vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

264 επισκέπτες, 7 χρήστες
skoubri, Barbapaidi, nightdream, zalaros, maprix, djfloor, Buliwyf

Twitter

Συμβουλές για mod ...

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #450 στις: Ιουνίου 13, 2014, 23:28 »
Περασα απο κλωνο chi you, και τωρα αποκλειστικα launcher κλωνο απο fasttech. Δνε βλεπω να το αλλαζω γιατι δεν μπορω να φανταστω μοντακι με καλυτερα ρευματα (ειναι πραγματι τοσο μα τοσο καλο). Αν και γλυκοκοιταω και το Gus Lord, απο οτι βλεπω αποδιδει καλα και απο θεμα εμφανισης απλα...............τα σπαει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #451 στις: Ιουνίου 13, 2014, 23:31 »
Θα σας παρακαλούσα να αναφέρεται και τους λόγους για τους οποίους  χρησιμοποιητε συχνότερα τα μοντακια σας ,θα με βοηθούσε πάρα πολύ...!!

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #452 στις: Ιουνίου 13, 2014, 23:35 »
καθημερινά εδώ και 10 μήνες just gg γιατί έχει τον καλύτερο αέρα για άτμο που πέρνουν από κάτω,έχει καλό ρεύμα και είναι σκυλί.
chi you κλώνο που όταν του αντικατάστησα το ελατήριο με καλό μπρούτζινο ,πυροβολεί ασταμάτητα.
και το κλωνονέμεσις βαράει πολύ καλά και ειδικά με 18500 χάνεται στο χέρι και έχει και καλούτσικο αέρα.

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #453 στις: Ιουνίου 13, 2014, 23:51 »
Φιλαράκο καταρχήν ηρέμησε..είναι σαν να λες μπήκα σε μαγαζί να πάρω μπλούζα και το μαμημένο έχει τόοοοσες πολλές που νευρίασα και έφυγα..(εγώ το κάνω αυτό  :laugh1: )

Είναι καθαρά θέμα τι σου αρέσει και τι ζητάς. Τόσο απλά. Ξέχνα διαθεσιμότητες ξέχνα χαρακτηριστικά ξέχνα τα όλα.

Απάντα στις εξής ερωτήσεις:
1) Το θες για όλες τις μπαταρίες (18350, 18500, 18650) άρα μήπως να ψάξεις κάτι τηλεσκοπικό ή και με extension? Γιατί δεν θα σου προσφέρει την ίδια ευκολία κάποιο που απλά ξεβιδώνεις λίγο το ένα κομμάτι και το χρησιμοποιείς με άλλη μπαταρία σε σχέση με κάποιο που πρέπει να έχει και άλλα κομμάτια μαζί σου για προσθαφαιρέσεις..

2) Πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις? Αν πχ το budget σου είναι 30 ευρώ ...ε μειώνονται κατά πολύ οι επιλογές σου..  ::)

3) Τι άλλες λειτουργείες έχεις δει σε οποιοδήποτε μοντ που σου άρεσαν? Που είπες αυτό το θέλω. (πχ ρυθμιστής τζούρας)
Κάθε μοντ έχει και μια πινελιά να προσφέρει. Τυχαία παραδείγματα.
Άλλα μοντ όπως είπα στο (1) είναι τηλεσκοπικά άλλα βγαίνουν μόνο για 18650. Αν εσύ χρησιμοποιείς αποκλειστικά και μόνο 18650 απλά δεν σε ενδιαφέρει ότι και αν είναι.
Άλλα μοντ έχουν ρυθμιστή τζούρας. Πολύ ωραίο αν έχει ατμοποιητή που να παίρνει αέρα από κάτω. Γιατί αν έχει πχ Ναυτίλο ή Kayfun (που παίρνουν αέρα από το πλάι)...ο ρυθμιστής τζούρας είναι παντελός άχρηστος!
Άλλα μοντ έχουν απώλειες 0.0000000000001% άλλα 0.1%. Αν είναι απλός ατμιστής , με αντιστάσεις τύπου 1.5-2.5Ω, δεν λέω ότι δεν θα έχει διαφορά, αλλά ποιός ...τα έκανε πάνω του?  :tongue_smilie:

3) Το πιο βασικό. Δες φωτογραφίες και βίντεο για να δεις πιο σου ΑΡΕΣΕΙ. Αυτό δεν πρόκειται να στο προτείνει σωστά κανείς..είναι πολύ απλό. Προσωπικό γούστο. Γιατί πλέον όλα τα μοντ λίγο από δω λίγο από κει πάνω κάτω το ίδιο αποτέλεσμα θα σου φέρουν. Άλλα είναι πιο όμορφα άλλα πιο χρηστικά, άλλα θέλουν περισσότερη συντήρηση άλλα λιγότερη, το ένα μπορεί να έχει τηλεσκοπικό πόλο το άλλο όχι...αλλά την σήμερον ημέρα δεν νομίζω να βρεις κανένα μοντ που είναι κατευθείαν για τον κάδο.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα...το Vamo έχει πάρει το βραβείο του πιο άσχημου μοντ που υπάρχει αλλά ταυτόχρονα πουλάει σαν τρελό γιατί? Γιατί δεν παθαίνει τίποτα. Τουλάχιστον έτσι λένε οι κάτοχοι και λάτρεις γιατί εμένα με κέρδισε το βραβείο ασχήμιας. Κάποιους όμως δεν τους νοιάζει.

4) που τώρα μου ήρθε..από τα πιο βασικά χαρακτηριστικά σε ένα μηχανικό μοντ είναι ο διακόπτης του. Άσε τον κόσμο να λέει ότι θέλει. 3 θέσεις (και κάτι άλλες ελάχιστες πατέντες) υπάρχουν. Από κάτω, στην κάτω πλευρά στο πλάι, στην πάνω πλευρά στο πλάι. Εάν αποφασίσεις σε ποιά θέση βολεύει εσένα θα μειώσεις επίσης πάρα πολύ τις επιλογές σου.

Χαρτογράφησε λοιπόν λίγο τις ανάγκες και τα θέλω σου και μετά μπορεί κάποιος να σου προτείνει κάτι...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #454 στις: Ιουνίου 14, 2014, 01:40 »
Πράγματι...
Πρώτο κριτήριο η θέση του κουμπιού.
Δεύτερο, οι μπαταρίες που θα χρησιμοποιείς.
Μετά η ομορφιά.
Δεν μένουν πολλά... Σκέφτεσαι το πόσα λεφτά σηκώνεις και προχωράς.

Όλα αυτά είναι υποκειμενικά και μιλάμε για μηχανικά μοντ, δεν κάνουν πολλά πράγματα για να ακούσεις.
Πχ, πήρα το Roller γιατί ήθελα κουμπί στον αντίχειρα, να είναι τηλεσκοπικό γιατί χρησιμοποιώ διάφορες μπαταρίες (και ήθελα να μην κουβαλάω έξτρα σωλήνες) και το βρίσκω όμορφο. Δεν με έχει απογοητεύσει σε τίποτα. Αλλά αν δεν είναι αυτές οι ανάγκες/προτιμήσεις σου, τι νόημα έχει να στο προτείνω;

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #455 στις: Ιουνίου 15, 2014, 17:06 »
Καλησπερα σας και συγνωμη που αργησα να απαντησω
 1ον το κουμπι σιγουρα κατω ειτε στο πλαι ειτε στη βαση
 2ον τα χρηματα που διαθετω ειναι εως 70ε
 3ον μπαταριες που χρησιμοποιω τωρα ειναι 18350 και 18500, μου αρεσουν ποιο πολυ τα μοντ με extension ,αλλα δεν αποκλειω και ενα δικριτικο τηλεσκοπικο μοντακι
 4ον ρυθμιστη τζουρας αυτη την στιγμη δεν μου ειναι χρησιμος μιας και οι ατμο μου ειναι kayfun lite+, και Ithaka, αν χρειαστω στο μελλον υπαρχουν και τα hyppo :yes:
 5ον οι απωλειες προδιδουν την ποιοτητα του μοντ ,πολυ σημαντικο


Ειδα παρα πολες φωτο και βιντεο μεσα φορουμ ,και δεν λεω ,μουαρεσαν πολλα μοντ και για'υτο δεν καταληγω καπου  :wall:


 Και κατι τελευταιο θα προτιμουσα προιον απο ελληνα κατασκευαστη :yes:

Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #456 στις: Ιουνίου 15, 2014, 17:19 »

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #457 στις: Ιουνίου 15, 2014, 17:25 »
Στο νο4 μια λεπτομερια που ισως σε βοηθησει ειναι οτι η ιθακη αεριζεται απο κατω,με φλατ καπακι ισως να μην μπορει να παρει αερα και να μην σου δουλευει.
Αν δεν καταληξεις σε καποιο που να εχει ρυθμιστη τζουρας κοιτα τουλαχιστων να εχει αυλακια.

*μολις διαπιστωσα οτι η ιθακη εχει ενσωματωμενο ρυθμιστη τζουρας στην 510 βαση.
Ακυρο το ποστ  :))

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #458 στις: Ιουνίου 15, 2014, 18:09 »
Αγαπητοι συμφουριτες, εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο μου θεμα   << Ποιο μηχανικό μοντ χρησιμοποιητε συχνότερα και γιατί [/size]? >>   :yes:   

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #459 στις: Ιουνίου 15, 2014, 19:24 »
Αγαπητέ συμφορουμίτη, αν διαβάσεις τον τίτλο πάνω στο μήνυμά σου, θα δεις οτι έχει συγχωνευτεί με άλλο νήμα απο την πρώτη μέρα που δημοσιεύθηκε.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8874.msg741944.html#msg741944


Δυστυχώς δεν είναι δυνατό, κάθε φορά που κάποιο μέλος θέλει να προβεί στην αγορά ενός mod, να ανοίγει καινούργιο θέμα, διότι θα γεμίζαμε με πάρα πολλά ίδια θέματα.

Καλή συνέχεια, και ότι απορία έχεις για το συγκεκριμένο θέμα, μπορείς να την κάνεις εδώ, όπου και θα πάρεις και τις απαντήσεις που ζητάς.

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #460 στις: Ιουνίου 15, 2014, 19:42 »
Τωρα το προσεξα joyeman, ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #461 στις: Ιουνίου 15, 2014, 20:03 »
Παντως για αυτα που ζητας, αυτα που μου ερχονται στο μυαλο,
ειναι ειτε καποιο gus mod (ριξε μια ματια εδω http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=index&cPath=1)
ειτε καποιο nanos (http://www.antismoke.gr/category.php?id_category=286)
ειτε μετα φτιαχνεις μονος σου ενα nemesis, αγοραζοντας τα parts, αλλα θα εχεις σωληνα αλουμινιου, για το καθε μεγεθος της μπαταριας. (http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/category&path=63_68_144 ή εδω http://www.replacesmoke.com/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/by-atmomixani-modware/mods-accessories/nemesis-mod.html)


Δε χρησιμοποιω μηχανικο μοντ (ακομη), αλλα ειναι ολα ελληνικης κατασκευης,
ειναι μεχρι 70(~79) ευρω,
εχουν το κουμπι κατω στη βαση
κ συμφωνα με οσα reviews ή οσες γνωμες (απο κατοχους) εχω δει/διαβασει εχουν μηδαμινες απωλειες.
Μπορει να μου ξεφυγε καποιο, αλλα λιγο πολυ καλυπτουν τις αναγκες σου.


Αν παλι πεις να πας για κλωνο, καλη επιτυχια στις ακομη περισσοτερες επιλογες..  :eyesplash: :eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #462 στις: Ιουνίου 17, 2014, 13:40 »
Τελικα σημερα παρελαβα το καινουργιο μου μοντ G22 v2 απο τον GUS, φοβερο μοντ , αψογο λειτουργικα , πανεμορφο, και σε φοβερη τιμη  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vagelis Grav

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #463 στις: Ιουνίου 17, 2014, 15:18 »
Καλησπέρα και από εμένα,
Εδώ και 2 εβδομάδες χρησιμοποιώ ένα sigelei #23 (ο Κινέζος δουλεύει μια χαρά μέχρι στιγμής) με έναν ατ. iClear X.I.
Αν και χρησιμοποιώ μπαταρίες IMR θεωρίτε πως θα είχα πλεονέκτημα (σε θέματα προστασίας από βραχυκυκλώματα και τα υψηλά ρεύματα ) βάζοντας και ένα Atmizoo bug?
 

 

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Συμβουλές για mod ...
« Απάντηση #464 στις: Ιουνίου 17, 2014, 15:40 »
Το bug(ΙΜΗΟ)είναι η πιο αξιοπρεπής προστασία που μπορεί κάποιος να αγοράσει από Ελλάδα αυτή τη στιγμή.
Οι απώλειες είναι πρακτικά ανεπαίσθητες και όντως θα σε σώσει την κακιά στιγμή.
Όχι ότι αν υπάρξει βραχυκύκλωμα η IMR θα κάνει αμέσως μπαμ(που δεν κάνει μπαμ) ή διαφυγή αερίων(παίρνει λίγο χρόνο και καίει) αλλά είναι μια προστασία που μπορεί και να σώσει τη μπαταρία.
2 θέματα έχει όμως:
1)Κακά τα ψέμματα είναι ακριβό,με απόλυτα κριτήρια τιμής.
2)Δεν μπαίνει σε όλα τα mod,οπότε χρειάζεται δοκιμή.Ειδικά με όσα έχουν κάτω το κουμπί είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6261 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117284 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569416 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294893 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog