vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 7 χρήστες
bloodlessz, Sergios, terymix, manoslykos, Tem, camber, Blackwolf

Twitter

Perfumer's apprentice

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #120 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 20:18 »
Πολύ κοντά, όσο και το Smoke...

Αποσυνδεδεμένος nas1

  • **
  • 391
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaping.gr Blacksheep
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #121 στις: Ιανουαρίου 11, 2014, 22:18 »
 απλα ψαχνω αναλογιες τα εχω ηδη παρει...οπως επισεις ψαχνω και απο αλλες εταιριες  αλλα δεν εχω βρει τιποτα στο νετ ειδικα για kentaki burbon ....


σε τι αναλογια την λευκη σοκολατα ,απλα ψαχνω για κεντακι  μπερμπον και δεν βρισκω τιποτα αναλογια ...
@ 30SmokingYears

Το RY4 Double μου αρέσει τόσο πολύ που πήρα 60ml. Μου αρέσει είτε σκέτο αλλά και με AP που όντως είναι σαν Tribecca. Στην τελευταία μίξη έβαλα και Ethyl Meltol που το γλυκίζει αλλά το προτιμώ χωρίς αυτό να είμαι ειλικρινή ή θα το δοκιμάσω με ελάχιστο. Το Ethyl Meltol το πήρα σε crystals και το διέλυσα σε PG αλλά έβαλα και λίγο οινόπνευμα. Γενικά το τριμεκοειδές το δουλεύω συνέχεια και ελπίζω κάποια στιγμή να το τελιωποιήσω. Το θέμα είναι ότι θέλει πολύυυυυυυυυυυυυ ωρίμανση το ρημάδι ειδικά στις ποσότητες που το φτιάχνω οπότε σκέφτομαι να φτιάξω DIY μαγνητικό αναδευτήρα.


@nasios

Το White Chocolate το έχω και μου αρέσει αλλά και η λευκή σοκολάτα είναι η αγαπημένη μου οπότε εδώ τα γούστα διαφέρουν. Θα το δοκιμάσω σε μίξη με Graham Cracker.

Μέχρι στιγμής έχω πάρει τα εξής:

Μ-Τype - σαν μυρωδιά είναι ίδιο με ένα άρωμα της Eco-Cig που έχω το Mid East αλλά δεν έχω προλάβει να το φτιάξω. Αν είναι το ίδιο πολύ πιθανό να το αγόραζε από αυτούς η Eco-Cig γιατί μου φαίνεται δεν το βγάζει πια.

RY4 Double - Αγαπημένο υγρό ειδικά με Acetyl Pyrazine και τραχιά βάση όπως η VIP του Atmorama σε έκδοση 70PG/30VG

RYA Asian - Μου αρέσει σκέτο και είναι στη ρουτίνα των αρωμάτων μου μια φορά τους 2 μήνες.

Grahama Cracker - Ήπια γεύση γλυκιά (ελαφρύ!) το οποίο θέλει πολύ άρωμα για να δείξει αλλά το ξαναπήρα κυρίως για μίξεις! Θα το δοκιμάσω με White Chocolate

Τα παρακάτω καπνικα δεν μου λένε κάτι και τα βρίσκω αδιάφορα. Πήρα μόνο από 3ml και καλά έκανα.

Cubano Type
Cowboy Blend
Tobacco Flavor
Red Type Flavor



Cinamon Danish - Πολύ βαρύ για μενα αλλά γενικά θα αρέσει πολύ σε όσους αρέσει η κανέλα. Προτιμώ όμως το επόμενο.

Horchata-
Γεύηση κανέλας σε πιο ήπια μορφη. Μου αρέσει και κάνω δοκιμή με άρωμα μήλα.

Cappuccino -
ΜΠΑ!
Espresso - ΜΠΑ! Δεν ξέρω κάτι έχω πάθει με τους καφέδες και με μπουχτίζουν γρήγορα ενώ στην αρχή μου άρεσαν πολύ. (Έχω δοκιμάσει σχεδόν 10)

Pop Corn Candy -
Ίσως για καμιά μίξη γιατί σκέτο το βαριέμαι στην 10η τζούρα. Πάντως βγάζει αυτό που λέει.

Caramel Candy  - Το ίδιο με το Pop Corn

Black Sesame
- Ενδιαφέρουσα αλλά και περίεργη γεύση το πήρα από περιέργεια και καμια μίξη. Σχετικά ξηρό και όχι γλυκό.


Θα δοκιμάσω κι άλλα από TPA  κι από τα παραπάνω σίγουρα μένουν τα RY4 και Horchata.


συγχώνευση συνεχόμενων ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2014, 22:20 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #122 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 01:32 »
Δεν ξέρω για την αναλογία της λευκής γιατί ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει. Κάπου το διάβασα και σανυ γεύση στο μυαλό μου μου κάνει.

Θα τσεκάρω τι παίζει και με το Graham Cracker.

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #123 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 23:26 »
εγω εχω παρει το κλονο tribeca απο αυτην την εταιρεια.το 3bec.καλο ειναι αλλα μαλλον θελει πολυ μεγαλη αναλογια γιατι το αρωμα δεν ειναι σημπυκνωμενο

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #124 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 12:58 »
Ποιό είναι πάλι αυτό το 3bec ;

Είσαι σίγουρος πως είναι της TPA γιατί δεν το βλέπω στο site τους.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #125 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 14:10 »
To έχει το Atomizer: http://ww.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=994&cat_name=%D5%E3%F1%DC%2011%20pure, δεν  είναι όμως της ΤΡΑ αλλά της...11-Pure (?)...

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #126 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 14:46 »
Ρε παιδιά, πήρα ένα άρωμα Cappuccino (το απλό, όχι το caramel) και παρόλο που έψαξα δε μπόρεσα να βγάλω άκρη αναφορικά με μια ενδεικτική δοσολογία. Το έχει δοκιμάσει κάποιος;
Thanks! :)

Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #127 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 16:19 »
To έχει το Atomizer: http://ww.atomizer.gr/show_1pro.asp?proid=994&cat_name=%D5%E3%F1%DC%2011%20pure, δεν  είναι όμως της ΤΡΑ αλλά της...11-Pure (?)...
το ειδα οτι απο atomizer ειναι της 11 pure αλλα αυτο που πηρα ειναι tpa και εχει κολλημενο αυτοκολητο 3bec.οτι να ναι κανουν.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #128 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 19:41 »
Μάλιστα...  :D
Δεύτερο ημίχρονο...  :))

Στο πρώτο είχαμε τα περίφημα "by FA", τώρα θα γνωρίσουμε και τα "by TPA" ... :laugh1:

Ό,τι να 'ναι λέμε ...

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #129 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 22:07 »
το ειδα οτι απο atomizer ειναι της 11 pure αλλα αυτο που πηρα ειναι tpa και εχει κολλημενο αυτοκολητο 3bec...

Από που το αγόρασες?


Αποσυνδεδεμένος kicko

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #130 στις: Ιανουαρίου 31, 2014, 22:37 »
τοπικο καβαλα

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 03:41 »
Εδώ και λίγο καιρό, έχω προμηθευτεί από την TPA το Koolada. Όπως δηλώνει το όνομά του, προσδίδει την αίσθηση του κρύου στο άτμισμα. Είναι διαφανές και μάλλον άγευστο υγρό και μπαίνει ως πρόσθετο στις ιδιοκατασκευές υγρών. Μπορείτε να το βάλετε και σε έτοιμα υγρά, αλλά πιθανότατα θα ατονίσει κάπως την γεύση του υγρού.

Επειδή το βασικό μου υγρό είναι η μέντα, θέλησα να ενισχύσω λίγο ακόμη τη δροσιά της με το Koolada. Το αποτέλεσμα είναι, για μένα, εκπληκτικό. Η στοματική κοιλότητα μετατρέπεται σε Σιβηρία.

Ιδανικό για όσους προτιμούν τον κρύο ατμό ή/και ατμίζουν φρουτένιες γεύσεις (τις οποίες το Koolada απογειώνει).

Οι ενδείξεις της TPA, σε σχέση με την δοσολογία, έχουν ως εξής:

2%=δροσιά
4%=κρύο
6%=παγετώνας

Προσωπικά, στη μέντα βάζω 5% και στα άλλα υγρά 7%.

Αν και το Koolada είναι σχετικά φθηνό, κυκλοφορεί και σε σκόνη (προτεινόμενο ποσοστό διάλυσης 10% σε προπυλενογλυκόλη), για μεγαλύτερη ποσότητα και οικονομία.

Κάνοντας μια έρευνα για τη σύστασή του, βρήκα ότι τo Koolada γίνεται από μεθυλική λακτόζη· μια ουσία που παράγει και το σώμα μας και ανήκει στις ουσίες χαμηλής τοξικότητας. Η μεθυλική λακτόζη, υποστηρίζεται ότι προκύπτει από την επεξεργασία της μενθόλης και συναντάται και με άλλες επιστημονικές ονομασίες, όπως «γαλακτικό οξύ» και χρησιμοποιείται ως συστατικό σε προϊόντα, όπως καλλυντικά και τρόφιμα. Μια γνωστή του χρήση, είναι ως πρόσθετο στο γιαούρτι για να διατηρεί την οξύτητά του.



Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 08:50 »
Αυτό μοιάζει με τους κρυστάλλους μέντας που χρησιμοποιώ.

Επειδή είμαι και εγώ της μέντας, είχα πάρει πριν κανα 3μηνο 10 γραμμάρια κρυστάλλους μέντας.
Τους έβαλα σε 10ml PG και άφησα 3 μέρες να διαλυθούν καλά και έτσι έφτιαξα άρωμα.
Πλέον σε μπουκαλάκι των 10ml βάση βάζω 4 σταγόνες άρωμα και είναι αρκετά δυνατό.
Αν βάλω 6 σταγόνες είναι δυναμίτης.

Επίσης κάτι καλό είναι ότι λόγω της μικρής περιεκτικότητας σε άρωμα η αντίσταση πιάνει ελάχιστα κατάλοιπα σε σχέση με παλιότερα που έβαζα 5-8% άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 10:04 »
Παρηγγειλα 22 αρωματα TPA των 4ml και μου ηρθαν σε μικρα μπουκαλακια στυλ αμπουλας με καπακι, και δωρο απο ενα πιπετακι για καθε αρωμα, το ερωτημα ειναι ποσα ml ειναι το πιπετακι; Εχω την υποψια οτι ειναι 1ml αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Perfumer's apprentice
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 10:46 »
Αυτό μοιάζει με τους κρυστάλλους μέντας που χρησιμοποιώ.

Επειδή είμαι και εγώ της μέντας, είχα πάρει πριν κανα 3μηνο 10 γραμμάρια κρυστάλλους μέντας.
Τους έβαλα σε 10ml PG και άφησα 3 μέρες να διαλυθούν καλά και έτσι έφτιαξα άρωμα.
Πλέον σε μπουκαλάκι των 10ml βάση βάζω 4 σταγόνες άρωμα και είναι αρκετά δυνατό.
Αν βάλω 6 σταγόνες είναι δυναμίτης.

Επίσης κάτι καλό είναι ότι λόγω της μικρής περιεκτικότητας σε άρωμα η αντίσταση πιάνει ελάχιστα κατάλοιπα σε σχέση με παλιότερα που έβαζα 5-8% άρωμα.
Κάνεις πολύ υψηλή συμπύκνωση, γι' αυτό είναι και δυναμίτης. Μια πιο λογική ποσότητα, θα ήταν 1-2 γραμμάρια στα 10 ml PG (δηλαδή 2 γρμ. κρύσταλλοι συν 8 ml PG). Έτσι είναι και πιο εύκολα διαχειρίσιμο για παρασκευές μικρής ποσότητας υγρού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem