vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

167 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, kon95

Twitter

Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #105 στις: Μαΐου 01, 2010, 12:09 »
Απο εκεί και πέρα το μόνο έξοδο θα είναι η αγορά υγρών
Που και αυτο το εξοδο θα συμφερει περισσοτερο εναν καπνιστη 2 πακετων αξιας 10 ευρο την ημερα.
30 μερεςχ10 την ημερα=300 ευρο
20 ml 12 ευρο αξια μεσο ορο,διαρκεια 15-20 μερες :hmmm: :hmmm:
σαν πιο οικονομικα μου φαινεται  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #106 στις: Μαΐου 01, 2010, 12:39 »
Η αλήθεια είναι πως με το κ.τ. αρχίζει να είναι απαγορευτικό.
ΑΛΛΑ, βλέπω να βάζουν το  η.τ. στα είδη πολυτελείας !!!
Θυμάμαι ένα περιστατικό που ο Υπ. Οικ. Παπακωνσταντίνου μπήκε στην αίθουσα Τύπου και είπε πως απαγιρεύεται το κάπνισμα. Όταν του είπαν πως θα χάσει σε φόρους, απάντησε : Καπνίστε όσο θέλετε!!
Σοβαρά τώρα, εάν δουν πως αυξάνεται το η.τ., κάτι θα γίνει......

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #107 στις: Μαΐου 01, 2010, 12:53 »
κακά τα ψέματα, το ΚΤ είναι πλέον είδος υπερπολυτελείας. Με μισθούς της τάξης των 500 - 700 ευρώ , ένας καπνιστής των δύο πακέτων θα είναι αναγκασμένος να δίνει πάνω απο το 50% του μηνιαίου εισοδήματος για τσιγάρα. Εχω την αίσθηση ότι οι περιπτερούχοι πρέπει να προσανατολιστούν πλέον αποκλειστικά στη διάθεση ακριβών πούρων Cohiba , Montecristo κλπ που αγοράζονται κατα κόρον και χωρίς περιορισμούς απο την τάξη των εχόντων και κατεχόντων.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #108 στις: Μαΐου 01, 2010, 14:17 »
20 ml 12 ευρο αξια μεσο ορο,διαρκεια 15-20 μερες :hmmm: :hmmm:
σαν πιο οικονομικα μου φαινεται  :laugh1: :laugh1:

Θα έλεγα 3 με 4 ημέρες τα 20 ml για μενα που ατμίζω σαν τραίνο (πριν κάπνιζα σαν καράβι) αλλά και πάλι είναι στο 1/3
της τιμής των τσιγάρων...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #109 στις: Μαΐου 01, 2010, 15:40 »
Παράθεση
Η αλήθεια είναι πως με το κ.τ. αρχίζει να είναι απαγορευτικό.
ΑΛΛΑ, βλέπω να βάζουν το  η.τ. στα είδη πολυτελείας !!!
Θυμάμαι ένα περιστατικό που ο Υπ. Οικ. Παπακωνσταντίνου μπήκε στην αίθουσα Τύπου και είπε πως απαγιρεύεται το κάπνισμα. Όταν του είπαν πως θα χάσει σε φόρους, απάντησε : Καπνίστε όσο θέλετε!!
Σοβαρά τώρα, εάν δουν πως αυξάνεται το η.τ., κάτι θα γίνει......

Οτι και να του κάνουνε , το ΗΤ έχει μεγάλη ευελιξία στις αγορές του και δεν μπορούν να το υπερφορολογήσουν
Τα mods, οι αγορές απο Κινα, η χρήση ατμοποιητών για περισσότερο χρόνο και το "σπάσιμο" υγρών υψηλής περιεκτικότητας σε νικοτίνη κάνουν το ΗΤ ασυναγώνιστο και μη ελεγχόμενο φορολογικά.
Το πολύ πολύ να κάνουν ασύμφορες τις αγορές απο Ελλάδα και να χάσουν φόρους αντί για να κερδίσουν. Αν κάνουν αυτή την "εξυπνάδα"  το κρίμα στο λαιμό τους

EDIT
Προσωπικά έχω 1056 € έξοδα απο Σεπτέβρη που ατμίζω ενω για ΚΤ θα ήθελα 1800€ (με παλιές τιμές , προ κρίσης)

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #110 στις: Μαΐου 01, 2010, 17:40 »
Abet, ποτέ μην υποτιμάς τα μυαλά της Εφορίας!!
Το πιο πιθανό είναι να το βάλουν στην ίδια κατηγορία με το κ.τ. για να ΜΗΝ αλλάξεις σε η.τ. και χάσουν τους φόρους......

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #111 στις: Μαΐου 02, 2010, 16:55 »
Ισως φορολογήθούν οι έλληνες αντιπρόσωποι -πράγμα που το απεύχομαι όσο τίποτα άλλο-αλλά με τα σάιτς του εξωτερικού μπορούν να κάνουν κατι???

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #112 στις: Μαΐου 02, 2010, 19:40 »
Ισως φορολογήθούν οι έλληνες αντιπρόσωποι -πράγμα που το απεύχομαι όσο τίποτα άλλο-αλλά με τα σάιτς του εξωτερικού μπορούν να κάνουν κατι???
δεν μπορούν να κάνουν ουσιαστικά τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #113 στις: Μαΐου 02, 2010, 20:02 »
Δεν ξέρω τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις του η.τ. αλλά θεωρώ πως εάν η Ελλάδα το προωθήσει, θα έχει ΜΕΓΑΛΟ όφελος στα Νοσοκομειακά έξοδα...

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #114 στις: Μαΐου 18, 2010, 15:39 »
Με αφορμή το ποστ μου
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,618.msg26204.html#msg26204
κάθησα και έγραψα ένα mail προς φίλους μου καπνιστές όπου γράφω...
Παράθεση
Μερικοί φίλοι μου λένε να σταματήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί είναι καρκινογόνο
Οφείλω να ομολογήσω ότι καπνίζω γλυκόλη με φυτικό άρωμα και νικοτίνη
με άλλα λόγια....
propane-1,3-diol HO-(CH2)3-OH (PG) και
 (S)-3-(1-μεθυλο-2-πυρρολιδινυλο)πυριδίνη (νικοτίνη) 
 
Ισως να είναι επικίνδυνο.
Θα πρέπει όμως να προειδοποιήσω τους καπνιστές καπνού ότι θα πρέπει να το ψάξουν λίγο παραπάνω αφού οι μόνες ( ! ) ουσίες που καπνίζουν εκτός απο τον καπνό είναι  ....
(Η ακόλουθη λίστα δημοσιεύτηκε από πέντε μεγάλες αμερικανικές εταιρείες καπνού στο Υπουργείο Υγείας των ΗΠΑ,  http://www.nonsmokersclub.com/content/view/15/2/   )
 
•    Acetic Acid
•    Acetoin
•    Acetophenone
..........
 κλπ  κλπ  ( ακολουθούν καμιά 100στή χημικές ενώσεις)


Μόλις πήρα απάντηση από πολύ καλή μου φίλη καπνίστρια και δεν αντέχω να μη δημοσιεύσω την απάντηση της και την ανταπάντησή μου
Συγχωρέστε μας για το λεξιλόγιο , όπως είπα είναι καλή μου φίλη και έχουμε μεγάλη οικειότητα στην έκφραση...

η φίλη απάντησε...
Παράθεση
αμα σου αναλυσω τον αερα που αναπνεεις,θα δεις μετα τι λιστα θα σου φκιαξω!
αει στο διαλο! με συγχισες! θα κανω ενα τσιγαρο και μετα θα κοιμηθω να ξεχασω!
επισης,μπορει ο τυπος της μ@##κίας που καπνιζεις να φαινεται απλος, οπως και μιας υδρογονοβομπας. Και τι σημαινει αυτο?ε?σε ρωτω?
 
το προπανιο δεν ειναι αυτο που εχει μεσα το γκαζακι?
ρε,αμα σου βαλω φωτια δηλαδη θ'αρπαξεις?

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Abet ανταπάντησε...
Παράθεση
Αουχαχαχαχαχαα!
Ακριβώς εσένα είχα στο μυαλό μου καλή μου όταν έγραψα το mail
Ακριβώς για να σε συγχύσω!
Χιχιχιχιχι !
Αμα μου αναλύσεις τον αέρα που αναπνέω, βάλτον... κάπου να περάσω να τον δω !
Το προπάνιο καλή μου είναι αέριο εύφλεκτο. Άλλο η β.. και άλλο η π...  Χιχιχιχιχι !
Η προπυλενογλυκόλη (PG) εκτός των άλλων ( για όμορφα ντουμάνια δηλαδή) ,
χρησιμοποιείται εδω και χρόνια στους διαβητικούς αντί ζάχαρης γλυκιά μου !
με τις υγείες σου ! Καιρό είχα να γελάσω έτσι με mail
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Σε κάνα - δυο βδομάδες την κόβω ατμίστρια και βασικό μέλος στο φόρουμ
χαχαχαχαχαχα!

EDIT
Εχω την εντύπωση ότι οι φίλοι καπνιστές τσαντίζονται γιατί έχουν την αφελή εντύπωση ότι καπνίζουν αγνό φυτικό και γνήσιο καπνό, όπως έκαναν οι ινδιάνοι πριν μερικούς αιώνες. Σε σχέση με μας τους ατμιστές που ατμίζουμε με κάτι αστείες μπαταρίες μερικά βρωμοχημικά.
Ειναι βαθιά νυχτωμένοι όσοι πιστεύουν κάτι τέτοιο, ακόμη και αν καπνίζουν φακελάκια καπνού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 18, 2010, 18:01 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #115 στις: Μαΐου 18, 2010, 19:22 »
Σε σχέση με μας τους ατμιστές που ατμίζουμε με κάτι αστείες μπαταρίες μερικά βρωμοχημικά.
Ειναι βαθιά νυχτωμένοι όσοι πιστεύουν κάτι τέτοιο, ακόμη και αν καπνίζουν φακελάκια καπνού.
Έτσι ακριβώς είναι.
Και έχω παρατηρήσει ότι όσοι είδαν την εκπομπή της ΝΕΤ στην οποία αναφέρθηκε ο έλεγχος της FDA με τις νιτροσαμίνες, το θεωρούν χειρότερο και από το κανονικό...

Αλλά το γνωστό ρητό λέει:
Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.  :))

Θέλει θέληση το ηλεκτρονικό και οι περισσότεροι καπνιστές απλώς δεν την έχουν...

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #116 στις: Μαΐου 18, 2010, 23:34 »
Πάντως, αυτό που βλέπω, είναι ότι πολυς κόσμος ζητάει να μάθει "τι είναι αυτό"
Και ενδιαφέρεται και ρωτάει. Απλά στο τέλος δεν μπορεί να ξεκολήσει πό την ιδέα του καπνού.
Επίσης πρέπει να πω, ότι τελευταία ατμίζω παντού, σε φουγιέ σινεμά, ξενοδοχείων, σε όλους τους κλειστούς χώρους,
και μόλις καταλαβαίνουν ότι είναι ηλεκτρονικό μετά το "κύριε απαγορεύεται το κάπνισμα" γελάνε και μου επιτρέπουν.

Αποσυνδεδεμένος oddyseus

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • MiniCig 901, DSE701, Riva, Indulgance
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #117 στις: Μαΐου 19, 2010, 01:04 »
Σήμερα ένας συνάδελφος ζήτησε link για να αγοράσει και αυτός. Γίναμε 3 στη δουλειά πλέον :)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #118 στις: Μαΐου 19, 2010, 16:33 »
Πάντως, αυτό που βλέπω, είναι ότι πολυς κόσμος ζητάει να μάθει "τι είναι αυτό"
Και ενδιαφέρεται και ρωτάει. Απλά στο τέλος δεν μπορεί να ξεκολήσει πό την ιδέα του καπνού.
Επίσης πρέπει να πω, ότι τελευταία ατμίζω παντού, σε φουγιέ σινεμά, ξενοδοχείων, σε όλους τους κλειστούς χώρους,
και μόλις καταλαβαίνουν ότι είναι ηλεκτρονικό μετά το "κύριε απαγορεύεται το κάπνισμα" γελάνε και μου επιτρέπουν.

Έτσι ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος atman

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ άλλο κάρβουνο μωρέ! Σταματήστε το κάρβουνο!
Απ: Πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας τους ατμιστές
« Απάντηση #119 στις: Μαΐου 19, 2010, 18:21 »
Εγώ από την άλλη, φρέσκος ακόμα στο σπορ, διαπιστώνω πως το γνωρίζουν οι περισσότεροι. Δεν έκανε εντύπωση σε κανένα γνωστό μου, φάνηκε να το γνωρίζουν όλοι και απλά το αντιμετώπισαν με σχετική απαξίωση. Μειδίαμα μετά το σχετικό "Α! Το ηλεκτρονικό είναι;". Οπότε αρκέστηκα στο να μην απαντήσω.
Το ενδιαφέρον κομμάτι είναι πως, αρκετοί που το βλέπουν μου δηλώνουν πως είναι παλιοί χρήστες και για λόγους μπελαλίδικους το εγκατέλειψαν και επέστρεψαν στο κ.τ. χωρίς πρόθεση να δοκιμάσουν ξανά η.τ.
Αυτό μου λέει πως μάλλον οι χρήστες θα αυξηθούν σταθερά και θα εγκαταλείψουν οριστικά το κ.τ. όσο περνάει ο καιρός και οι συσκευές θα γίνονται (?) πιο αξιόπιστες με καλύτερη ενημέρωση.

Όσο για το καρκινογόνο του η.τ. κλπ η απάντησή μου πάντα είναι μία: Αν είχες στο τραπέζι δύο πιστόλια, το ένα γεμάτο σφαίρες και το άλλο ίσως γεμάτο, πιο θα διάλεγες να δοκιμάσεις στον κρόταφό σου;

Και εκεί τελειώνει η κουβέντα με τους κακόβουλους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499108 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4721 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180400 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy