vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, Milarepa, lagoudakis, vasim, eurogod, pro77, Jorge, th3ofilos

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1860 στις: Απριλίου 09, 2017, 15:58 »
Τωρα δηλαδη,το sweetener ειναι λιγοτερο γλυκο απο το cotton candy?? γιατι καπου μπερδευτηκα νομιζω.... :))

Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1861 στις: Απριλίου 09, 2017, 16:00 »
Καλησπέρα παιδιά! επειδή θέλω να φτιάξω καπνικό με επίγευση σοκολάτας για το TPA double chocolate τι γνώμη έχετε ?? 
σαν καπνική βάση θα χρησιμοποιήσω το RY4 D με κάποιο ξηρό καρπό ίσως φουντούκι με λίγη σοκολάτα και ρωτάω γιατί με αρώματα σοκολάτας δεν έχω εμπειρία...

Αποσυνδεδεμένος serpe7

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1862 στις: Απριλίου 09, 2017, 16:30 »
Το double chocolate για την ακρίβεια είναι κέικ σοκολάτας, σαν αυτά που τρώγαμε με την υγρή κουβερτούρα στο εσωτερικό. Το άρωμα από το μπουκάλι είναι αρκετά πιστό αλλά δυστυχώς προέκυψε ένα ακόμα tpa που δεν ατμίζεται μόνο του, νιώθεις πιο πολύ να ατμίζεις σοκολάτα με πικρό διαλυτικό.

Σε μίξεις δεν ξέρω πώς τα πάει, σίγουρα μελλοντικά θα κάνω κάποια πειράματα για να μην πάει χαμένο. Στο r4d, ωστόσο, δε νομίζω να του πηγαίνει. Εκεί θέλει πιο πολύ ξηροκάρπια (όπως πυραζίνη) για να σπάσει τη γλυκάδα του. Ή αντιστρόφως περισσότερη γλυκάδα για να σπάσει την πικρότητά του, π.χ το graham cracker τού πάει πολύ προσδίδοντας περισσότερη καραμελίλα (ιδίως στην εκπνοή). Αναφέρω και τα 2 μιας και πιστεύω πως εκ φύσεως είναι γλυκόπικρο καπνικό και κατά βάση αναλόγως τα γούστα σου θα στοχεύσεις περισσότερο στο πρώτο συνθετικό της λέξης ή στο 2ο.

Αν αμφιταλαντεύεσαι πάντως σου προτείνω να το σκεφτείς πιο πολύ γαστρονομικά το θέμα πριν προβείς σε μίξεις. Θα έτρωγες ποτέ καραμέλα με σοκολάτα?   :tongue_smilie: Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά τις περισσότερες φορές θεωρώ ότι είναι έγκυρη η συγκεκριμένη μέθοδος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2017, 16:38 από serpe7 »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1863 στις: Απριλίου 09, 2017, 19:46 »
@nikolas36 Παρα πολυ το 3%. Δεν εχω δει ποτε συνταγη πανω απο 2, που την βρηκες?? Βαζε 1 αν σου φαινεται πολυ το 2. Γενικα οταν δεν εχει αλλα γλυκα αρωματα μεσα, αλλα θελει γλυκο αποτελεσμα η συνταγη βλεπω 2. Καποιες φορες κι εμενα μου χτυπαει πολυ παντως, ειδικα οταν ειναι φρεσκο το υγρο.

@Stratos Xilog Νομιζω πως εχουν το ιδιο επιπεδο γλυκας. Απλα εχουν διαφορετικη γλυκυτητα οπως ειπα με παρομοιο αποτελεσμα.
Εχω παρει ενα ετοιμο υγρο που μου ειπαν πως ειναι φουλ στο surcalose (sweetener) μεσα και μου βγαζει λες και εχω ζαχαρη στο στομα. Το μυαλο μου δινει εντολη να μασισω φαντασου, μ'αρεσει πολυ ομως. Το ΕΜ δεν μου το χει βγαλει ποτε αυτο, ειναι διαφορετικη γλυκα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 09, 2017, 19:54 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1864 στις: Απριλίου 09, 2017, 20:19 »
7 στις 10 συνταγες tribeca λενε 3% ethyl maltol ...απλα επειδη ειχα το cotton candy εβαλα αυτο σε 2% απο μονος μου, καθως μου φαινοταν κ εμενα πολυ για το συγκεκριμενο υγρο,και δεν με χαλαγε κ τοσο αυτη η γλυκαδα καθως δεν ηταν και πετιμεζι ,απλα καταλαβαινα πιο πολυ αυτο απο τα αλλα αρωματα,τα καλυπτε ως ενα βαθμο!συγκρινωντας το παντα με το κανονικο ,και με τον πιο καλο κλωνο του υγρου αυτου που εχω βρει απο mad juice pipila (αποψη μου παντα) ....μολις το εριξα το ποσοστο  και αλλο ηταν πολυ καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1865 στις: Απριλίου 09, 2017, 20:39 »
Νομιζω πως ειναι καθαρο 10% EM το cotton candy, δεν ξερω γιατι το ονομασαν ετσι. Σαν ΕΜ το χρησιμοποιω παντου. Εχω κανει συνταγη Tribeca 50μλ και ηταν οντως πολυ, αυτο σκεφτομουν οταν στο γραψα. Σε μεγαλες χαρμανες το ακουμπησα  :)) Χτες βεβαια δοκιμασα το original tribeca και καταλαβα πως πετυχα ακριβως τον κλωνο........ Το μισω πραγματικα. Αγορασα κι ενα 10μελο castle long τωρα να δω αν θα παρω αρωματα να το κανω, μην την ξαναπατησω. Συμπαθητικο απλα χωρις να μου κανει εντυπωση. Θα το ξαναβαλω με ποτο, πιστευω εκει θα δειξει αν αξιζει. Πολυ γευση λες κι εγλυφα ξυλο ηταν παντως στην εισπνοη, η εκπνοη του ειναι οντως πολυ καλη.

Αποσυνδεδεμένος nikolas36

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1866 στις: Απριλίου 09, 2017, 20:51 »
και εγω ξερωντας οτι ειναι παρομοιο και οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα γι αυτο το εβαλα!βεβαια δεν εχω δοκιμασει πως θα ειναι με ethyl maltol..καθως ειναι το βασικο μου υυγρο παντα!Ειμαι ΤρΙμπΕκαΚιαΣ τι να κανουμε!!! ;D             Καποιος που θα τα εχει δοκιμασει και τα δυο στην ιδια δοσολογια στην ιδια συνταγη θα ξερει να μας πει αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες!

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1867 στις: Απριλίου 11, 2017, 00:21 »
Παίδες...Αυτό το μπουκαλάκι τι φάση... λεει tpa αλλά και πίσω royal vape
Eιναι της TPA;Αυτο ζήτησα πάντως.
Rebottled μήπως;
Το χετε ξαναδεί;

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1868 στις: Απριλίου 11, 2017, 00:24 »
δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλα ξέρω πως όλα τα δεκαμελα tpa που κυκλοφορούν είναι rebottled
τα γυάλινα 15ml είναι απευθείας από tpa

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1869 στις: Απριλίου 11, 2017, 00:37 »
Παίδες...Αυτό το μπουκαλάκι τι φάση... λεει tpa αλλά και πίσω royal vape
Eιναι της TPA;Αυτο ζήτησα πάντως.
Rebottled μήπως;
Το χετε ξαναδεί;(Image removed from quote.)

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα τελευταία μπουκάλια των 10 ml που παρέλαβα έχουν αυτό το σχήμα και μάλιστα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι περιέχουν 10 ml. Ίσως με ξεγελάει το σχήμα, δεν τα έχω ανοίξει ακόμη. Προφανώς ισχύει το σχόλιο του Kotsos, μόνο τα 15αρια ερχονται απευθείας από την TPA.

Αποσυνδεδεμένος itasoulas

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1870 στις: Απριλίου 13, 2017, 23:13 »
Καλησπερα, Καλη Ανασταση ευχομαι σε ολους! Πρωτο μηνυμα εδω αν και διαβαζω καιρο. Ξεκινησα χθες την δικη μου παρασκευη υγρων. Απο τις φωτο θα καταλαβετε περιπου  τι γευσεις μου αρεσει να ατμιζω. Θελω να ρωτησω αν πιστευετε οτι το συνολικο ποσοστο αρωματος 17-18% ειναι πολυ για υγρο με TPA αρωματα ή στα επιπεδα του κανονικου και επισης αν τις πρωτες ημερες το υγρο σου βγαζει ενα αρωμα αλκοολης οταν το μυριζεις. Τελος, το υγρο σαν αρωμα με το χρονο γινεται πιο βαρυ ή μαλακωνει?  Χθες εφτιαξα τα πρωτα 2 20μελα, σημερα αλλο ενα με μικρη παραλαγη. Λιγο που δοκιμασα σημερα (δεν  μπορουσα, μ' ετρωγε...) μου φανηκε οτι σαν να κινουμε σε σωστο δρομο. Σχετικα ελαφρυ υγρο και σιγουρα οχι τοσο γλυκο οπως τα ετοιμα. Πολυ smooth ατμισμα. Βασεις χρησιμοποιησα Pink Mule 18αρα 100% PG και T-JUICE 100% VG μηδενικη. Τελος παντων, μην κουραζω, ξεκινησα με τα παρακατω... Οι συμβουλες σας πολυτιμες!!!  :)






« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 13, 2017, 23:25 από itasoulas »

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1871 στις: Απριλίου 13, 2017, 23:27 »
καλησπερα και καλως ηρθες.αρχικα καποια αρωματα σου βγαζουν οντως μια μυρωδια αλκοολης και για αυτο για 3-5 μερες θα ανακαινιζεις κυκλικα το αρωμα σου και μετα θα το αφηνεις ξεσκεπαστο για κανα 10λεπτο.τωρα οσο αφορα την ποσοτητα των αρωματων ναι ειναι αρκετο αλλα οταν παιζεις και με συνταγες συνηθως ειναι αναγκαιο.επισης τα αρωματα της tpa ειναι πολυ αραια και παντα χρειαζεται παραπανω αρωμα αποτι με μερικα αλλα που ειναι πιο συμπηκνωμενα.κατα ταλλα εισαι μια χαρα.μη φοβου

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1872 στις: Απριλίου 14, 2017, 00:09 »
πέτα τα DX να ευχαριστηθείς γεύση

Αποσυνδεδεμένος itasoulas

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1873 στις: Απριλίου 14, 2017, 15:31 »
Δοκιμη ξανα σημερα και το πρωτο screen απο τη δημοσιευση μου λιγο πιο πανω βγαινει κατι μεταξυ omnia two rocks και omnia peanut butter. Πολυ νωρις αλλα οταν το ατμισα σημερα ειπα "δεν μπορει μαλλον μπερδευτηκα και εβαλα οντως απο το μπουκαλι της omnia two rocks που ειχα επανω στο γραφειο".  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #1874 στις: Απριλίου 14, 2017, 17:19 »
Πιστεύω η τελευταία συνταγή σου θα σου αρέσει πολύ. Βάλε και λίγη μόκα μέσα ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3168 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:48
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4691 500926 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:05
από kkoumas
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240892 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 0 197 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12534 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan