vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 3 χρήστες
dallaskdp, bloodlessz, manoslykos

Twitter

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #180 στις: Ιανουαρίου 22, 2011, 12:51 »
Εγώ έχω κλείσει 22 ημέρες απο την ημέρα που μπήκα στο club και με εχουν ταράξει στις ερωτήσεις.. Πέρα από την πρώτη μέρα που ντράπηκα να το εμφανίσω απο εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω τίποτα.. Βλέπω μπάλα και έξω απο την τζαμαρία ξεροσταλιάζουν  ;D  Μία φορα προσπάθησαν εως τώρα να μου την πουν σε ένα καφέ. Ήρθε η σερβιτόρα με φόρα και μου λέει σας παρακαλώ απαγορεύεται το κάπνισμα..  :laugh1: :laugh1: η μόνη κίνηση που έκανα ήταν να χτυπήσω το ητ πάνω στο ποτήρι... Αυτό ήταν έβαλε όπισθεν και έφυγε. Βέβαια το στραβοκοίταγμα πήγαινε σύννεφο. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πως ήδη βλέπω βελτίωση στην υγεία μου. Από εκεί και πέρα απο "κει παν και οι άλλοι"  8)

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #181 στις: Ιανουαρίου 22, 2011, 13:03 »
στην αρχη σαν εξωγηινο ολο ερωτησεις τωρα οι περισοτεροι το
εχουν μαθει-ακουσει-ειδαν και δεν ρωτανε πλεον αλλα κοιτανε

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #182 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 11:57 »
Καλησπέρα παιδιά.

Τζίφος. ΤΖΙΦΟΣ!

 Εκεί που πήγαιναν όλα καλά, είχαν επιτέλους διώξει τις προκαταλήψεις που είχαν για το Η.Τ. και το είχαν συνηθίσει κάαααπως βγήκαν ένα βράδυ έξω με 1-2 γιατρούς στην παρέα οι οποίοι είδαν το Η.Τ και αφηνιασαν. ..........

 αυτό με το δικαστήριο που έγινε το Φεβρουάριο στις ΗΠΑ, δεν βρήκα να  αναφέρεται ξεκάθαρα κάτι για απαγόρευση στις αποφάσεις αλλά πως γενικά το Η.Τ. δεν είναι φαρμακευτικό προιόν. Στο δε forum συνεχώς διαβάζω το εξής "είπαμε, είναι βλαβερό αλλά όχι τόσο όσο το κλασσικό!" κάτι το οποιο οι δικοί μου αρνήθηκαν να πιστέψουν.

edit: πάνω στη σύγχυση τα μπέρδεψα λίγο με τον FDA και τον παγκόσμιο οργανισμό υγείας αλλά το πιάσατε το νόημα

Τελικά, ξέρει κανείς αν το ητ έχει απαγορευθεί σε κάποια χώρα;

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #183 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 13:13 »
Νομίζω πως στην Σαουδική Αραβία έχει το ίδιο καθεστώς με το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #184 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 13:49 »
Αν θυμάμαι καλά, στην Αυστραλία απαγορεύεται η πώληση του απο εταιρίες που εδρεύουν στην Αυστραλία.
Οι αυστραλοί ατμιστές τα εισάγουν απο έξω και είναι στο καθεστώς ότι το τελωνείο μπορεί να τα κατάσχει.
Το σκεπτικό της απαγόρευσης δεν είναι ξεκάθαρο (π.χ. βρήκαμε ότι το η.τ. έχει κάποιο συγκεκριμένο κίνδυνο) αλλά γενικό
(π.χ. δεν έχουν γίνει αρκετές έρευνες για το πόσο ακίνδυνο είναι) με βέβαια την τραγελαφική συνέπεια πολλοί Αυστραλοί που
δεν θέλουν να περιμένουν 1 μήνα για να τους έρθει η παραγγελία τους απο Κίνα κτλ και απο πάνω να έχουν τον κίνδυνο να κατασχεθεί να συνεχίζουν να καπνίζουν κανονικό τσιγάρο το οποίο αποδεδειγμένα είναι επικίνδυνο.

Επίσης κάτι είχα ακούσει και για το Ισραήλ και για μια ακόμη χώρα της Ασίας στην οποία όμως υπάρχει και γενική απαγόρευση για το κανονικό τσιγάρο (δηλ απαγορεύεται να καπνίσεις μέσα σε αυτή τη χώρα παντου ακόμη και στο σπίτι σου) αλλά ξεχνώ το όνομα.

Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #185 στις: Ιανουαρίου 28, 2011, 17:20 »
Να πω και 'γω δυο λόγια που δεν τα είδα να γράφονται σε αυτό το ποστ.
Σίγουρα η μη-πληροφόρηση ή η παραπληροφόρηση είναι βασικοί λόγοι που κάποιοι καπνιστές δεν βλέπουν με καλό μάτι τα η.τ.
Κατά την γνώμη μου όμως, απ' ότι έχω παρατηρήσει τους 4 μήνες που ατμίζω, ο βασικός λόγος που οι καπνιστές απαξιώνουν το η.τ. είναι ένας και μοναδικός. Η διαφήμιση και ειδικότερα το ότι δεν έχει προωθηθεί κάποιο lifestyle με τη χρήση του η.τ. Σκεφτείτε δηλαδή τι θα γινόταν αν βλέπαμε διαφημίσεις στον δρόμο και στην τηλεόραση με όμορφες κοπέλες ή καουμπόιδες με η.τ. Τι θα γινόταν αν στις ταινίες αντί για τσιγάρα χρησιμοποιούσαν η.τ. και πολύ περισσότερο ο μάγκας πρωταγωνιστής με το πολυβόλο που καθαρίζει τους κακούς. Τότε όχι μόνο δεν θα το βλέπαν με μισό μάτι αλλά θα τρέχανε όλοι να αγοράσουν! Όπως έγινε με τα τσιγάρα! Δεν έχει καμία σημασία αν είναι ή δεν είναι λιγότερο βλαβερό από τα τσιγάρα. Όποιος βλέπει κάποιον να καπνίζει (όπως και ο ίδιος ο καπνιστής) ΞΕΡΕΙ ότι αυτός κάνει κακό στην υγεία του αλλά ταυτόχρονα συνειδητά ή υποσυνείδητα περνιέται ότι έχει κάποιο ΣΤΙΛ το οποίο κάνει το βλαβερό της υπόθεσης να δείχνει σχεδόν ασήμαντο! Το η.τ. φίλοι μου για την ώρα τουλάχιστον είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό και το πιο σημαντικό δεν είναι "COOL"!
Είναι κάτι τελείως καινούργιο και (μεταξύ των καπνιστών) δεν είναι κοινωνικά αποδεκτό λόγο απειροελάχιστης διαφήμισης.

Υ.Γ.
Για την dark angel που κάποιος της είπε ότι το η.τ. είναι ναρκωτικό και εξεπλάγει. Η νικοτίνη ΕΙΝΑΙ ναρκωτικό και guess what... όποιος είναι εθισμένος σε αυτήν είναι ΠΡΕΖΑΚΙ! Απλώς το η.τ. είναι μια συσκευή που σου επιτρέπει να παίρνεις την ΠΡΕΖΑ σου σε πιο καθαρή μορφή.
Εκτός αν χρησιμοποιείς non υγρά. Προσωπικά μένω σταθερά στα 18 mg ακατέβατα! Έχει κανείς κάνα 100ρικό να πάρω εισιτήριο?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #186 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 13:05 »
Τα τελευταία μηνύματα με τη συζήτηση για το αν η νικοτίνη είναι ναρκωτικό ή όχι μεταφέρθηκαν εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1911.0.html

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #187 στις: Ιανουαρίου 30, 2011, 13:42 »
μέχρι να αποδειχθούν επισήμως οι βλαβερές συνέπειες του η.τ (και όχι της νικοτίνης) και οι απαγορεύσεις/απελευθερώσεις να στηριχθούν σε επίσημες και αδιαμφισβήτητες έρευνες, νομίζω οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να κρυβόμαστε δημόσια. Του εναντίων μάλιστα, θα έλεγα να ατμίζουμε όπου μπορούμε δημόσια, προκαλώντας έτσι τον προβληματισμό στους γύρω μας.
Εγώ παιδιά, ατμίζω σκοπίμως στους πιο παραδοσιακούς χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα : νοσοκομεία, σχολεία, εφορίες, super market, metro κτλ. Το βλέπω οτι με βλέπουν σαν εξωγήινο μέχρι και οι πέτρες, με το που θα παρατηρήσουν όμως καλύτερα οτι αυτό που κρατάω δεν είναι τσιγάρο αλλά κάτι άλλο (γιαυτό και δεν χρησιμοποιώ συσκευές που μοιάζουν με κ.τ) αμέσως τους κόβεται η φόρα για επίπληξη. Οι πιο τολμηροί μάλιστα μου πιάνουν συζήτηση για τα σχετικά (έχω γράψει σε κασέτα το "πόσο κοστίζει", "που το βρίσκεις", "πως νιώθω από τότε που ατμίζω" κτλ). Μάλιστα εδώ  και 20 μέρες πάντα έχω στη θήκη του ego και μια μπαταρία bl με ένα φιλτράκι σε ζελατίνα σε περίπτωση που θέλει κάποιος να δοκιμάσει
Αν το μάθει ο κόσμος και ξεπεράσει τον βασικό και ενστικτώδες ενδοιασμό του αντικαπνιστή (την αισθητική παραβίαση-προσβολή του ανθρώπου που βγάζει καπνούς δίπλα του) τότε πιθανότατα και το η.τ. να αποτελέσει ρουτίνα στους δημόσιους χώρους, να πολλαπλασιαστούν οι ατμιστές που απαλλάχτηκαν από το κ.τ κτλ.
Τότε θα αναγκαστούν να ασχοληθούν και οι άρχοντες με το η.τ, και να γίνουν επίσημες έρευνες, να το πλαισιώσουν νομοθετικά, να αναγκάσουν τις εταιρίες να ακολουθούν στάνταρς ασφαλείας και υγιεινής, να διανέμονται με πιστοποιήσεις και πολλά άλλα
Παιδιά, στους 10 την ημέρα που μου πιάνουν κουβέντα για το η.τ, οι μισοί μου λένε οτι θα το αγοράσουν. Άλλωστε, κι εμείς κάπως έτσι δεν αρχίσαμε; Κάποιον είδαμε, τον ρωτήσαμε, το αγοράσαμε και παρατήσαμε το κ.τ

Ας μην το κρίβουμε λοιπόν, και ας αντιδράσουμε σε αυτούς που θέλουν να μας το περιορίσουν

Αποσυνδεδεμένος Yrw

  • *
  • 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • eGo, 510LR, Cartomizer, halo Freedom 24mg
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #188 στις: Μαρτίου 13, 2011, 21:49 »
Χθες το βράδυ είμασταν με τον άντρα μου σε φιλικό σπίτι λόγω γιορτής. Καπνίζανε 3 άτομα κι εμείς οι δύο ατμίζαμε κανονικότατα...
Ο σχολιασμός τους για τo η.τ ξεκίνησε από κολύρια και έφτασε μέχρι μάσκαρα. Δεν τους κατηγορώ, κι εμείς στη θέση τους ήμασταν πριν λίγο καιρο.
Ο ένας μόνο δοκιμάσε, στο ένα χέρι κρατούσε το κ.τ. και στο άλλο το η.τ. και έπαιρνε τζούρες εναλλάξ :eyesplash: για κανά 5λεπτο χωρίς αποτέλεσμα...
Περιττό να πω πως έξω είχε 8 βαθμούς και η μπαλκονόπορτα ήταν ερμητικά κλειστή την περισσότερη ώρα και σκεφτείτε πως μείναμε εκεί μέχρι τις 4 τα ξημερώματα!
Μαλλιά, ρούχα, μπουφάν καπάκι πλύσιμο! Η μυρωδια απαίσια και τα μάτια τίγκα στο τσούξιμο... Δεν θέλω ούτε να θυμηθώ πόσο χειρότερη ήταν η ατμόσφαιρα όταν καπνίζαμε +2 άτομα :o
Όσο για τη δουλειά, όποιος με βλέπει, ή ρωτάει τι και πως και μετά απομακρύνεται, ή αδιαφορεί πλήρως για ό,τι βλέπει. Το θετικό όμως είναι στην κουζίνα που τρώμε το μεσημέρι, ο πιο φανατικός αντικαπνιστής του καταστήματός μας, αφού είχε ξεκινήσει να μου λέει τα γνωστά "Τι το θες αυτό, κόψ΄το τελείως", την ώρα του φαγητού, δεν ενοχλήθηκε καθόλου και δεν ανέφερε ξανά τίποτε για το όλο θέμα ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2011, 22:11 από Yrw »

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #189 στις: Μαρτίου 13, 2011, 22:06 »
 :sign_sostos: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #190 στις: Μαρτίου 14, 2011, 00:00 »
Ωρες ωρες φιλοι μου η αληθεια εινε οτι σου τη σπανε μερικοι. Δεν ξερω πως την εχουν δει. Και το χειροτερο εινε οτι εινε καπνιστες. Ο υπολοιπος ακαπνος πλυθησμος λεει μπραβο πολυ καλα εκανες. Αρχιζουν το δουλεμα και στο τσακ κρατιεσε που λεμε να μην αρπαχτης. Αλλα πλεον δεν δινω σημασια , απλα με εκνευριζει οτι την ωρα που προσπαθω να πεισω καποιον εστω να κανει μια προσπαθεια ερχοντε και με το δουλεμα παει ο υποψηφιος. Λες και εγω του λεω να παει να πνιγει. Οποτε ο καθενας ας κανει οτι θελει !!!

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #191 στις: Μαρτίου 14, 2011, 00:03 »
Ωρες ωρες φιλοι μου η αληθεια εινε οτι σου τη σπανε μερικοι. Δεν ξερω πως την εχουν δει. Και το χειροτερο εινε οτι εινε καπνιστες. Ο υπολοιπος ακαπνος πλυθησμος λεει μπραβο πολυ καλα εκανες. Αρχιζουν το δουλεμα και στο τσακ κρατιεσε που λεμε να μην αρπαχτης. Αλλα πλεον δεν δινω σημασια , απλα με εκνευριζει οτι την ωρα που προσπαθω να πεισω καποιον εστω να κανει μια προσπαθεια ερχοντε και με το δουλεμα παει ο υποψηφιος. Λες και εγω του λεω να παει να πνιγει. Οποτε ο καθενας ας κανει οτι θελει !!!

εννοειται οτι οι χειροτεροι ειναι οι καπνιστες!
αλλα δε πειραζει, αρκει που σε βλεπει να ντουμανιζεις αραχτος ενω αυτος πρεπει να βγαινει καθε 20' εξω για τσιγαρο  8) :))

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #192 στις: Μαρτίου 14, 2011, 00:04 »
Από της ποιο δημοφιλής ατάκες που ακούμε είναι:

-κάνει δουλειά...???


 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #193 στις: Μαρτίου 14, 2011, 00:10 »
Η τελευταία ατακα που μου πετάξανε: "Εγω δοκίμασα τη λάμπα αλλα δεν έκανε τίποτα"

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #194 στις: Μαρτίου 14, 2011, 00:16 »
Η τελευταία ατακα που μου πετάξανε: "Εγω δοκίμασα τη λάμπα αλλα δεν έκανε τίποτα"

 :laugh1: :laugh1: :laugh1:καλοοοοοοο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498930 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 83 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194419 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy