vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

294 επισκέπτες, 4 χρήστες
skoubri, Barbapaidi, nightdream, zalaros

Twitter

GENESIS HINTS & TIPS

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 13:07 »
Να πω ενα tip που μολις εκανα και δειχνει οτι παιζει.
Μπορει φυσικα να ειναι ηδη γνωστο, αλλα ειμαι νεος στο genesis  ::)
Σε παλαιοτερο Post ειχα αναφερει οτι βαζοντας την ταπα, εχανα απο τροφοδοσια. Μετα την μικρυνση του mesh και το πλασιμο του, ετσι ωστε να αφηνει λιγο κενο στην τρυπα, επαιξε καλα καποιες ωρες με την ταπα τροφοδοσιας τοποθετημενη.
Δυστυχως ομως πηγαινοντας σε καποιο φιλο, ειχα παλι το ιδιο προβλημα, με αποτελεσμα να ξαναβγαλω την ταπα.
Οπως ειναι φυσικο, φευγοντας την ξεχασα παλι.
Για να μην γεμιζω υγρα λοιπον, μολις εκοψα μια μπατονετα, η οποια σφινωσε μια χαρα και την αφησα μεχρι το υψος του θετικου πολου.
Αφησα την τρυπα στην μεση της μπατονετας και δεν την εκλεισα για να αεριζεται και να εχω καλη κυκλοφορια.
Γυρνωντας εντελως αναποδα το τσιγαρο και κρατωντας το, δεν χυθηκε ουτε μια σταγονα.
Ολα αυτα φυσικα συμβαινουν με vg. Η pg που ειναι πιο ρευστη, ισως εχει διαρροες.
Το θεμα ειναι οτι τωρα ατμιζω εχοντας καλη τροφοδοσια και δεν εχω και διαρροες
Μεχρι στιγμης τουλαχιστον  ;)
Επίσης δεν χρειαζεται να αφαιρω την μπατονετα για να γεμισω με υγρο. Χωραει ανετα η βελονα απο τα γνωστα μπουκαλακια

 

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 13:23 »
Φίλε marnik, το θέμα σου είναι ότι δεν έχεις οξειδώσει καλά το mesh. Κλείνει το κύκλωμα λοιπόν μεταξύ θετικού πόλου και mesh με το που σπάσει η λεπτή στρώση που είχες δημιουργήσει και ξαφνικά έχεις μια αντίσταση 0.1 Όταν περνάει από εκεί ρεύμα.... ε... λογικό είναι να ανατινάζεται το συρματάκι  :laugh1:


Μην ανησυχείς όμως, όταν σου έρθει το mesh, πετάξου στην πόλη σου σε κανένα μαγαζάκι με φλόγιστρα και πάρε ένα σαν αυτό που δείχνω στην προηγούμενη σελίδα. Κάνει 15 ευρώ και δουλεύει άψογα. Ακολούθα τις απλές οδηγίες και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να το κρατήσεις ανοιχτό λίγη ώρα στην φωτιά και από τις δύο πλευρές και μετά στριμμένο να το κρατήσεις εκεί κανένα πεντάλεπτο, βουτόντας το και 2/3 φορές σε νεράκι.




Και να προσπαθήσεις να μην οξειδωθεί, δεν θα το καταφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 17:57 »
Για όσους-ες δεν το γνωρίζουν
 the drillbit method


Πολύ εύκολα, με μικρές πιθανότητες αποτυχίας πιστεύω. Το μόνο που σας νοιάζει είναι να έχετε καλά οξειδωμένο μες, με καλή τροφοδοσία

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 18:17 »
Ειναι ο ιδιος τροπος με το 3ο βιντεο εδω.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.msg585049.html#msg585049

Όπως και να έχει είναι πολύ βολικό κάποιες φορές.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2013, 18:33 από Knomax »

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #679 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 03:31 »
Κατα την γνώμη μου αυτός ο τρόπος πιο πολυ σε δυσκολεύει παρά βοηθάει !
Για να περάσει το μες μέσα στην έτοιμη αντίσταση πρέπει να μείνει αρκετό κενο μεταξύ συρματος και αντίστασης !
Αν ειναι να εφάπτεται θέλει πολυ ώρα να καταφέρεις να το περάσεις και να μην σου χαλάσει την αντίσταση ειδικά αν έχουμε αρκετές σπείρες !
Και αν ειναι να έχουμε κενο τότε χάνουμε και σε ντουμανι και σε γεύση και σε ενέργεια καθώς θέλει παραπάνω ώρα να αρπάξει ( το μες )

Προσωπικα το έχω δοκιμάσει 2φορες και διαπίστωσα τα παραπάνω και εξάλλου αν ειναι και έχουμε καλή οξειδωση δεν βλέπω να βοηθάει σε κάτι ο τρόπος αυτός !
Προσωπικα , το εχω ξαναπεί  βρήκα την ευκολία με το τυλιγμα της αντίστασης εκτός ατμοποιητη , απίστευτη ευκολία στο στριψιμο χωρις ταλαιπωρία του πλέγματος !

Μην αρχίσει κανείς μα εγω το κάνω έτσι και ειναι τέλειο ...
Είπα τι διαπίστωσα προσωπικα με αυτή τη μέθοδο , οποίον τον βολεύει την ακολουθεί .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2013, 03:59 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #680 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 06:29 »
Το πόσταρα για ένα και μόνο λόγο. Αν και χρησιμοποιώ genesis type ατμοποιητές από το καλοκαίρι, τις προηγούμενες δυο μέρες δεν μπορούσα να στήσω αντίσταση  :dontknow: .
Θυμήθηκα αυτή την μέθοδο και είπα να την δοκιμάσω, δεν έχανα και τίποτα.
Έπαιξε με την μία!!. Γλύτωσα από το παίξιμο των σπειρών (αχ δεν μου ανάβουν όλες!!!, αχ έχω χοτσποτ!!!) Όσο αφορά το πέρασμα του μες στην αντίσταση, μήπως για να το περάσεις στην τρύπα χωρίς να είναι σφηνωτό αλλά και να μην κολυμπά δεν θέλει λίγο παίδεμα. Αν το υπολογίζεις να περνάει στην τρύπα, "στριφτά" θα περάσει και από την αντίσταση.
Το δοκίμασα στον aga mini, θα το δοκιμάσω και στο aga-w να δω αν ήταν η τύχη του πρωτάρη.


Και όπως είπες και εσύ, αυτή η μέθοδος με βόλεψε :D

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #681 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 07:28 »
Μια σωστή οξειδωση θα εξαφανίσει όλα τα αχ :dance2:
Επίσης με τον τροπο αυτό το αντικείμενο που θα φτιάξεις την αντίσταση σε οδηγεί στη διάμετρο του μες ! Προτιμώ το αντίθετο , να φτιάχνω δηλαδη τη διάμετρο όσο ακριβώς με βολεύει , και αν ειναι να ψάχνω για το κατάλληλο εργαλείο που θα μου τη δώσει .... :bye:
Στο δικο μου στήσιμο που εύκολα μπορείς να βγάλεις το πλέγμα απο την αντίσταση δε μπορω με τίποτα να βάλω το πλέγμα εύκολα πίσω και πάντα θα χαλάσουν οι σπείρες , πάντα !!!! Το δοκίμασα πολλές φορές οταν θέλω να καθαρίσω το πλέγμα και να μην αλλάξω αντίσταση!
Για να γίνει αυτό δε θα ειναι η εφαρμογή μες πλέγματος όπως θέλω και όπως μου αποδίδει καλύτερα προσωπικα! Θέλω τα δυο παραπάνω να εχουν καλη εφαρμογή μεταξύ τους χωρις να πνίγεται όμως το πλέγμα !

Υ.Γ.
Δεν χρειάζεται να εξηγεις γιατι το ποσταρεις ! Ενα κόλπο ειναι και αυτό και μάλιστα μπορεί για πόλους να δώσει λύση , όπως και σε σένα !
Απλα ανέφερα κάποια αρνητικά που είδα προσωπικα για μένα και που μπορεί να τα έχει και άλλος , εδώ όλα ειναι καλοδεχουμενα!!!
και επίσης ισχύει " αν αρέσει σε σένα και σε ικανοποιεί ασε εμένα και όλους τους άλλους να λέμε "
Σημασία έχει να γουστάρουμε .-

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #682 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 09:58 »
Με αφορμή ένα ποστ του SO69 αναφέρεται όπως το αποκαλεί "μες σε μες "
Δηλαδη ένα στενό τυλιγμενο μες στο εξωτερικό μες .
Κυκλοφορεί καιρο στο Ίντερνετ αλλα πίστευα δεν κάνει διάφορα ,
Αλλα επειδη τα δικά μας παιδιά τα εμπιστευόμαστε είπα τα το δοκιμάσω σήμερα αφού όπως είπε ο so69 δεν το συγκρίνει !

Απλα κανονικα έκοψα ένα κομμάτι μες 2 εκατοστά πιο μικρό απο ότι συνήθως και το τυλιξα ώστε να αφήνει κενο στο κέντρο ώστε να μπορεί να περάσει το άλλο μες το οποίο τυλιξα ένα κομμάτι 2εκατοστων πολυ σφιχτά . Εκαψα το μικρό πρώτα και βουτα στο νερό για να αποκτήσει σκληρότητα .εκανα δοκιμές να μπορεί να περάσει μέσα στο εξωτερικό μες και μετά οξυδωσα και αυτό! Με αυτή τη σειρά πιστεύω ειναι Οκ αν και δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο .

Συμπέρασμα μέχρι στιγμής (3 ml ακια πανε στα μπαμ :baby:)

Γεύση σίγουρα ανεβασμένη
Τροφοδοσία και ίσως παραπάνω απο ότι πρέπει , με το μες να έχει καταλάβει όλη σχεδόν την τρύπα και με την ταπα τροφαδοσιας στη θέση της!
Ντουμανι παραπάνω αλλα και χτύπημα

Δεν ξέρω μήπως φταίει το καινούριο σεταρισμα αλλα και το παλιό απο το Σάββατο το είχα ! Η μήπως και ιδεα μου , Αλλα δεν νομίζω !
Θα δούμε πως θα παει αν καταφέρει να μείνει για κάποιες μέρες γιατι συνέχεια δοκιμαζω αλλα πράγματα ! Ιδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #683 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 10:34 »
φανταζομαι η διαφορα του απο ενα εννιαιο μες χωρις τρυπα ειναι το μικρο διακενο που θα υπαρχει αναμεσα στα 2 (πλεον) μες? Ισως αυτο βοηθα στο να ανεβαινει το υγρο πιο ευκολα...??

θα το δοκιμασω σε καποια φαση και εγω.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #684 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 10:39 »
Λογικα αυτό ειναι γιατι δεν βλέπω άλλη διάφορα απο το να το φτιάξεις ένα μεγαλύτερο σε διάμετρο και χωρις τρύπα στο κέντρο !
Πάντως μαζί με όλα που ανέβηκαν ανέβηκε και η κατανάλωση αρκετά !
Πάντως παει καλα μέχρι στιγμής οταν το δοκιμασεις να μας πεις εντυπώσεις !

Αποσυνδεδεμένος komatoza

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #685 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 12:43 »
Εγώ αυτό το στήσιμο το είχα από τα πρώτα μου. Είναι πολύ καλό, δουλεύει σφαίρα.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #686 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 23:20 »
Δείτε γιατί ΔΕΝ πρέπει να φουλάρουμε όσο το δυνατόν μπορούμε το tank με σκοπό την μέγιστη αυτονομία πολλές φορές μόνο καλό δεν είναι..το tank πρέπει να έχει κάποια ποσότητα αέρα για να έχει ομαλή τροφοδοσία..δεν βοηθάει εάν έχουμε μικρή,μεγάλη η καθόλου τρύπα στο mesh.Ιδανικό γέμισμα είναι στα 2/3 τις χωρητικότητας του tank.
Παραδειγματάκι το παρακάτω βιντεάκι..
Ο DID μου με αντίσταση 0.7Ω ,3 σπείρες 0.26 Kanthal σε μηχανικό μοντ.
Στα πρώτα δευτερόλεπτα θα δείτε στέγνωμα στην κάτω σπείρα..ήταν φουλαρισμένος..αφαίρεση μετά λίγου υγρού μέχρι τα 2/3..με την τάπα τροφοδοσίας και συνεχόμενο πάτημα και ορθιος..στέγνωμα μηδέν.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8BmvtRNBhL0
[/youtube]

Πλεγμα 2.9Χ4 κομμενο διαγωνια ..αποσταση απο τον πατο 1-2 χιλιοστα..τρυπα mesh 1,5 χιλιοστο.

ΥΓ. Προσοχή με το στήσιμο τόσο χαμηλών αντιστάσεων γιατί δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό μοντ που να μπορούμε να δοκιμάσουμε την σωστή λειτουργία τις αντίστασης..να μας προειδοποιήσει δηλαδή για τυχόν βραχυκυκλώματα που μπορεί να έχουμε.
Άρα θα δουλέψουμε τέτοιες αντιστάσεις μόνο σε μηχανικά μοντ και αν δεν έχουμε κάνει κατι σωστά..καταλαβαίνετε.

Η μέτρηση τις αντίστασης έγινε με το Vamo.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2013, 00:21 από Knomax »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #687 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 23:31 »
Έλα!!!! Πες την αλήθεια, :))  τον έχεις ανάποδα και τραβάς βίντεο ανάποδα έτσι? :laugh1: :laugh1: , έβαλες και τα εφέ!!!!!! :laugh1:


Πλάκα κάνω!! Μπράβο!!!! Ο αντιβαρυτικός DID ( έτσι τον χαρακτήρισε ο SO69 σε σχόλιό του) σε όλο του το μεγαλείο!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2013, 23:39 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #688 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 23:44 »
Πλάκα κάνω!! Μπράβο!!!! Ο αντιβαρυτικός DID ( έτσι τον χαρακτήρισε ο SO69 σε σχόλιό του) σε όλο του το μεγαλείο!!!!
Τι μπραβο βρε..επαιζα με το καψουλι..θα ερθει..δεν θα ερθει. :laugh1:

Για να το δοκιμάσω και να είμαι σίγουρος..
Στον AGA-T έκανα επίτηδες  πολύ ποιο λεπτό πλέγμα σε σημείο αν δεν είχες την τάπα το υγρό έφευγε μονομιάς..με την τάπα απλά αργούσε λίγο περισσότερο. ;)
Φουλαρισμένος στέγνωνε..και όρθιος..και ξάπλα..και ανάποδα.
Στα 2/3 όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: GENESIS HINTS & TIPS
« Απάντηση #689 στις: Φεβρουαρίου 13, 2013, 00:54 »
Δεν το έχω διαπιστώσει αυτό το πρόβλημα :hmmm:

Αν σετάρω σωστά δηλαδή τον line  εξαρχής, ποτέ δεν εμφανίζει "ζόρισμα" ή στέγνωμα με γεμάτο το τανκ.

Μη σας πω ότι τον έχω στα όρια του ξεχειλίσματος κάθε φορά που γεμίζω κι όμως ποτέ δεν είχε θέμα... :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6264 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117291 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508526 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155329 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294893 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog