vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, camber, Nikos_Avatar, vasim

Twitter

Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 21:31 »
Μαλλον κατι εγινε στην Φλοριντα,εκτος αν προκειται για παγκοσμια παραπληροφορηση  :dontknow: :laugh1:
dailymail
abc

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:15 »
θα ψήνουν κάνα νόμο εκεί...  :laugh1:


(και ο τύπος της φωτογραφίας τι φταίει να μοστράρει πρώτη σελίδα  ;D:dontknow:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:19 »
θα ψήνουν κάνα νόμο εκεί...  :laugh1:

Σα νάχεις δίκιο... :yes:
Το είχα γράψει το μεσημέρι http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1103.msg239915.html#msg239915

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:22 »
Μήπως έχουμε θεοποιήσει μηχανήματα που άλλοι θα τα έβγαζαν σκάρτα λόγω της μη σταθερής λειτουργίας τους και της ανάγκης για παρέμβαση σε κατασκευαστικές ατέλειες, επειδή θεωρούμε μαγκιά να το καταφέρουμε να δουλέψει αντί να το τρίψουμε στη μούρη του πωλητή;
Πέστα Χρυσόστομη! Αλλα μην πεις τι χρησιμοποιείς εσυ γιατι θα στο βγαλουν ορισμενοι πιο σκαρτο απ το δικό τους!!!   :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:35 »
18650 trustfire προστατεβομενη την εβαλα στο μοντ που ειναι 18340 με αλουμινοχαρτο και πλαστικες ταπες πανω κατω
μυρισε  :heat: και το κατω μερος ειχαι στραβωση δεν εκανε τιποτα

οποτε τσαπρ τα γιδια του διαολ τα μανα :sign_kraniooo: :fight_shot_thickgun: :angry_red: :angry_red_tooths:


Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:40 »
Χίλια συγνώμη εκ των προτέρων, δε θέλω να προσβάλλω κανέναν, αλλά δεν μπορώ να δεκτώ ότι αν δεν είσαι "μάστορας" και γκατζετάκιας δεν μπορείς να ατμίσεις και να το φχαριστηθείς. Ούτε ότι ο καθένας οφείλει να πειράζει την ατμιστική του συσκευή για να ευχαριστηθεί.

Όχι, αλλά αν την πειράξει (και πετύχει) το ευχαριστιέται περισσότερο  :laugh1:

Έχει απόλυτο δίκιο η Petra. Το θέμα με τα μοντ και τους επισκευάσιμους είναι ότι στρεσσάρουν τις μπαταρίες και τις κάνουν να λειτουργούν σε συνθήκες για τις οποίες δεν είναι κατασκευασμένες. Εκεί είναι ο κίνδυνος και εκεί οφείλονται όλα τα ατυχήματα.
Και σ'αυτό το θέμα πρέπει να υπάρξει μεγαλύτερη ενημέρωση. Στο ECF π.χ. έχουν θέσει προϋποθέσεις ασφαλείας και δεν επιτρέπουν να πουλιούνται ή παρουσιάζονται στο φόρουμ μοντ που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις αυτές.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:43 »
Alex, δες στο προφίλ μου.
Χρησιμοποιώ τις πιο απλές ατμιστικές συσκευές της αγοράς. Less is more, που λέει και το γνωστό ρητό.
Τώρα, αν κάποιος βγάλει σκάρτο για μένα (όχι γι΄αυτόν) κάτι που με ικανοποιεί, τότε μάλλον θα τον βγάλουμε εδώ στο νήμα αυτό ώς το άκρον άωτον της παραπληροφόρησης.

@marios. Με ποιον τα πήρες κρανίο; Με το μηχάνημα ή με τον Κύρο Γρανάζη που σκέφτηκε την πατέντα;  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:48 »
Σα νάχεις δίκιο... :yes:
Το είχα γράψει το μεσημέρι http://vaping.gr/index.php/topic,1103.msg239915.html#msg239915


πωπω... τελικά έχουν γίνει πολύ προβλέψιμοι τστστσ  :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2022, 08:30 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:25 »
Εγω θα διαφωνησω με την Πετρα.

Τα πιο απλά μοντ, με μια καλη μπαταρια, θα αποδωσουν καλυτερα απο οποιαδηποτε "ετοιμη" ατμιστικη συσκευη του εμποριου (με τον ιδιο παντα ατμοποιητη), απλά γιατι η μπαταρια θα ειναι καλυτερη.

Δεν καταλαβα πού συνίσταται το "πειραγμα" της συσκευης. Και χωρις πειραγμα, παλι θα αποδωσει περισσοτερο απο ενα εγκο για παραδειγμα. Με το πειραγμα (βλεπε καθαρισμα, νοαλοξ, ελατηρια κλπ), θα αποδωσει ακομα περισσοτερο.

Οι επισκευασιμοι ατμοποιητες ειναι αλλη ιστορια, και αν εξαιρεσουμε πιθανες ατελειες στον σχεδιασμο, ειναι καθαρα θεμα χρηστη, αφου ο επισκευασιμος επαφιεται στον χρηστη εν γενει.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:46 »
Δε διαφωνούμε, γιατί δεν μπορώ να κάνω συγκρίσεις ανάμεσα στις συσκευές. Οτι ικανοποιεί τον καθένα. Από τη στιγμή που εγώ ικανοποιήθηκα από το εργοστασιακό δεν πάω παραπέρα. Αν εσύ ή καποιος άλλος πάτε, καλά κάνετε. Αλοίμονο αν αρχίσουμε να κριτικάρουμε ο ένας τις συσκευές του άλλου.
Τον προβληματισμό μου τον εστιάζω στην έλλειψη μέτρου.
Δηλαδή: Να φτιάξουμε μόνοι μας μια μόντα αγνοώντας ότι υπάρχουν κάποιοι κανόνες ασφαλείας που δεν τους τηρούμε μη γνωρίζοντάς τους.
Να έχουμε μια έτοιμη μόντα και να τη σκαλίζουμε για να αποδώσει παραπάνω. Οπου σκάλισμα-πείραγμα δεν εννοούμε το καθάρισμα, αλλά να αλλάζουμε τη δομή της για να βάλουμε δικά μας ανταλλακτικά ή γιατί νομίζουμε ότι έτσι θα αποδώσει περισσότερο.
ή να αγοράσουμε έναν άτμο/κάρτο που εμφανώς έχει κατασκευαστικές ατέλειες και να το αποδεχτούμε επειδή βρήκαμε κάποια πατέντα για να λειτουργήσει καλύτερα. Μέχρι να ανοίξουμε τον δεύτερο από το ίδιο κουτάκι και να διαπιστώσουμε ότι αυτός χρειάζεται άλλη πατέντα.
Οπως επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι μπαίνει κάποιος νέος και ρωτάει τι να αγοράσει και θα βρεθούν 2-3 να τον προκαταλάβουν ότι αν δεν πάει σε μόντα δεν θα βρει την .... υγειά του. Χωρίς να θεωρήσουν πιθανό ότι το άτομο αυτό μπορεί να ικανοποιηθεί με το πρώτο στάρτερ κιτ που θα αγοράσει, άντε με μια αλλαγή άτμο. ή ότι δεν πιάνουν τα χέρια του ή δεν έχει χρόνο ή ότι θέλει διακριτική συσκευή. Εκεί δημιουργούμε οι ίδιοι άθελά μας μια παραπληροφόρηση.
Δεν θα διαφωνήσω επίσης ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα η.τ. από τα δικά μου.
Οπως υπάρχουν και καλύτερα αυτοκίνητα από το δικό μου και καλύτερες τηλεοράσεις από τη δική μου και πάει λέγοντας.
Αν όμως με ικανοποιούν, δε θέλω να αναλώνομαι στο κυνήγι ενός καλύτερου που δεν χρειάζομαι.
Είναι φιλοσοφία ζωής. Είπαμε... επιλέγω συνειδητά ντιπ.

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:57 »
αν και βγαινουμε καπως οφτοπικ, παρολο που ειμαι πολυ καινουργιος στο ατμισμα(ακομα με τις ζελατινες με εχουν) εστερνιζομαι απολυτα τα παραπανω.

ομολογω πως μπαινοντας στο φορουμ και διαβαζοντας πολλα τοπικ ξετρελλαθηκα κι εγω με διαφορα, ιδιοκατασκευες, ετοιμες μοντες, κλπ. ειμαι της αποψης ομως πως ο καθενας μπορει να πορευεται με οτι του κανει, και αυτο απαραιτητα δεν ειναι το πιο πολυπλοκο/αποδοτικο/συγχρονο/κλπ. δεν εχω δοκιμασει πολλα απο τα "καυτα" προϊοντα και δεν εχω αποψη για τα συγκεκριμενα μεχρι να το κανω. αλλα σιγουρα δε θα τρεξω να προμηθευτω συσκευες που δεν ξερω αν μου κανουν και ουτε θα δημιουργήσω ανάγκες αν καλυπτομαι απο τον ηδη υπαρχον εξοπλισμο μου.

πχ. θεμα αυτονομιας εχω τωρα με το ego μου και αυτο καποια στιγμη θα το λυσω. λογω ενδιαφεροντος θα προσπαθησω να το κανω μονος μου, για να ξεσκουριασω και λιγο.. αν για ξεχαρμανιασμα χρειαστω αργοτερα αλλο ατμο ή VV, ειδομεν..

δεν ειναι ουτε αγωνας δρομου, ουτε καγκουρια ή μεσο επιδειξης το ητ, τουλαχιστον για μενα.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 00:36 »
Αυτό πρέπει να μπει στην κατηγορία Mods με τίτλο "Ωδή στα μοντς"  ;D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 01:00 »
petra, έχεις τη φωνή της λογικής.
Η δική μου άποψη ειναι οτι καποιος που δεν ξερει/δεν θελει να μαθει/δεν θελει να ασχολείται/αγχωνεται/νιώθει ανασφαλής/δεν του αρέσει το ρισκο,
καλό είναι να μην μπλέξει με mods.
Επίσης όλες οι περιπτώσειες που εγω εχω ακουσει, οι οποίες κατεληξαν σε εκρηξη ειχαν να κανουν με 2 η περισσότερες μπαταριες σε σειρά.
εγω επειδή νιωθω ανασφαλης και δεν μου αρεσει το ρισκο και ταυτοχρονα δεν δυναμαι παντα να παρακολουθησω απο κοντα την πληρη φορτιση μιας 18650
(και βεβαια δεν τολμω να πεσω για υπνο και να την αφησω να φορτιζει) εχω στραφει στις εργοστασιακες.
Αλλα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του.

Αποσυνδεδεμένος thanosv

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • mixed.gr
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 02:04 »
Μερικά website όμως αναφέρουν πως ο τύπος έκανε mod μπαταρίες σε μεταλλικά καλούπια άλλων κατασκευαστών (μπορεί να υπερθερμάνθηκε) , κάποια λένε πως το πήγε στα 6.0v και μπουμ δεν άντεξε...

Το Κανονικό τσιγάρο σε σκοτώνει αργά, αργά σε 50 χρόνια.... Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορείς να πεθάνεις στη στιγμή από μία έκρηξη ! (Σενάριο μελλοντικής διαφήμισης καπνοβιομηχανιών στα περίπτερα :P )

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρήξεις μπαταριών: ευθύνη των κατασκευαστών ή του χρήστη;
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 02:26 »
Μπορεί. Βέβαια οι ημερομηνίες στα σαιτ που μεταφέρουν την είδηση είναι 15 και 16 Φεβρουαρίου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8823 1114814 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:36
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823670 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506651 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8839 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154417 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568357 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243446 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293759 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1629 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1030 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3935 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem