vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 1 χρήστης
ZoeM

Twitter

ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 23, 2015, 11:01 »
Για να κόψω το κ.τ.....μετά κόλλησα!!!!!!!  :tongue_smilie:
Σημαντικό ρόλο στο να τα καταφέρω έπαιξε το ότι το είδα και σαν χόμπι....ψάξε, διάβασε, στρίψε, βίδωσε, ξεβίδωσε!!
Τεράστια βοήθεια σε όλο αυτό...το φόρουμ!!!!!!
 :respect:

Αποσυνδεδεμένος angelscream

  • *
  • 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζω, δεν καπνίζω...
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #241 στις: Ιουλίου 06, 2015, 19:09 »
Για να κόψω το τσιγάρο κι εγώ ξεκίνησα. Αν και θέλω κάποια στιγμή να κόψω και το ητ, προς το παρόν το βρίσκω άκρως απολαυστική και ευχάριστη συνήθεια (στα + η απουσία των χιλιάδων άλλων βλαβερών ουσιών του κτ) και σκοπεύω να συνεχίσω ακόμα!!!

Αποσυνδεδεμένος yannis8

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #242 στις: Ιουλίου 06, 2015, 19:26 »
Βασικα αρχισα το ατμισμα για λογους υγειας. Στην πορεια ειδα οτι κ οικονομικα συμφερει οποτε διπλο το οφελος.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #243 στις: Ιουλίου 06, 2015, 20:41 »
Περιληπτικά και στο περίπου.

Με το ηλεκτρονικό τσιγάρο ήθελα να ασχοληθώ από την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε,
αλλά τελικά ξεκίνησα φέτος τον Μάρτιο γιατί 1. πίστευα πως παλιότερα, δεν ήταν η τεχνο-
λογιά αρκετά ώριμη για να ασχοληθώ και 2. δεν υπήρχαν χρήματα για να ασχοληθώ σοβαρά
(και δε γούσταρα άμα ξεκινούσα να είμουν με μούφα starter πακέτο και οικονομικά χαζο-υγρά).
Από τα 20 μέχρι τα 27 μου δούλευα σε "ασόβαρα" πόστα/δουλειές, χωρίς να με βελτιώνουν ως
άτομο και χωρίς να υπάρχει ελπίζα για μεγαλύτερο μισθό ή κάποια ανώτερη εργασιακή θέση.
Το καλό όμως ήταν πως χρήματα είχα πάψει να παίρνω από γονείς όλα αυτά τα χρόνια + πλήρωνα
τα έξοδα των σπουδών μου, μου 'μεναν κάτι ψιλά για καμιά έξοδο/ταβέρνα κτλ. και είχα χρόνο να
λιώνω σε on-line games. Μετά από 7 χρόνια λιωσήματος, αποφάσισα πως δεν είναι ζωή αυτή,τα 'κοψα
όλα μαχαίρι και αποφάσισα να βρω μια δουλειά πάνω σε αυτό που μου σπούδασα και με χαρακτηρίζει.
3 χρόνια μετά και αφού κάλυψα άλλες ανάγκες που είχαν προτεραιότητα (πχ την αγορά ένως τούμπανου
υπολογιστή και πολλών άλλων που δεν είναι το παρόντος), πλέον λεφτά υπήρχαν, αλλά δεν αποτελεί αυτό
το βασικό λόγο που άρχισα το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Στη νέα δουλειά λοιπόν, με βάλαν σε ένα μικρό δωματιάκι. Κάπνιζα σαν το τρένο τον μουτζούρη. Μετά από
ένα διάστημα μου φέραν έναν φοιτητή (στα τελιώματα) για βοηθό μου. Δεν κάπνιζε. Συνέχισα να καπνίζω σαν
τρένο γιατί ο πιτσιρικάς ήταν συνέχεια σε clubs και σκεφτόμουν πως άμα τον ενοχλούσε το τσιγάρο, ας σταμά-
ταγε να πηγαίνει σε clubs και μετά ίσως να έμπαινα σε σκέψεις. Μετά μου 'φέραν στο δωματιάκι 3 άλλα άτομα
δίμηνη πρακτική. Δεν κάπνιζε κανένα. Συνέχισα να καπνίζω στο ρυθμό μου, γιατί και οι 3 ήταν party-animals
clubάκηδες και συνέχιζα να έχω το προαναφερθέν σκεπτικό. Φύγαν αυτοί, πέρασε ο καιρός, και τελικά αρχές
Μαρτίου μια Παρασκευή ενημερώνομαι πως θα 'ρθουν από Δευτέρα στο δωματιάκι 2 νέες κοπέλες, από τις
οποίες καμία δεν κάπνιζε, η μία δεν ήταν πολύ του έξω και η άλλη όχι μόνο δεν ήταν πολύ του έξω, αλλά ήταν
και μάνα. Ε, εκεινή την Παρασκευή, κόβω το τσιγάρο μαχαίρι και ξεκινάω το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Δεν περίμενα
καν να 'ρθει η Δευτέρα που θα ερχόντουσταν. Το θεώρησα αδιανόητο να γ@μ@ω τέτοια άτομα (ειδικά την άκαπνη
μάνα) με τα βρωμοτσιγάρα και το βρωμοκαπνό μου. Από τότε, το θετικό είναι πως πλέον μετακομίσαμε και είμαστε
σε μια δωματιάρα τούμπανο, αλλά μαζί με τη μετακόμιση, προστέθηκαν και πολλά νέα άτομα στο team, από τα οποία
-guess what- δεν καπνίζει κανένα. Αλλά ούτε και 'γω καπνίζω. ^^ Και όχι μόνο δε καπνίζω, αλλά έχω προσαρμόσει το
άτμιστα μου σε όσο πιο non-smoker / non-ατμιστής friendly γίνεται που σημαίνει αποχή απο καπνικά αρώματα, RY,
παστουρμάδες και ο,τιδήποτε άλλο αφήνει funny/περίεργη μυρωδιά στο χώρο. Και όλα αυτά χωρίς να πιέζω τον εαυτό
μου καθόλου, γιατί όπως έγραψα στην αρχή, πλέον υπήρχαν χρήματα για να γίνει η δοκιμή σε "άπειρα" υγρά μέχρι να
ξετρυπώσω τα κατάλληλα που και θα με ικανοποιούν και δεν θα δυσανασχετούν τους γύρω μου. Πίεση πάντως από το
αφεντικό ή από αλλού δεν δέχτηκα. Ήταν 100% προσωπική απόφαση. Ίσα ίσα, άμα με πίεζαν παίζει να παραιτόμουν στεγνά.

4 μήνες μετά, όχι μόνο νιώθω καλύτερα που έκοψα το τσιγάρο, αλλά νιώθω πως ξεκίνησε η ζωή μου από την αρχή.
Το ό,τι έκοψα το μεγαλύτερο μου πάθος και αγάπη, τα on-line games και το μόνο που να κάνω είναι να δουλεύω
ακατάπαυστα, είχε ως αποτέλεσμα να έχω έντονες καταθληπτικές/μηδενιστικές τάσεις τα 3 προηγούμενα χρόνια.
Ένιωθα πως έχω ένα τεράστιο κενό στη ζωή μου. Πλέον, με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, όχι μόνο γέμισε αυτό το κενό,
αλλά κεχύλησε κι όλας. Μια βιοτική ανάγκη μετατράπηκε στο το νέο μου hobby, τη νέα μου αγάπη. Θα έλεγα πως
πλέον είναι ο καλύτερος μου φίλος, αλλά δεν θέλω να ακουστώ τόσο υπερβολικός/δραματικός (αν και το 'χω κάνει είδη).

Τέλος, μιλώντας υποθετικά, θα 'λεγα πως αν ήξερα πως έχουν τα πράματα και μπορούσα να διαλέξω, ίσως να προτιμούσα
να το άρχιζα σε 'κανα χρόνο όπου η αγορά θα είναι γεμάτη με 2ης (η και 3ης γενιάς) temperature control μηχανάκια, καλύ-
τερους ατμοποιητές και -πιθανώς- καλύτερα υγρά (ή εστω περισσότερο υγρά του εξωτερικού στην ελληνική αγορά). Αλλά
επειδή είμαι computerάκιας και ξέρω από πρώτο χέρι πως οι τεχνολογίες εξελλίσονται σε ραγδαίους ρυθμούς, και του χρόνου
να το άρχιζα παίζει να πίστευα πως καλύτερα να το άρχιζα σε 2 χρόνια. Πράγμα χωρίς ουσία δλδ. Δεν γίνεται να μένεις στάσιμος
στο περίμενε όταν όλα γύρω σου κινούνται, και όχι μόνο κινούνται, αλλά τρέχουν... Εν κατακλείδι. Δεν-μετανιώνω-για-τίποτα.


*Για υγεία δεν αναφέρθηκα καθόλου έτσι; 15 χρόνια κάπνιζα (τα 12 Craven)
με χρόνιο άσθμα. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνετε... πόσο "μυαλό" είχα/έχω.

Αποσυνδεδεμένος Gigantas

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #244 στις: Ιουλίου 08, 2015, 20:35 »
Ο κύριος λόγος ήταν να κόψω το κ.τ. (είχα φτάσει και 5 πακ την ημέρα ένα διάστημα). Είμαι αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρω! :)

Αποσυνδεδεμένος m1chael

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #245 στις: Ιουλίου 08, 2015, 21:19 »
Για να κόψω το τσιγάρο κυρίως.. Μια συνήθεια που μου άρεσε μόνο και μόνο λόγω συνήθειας και νικοτίνης... Η γεύση του δεν με τρέλαινε τον τελευταίο καιρό, σκεφθείτε ότι έκανα τσιγάρα μενθόλης. Κάπου εκεί κατάλαβα ότι δεν πάει άλλο.
Πολύ πιο οικονομική και απολαυστική επιλογή το Η.Τ.
Αφού έκανα μια καλή επένδυση για να αγοράσω 2 mods και 2 επισκευάσιμους ατμοποιητές, πλέον κάνω απόσβεση απολαμβάνοντας τον ατμό πολύ πιο φθηνά από ότι το τσιγάρο :)
Σίγουρα σημαντικός λόγος στην πορεία για να το συνεχίσω και να γίνει hobby πέρα από συνήθεια ήταν η ενασχόληση με τους επισκευάσιμους και αυτό το βίδωνε-ξεβίδωνε!

Αποσυνδεδεμένος erikofutami

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • το έκοψα το ρημάδι το τσιγαροoo...!!!
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #246 στις: Ιουλίου 08, 2015, 23:31 »
Για λογους υγειας κ οικονομιας φυσικα!

Αποσυνδεδεμένος xoys

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #247 στις: Ιουλίου 08, 2015, 23:58 »
για θέμα υγείας δεν πήγαινε άλλο κάπνιζα 10 χρονια αλλα αρκετά τσιγάρα 2 πακέτα την ημερα.μετά άρχισα στριφτό ένα μικρό old σε 1.5 μέρα.+ την γκρίνια τις γυναικας ότι μυρίζει το σπίτ :)) :)) ι + ότι τον άλλο μηνα περιμένω την κορούλα μου και έτσι κατέληξα στο Η.T και είμαι καλά  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #248 στις: Ιουλίου 09, 2015, 01:30 »
Στην αρχή ξεκίνησα από περιέργεια να δω πως είναι, μετά έπαιξε ρόλο το οικονομικό συν την καλύτερη γεύση που δίνει και τελοςμη υγεία που άρχισα να βλέπω διάφορες τεράστιες επιστρέφει γεύση οσφηρη και πάει λέγοντας

Αποσυνδεδεμένος billcrx

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
  • To understand is to be...
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #249 στις: Ιουλίου 09, 2015, 08:46 »
Τυχαία έπεσε στα χέρια μου μια συσκευή ego και από εκεί και πέρα ξύπνησε το ενδιαφέρον και το ατελείωτο ταξίδι του flavor chasing  ;D ......
Από υγεία σίγουρα βελτιώθηκαν και βελτιώνονται πολλά πράγματα όπως γέυση,όσφρηση,αναπνοή κλπ  :thumpup:
Από θέμα οικονομίας όμως καταστροφή  :))

Αποσυνδεδεμένος Heart74

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #250 στις: Ιουλίου 12, 2015, 13:45 »
Ήταν ότι πιο κοντά στο κανονικό τσιγάρο το οποίο έπρεπε να το σταματήσω γιατί δεν πήγαινε άλλο

Αποσυνδεδεμένος ίριδα

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #251 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 16:17 »
Βασικά δε θα κρύψω το γεγονός ότι με τσίγκλισε σαν gadjet, αλλά κυρίαρχος ρόλος ήταν το οτι είχα φτάσει σε σημείο να στρίβω τσιγάρο, να κάνω με το ζόρι το μισό και να το σβήνω γιατί είτε με ζάλιζε, είτε με έκαιγε στο λαιμό, είτε απλά δεν το γούσταρα μέσα μου. Μου χε γίνει συνήθεια το στρίψιμο, η ιεροτελεστία του καπνίσματος, το τσιγάρο με τον καφέ στο μπαλκόνι, το τσιγάρο με το σκύλο στη βόλτα, το τσιγάρο στο μπαρ, το τσιγάρο στο διάλειμμα των μαθημάτων, το τσιγάρο όταν απλά βαριόμουν και χωρίς πραγματικά να το απολαμβάνω, αντιθέτως με χαλούσε κιόλας. Αν απλώς είχα ένα μαραφέτι να ρουφάω και απλά να βγαίνει καπνός θα μουν μια χαρά. Κι έτσι κι έγινε!  :-[ 

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #252 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 16:31 »
Μετά από 25+ χρόνια καπνίσματος έφτασα στο σημείο να ξυπνάω το πρωί και οι πρώτες ανάσες να είναι δύσκολες. Η αλήθεια είναι πως ανησύχησα και έψαξα τρόπους να απαλλαγώ από το κ.τ. Μάλλον βρήκα και τον πιο απολαυστικό. 

Αποσυνδεδεμένος rider77

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #253 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 16:48 »
Ξεκινησα κυρίως για οικονομικους λογους.

Αποσυνδεδεμένος vapec

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ
« Απάντηση #254 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2015, 17:24 »
με τον κίνδυνο να είμαι off topic, θα πω ότι το ερώτημα του op είναι παραπλανητικό....
δεν έχει καμία απολύτως σημασία γιατί ξεκινήσαμε να ατμίζουμε.
αυτό που έχει σημασία είναι γιατί ατμίζουμε τώρα. αυτήν τη στιγμή. αυτήν την τζούρα.
ούτε που θυμάμαι τον εαυτό μου καπνιστή. ούτε και με νοιάζει. και είμαι σίγουρος ότι δε νοιάζει κανέναν.
τελείωσε, πέρασε, έφυγε.
η απόλαυση του η.τ. είναι εδώ...και γιαυτό ατμίζω...
και νομίζω ότι παρότι μπορεί να είναι πιο οικονομικό, πιο υγιεινό, πιο αυτό , πιο εκείνο...αλλά
αν δεν το γουστάραμε, δε θα κολούσαμε....μας αρέσει, και αυτό αρκεί.
μπορεί, βέβαια, και να λέω βλακείες....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245987 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572039 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1865 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121622 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 395 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326724 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8600 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297667 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827591 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios