όπως αρκετοί έχουν προτείνει istick 40w(επίσης στα ίδια λεφτά) με έλεγχο θερμοκρασίας(από τώρα ή και πιο μελλοντικά) και ατμοποιητή eleaf gs air-M που παίρνει και κανονικές αντιστάσεις(με kanthal)και με νικέλιο για έλεγχο θερμοκρασίας!Γνώμη μου μην βιαστείς,να πάρεις κάτι καλό που και θα το ευχαριστηθείς και θα σε κρατήσει μακριά από το κανονικό τσιγάρο!Αν μπορείς πέρνα να δοκιμάσεις!Θα με θυμηθείς!

Αποσυνδεδεμένος kotsos5

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2608 στις: Αυγούστου 13, 2015, 23:44 »
ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Να πω την αληθεια...αυτα τα κουτακια...δ μου πολυ αρεσουν!(ισως ακουγετε χαζο)

Απ: Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις!
« Απάντηση #2609 στις: Αυγούστου 14, 2015, 00:01 »
Δυστυχώς, ανάλογα με το πόσα τσιγάρα έκανες, ίσως να μην μπορείς να αποφύγεις κάτι πιο "μεγάλο". Βέβαια βλέπεις και στην πορεία κατα πόσο θα σε καλύπτει ο,τι αποφασίσεις να πάρεις και αναλόγως πορεύεσαι.


 Μπορεί να πάρεις κάτι μικρό, να κόψεις το κτ, να σε καλύπτει και να μην χρειαστεί να "ανέβεις". Έτσι θα έχεις γλιτώσει χρήματα. Από την άλλη εάν δεν σε καλύπτει, θα πρέπει να πας σε κάτι μεγαλύτερο άρα θα έχεις ξοδέψει χρήματα για κάτι που δεν σε καλύπτει(και πιθανώς να σε κάνει να ξενερώσεις και να έχεις αμφιβολίες για το κατά πόσο το ΗΤ σου κάνει).


Αν επιτρέπεται, πόσα και τί τσιγάρα κάνεις;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2 728 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:30
από gigelis78
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501772 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 369 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241274 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3313 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12778 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7826 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 196014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1112046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan