vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

447 επισκέπτες, 10 χρήστες
dvelev, Sergios, I.P, Buliwyf, george kotsopoulos, goran, ThioVag, Jorge, manoslykos, Tem

Twitter

Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!

Αποσυνδεδεμένος eqvus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα σε ολο το forum , εδω και περιπου τρεις μηνες ειμαι e-ατμιστης , με σχετικη ευκολια θα ελεγα....δεν εχω κανει απο απο 10 τσιγαρα σε αυτο το διαστημα.
Ειχα βολευτει λοιπον, στο 11 Virginia της Nobacco και αραια και που σε 12 valouto της ιδιας εταιρειας.
Εχτες λοιπον , μετα απο μια συζητηση, εiπα να δοκιμaσω  το αντίστοιχο υγρο της oval ......(Natura , λεει το μπουκαλακι)

Θετικα

-Γυαλινο μπουκαλακι , πολυ ευκολοτερο γεμισμα.
-Καλυτερη τιμη(μαλλον) 30m 13euro της οβαλ , 20m 14euro της nobacco , (χωρις εκπτωσεις και με λιγοτερη νικοτινη  αυτο της οβαλ 9/30 το ενα 11/20 το αλλο)
-Πιο πλουσιος καπνος
-Νομιζω οτι απο χτυπημα ειναι περιπου τα ιδια .....

ΑρνητικΟ

Καμια σχεση με την γευση της Nobacco .... μα καμια!!!!!!
Βεβαια ειναι θεμα γουστου, αλλα για εμενα που την ειχα βρει με το Virginia της Nobacco ....ΞΕΝΕΡΩΜΑ.
Μια ελαφρια γευση, μουχλας να το πω , κλεισουρας να το πω, δεν ξερω , παντως απεχει πολυ απο την καπνικη γευση  της Nobacco.
Να φταιει που το εριξα στον ιδιο ατμοποιητη , δεν ξερω , αλλα δεν θα το ρισκαρω να το ριξω σε νεο ατμοποιητη.
Αν και εχω διαβασει, οτι αρκετοι κανετε αγορες απο το εξωτερικο και κατασκευαζεται δικα σας υγρα , θα ηθελα να ακουσω παρομοιες εμπειριες ή και εαν υπαρχουν παρομοιες γευσεις με αυτες της Nobacco σε οικονομικοτερες τιμες.


Αποσυνδεδεμένος Giannaros

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι με τα φυλλοκαρδια μου τραβω τον ξελιγωνω!
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 20, 2012, 18:27 »
φιλε κ εγω ειχα δοκιμασει natura tuscan κ δεν εμεινα ικανοποιημενος σε συγκριση με tuscan απο αλλη εταιρια,την ιδια ακριβως μυρωδια μου εβγαζε κ σε εμενα το natura!

Αποσυνδεδεμένος eqvus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 20, 2012, 23:43 »
φιλε κ εγω ειχα δοκιμασει natura tuscan κ δεν εμεινα ικανοποιημενος σε συγκριση με tuscan απο αλλη εταιρια,την ιδια ακριβως μυρωδια μου εβγαζε κ σε εμενα το natura!

Ας τα φιλε μου .... χαλια , ευτυχως ειχα σπιτι λιγο υγρο απο της Nobacco και θα την βγαλουμε αποψε . :)
Πηρα δυο τρεις τζουρες και απο τα δυο υγρα μπας και το συνηθίσω αλλα τιποτα ....... δεν ατμιζεται το ατιμο.

Αποσυνδεδεμένος eqvus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 20, 2012, 23:48 »
Δεν βοηθατε ρε παλικαρια .......
Πειτε καμια αλλη γευση , εταιρεια να δοκιμασω.



Αποσυνδεδεμένος Giannaros

  • *
  • 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι με τα φυλλοκαρδια μου τραβω τον ξελιγωνω!
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 20, 2012, 23:53 »
μην το πεταξεις το υγρο,βαλε καποια γευση που σου αρεσει πχ βανιλια η μεντα,ανακατεψε το αστο 1 μερα κ ξαναδοκιμασε το,πιστευω θα ειναι καλο το αποτελεσμα!

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 20, 2012, 23:56 »
σε καπνικα el toro cigraillos ,halo tribeca ,freedom ,torque κορυφαια για πολλους και δικαια..

Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 20, 2012, 23:58 »
να πας σε μαγαζιά(πάρε τηλ) που έχουν δείγματα που μπορείς να δοκιμάσεις,και κάνεις ανάλογες αγορές

Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 20, 2012, 23:58 »
Δεν βοηθατε ρε παλικαρια .......
Πειτε καμια αλλη γευση , εταιρεια να δοκιμασω.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1743.0.html

http://www.ivape.eu/e-liquid/halo-purity.html

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 21, 2012, 00:01 »
για σου φιλε γιαννη με τα halo  απο τα καλητερα και για μενα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eqvus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 21, 2012, 00:30 »
Μια ερωτηση , οταν λεει περιεκτικοτητα νικοτινης 12mg τι ακριβως εννοει ?
12mg ανα ml ή συνολικη ποσοτητα νικοτινης στο μπουκαλι?
Γιατι βλεπω στο μπουκαλακι του halo , ποσοτητα 7ml , Περιεκτικότητα σε Νικοτίνη 12mg/ml.
και στο πακετο τα τσιγαρα το 1mg τι ειναι , καθε τσιγαρο ή το συνολο του πακετου?

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 21, 2012, 00:53 »
Το 12mg/ml σημαίνει 1,2% νικοτίνη, και σε σύγκριση με κ.τ. 12mg/2=6+1=7mg κ.τ.
Δηλαδή με υγρό στα 12mg  είναι σαν να κάνεις κ.τ. 7mg

Αποσυνδεδεμένος eqvus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 21, 2012, 00:57 »
Βρηκα ενα θεμα στα ιατρικα και απ'οτι καταλαβα.
Καπνιζα 40 τσιγραρα την ημερα * 1mg νικοτινη = 40mg * εξι μερες = 240ml νικοτινης.
Εξι περιπου μερες μου διαρκει ενα μπουκαλακι 20ml με 11mg οποτε 20*11 = 220ml νικοτινης.
Αν οι υπολογισμοι  μου ειναι σωστοι στις περιεκτικοτητες, ειμαι στα ιδια και ελαφρως λιγοτερα ποσοτα νικοτινης απο τοτε που καπνιζα . Σωστα ?

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 21, 2012, 01:02 »
Η απορρόφηση από τον οργανισμό της νικοτίνης που έχει ένα υγρό η.τ. είναι πολύ λιγότερη περίπου το μισό από το καπνό του κ.τ. η περιεκτικότητα που παίρνεις τώρα είναι πολύ ποιο λιγότερη από αυτήν που υπολόγισες ποιο πάνω   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 21, 2012, 01:04 »
Αν και οι υπολογισμοί που κάνεις είναι  :))
Με 220ml νικοτίνης σε 6 μέρες καθαρίζεις όλα τα μέλη του φόρουμ και μερικού επισκέπτες  :yes: 

Αποσυνδεδεμένος eqvus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διαφορα γευσης στον ιδιο "θεωρητικα" καπνο!
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 21, 2012, 01:12 »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Ήθελα να ανοίξω κάποιο παραπλήσιο.
Κάπνιζα περίπου 2.5 πακέτα κόκκινο marlboro. Δηλαδή περίπου 40mg νικοτίνης την ημέρα (0.8 Χ 50 = 40).
Τα υγρά που κάνω συνήθως είναι 16mg. Θα έπρεπε λοιπόν να κάνω 2.5ml την ημέρα ώστε να έχω την ίδια πρόσληψη νικοτίνης.
Δυστυχώς όμως κάνω περίπου 4 

Προσπαθώ να χρησιμοποιώ το η.τ όπως και το κανονικό. Όχι πιπίλα δηλαδή. Οπότε με παραξένεψε το γεγονός ότι ουσιαστικά άτμιζα τη νικοτίνη 4 πακέτων κ.τ.!!!

Πρόσφατα μέτρησα πόσα τσιγάρα είναι 1ml. Όχι σαν νικοτίνη. Σαν χρόνος ατμίσματος. Θεωρώντας πως 1 κ.τ = 10-12 ρουφηξιές, το 1ml υγρού είναι ισοδύναμο με 12-13 τσιγάρα (τουλάχιστον στο δικό μου carto m&m).
Επομένως 4ml X 12 τσιγάρα = 2.5 πακέτα όσα δηλαδή έκανα και με το κ.τ. Το κακό είναι ότι η νικοτίνη είναι πολύ περισσότερη (τουλάχιστον θεωρητικά γιατί έχω διαβάσει ότι σε ιατρικές μετρήσεις την βρίσκουν χαμηλότερα).

Η προφανής λύση θα ήταν να πέσω στα 10mg, οπότε τα 4ml θα μου έδιναν την ίδια νικοτίνη με παλιά. Δυστυχώς όμως το χτύπημα στα 11mg δεν με ικανοποιεί.

--------------------
Απο αυτο το post προσπαθησα να βγαλω συμπερασματα  :-[

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 517 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem