vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 7 χρήστες
aalex, John K, Milarepa, Jorge, manoslykos, zalaros, chkontog

Twitter

Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #195 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 13:34 »

Σωστο αλλα υπαρχει μια διαφορα μεταξυ των δυο. Ο χρονος αποσβεσης ειναι διαφορετικος. :yes:  αλλα και παλι φτηνοτερο ειναι αν το βαλεις κατω και το τσεκαρεις.

Με τιποτα δε βγαινει φθηνοτερο στη δευτερη περιπτωση.


Με 5ml τη μερα DIY υγρο (150ml το μηνα) και 2 ανταλλακτικες κεφαλες, το μηνα του ο πρωτος ξοδευει: 20 ευρω το υγρα (και πολλα βαζω) + 4 ευρω οι κεφαλες = 24 ευρω το μηνα.
Με 5ml Halo την ημερα και αρα 150ml το μηνα (5 μπουκαλακια δλδ) ο δευτερος ξοδευει: 5x15=75 ευρω για υγρο και 1 ευρω για ανταλλακτικα επισκευασιμου = 76 ευρω το μηνα.


Το αρχικο κοστος του πρωτου ειναι 30 ευρω το πολυ για 2xego, ce4 και φορτιστη,
ενω του δευτερου 300+ ευρω για μπαταριοθηκη, επισκευασιμο, μπαταριες και φορτιστη.


Μετα απο ενα χρονο ο πρωτος θα ξαναδωσει 20 ευρω για να παρει 2 νεες ego κι ο δευτερος 20 ευρω για να παρει 3 νεες μπαταριες για την μπαταριοθηκη του.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #196 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 13:37 »

Σε όλα τα παραπάνω είναι κάποιες κατηγορίες που ναι μεν ευσταθούν αλλά για να γίνει πιο
σωστή η απάντηση θα πρέπει να σκεφτούμε όχι τόσο το κόστος σε οποιαδήποτε κατηγορία
και αν ανήκουμε ή ανήκαμε, αλλά το όφελος που προέρχεται από το η.τ. σε σχέση με το
που βαδίζαμε όταν καπνίζαμε.
Και φυσικά μιλάω για το όφελος της υγείας μας που δεν κοστολογείται με όσα και αν ξοδέψει
κανείς υλικά προκειμένου να την έχει.
Το κόστος αυτό είναι τεράστιο και δεν το λέμε για να το εμπεδώσουμε, μιας και τα στοιχεία
μιλάνε από μόνα τους

<<  "Οι παθήσεις που συσχετίζονται με το κάπνισμα έχουν κόστος ίσο με το 14,4% της δαπάνης για την υγεία, δηλαδή 3,4 δισεκατομμύρια ευρώ. Έτσι, εκτιμάται ότι καθημερινά ξοδεύονται 9,4

δισεκατομμύρια ευρώ ως άμεσες ιατρικές δαπάνες για παθήσεις οφειλόμενες στο κάπνισμα. Η κυβέρνηση επιβαρύνεται με αυτό το κόστος για την υγεία."
>>

Πηγή: smokefreegreece.org

 :yes: :yes: :yes: :yes:

 
@Nemesis   Ναι σωστα αλλα και παλι, αλλο τα 20 ή 30 ευρω και ΜΙΑ φορα το χρονο....και αλλο 20 ή 30 ευρω καθε 15 ή 30 ημερες. Στατιστικα ειναι φτηνοτερο αλλα επισης παιζει και πολυ μεγαλο ρολο η οργανωση στις αγορες μας. ΠΧ, ομαδικες φυτιλιου Η συρματος, Μπαταριων κτλ κτλ.
 

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #197 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 13:57 »
Ξεχναμε κατι οταν συγκρίνουμε τιμές ΗΤ και κτ.
Συγκρίνουμε κόστος ας πουμε του προαναφερθέντος GGTS=+iAtty, με το πακέτο των 4€.
Αλλα ακριβώς επειδή κανεις και τη δουλειά σου με μια εγκο και εναν σετέσσαρο, η σύγκριση του GGTS κλπ πρεπει να γίνεται με ακριβά πουράκια+εναν αναπτήρα των 500€ ας πουμε.
Τί? Δεν θυμοσαστε οτι υπάρχουν? :tongue_smilie:
Αμέ. Είχε και το κάπνισμα είδη πολυτελείας όπως εχει και το ατμισμα.
Πουράκια+Αναπτηρας χρυσός+Καπνοσακούλα απο δέρμα καγκουρώ+πιπάκι απο ελεφαντόδοντο και ελα μετα να με σφυρίξεις στο αυτό ποσο ακριβό είναι το ΗΤ.


Σύγκριση του πακέτου 4Ε+Bic ΜΟΝΟ με τα βασικά ατμιστικά.
Απο κει και πέρα ξεφεύγει.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #198 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 14:01 »
Αυτο λεω κι εγω.
Οτι δε χρειαζεται κανεις να δωσει 300+ ευρω για να ατμισει, και με 20 ευρω ατμιζεις και μαλιστα ειναι αρκετοι απο εμας που ατμιζουμε ετσι.
Αρα το ατμισμα μπορει να παραμεινει οσο φθηνο εμεις επιλεξουμε.  :)


Ειτε Lada εχεις, ειτε Ferrari στον προορισμο σου θα φτασεις στο τελος.

Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #199 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 14:06 »
Καλύτερα να κλαις όμως στη Ferrari παρά στο Lada  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #200 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 14:20 »
Τι καλυτερα Γιαννη? Εχω τρεις Ferrari και δεν εχω λεφτα να τους βαλω βενζινη.
Εχουν παει ολα στα υγρα του τσιγαρου  :))

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #201 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 19:48 »
Έχω εγώ λ7 για βενζίνα, μου δίνεις την μία Ferrari να κλαίω;;; :)) :))

Όπως και να το δεις, εγώ, μετά από 1 χρόνο και 3 μήνες έχω εξοικονομήσει 4.415,70€ και έχω χαλάσει για διάφορα καλούδια περίπου 1000 - 1500€ (μέσα σε αυτά τα λ7 βάζω και τα υγρά αναπλήρωσης).
Ατμίζω πλέον με πρόβατο, επισκευάσιμους και DIY υγρά, άρα έχω κάνει ή δεν έχω κάνει απόσβεση;;;
Κάπνιζα 2,5 πακέτα κ.τ. την ημέρα.

Για μένα το ρεζουμέ είναι το παρακάτω.
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι ακριβό. Ακριβές είναι οι λάθος επιλογές. ;)

Και επειδή το νήμα είναι στην περιοχή των νέων μελών, για να μην παρεξηγηθώ, εάν έχεις καταλήξεις ότι σε καλύπτει το η.τ. που έχεις στο χέρι σου, δεν χρειάζεται να πάρεις το κάτι παραπάνω, εκτός εάν το δεις σαν χόμπι.

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #202 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 20:50 »
Για καποιον που δεν το εχει δει σαν χομπι.....τα πολλα χρηματα που πιθανον να φαει ειναι στην αρχη ..το λεγομενο
<<ψαξιμο>> αν ειναι τυχερος και το βρει συντομα...και δεν μπει στο τρυπακι..<<θελω το τελειο για μενα>>
δεν θα φαει πολλα χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #203 στις: Νοεμβρίου 27, 2012, 21:41 »
Αν υποθέσουμε ότι κάποιος αγοράζει τέσσερις μπαταρίες ego ( οι δύο με στάρτερ κιτ) , τέσσερa clearοmizer  τύπου εψιλον, thor  ανταλλακτικά για αυτά και υγρά για ένα μήνα , σαν αρχική αγορά δεν του στοιχίζουν πάνω από 180 €. Από εκέι και πέρα κάθε μήνα θέλει περίπου το μέγιστο 30 € για να συνεχίζει να ατμίζει κάθε μήνα αν δεν πειραμάτίζεται συνεχώς . Αν καπνίζεις δύο πακέτα τσιγάρα  την ημερα =2*3,80*30=228€ το μήνα. Νομίζω ότι πέρα από την υγιεινή του ατμίσματος είναι και ασυγκριτα πιο οικονομικό . Και εγώ στην αρχή της ατμιστικής μου πορείας χάλασα περισσότερα χρήματα απο το παράδειγμα που αναφέρω αλλα τότε δεν υπήρχαν στην αγορά τόσο αξιόπιστες λύσεις (διαρροές, καμένα,  μπαταρίες κλπ ) αλλά και πάλι στην τελική στην πορεία του χρόνου μετά από έξι μήνες και  απόσβεση έκανες και άρχιζες να κάνεις πολύ μεγάλη οικονομία σε σχέση με το κάπνισμα ! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #204 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 01:57 »
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, το άτμισμα μπορεί να είναι όσο φθηνό ή ακριβό θέλουμε. Προσωπικά, τον πρώτο χρόνο ατμίσματος ξόδεψα τα διπλάσια από όσα θα ξόδευα στο κάπνισμα επειδή το είδα σαν χόμπι και αγόραζα ότι μου άρεσε, τα επόμενα δύο χρόνια όμως που το πήρα πιο χαλαρά (έπεσε και η κρίση  ;D ) έχω ξοδέψει συνολικά ~70 ευρώ και έχω καβάτζα υγρά για δύο ακόμα χρόνια (και ατμοποιητές + μπαταρίες για 10)...

Αποσυνδεδεμένος Monika46

  • *
  • 13
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #205 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 14:14 »
Εμένα προσωπικά μου στοίχισε ο πρώτος μήνας περίπου 130 Ευρώ.
Όχι γιατί έπρεπε να στοιχίσει τόσο άλλα επειδή εγώ είχα την επιθυμία να δοκιμάσω διάφορα υγρά και ατμοποιητές και φυσικά επειδή ήταν και η αρχική αγορά με φορτιστές και τα τοιαύτα.
Νομίζω ότι ο δεύτερος μήνας θα μου κοστίσει γύρω στα 60 με 70 Ευρώπουλα, γιατί θέλω να δοκιμάσω κι άλλα ατμιστικά υγρά.
Θεωρώ ότι αν κατασταλάξω κάπου, θα μου αρκούν τα 40 με 50 Γιούρο μηνιαίως (περί τα 45ml + 2 clearomizer, άντε κ καμιά μπαταρία που κ που).
Τώρα για το Provari και τα σχετικά που συζητάτε, δοκίμασα κάποιες τζούρες, δεν κατάλαβα όμως καμία αισθητή διαφορά.
Ίσως είναι θέμα γούστου, ίσως θέμα αίσθησης...


ΑΝ κάνω μια σύγκριση με τις τιμές του κανονικού τσιγάρου που κάπνιζα πριν 2,5 χρόνια, χμμμ...
Για να υπολογίσω: 3 πακέτα x 3,10= 9,30 x 30 ημέρες= 279 Ευρώ, άρα κέρδος περίπου 230 τον μήνα.
Με το στριφτό που κατανάλωνα τα τελευταία 2,5 χρόνια να μου στοιχίζει στα 100 με 110 Ευρώ τον μήνα, πάλι κέρδος τουλάχιστον 50 Ευρώ.


ΣΥΝ:
Ένα αυτοκίνητο που δε ζέχνει κ θέλει λιγότερο εσωτερικό καθάρισμα.
Ένα σπίτι που δε βρωμοκοπάει τσιγαρίλα από έναν όροφο παρακάτω.
Λιγότερο πλύσιμο στις κουρτίνες.
Φίλοι που ακολουθούν ή θέλουν να ακολουθήσουν το παράδειγμά σου.
Μελλοντικές επισκέψεις στο γιατρό που δε θα γίνουν.
Καλύτερη απόδοση σε περιπάτους, γυμναστική και σεξ.
Και μια ευτυχισμένη μαμά που ανησυχούσε για τη συνήθεια σου κ τις επιπτώσεις της στην υγεία σου=


Κέρδος ανυπολόγιστο!


Υ.Γ.: Το ακριβό ή το φτηνό είναι για τον καθένα σχετικό, δηλ. αν βγάζω 20.000 τα 1.000 το μήνα δεν είναι πολλά, αν δε βγάζω
        τίποτα και το 1 Ευρώ πολύ είναι.


Υ.Γ.Γ.: Αν κάτι το "γουστάρουμε" πολύ πάντα βρίσκουμε τρόπο να το αποκτήσουμε και να το συντηρήσουμε.


Φιλικά Λεμονιά (alias: Monika)

Αποσυνδεδεμένος yperagios

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #206 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 18:04 »
Συμφωνώ και εγώ με τα προηγούμενα.
Όλο το κόστος είναι στον πρώτο μήνα (να μην πω στις πρώτες 2-3 αγορές). Εγώ προσωπικά στις λίγες ημέρες ημέρες που ξεκίνησα το άτμισμα έχω δώσει περίπου 160 ευρώ. Τα περισσότερα απο αυτά είναι άσκοπα χρήματα που αφορούν διάφορα καλαμπαλίκια (ατμοποιητές και υγρά) μέχρι να βρώ αυτά που να μου κάνουν "κλίκ"... Πιστεύω με οτι έχω αγοράσει μέχρι τώρα θα βγούν άνετα 2 με 3 μήνες.
Αν το σκεφτεί κάποιος μόνο απο οικονομικής πλευράς είναι οι καπνοί και τα παρελκόμενα ενός μήνα.
Αλλά, ποιος μπορεί να μετρήσει με χρήματα την καλύτερη ποιότητα ζωής;


Αποσυνδεδεμένος dimitrisbass3

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #207 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 18:21 »
Αρχιζοντας το η.τ μ'ενα ego-c και καποια αρωματα εδωσα καμμια 100ευρω.Μετα επειδη ηθελα το κατι παραπανω εδωσα ενα ποσο αξιοπρεπεστατο,αλλα σιγουρα και με τα υγρα που φτιαχνω ο ιδιος πλεον μπορω να πω οτι απο δω και περα τα εξοδα θα ειναι ελαχιστα..Αυτο που θελω να πω ειναι αφου καποιος κατασταλλαξει στο τι ακριβως θελει,υπαρχουν πολλα προιοντα που μπορει να διαλεξει.Σε αυτο το σημειο θελω να ευχαριστησω προσωπικα το φορουμ,επειδη μεσα απο δω καταλαβα πολλα πραγματα γυρω απο το η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2012, 20:10 από dimitrisbass3 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #208 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 20:11 »
ατμιζω 9 μηνες και εχω δωσει 475€. θα μπορουσα να ειχα χαλασει λιγοτερα αλλα στην αρχη που δεν ηξερα τι να παρω ,εκει την πατησα.οχι οτι τωρα που ξερω κατι παραπανω μετα απο τοσους μηνες ....παλι δεν με καλυπτουν αυτα που ψωνιζω :(. ειναι αυτο που πρεπει να πειραματιστεις για να καταληξεις τι σε καλυπτει και ποσο! οποτε εχουμε ακομα δρομο και ακομα χρηματα για ξοδεμα :eyesplash: και η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο ακριβα ολα αυτα αλλα μπροστα στην υγεια,το σκεφτεσαι και συνεχιζεις!

Αποσυνδεδεμένος dapan

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Είναι στ'αλήθεια ακριβό το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
« Απάντηση #209 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 20:59 »
'Όσα και αν δώσαμε στην αρχική σίγουρα είναι λιγότερα από εκείνα που θα δίναμε για το κ.τ
Ένα θέμα με τις μπαταρίες να πω την αλήθεια το χα στην αρχή καθώς χάλασα 4-5 (ego) αλλά λίγο το VV1 λίγο που έγινα κατά τι προσεκτικός τώρα μια χαρά!
Πρόσφατα πάντως που "έφτιαξα" δύο πακέτα σε νέους συν ατμιστές οι οποίοι τα παν μια χαρά χρειάστηκε για τον καθένα τους το ποσό των 45euro για πλήρες σετ ( Τ2 + 2 ego 1000mah + charger + 5 ανταλακτικές κεφαλές + θήκη + μπουκαλάκι υγρού + μεταφορικά),  συν τα υγρά που αγόρασαν από μόνοι τους.
Δε το λες και ακριβό!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1870 246981 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:07
από treloneritis
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572445 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2048 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8161 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122469 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 465 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327144 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8773 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298279 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827804 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 512253 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios