vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

283 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, dimitrist, lagoudakis, Buliwyf

Twitter

apoloe G ή C8

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #360 στις: Ιουνίου 14, 2012, 14:16 »
εαν φτιαχνεις τον ce δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπορεσεις να φτιαξεις και αυτον
απλα προσοχη με τους πολους διοτι θα φας μεγαλη ταλαιπωρια και καλο ειναι να κανεις αυτο που λεει σε καποιο σημειο ο κωστας (drum) για τον θετικο
θα δοκιμασω αυτο με την ταπα που ρωτησες...εαν ισχυει..γινεται ευκολοτερη η τροφοδοσια του με υγρο..

Αποσυνδεδεμένος lefteriszgr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #361 στις: Ιουνίου 14, 2012, 18:05 »
Καλησπέρα και πάλι,

Λοιπόν η αλλαγή φυτιλο-αντίστασης στον C8 είναι παιχνιδάκι και πραγματικά poseidona (γαύρος ελπίζω) είχες δίκιο, αυτό που γράφει ο drum με βοήθησε αρκετά. Τσάκισα την μια μεριά και την έβαλα στην τρύπα του θετικού και η άλλη μεριά, πιάστηκε στο μεταλικό καπάκι και όλα μια χαρά.

Η αντίσταση που έφτιαξα ειναι 2φ και 2 μισές και μαζί με λίγο παραπάνω σύρμα (βλέπε τσάκισμα), βγήκε ίδια σαν της μάνας του. Το φυτίλι ίσως δεν έκαψα αρκετά και έχω μια γεύση φυτιλίλας που σιγά-σιγά εξαφανίζεται. Φυσικά το δοκιμάζω χωρίς την τάπα και απ' ότι φαίνεται όλα βαίνουν καλώς.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και την βοήθεια σας,
Λευτέρης.

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #362 στις: Ιουνίου 14, 2012, 19:44 »
Επειδή μίλησες για 15άρα αντίσταση, εγώ το έχω σεταρισμένο με 0,15 με φυτίλι 3*1mm και 3 σπείρες + 2 μισες (έχω μπερδευτεί λίγο με το πως να λέω τις στροφές) και βγάζω 2.4 Ohm. Νομίζω θα έχεις καλύτερη απόδοση με περισσότερες σπείρες, αλλά θέλει καλό σφίξιμο για να γίνουν τόσες. Αν σου έκατσε το σετάρισμα μη το πειράζεις. Στο λέω για επόμενες δοκιμές
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2012, 08:43 από anapofasistos »

Αποσυνδεδεμένος lefteriszgr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #363 στις: Ιουνίου 14, 2012, 20:07 »
οκ θα το έχω στα υπ' όψιν, ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #364 στις: Ιουνίου 14, 2012, 20:33 »


Να ρωτήσω και μια βλακεία, που την είπα και παραπάνω, αλλά δεν σχολιάστηκε; Την πάνω τάπα την αφαιρείτε εσείς;

Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
[/quote]
καθολου βλακεια
τον δουλεψα χωρις ταπα και ολλα μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος lefteriszgr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #365 στις: Ιουνίου 15, 2012, 14:24 »
Έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις, που ίσως βοηθήσει κάποιον που αντιμετωπίζει πρόβλημα και ειδικά σε όποιον κάνει VG όπως εγώ.

Από την τελευταία αλλαγή, το πρόβλημα του καμένου διορθώθηκε λιγάκι αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος. Έτσι άνοιξα πάλι τον C8 και έχουμε λοιπόν:

1) Είδα ότι το φυτίλι σε ένα μεγάλο ποσοστό είχε κοπεί στα πλάγια. Ο λόγος είναι γιατί όταν έβαλα το μεταλικό καπάκι το πίεσα μέχρι κάτω (για να μπεί καλα). Έτσι έφτιαξα πάλι καινούργια φυτιλο-αντίσταση και όταν έβαλα το καπάκι δεν το πήγα μέχρι κάτω. Μια άλλη λύση είναι να μεγαλώσετε τις δυο σχισμές στο καπάκι. Προσοχή όμως όχι πολύ, θα έχετε διαρροές  :'(

2) Επειδή η VG είναι παχύρευστη σε σχέση με την PG και ίσως έχει πρόβλημα με τα μεγάλα φυτίλια (δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω), έκοψα "πρόσωπο" το φυτίλι σε σχέση με το σώμα, όπως είναι το φυτίλι του CE4+. Έτσι η VG έχει μικρότερο δρόμο για να φτάσει στο εσωτερικό και έτσι ποτίζεται πιο γρήγορα η αντίσταση, μάλλον δηλαδή  :hmmm:

3) Η αντίσταση που έφτιαξα είναι 3φ και 2 μισές (όπως μου πρότεινε ο anapofasistos), αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι γύρω στα 3Ω, εκτός αν το πολύμετρο μου τα έφτυσε, τέσπα.

Το αποτέλεσμα... καθόλου καμένο, πλούσιο ατμό, καθαρή γεύση και μαντέψτε, δεν έχω βγάλει την τάπα από πάνω. Πλέον ο C8 είναι   :respect:

Υ.Γ.1: Η επόμενη εγχείρηση θα έχει διπλό ή τριπλό φυτίλι και μεγάλωμα τις σχισμής στο καπάκι, ελπίζω να έχω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Υ.Γ.2: Αν αναφέρω λανθασμένα οτιδήποτε, παρακαλώ διορθώστε με και συγνώμη αν σας κούρασα με τα παραπάνω. Εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο  :bye:

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #366 στις: Ιουνίου 15, 2012, 14:35 »
με αυτο που εκανες με το καπακι σιγουρα δεν εχεις διαροες??η βρασιματα-μπουρμπουληθρα στη τζουρα???αποτελεσμα εισοδου υγρου στο χωρο ατμοποιησης..

αν χρηιμοποιεις ego μπαταριες παιξε με σιρματα ο.20 ;) ;) ;) ;) ;)
αλλα με καλης ποιοτητας φιτιλιου...

Αποσυνδεδεμένος lefteriszgr

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #367 στις: Ιουνίου 15, 2012, 14:43 »
Εδώ και μια ώρα που το έχω πιπίλα, δεν έχω καθόλου διαρροές, πεντακάθαρη αριστοκρατική και ήσυχη τζούρα.  :respect:

Το καπάκι μην φανταστείς ότι είναι στον αέρα, απλώς δεν τερμάτισε μέχρι κάτω γιατί θα έκοβε σαν ξυράφι το φυτίλι.

Αυτό για το 20άρι θα το έχω στα υπ' όψιν...

Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια και τις υποδείξεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #368 στις: Ιουνίου 15, 2012, 21:48 »
Αυτό το πρόβλημα με το φυτίλι το είχα και εγώ τόσο στον CE2 όσο και στον CE4+. Ήταν φυτίλι 2μμ silica. Τώρα που βάζω 3Χ1μμ χωρίς να το ξεστρίβω δεν κόβεται τίποτα.
Όσον αφορά την αντίσταση που σου βγήκε με 3σ+2 μισές (με το σύρμα 0,15) είναι πολύ εύκολο να σου βγεί μεγάλη αν κάνεις μεγάλα ποδαράκια και δεν σφίξεις πολύ κατά το τύλιγμα. Βλέπεις είναι σύρμα υψηλής αντίστασης και κάθε χιλιοστό μετράει

Εγώ έχω να ρωτήσω κάτι άλλο. Σταδιακά από τότε που πειράζω τον apoloe παρατηρώ οτι η τζούρα έσφιξε. μάλιστα αυτές τις μέρες έσφιξε αρκετά ενοχλητικά, χωρίς να μεσολαβήσει σετάρισμα. μήπως μαζεύονται υπολείμματα μέσα στη τρυπούλα του πόλου; Αν ναι πως τα καθαρίζουμε;

Άκυρο. Έβγαλα το πόλο για να τον καθαρίσω και καταστράφηκε το σιλικονάκι που μονώνει τους πόλους. Μάλλον δύσκολο να το ξαναφτιάξω. Asta la vista baby :'( :'( :'( :'( :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2012, 23:21 από anapofasistos »

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #369 στις: Ιουνίου 17, 2012, 23:59 »
Είπα να μη κάνω κι'άλλη τροποποίηση στο παραπάνω μήνυμα.

Τελικά η κατάσταση σώθηκε με τη βοήθεια ενός παρατημένου eGo-W (να'ναι καλά εκεί που βρίσκεται). Οι άτιμοι οι κινέζοι βγάζουν τα ίδια κομμάτια και ο καθένας μοντάρει ότι άτμο θέλει. Το σιλικονάκι της βάσης του W είναι ολόιδιο με του apoloe.

"και εγενετο φως".. 8) 8) 8) 8) 8)

Υ.Γ. παρά το καθαρισμό του πόλου, η τζούρα παραμένει σφιχτή.... >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #370 στις: Ιουνίου 18, 2012, 00:15 »
αυτο με τις σφιχτες τζουρες το οποιο το εχω συναντησει μερικες φορες και σε ατμο τυπου ce 4
δεν μπορεσα να το λυσω ποτε!!!
στους ce απλα αλαζα ολλο τον πυρηνα και τελειωνα..απο καποιον παλιο..
??

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #371 στις: Ιουνίου 18, 2012, 09:00 »
Δυστυχώς δε πουλάει σκέτους ατμοποιητές...

Αποσυνδεδεμένος GreatDer

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #372 στις: Ιουνίου 18, 2012, 09:39 »
πουλαει εδω σκετους ατμοποιητες αν σε ενδιαφερει!!
http://hlektroniko-tsigaro.com/index.php?target=categories&category_id=802  ;)

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #373 στις: Ιουνίου 18, 2012, 09:56 »
Σ'ευχαριστώ πολύ αλλά έλεγα μήπως τους βρώ κάπου φθηνότερα. Προς το παρόν η καλύτερη τιμή (και απο εκεί αγόρασα) είναι εδώ http://www.atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/vmcategory-electroniccigarettesparts/vmcategory-atomizers/c8-clearomizer-detail.html

Αποσυνδεδεμένος GreatDer

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: apoloe G ή C8
« Απάντηση #374 στις: Ιουνίου 18, 2012, 09:59 »
οΟΟ νασαι καλα θα το εχω υποψην μου ...!  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6281 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117304 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825426 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508535 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244456 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763405 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog