vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 1 χρήστης
ZoeM

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #855 στις: Μαρτίου 12, 2013, 15:18 »
 Έχω το aga mini ss και έφτιαξα πλέγμα με πλάτος 3 εκατοστά και χωράει τσίμα τσίμα
αλλά έχω αφήσει και τρύπα στην μέση όσο μια καρφίτσα.
Έβγαλα και την τάπα που γεμίζουμε και έχω απίστευτα καλύτερο ντουμάνι και γεύση
Ερώτηση: με τις διαρροές τι κάνω?
Καμιά πατέντα?
 

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #856 στις: Μαρτίου 12, 2013, 15:21 »
Ακριβώς ότι λέω δηλαδή !!!!  Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά !!!
Κερδίζουμε σπείρα είπα !!!!! Και μένουμε κοντά στις τιμές Ω που θελουμε !
Εκτός από άσχετος είσαι και τυφλός ;;;

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #857 στις: Μαρτίου 12, 2013, 15:23 »
Η έχε τον όρθιο η βάλε την τάπα ;)

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #858 στις: Μαρτίου 12, 2013, 15:25 »
Εννοείς ότι αν βάλεις την τάπα χάνεις σε γεύση και χτύπημα? Εγώ τον έχω το συγκεκριμένο και τραβάει μια χαρά με την τάπα στη θέση της.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #859 στις: Μαρτίου 12, 2013, 15:26 »
Ακριβώς ότι λέω δηλαδή !!!!  Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά !!!
Κερδίζουμε σπείρα είπα !!!!! Και μένουμε κοντά στις τιμές Ω που θελουμε !
Εκτός από άσχετος είσαι και τυφλός ;;;

Έχεις δίκιο!!!! :-[


Αλλά αφού έχουμε VV τί σημασία έχει? κοπανάς 0,5 βολτ πάνω κι όλα ΟΚ.


Έχεις δίκιο.... Πάω να κοιτάξω τα γυαλιά μου...  :o  Κατα τη διάρκεια αυτή κοίτα κι εσυ το auto correction του κινητού σου!! :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 20:38 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #860 στις: Μαρτίου 12, 2013, 15:50 »
Ανάλογα τι πλέγμα φτιάχνει ο καθένας παίζει το ρόλο της και η περίφημη πλέον ταπα!
Και ο καθένας κάνει τις επιλογές του!
Αλλού χάνεις αλλού κερδίζεις κανεί τους συμβιβασμούς του ο καθένας μας .

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #861 στις: Μαρτίου 12, 2013, 16:45 »
 Νόμιζα πως είμαι ο μόνος που αυτοταλαιπωρείται με τρελούς πειραματισμούς αλλά είδα, σε άλλο θέμα, πως υπάρχουν κι άλλοι… Ετοιμαζόμουν μάλιστα να ανοίξω νέο θέμα με τίτλο «απού καλά καθότανε και πιο καλά γυρεύγει, ο διάολος του κ_΄λου του κουκιά του μαγειρεύγει» (κατά την τοπική παροιμία).
 Είχα στήσει μια χαρά τον  SMOK vivi tank με 0,25 kanthal (κάποιου εδώ μέσα είδα τη μετατροπή του σε genesis και την εφάρμοσα επιτυχώς). Λίγα σεταρίσματα έκανα έτσι, πήγε καλά, ισάξιος με το mini DID. (ο aga T V2 δε με ικανοποιεί ίσως λόγω μεγάλης καμπάνας, αυτούς τους 3 genesis έχω)
  Δυο ημερών ήταν το τελευταίο σετάρισμα και το χάλασα γιατί …μου μαγείρευγε κουκιά ο διάολος. Μου μπήκε αυτή η ιδέα περί διπλού πλέγματος το πρωί και έχασα την ησυχία μου: ασχολήθηκα δυο ώρες. Τι έκανα;
 Άνοιξα μια ακόμα τρύπα στην άλλη πλευρά της βίδας του αρνητικού πόλου ( έτσι κι αλλιώς είχα πάρει ήδη την παρθενιά του SMOK vivi tank, του είχα ανοίξει ήδη μια τρύπα για να τον κάνω genesis,  στους άλλους δεν ήθελα να βάλω χέρι και να ανοίξω άλλη τρύπα)
  Αντίσταση 1,6ωμ τελική (5 στο ένα πλέγμα, 3 στο άλλο, έτσι μου βγήκαν αλλά θα σήκωνε μια ακόμα το ένα πλέγμα, 4η σπείρα, θα πήγαινε γύρω στο 1,9 ή 2.0 ωμ, το πλέγμα είναι 325. ( Θα επισυνάψω φώτο, ελπίζω να τη δεχτεί, τη μετέτρεψα σε GIF, μορφή αποδεχτή λέει…)
   Συμπέρασμα: Εγώ δεν είδα τρελή διαφορά από το προηγούμενό μου στήσιμο. Πολύ παίδεμα μέχρι να πυρακτώνουν ομοιόμορφα όλες οι σπείρες, μικρό το όφελος. Φυσικά θα το ξαναδοκιμάσω όμως αφού οι δυο συνατμιστές είχαν καλύτερα αποτελέσματα. Προχειροδουλειά έκανα, είναι αλήθεια, από την πρεμούρα μου να το δοκιμάσω…
  Πειραματιστείτε, πειραματιστείτε. Έτσι πάει μπροστά η (ατμο)επιστήμη…
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 17:28 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #862 στις: Μαρτίου 12, 2013, 16:57 »
Anathema και demkoni, εχετε σκεφτει οτι με το καψιμο του συρματος μπορει να δημιουργουμε και μια επιπλεον οξειδωση... πλεον στο συρμα? Το σκεφτομουν αυτο, αυτες τις μερες για δοκιμες... Αντι να οξειδωνεται το μες, να οξειδωνεται το συρμα (αν θυμαμαι καλα το κανθαλ σε οξειδωση θα δημιουργησει επιστρωση οξειδιων του αλουμινιου που ειναι μη αγωγιμα). Αν γινεται καλη οξειδωση εδω, θα μπορουμε να κανουμε την διαδικασια στησιματος πανω στο συρμα...

Μου ηρθε να το αναφερω τωρα, με αφορμη την συζητηση σας και το σχολιο του Anathema για αυξηση της αντιστασης απο το καψιμο... Το εχω στο μυαλο μου αρκετες μερες να κατσω να κανω τετοιες δοκιμες...αλλα ολο το ξεχναω ;D

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #863 στις: Μαρτίου 12, 2013, 17:01 »
Σε κανθαλ που το έχω δοκιμάσει δεν δούλεψε  καθόλου ....

Η ιδέα μου ήρθε όταν είχες ανοίξει το θέμα για στήσιμο χωρίς κάψιμο του μες.


Επίσης έχω δοκιμάσει να περάσω σύρμα μέσα σε 1.5 φυτιλι ( για πολύ υπομονή και νεύρα ...) και μετά το τυλιξα πάνω σε πλέγμα χωρίς οξειδωση !
Ελεγα να το ανεβασω στο νήμα αλλα η γεύση που πήρα δεν ήταν καλή !
Πόρολο που δούλευε χωρίς πρόβλημα και είχε και καλό ντουμανι ...


Edit :

Κατη ωρθογραφεικα λαθει που βλαιπαιται δαιν φτεο αιγο!!!
Το κινητό βγάζει ότι να ναι ώρες ώρες ( autocorection )
Και αν δεν είσαι λίγο προσεκτικός ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 17:58 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #864 στις: Μαρτίου 12, 2013, 19:36 »
Φίλε μου αν εννοείς στο νήμα του RSS, που κάναμε σήμερα 2 άτομα πειραματισμούς όπως κι εσύ, είναι λίγο διαφορετικό το σετάρισμα.... Δες το U - mesh κάπου εδώ μέσα υπάρχει αναλυτικότατα, και αφορά ένα mesh λυγισμένο που μπαίνει στις 2 τρύπες, ΑΛΛΑ μία (1) μόνο αντίσταση στο ένα μόνο σκέλος του (σχήματος ανάποδου) U mesh.....
Aν εννοείς κάποιο άλλο νήμα, τότε σόρρυ, και ας αυτοκαταστραφεί το μύνημα.... :indifferent:

Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #865 στις: Μαρτίου 13, 2013, 00:11 »
Μια γρήγορη οποίος μπορεί...γιατί μετα την τελευταία σπειρα στο κομματι του σύρματος που είναι Ευθειο και το γαντζωνουμε στον πόλο αυτό μου πειρακτωνει και κοβετε?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #866 στις: Μαρτίου 13, 2013, 00:13 »
γιατι βραχυκυκλώνει, επειδή δεν ειναι καλα οξειδωμένο το πλέγμα σου.
βαλε ποτάκι και πιάσε το νήμα απο την αρχή! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #867 στις: Μαρτίου 13, 2013, 00:17 »
Αυτό συνήθως συμβαίνει από μη καλή οξείδωση του πλέγματος. Αν το πλέγμα δημιουργεί αγώγιμο μονοπάτι τότε είναι σαν να συνδεεις τον αρνητικό πόλο (σώμα του ατμοποιητη) με τον θετικό πόλο μέσω αυτού του μικρού σύρματος που πάει από το μες στον θετικό πόλο. Επειδή αυτό είναι σχεδόν βραχυκύκλωμα ανάβει έντονα και μπορεί να κοπεί.

Αν έχεις καλή οξείδωση στο πλέγμα τότε το ρεύμα περνάει μόνο μέσα από την αντίσταση και αυτή ανάβει ολόκληρη.

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος kmiglis

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και πετώ!
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #868 στις: Μαρτίου 13, 2013, 00:18 »
Μα το καρβουνιασα....ενιγουει εργοστασιακό είναι μάλλον θα φτιαξω ενα μόνος μου παρέα με ποτό και το νήμα...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #869 στις: Μαρτίου 13, 2013, 00:42 »
Επειδή πέρασα αρκετές δύσκολες στιγμές με βοήθησε πολύ το πρώτο post του Alex με τα βιντεάκια. Δεν ξέρω τι λένε οι παλαιότεροι αλλά πέρα από την οξείδωση του πλέγματος με βοήθησε πολύ το γεγονός ότι πέρασα σφιχτά τις σπείρες (αφού είχα μέσα το συνδετήρα ή μια βελόνα) και το πέρασα μια τελευταία βόλτα με VG και κάψιμο πάλι με αναπτήρα. Πιθανά ξεκίνησε έτσι να πιάσει καλύτερα λίγο μάκα πριν το βάλω μέσα στην τρύπα του ατμο. Αν λέω κάτι χαζό παρακαλώ να με διορθώσουν οι παλιοί απλά 1-2 φορές που το δοκίμασα μου δούλεψε αμέσως

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499130 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4726 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy