vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #135 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 03:18 »
Οσο ποιο γρήγορα καταλάβεις οτι το τέλειο δεν υπάρχει, τοσό περισσότερα λεφτά θα γλυτώσεις

Πρέπει να ενημερωθεις να μάθεις και να αποφασισεις τι σου κάνει , απο εκεί και πέρα πρέπει και να το προμηθευτείς και αυτό δεν ειναι πάντα εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης

  • *****
  • 2116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #136 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 03:22 »
Καποιος ομως που θα ενημερωθει σωστα μπορει να μείνει κ στο ενα σετ με υγρα ετοιμα και χωρις να παρασυρθει στον σκοτεινο κοσμο των mods γιατι μετα ...ειναι πολλα τα λεφτα

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #137 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 03:32 »
Οτι εχει αποφασισει ο καθένας ότι του κάνει και οτι μπορει να πληρώσει,
Αν ρωτας εμενα πήρα mod
1)γιατι βαρέθηκα να λύνω 2 τουλάχιστον προβλήματα την βδομάδα,
2)γιατί δεν έβρισκα λόγο να πληρώνω 6 ευρώ την ημέρα όταν μπορούσα να δίνω 1
3)γιατί δεν με απασχολούσε το θέμα με το μέγεθος
4) γιατί ήθελα επιλογές στο πως θα αποδίδει
5) γιατί ούτως ή άλλως είχα επαφή με ηλεκτρικά φορτιστές μπαταρίες και επίσης είχα και οτιδήποτε από εργαλεία ίσως να χρειαζόταν τελικά

Τώρα το κόστος μου ειναι 0,9 με 1,2 ανα μέρα, χρησημοποιώ έτοιμα υγρά και συνολικά εχω χαλάσει 840 ευρώ

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #138 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 07:53 »
Μήπως μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις και σε μας τους καινούργιους, γιατί έπεσε τόσο το κόστος με τα mods?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2011, 05:47 από Andreass »

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #139 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 08:36 »
Το κόστος μπορεί βέβαια να πέσει πολύ χαμηλά ακόμα και στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιείται mod.

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #140 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 09:54 »
Το κόστος θα πέσει κατακόρυφα μολις κατασταλάξεις τι σε ικανοποιεί στη χρήση του ητ. Αν και φανατικός  των home made mods, δεν πιστευω οτι αυτά ειναι που θα ρίξουν το κόστος.
Τεσσερα είναι τα κύρια κρίσιμα σημεία κατα τη γνωμη μου που επηρεάζουν το κόστος:
 1. Τα υγρά. Πρεπει να βρεί κανείς  αυτό που του ταιριάζει και είναι το δυσκολότερο μέρος. Το κόστος τους μπορεί να κατέβει πολύ χαμηλά ειδικά αν παρασκευάζει τα υγρα καποιος μόνος του.
 2. Η τάση της μπαταρίας που σε ικανοποιεί. Εδώ ένα mod μπορεί να  βοηθήσει για να πειραματιστεί κανείς αλλα δεν είναι κατ' ανάγκη και απαραίτητο για να μειωθεί  το κόστος. 
3.  Ο ατμοποιητής είναι το μαύρο πρόβατο. Ενας επισκευάσιμος είναι ίσως η καλύτερη λύση. Αλλα και οι απλοι αναλώσιμοι μπορούν να εχουν ένα προγραμματισμένο χαμηλό κόστος, ειδικά όταν ξεπεραστεί ο ενθουσιασμός των πρώτων μηνών που  κάποιος θέλει να τα δοκιμάσει όλα αλλα κα να εχει  και στοκ για  όλα μπας και ξεμεινει. Ετσι πολλά μένουν στο συρτάρι αχρησιμοποίητα.
4. Η εμφάνιση, και τι σε βολευει σε καθε χώρο. Αλλο για το σπίτι, άλλο για τη δουλεία, αλλο για την εξοδο, αλλο για το αυτοκίνητο....

Αρα καταλήγω, ο χρόνος που χρειάζεται κάποιος για να κατασταλάξει σ' αυτό που του ταιριάζει είναι  αυτό που θα ρίξει πολύ χαμηλά το κόστος.

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #141 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 11:11 »
Μήπως μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις και σε μας τους καινούργιους, γιατί έπεσε τόσο το κόστος με τα mods?
O ατμοποιητής και τα υγρά έριξαν το κόστος
Με τον ΙΑΤΤΥ το κόστος έπεσε κάτω απο 0,15 ανα αλλαγή,(πάνω κάτω στις 8 μέρες) και περιόρισε υπερβολικά πολύ τις απώλειες υγρών λόγω διαρροών-δοκιμών,ενώ στο hydrib ηταν 6.5 ευρώ (πάνω κάτω στις 5 μέρες) και όποτε πετιόταν έφευγε και το υπόλοιπο υγρό του κάρτο μαζί.
Επίσης κόπηκε το κόστος του υγρού απο 0,8 ανα μλ σε 0,6 αυτό όμως ειναι λίγο υποθετικό γιατί έγινε απλά από αλλαγή μάρκας και κάλλιστα μπορεί να ξαναπάει επάνω, αυτό ειναι το επόμενο μέρος για περιορισμό κόστος, κάποια στιγμή μελλοντικά θα το κοιτάξω.
Ειμαι σίγουρος οτι μπορείς να βγείς φτηνά σε ημερήσιο κόστος και χωρίς την χρήση mod αλλά εγώ δεν είχα κάποια συγκεκριμένη διαδικασία - μοντέλο για να το κάνω και επειδη ήθελα να κόψω τις δοκιμές προχώρησα σε αυτο που υπέθετα οτι θα έφερνε αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #142 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 11:23 »
Το κοστος εξαρταται και απο τον ατμιστη.
Δηλαδη καποιος που το εχει πιπιλα δεν μπορει να εχει το ιδιο κοστος με εναν που χαλαει 1ml υγρο την μερα.
Ο hardcore ατμιστης θα καψει περισσοτερο υγρο και θα χαλασει πιο γρηγορα τον ατμοποιητη του.Επισης κι οι μπαταριες του θα χαλασουν πιο γρηγορα.
Οπως καταλαβαινετε καποιος την βγαζει με εναν ατμοποιητη το μηνα και 50ml υγρο κι αλλος θελει 1 λιτρο  :laugh1: και 4 ατμοποιητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 12:40 από panosfc »

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #143 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 11:44 »
Για να δεις την πραγματική κατανάλωση σε υγρό και να μπορέσεις να ρυθμίσεις ανάλογα τον ατμο σου, κάνε το εξής.
Φτιάξε μια αντίσταση, πότισε το φιτίλι και άνοιγε κλείνε ρεύμα μέχρι να στην στεγνώσει, αυτό θα σου δώσει μια εικόνα και για την πραγματική απόδοση τις εκάστοτε σχεδίασης της συσκευής.
Το επόμενο που πρέπει να κάνεις ειναι να ρυθμίσεις την ροή υγρού στον ατμοποιητή σου, εδώ υπάρχουν περιθώρια σύμφωνα με τα γούστα του καθενός να καεί απο 2ml την ημέρα μέχρι και 10+.
Εγώ ήμουνα στα 2 μου έφυγε στα 6 λόγω κάποιον προβλημάτων με το φιτίλι και μετά με μια αλλαγή στον τρόπο φτιαξίματος της αντίστασης δείχνει να είναι πάλι 2 με 3, δεν είμαι σίγουρος ακόμα γιατί δεν εχω τελειώσει τις δοκιμές.
Θα το βγάλω και αναλυτικά στο ποστ του ΙΑΤΤΥ το τι δοκίμασα και πως το το ρύθμισα μόλις το ολοκληρώσω και σιγουρευτώ ότι είναι έτσι.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #144 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 12:36 »
εγω παντος φιλε μου μετα την τελευτεα αλαγη στα φιτιλια κιταγα να δω μηπος τριπισε απο πουθενα γιατι αδιασε σε μιαμιση ωρα ...  :dontknow: ευτιχος που το φτιανω με τε χερακια μου το καυσημο και μου ερχετε φτινα οσο για τα υπολιπα συνφονω με τον panosfc  :yes:

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #145 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 13:01 »
Σκέψου το εξής πολύ απλό
Όταν κόβεις τη ροή του υγρού μειώνεις την κατανάλωση αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό θα σου χαλάσει την γεύση η τον ατμό.
Όταν ανοίγεις τη ροή του υγρού ανεβάζεις την κατανάλωση αλλά δεν ειναι απαραίτητο οτι θα το μπουκώσει και δεν θα παίζει στο τέλος.
Μέσους όρους κυνηγάω Μιχάλη προσπαθώντας να το φέρω στα μέτρα μου.
Σε ένα ποιο σύνθετο μηχάνημα αυτό θα ήταν περισσότερο οφθαλμοφανές, επίσης δεν μπορώ να ξέρω για την δική σου χρήση οπότε παίρνω σαν δείγμα την δική μου, μιας και θεωρώ οτι γενικά είναι σταθερή, το 2 η 3 για μένα μπορεί να για σένα να ειναι 6 με 8 αλλά και οι δύο μπορούμε να καταλάβουμε αν τελικά πάμε πάνω η κάτω, για μένα οταν τα 2-3 έγιναν 5-6 ΄προφανώς και σήμαινε οτι κάτι παεί λάθος και ας δείχνει οτι δουλεύει σωστά.
Εγώ και σε τσιγάρα ήμουνα 16 με 20 την ημέρα.


Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #146 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2011, 13:27 »
Αναλώσιμα
Κόστος υγρών  0,07 ευρό/ml
Σύρματα 40 ευρό ( για νια ζωή , περίπου 750m Ohm +750m )
Φιτίλι 15 ευρό = 15 μέτρα =527 ημέρες (0,2μ/εβδομάδα)


MOD= 50 -->160 ευρο
ΙΑΤΤΥ = 70
Μπαταρίες φορτιστής = 20 ( 2*18650 + 2* 16340 + φορτιστής  )

π.χ
4ml την ημέρα                                                                             = 0,28 ευρώ
σύρματα την ημέρα                                                                      = 0,01 ευρό
Φυτίλη                                                                                        = 0,03 ευρό

Έστω νέα αγορά σε 1 χρονο  (MOD 160ευρό +IATTY+.......)                 =0,68 ευρό

Σύνολο = 1  ευρώ /ημέρα
                                     

 
 






Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 13:17 »
ρε παιδια συγγνωμη αλλα μου ακουγονται πολλα τα λεφτα για το η.τ.καπου διαβασα οτι ειναι αρκετα φτηνοτερο απο το κ.τ κ η εικονα που ειχα σχηματησει στο μυαλο μου ηταν οτι απλα παιρνεις ενα η.τ τον μηνα(30ευρω) κ αλλα 30 περπου σε υγρο που λογικα θα παρεις το ιδιο υγρο με την μαρκα που εκανες σε κ.τ αλλα εδω ακουω για παταριες..φυτιλια..αυτοσχεδια υγρα κ κατασκευες,το εχετε ψαξει αρκετα βλεπω κ αν οντως θελει τοσα λεφτα δεν ξερω αν το σηκωνει η τσεπη μου.εγω θελω γυρο στα 70-75ευρο τον μηνα σε στριφτα δηλαδη περιπου 20 στριφτα την ημερα...σαν πιο ψαγμενοι απο μενα λετε να με φτανει ενας ego-t με την 900αρα παταρια κ 3-4 υγρα τον μηνα?

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 13:21 »
....για αρχη θες 300 - 400 ευρω για επαρκεια και αποθεμα ::)
Στη συνεχεια,
ανετα με 20 σεντσ ημερησια λειτουργικα εισαι καλυμενος....αντε το πολυ 40 σεντσ :D

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 23, 2011, 14:29 »
τα αναλώσιμα έτσι όπως τα έχω σταθμίσει μετά απο 2 χρόνια ατμίσματος είναι :

- υγρά-  απο ecig "pure" (αντενδείκνυται αυστηρά για αρχάριους ) κόστος 50- 80 eu / έτος
- μπαταριες (σε mod ) 10-20 eu /έτος απο dealXtreme
-  ατμοποιητές  (εδώ δεν τα βρήκα με τους ιδιοκατασκευαζόμενους κι έτσι συμβιβάζομαι με τους εργοστασιακούς 901 lr ) 20/ έτος χ 5 eu = 100 eu/έτος
- μέση κατανάλωση 3-4 ml / ημέρα - ως προς την απόλαυση ατμίσματος δεν έχω κανένα παράπονο, αλλιώς θα στρεφόμουν σε άλλες συσκευές-
-------
ΤΟΤΑL : 200 eu  (δηλαδή όσα σχεδόν ξόδευα κάθε μήνα σε τσιγάρα)
υγιαίνετε !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 41004 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:57
από xristos99
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158365 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15741 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131278 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 166 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 185 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 188 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 279 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249581 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767654 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966