vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 5 χρήστες
KORG N364, chkontog, th3ofilos, Doubt, Lazy Dog

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

zannia

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #720 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 18:00 »
Συνατμιστες και συνατμιστριες............. (  :D  )

Εχω διαβασει τα παντα σε αυτο το φορουμ  οσο αφορα το θεμα των υγρων και εχω μεινει ακομη ακαλυπτη!
Εχω παρει αρκετες γευσεις απο flavourart στα τυφλα και αλλες φορες εχω απογοητευει, αλλες εχω απλα ικανοποιηθει.
Καλο θα ηταν νομιζω να γραψουμε ολοι οσοι εχουμε δοκιμασει απο flavourart τι μας θυμιζει η καθε γευση και σε τι ειναι πιο κοντα, οσο υποκειμενικη μπορει να ειναι η γνωμη του καθενος, πιστευω οτι καποιοι με αυτον τον τροπο θα βοηθηθουν.
Ας αρχισω λοιπον εγω με την υποκειμενικοτητα της γευσης και του γουστου μου! :)


Perique = To απολυτο τασακι ! Ακριβως η οσμη σβησμενων τσιγαρων που για τους περισσοτερους ειναι ενοχλητικη. Νομιζω η ατμιση του σαν βασικη γευση ειναι ανυποφορη γιατι ειναι παρα μα παρα πολυ δυνατο , ισως ομως μια σταγονα μαζι με αλλες γευσεις να δινει μια τσαχπινια στο τελικο αποτελεσμα.

Latakia = Σε καποιους απο οτι εχω διαβασει αρεσει πολυ αυτη η γευση αλλα για μενα ειναι πανομοιοτυπη με το perique (δηλ. αποτσιγαρα) απλα λιγο πιο ελαφρια.

oRYental 4 = Γευση αποτσιγαρο αρκετα πιο ελαφρια και ουδετερη ομως απο τις παραπανω και στο τελος σου αφηνει κατι σαν υγρο γενικης καθαριοτητας, azax η' κατι τετοιο. Το ατμιζω πολυ πιο ανετα απο latakia και perique αν και μοιαζει πολυ.

Cοwboy = Aρκετα ουδετερο, εχω βαλει σιγουρα πανω απο 10% αρωμα για να καταλαβω γευση και παλι ... δεν ! Ισως στο βαθος να υπαρχει κατι απο ξυλο και καστανο αλλα πολυ διακριτικη παρουσια. Σιγουρα δεν κουραζει και δεν μπουχτιζει αφου εχει πολυ υποτονικη γευση.

Desert ship = Moιαζει παααρα πολυ στη μυρωδια με το Torque 56 Halo, στο ατμισμα ειναι λιγο πιο γλυκο. Στη γευση για μενα ειναι ξηροι καρποι μαζι με αρωματα του δασους. Εντονο, απο τα λιγα που με ικανοποιησαν γευστικα αλλα οχι καπνικο. Ισως να λιγωνει μετα απο αρκετη ωρα ατμισματος.

Butterscotch   = Οταν μυρισα το μπουκαλακι ενθουσιαστηκα. Μου θυμισε μυρωδια ζαχαροπλαστειου! Αλλα στο ατμισμα με λιγωσε απιστευτα και δεν μπορω να κανω πανω απο 10 τζουρες με την συγκεκριμενη γευση. Ισως μια σταγονα σε καποιο καπνικο υγρο να ταιριαζε στο αποτελεσμα αλλα για μενα σε καμια περιπτωση σαν κυρια γευση.

Αpple pie = Mια απο τα ιδια με το Butterscotch μονο που φερνει και μια ιδεα μηλου. Δεν μπορω να το ατμισω μονο του. Ειναι σαν να εχω βαλει ζαχαρη μεσα στον ατμοποιητη μου και τραβαω τζουρες.

Hazelnut = Πραγματικο φουντουκι και στη μυρωδια και στο ατμισμα. Εντονο οσο χρειαζεται, ταιριαζει και πινοντας καφε και ποτο. Εννοειται καθολου τσιγαρισιο.

Αυτα απο τα υγρα flavourart περιμενω παραγγελια με νεες γευσεις και ειδωμεν....

Αποσυνδεδεμένος sakis1709

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #721 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 18:09 »
Coffee Espresso ονομα και πραμα οτι πρεπει για ατμιστες που δεν μπορουν να ποιουν καφε με ητ και θελουν κτ κουραστικο για ολη μερα κατεμε δισκολα φεβγει απο τον ατμοποιητη
Caramel (καραμέλα)δεν μου αρεσε καθολου σε μιροδια μου θυμιζε ecopure οντος σαν καραμελα η γευση του

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #722 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 18:56 »
τις εχω δοκιμασει ολες τις καπνιστικες κραταω μονο το maxboro για καθημερινη χρηση και το
cuba supreme για αλλαγη
ολα τα αλλα...... :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος nikpoth

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #723 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:00 »
[spoiler]Αν είναι εύκολο πείτε μια πρόταση για το Tuscan πριν το στείλω προς Λιόσια μεριά..[/spoiler]

zannia

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #724 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:02 »
[spoiler]Αν είναι εύκολο πείτε μια πρόταση για το Tuscan πριν το στείλω προς Λιόσια μεριά..[/spoiler]

Γιατι; Τοσο χαλια ειναι; Με τι μοιαζει η γευση του; Περιμενω να μου το φερουν την Παρασκευη!  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #725 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:03 »
Το tuscan μου φέρνει σε φρουτένια γεύση και είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει.

Πάντως υπάρχει νήμα για τα υγρά της flavouart
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.0.html

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #726 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:04 »
[spoiler]Αν είναι εύκολο πείτε μια πρόταση για το Tuscan πριν το στείλω προς Λιόσια μεριά..[/spoiler]

Εάν σου αρέσει η γεύση Κακής απομίμησης πούρου στο στόμα σου!!  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος jonybda

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #727 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:07 »
απαραδεκτο

Αποσυνδεδεμένος nikpoth

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #728 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:08 »
Τι γεύση του δεν μπορώ να την περιγράψω κάπως,αλλα το έβαλα σε  vg και δεν μπορώ να κάνω πάνω από 5-6 τζούρες συνεχόμενα.(του κολλητού μου του άρεσε)μου χάλαγε την διάθεση για να συνεχίσω να ρουφάω.Και έσταξα και ελάχιστο φαντάσου αλλα είναι δυναμίτης.

zannia

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #729 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:12 »
Το tuscan μου φέρνει σε φρουτένια γεύση και είναι από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει.

Πάντως υπάρχει νήμα για τα υγρά της flavouart
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.0.html

Το γνωριζω αλλα τα περισσοτερα σχολια του συγκεκριμενου  νηματος ειναι τυπου: μου αρεσει το Χ , δεν μου αρεσει το Ψ κτλ
Εγω ανοιξα αυτο το θεμα για να γραψει ο καθενας μας ακριβως τι γευση του ερχεται στο στομα απο το καθε υγρο, την καθε ποικιλια, για να βοηθηθουμε ολοι που σκεφτομαστε να αγορασουμε καποιο απο αυτα. Καλο θα ηταν λοιπον να αποφευγουμε τα μονολεκτικα : μου αρεσει , δεν μου αρεσει 
και να γινομαστε πιο συγκεκριμενοι για ποιο λογο μας αρεσει ενα υγρο και με τι μοιαζει η γευση του!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #730 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:27 »
Το γνωριζω αλλα τα περισσοτερα σχολια του συγκεκριμενου  νηματος ειναι τυπου: μου αρεσει το Χ , δεν μου αρεσει το Ψ κτλ
Εγω ανοιξα αυτο το θεμα για να γραψει ο καθενας μας ακριβως τι γευση του ερχεται στο στομα απο το καθε υγρο, την καθε ποικιλια, για να βοηθηθουμε ολοι που σκεφτομαστε να αγορασουμε καποιο απο αυτα. Καλο θα ηταν λοιπον να αποφευγουμε τα μονολεκτικα : μου αρεσει , δεν μου αρεσει 
και να γινομαστε πιο συγκεκριμενοι για ποιο λογο μας αρεσει ενα υγρο και με τι μοιαζει η γευση του!  ;)

Είναι τόσο υποκειμενικό αυτό που καταντάει σχεδόν άχρηστο.
π.χ1 εμένα μου αρέσει το tuscan και μου φέρνει σε φρουτένια γεύση ενώ 2 άλλοι συνατμιστές το βρίσκουν απαράδεκτο.
π.χ2 το latakia είναι το βασικό μου υγρό με γεύση φρέσκου καπνού και εσένα σου μοιάζει με τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #731 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:32 »
Είναι τόσο υποκειμενικό αυτό που καταντάει σχεδόν άχρηστο.
π.χ1 εμένα μου αρέσει το tuscan και μου φέρνει σε φρουτένια γεύση ενώ 2 άλλοι συνατμιστές το βρίσκουν απαράδεκτο.
π.χ2 το latakia είναι το βασικό μου υγρό με γεύση φρέσκου καπνού και εσένα σου μοιάζει με τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα

σωστος.
εμενα μου αρεσουν οι πατατες οι τηγανητες αλλοι δεν μπορουν ουτε να τις βλεπουν :laugh1: :laugh1: :laugh1:
η γευση ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα

zannia

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #732 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 19:40 »
Είναι τόσο υποκειμενικό αυτό που καταντάει σχεδόν άχρηστο.
π.χ1 εμένα μου αρέσει το tuscan και μου φέρνει σε φρουτένια γεύση ενώ 2 άλλοι συνατμιστές το βρίσκουν απαράδεκτο.
π.χ2 το latakia είναι το βασικό μου υγρό με γεύση φρέσκου καπνού και εσένα σου μοιάζει με τασάκι γεμάτο αποτσίγαρα

Εχεις δικιο σε αυτο , και εχω γραψει κι εγω παραπανω οτι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα αλλα μπορει να υπαρχουν ανθρωποι που οι υποκειμενικοτητες σας συμβαδιζουν!!!
πςςςςςςςςς τι ειπα!!!  :laugh1:

Η περιγραφη ομως της γευσης ,ακομα και αχρηση αν ειναι για εσενα ,ισως καποιους τους βοηθησει. Αν πχ, γραψει καποιος οτι το RY4 φερνει και σε εκεινον μια μιξη αποτσιγαρου και azax η' κατι παρομοιο τοτε θα καταλαβω οτι ειμαι πιο κοντα γευστικα με εκεινον και κατα πασα πιθανοτητα γευσεις που αρεσουν σε εκεινον πιθανον να αρεσουν σε εμενα. Ακομα και το αντιστροφο, καποιος που θα γραψει οτι το αγαπημενο του υγρο ειναι τα latakia μαλλον γευστικα δεν θα ταιριαζουμε και δεν θα λαβω υποψιν την γνωμη του για τις επομενες αγορες μου απο flavourart ! Καπως ετσι νομιζω πανε τα πραγματα................. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #733 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 20:22 »
Zannia, επειδή κι εκεί η φιλοσοφία είναι παρόμοια και υπάρχουν ανάλογα μηνύματα ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,664.msg13824.html#msg13824 ) τα θέματα συγχωνεύονται.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #734 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2011, 00:55 »
Σε αναμίξεις PG 0mg με Ice Blade 40mg με τελικό αποτέλεσμα άλλες φορές κοντά στα 20, άλλες κοντά στα 13:
Το perique στην αρχή με ξένισε, μετά μου άρεσε.
Το μήλο μου άρεσε πολύ, το ίδιο και η σοκολάτα. Δοκίμασα και μίξη των 2 και ήταν εξίσου καλή. Μένουν άλλα 3 αρώματα που μου έστειλαν για να τα δοκιμάσω.
Γενικά πάντως - για μένα - καμιά γεύση δεν είναι για πάντα. Οι εναλλαγές είναι το καλύτερο.
Το μόνο στάνταρ είναι ότι μου άρεσε η ποιότητα της flavourart (και οι τιμές της βεβαίως, βεβαίως!) και δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση ή όχι, πάντως μετά από 4 ατμοποιητές που βγήκαν off σε 1-5 ημέρες με αποκλειστική χρήση cigar της nobacco, ο τελευταίος ατμοποιητής hybrid, ατμίζει από τη 2η μέρα flavourart και χτύπησε βδομάδα χωρίς προβλήματα ακόμη (φτου φτου!)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 469 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki