vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

318 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, maprix, lagoudakis, Milarepa

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος John a

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά μια ερώτηση θελω να κάνω διότι είχα μια διαφωνία με εναν φιλο εδω μεσα, οταν φτιαχνω αντισταση με 25mm kanthal στα 1.5ωμ το steam engine μου βγάζει 8.5w και όσο μεγαλωνω την αντισταση μου μεγαλώνει και τα w, μέχρι χθες με βάση αυτά που ειχα διαβάσει και με βαση τις γνώσεις κάποιον παιδιών απο καταστήματα ηλεκτρονικού τσιγαρου που είναι χρόνια στο ατμισμα ήξερα τα εξής:οσο ανεβάζουμε την τιμή της αντιστασης κάνουμε σε λιγότερα w Ατμισμα και οσο κατεβάζουμε σε περισσότερα w.εχει αλλάξει κάτι και πλεον σε σχέση με αυτο που ανέφερα; 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
όχι :nope:

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Ναι... :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Να το πούμε αναλυτικά:

Αν φτιάξεις μια αντίσταση με Kanthal a1, 0,25mm στα 1,5Ω θες 8,5W
Αν με το ίδιο σύρμα κάνεις παραπάνω σπείρες και πας στα 1,8Ω θες 10W.

Αν αλλάξεις σύρμα και πας σε Kanthal a1, 0,32mm στο 1Ω θες 11W για την ίδια θερμική απόδοση. Αντίστοιχα το 0,5mm Kanthal για 0,5Ω, θέλει 23W.

Μένοντας στο 0,5mm Kanthal, αν κάνεις 19 σπείρες (!) και φτάσεις το 1,8Ω θα θες 82W.

Αυτό είναι λογικό και εξηγούμαι:

Περισσότερες σπείρες = περισσότερο σύρμα για να ζεσταθεί = περισσότερη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσουν τα ηλεκτρόνια = μεγαλύτερη ωμική αντίσταση. Κοινώς περισσότερα W για το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα.

Αντίστοιχα:

Χοντρότερο σύρμα = πιο εύκολη διάβαση των ηλεκτρονίων = μικρότερη ωμική αντίσταση ανά μέτρο.

αλλά και:

Χοντρότερο σύρμα = περισσότερο σύρμα για να ζεσταθεί = περισσότερα απαιτούμενα W

Αντίθετα:

Λεπτότερο σύρμα = δυσχερέστερη διάβαση των ηλεκτρονίων = μεγαλύτερη ωμική αντίσταση ανά μέτρο.

Τώρα γιατί σου είπαν τα παιδιά που λες στο κατάστημα αυτά που σου είπαν: Γενικά για να παίξεις 0,5Ω πας σε 0,5mm σύρμα, ενώ αν θες 1,8Ω πας σε 0,25mm. Εκτός κι αν φτιάξεις 19 σπείρες που δεν ξέρω που θα τις χωρέσεις. Εκεί ισχύει αυτό που λένε, αλλά περιλαμβάνει άλλο σύρμα. Στο ίδιο σύρμα ανεβάζοντας τα Ω, ανεβάζεις και τα W.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2018, 16:45 από Κώστας Άλεξ »

Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
μπραβο κωστα !!

πολύ καλη αναλυση 

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Eπειδή δεν σας πιάνω με αυτές τις κλωστές που ασχολείσται,μπορεί να μας πει το coil ακριβώς και που είναι το πρόβλημα; με μπερδέψατε και εμένα...
Oσο πιο χαμηλά στα Ohm πας θες και περισσότερο ρεύμα να ανάψεις την αντίσταση,φυσικά πάντα με το ίδιο υλικό και ίδια διατομή σύρματος

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Λάθον κύριε Σταύρο...
Το σύρμα για να πυρακτωθεί ανάλογα με το πάχος του θέλει κ περισσότερα η λιγότερα Αμπέρ.. Με σταθερά τα Αμπέρ (λόγω σύρματος αφού δεν το αλλάζουμε) πάμε στο νόμο του Ohm w=I2xR...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Δηλαδή μια σε μια αντίσταση kanthal a1 1Ω ,εσείς δίνεται λιγότερο ρεύμα για να ανάψει αν πχ είναι 0,5Ω;
Ρε θα με τρελάνεται μεσημεριάτικα ...
Αυτό νομίζω ρώτησε το παιδί όχι τι γίνεται με τρελά νούμερα σπειρών και τα λοιπά...
Τέσπα επειδή σχολάω σας αφήνω να τα βρείτε,εγώ αλλιώς τα ξέρω τα πράγματα,μην τον μπερδεύω τον φίλο παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Μιλάμε για μεταβολή αντίστασης με το ίδιο σύρμα..

Υ.Γ. Στην επόμενη συνάντηση μας έχεις φροντιστήριο...

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Τώρα κατάλαβα τι εννοείτε αλλά νομίζω ο φίλος άλλο ρώτησε.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Όχι, Σταύρο, αυτό που λέμε ρώτησε. Απλώς σου λείπει το πρώτο κομμάτι της συζήτησης που είναι σε άλλο νήμα. Η ερώτηση άμα δεις την παρούσα συζήτηση συνοψίζεται στο αν κάνει λάθος το steam engine όταν ανεβάζει τα w όσο ανεβάζεις την αντίσταση με το ίδιο σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Να έρθει κ ο φίλος...
Θα λύσουμε κ απορίες, είναι open το σεμινάριο....

Αποσυνδεδεμένος John a

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Δε λέω ότι κάνει λάθος το steam engine απλά ηπαρχει η γενική θεωρία οτι λιγα ωμ πολα w και το αντίστροφο.  δεν είναι λογικό να  ειμαι κάπως μπερδεμένος τωρα; 

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 546
  • Φύλο: Άντρας
Το λάθος βρίσκεται στην παρανόηση της γενικής θεωρίας. Δεν ισχύει πως πιο λίγα ωμ =πιο πολλά watt. Για την ακρίβεια  ισχύει πως μία sub ohm αντίσταση, θέλει παραπάνω watt από μία παραπάνω του Ωμ.  ΔEN είναι το ίδιο.

Ακριβώς γιατί μιλάμε για διαφορετικά σύρματα. . Στα sub ohm χρησιμοποιούμε άλλα, ΧΟΝΤΡΑ σύρματα. Για να καταλάβεις, αν βάλεις στο steam engine 0,3 ωμ στο 30ga KA1 σύρμα που χρησιμοποιούσες, θα έβλεπες πως  μιλάμε για 1(!) σπείρα.

Οπότε ναι, σε αντιστάσεις χαμηλά στα ωμ έχουμε πιο πολλά watt, αλλά είναι εντελώς διαφορετικά σύρματα.

Αντίστοιχα, αν φτιάξεις ένα staggered fused clapton coil στο 1,8 ohm θα θέλει περισσότερα watt από ότι στα 0,3 ωμ, γιατί είναι περισσότερο σύρμα.

Το κλειδί για να το καταλάβεις, είναι Περισσότερη μάζα σύρματος=περισσότερη ενέργεια για να το ανάψεις . Θα ήταν υπερφυσικό το αντίθετο.

Και είσαι όντως ξεροκέφαλος, αν δεν κατάλαβες την ανάλυση του Κώστας Άλεξ, δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να το εξηγήσει καλύτερα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος John a

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου δεν είμαι ξεροκεφαλος απλά απ οτι καταλαβα αν θέλουμε περισσότερα w δεν αρκεί να μυκρινω την αντισταση θα πρέπει να ανέβω και σε πάχος συρματος για να αντέχει το φορτίο, απο εχθές για να καταλάβεις δουλεύω τις αντιστασεις οπως μου έχεις πει.απλα τοσο καιρό πήγαινα με βάση τις πληροφορίες που μου έδιναν οι πωλητές-ατμιστες. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206217 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540858 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596695 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11303 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192753 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios