vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

350 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, mathimatikos1966

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απόλυτα κατανοητή κάθε καθυστέρηση, αλλά ών Έλληνας και καθώς σοτυς καιρούς που ζούμε έχουμε γίνει και κατά τι περισσότερο καχύποπτοι, αναρωτιέμαι, αν σε περίπτωση που τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θα θέλαμε, θα μπορέσουν να φιλοξενηθούν στο συγκεκριμένο forum?  :confused1:

Και βέβαια. Αυτό δε χρειάζεται καν ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απόλυτα κατανοητή κάθε καθυστέρηση, αλλά ών Έλληνας και καθώς σοτυς καιρούς που ζούμε έχουμε γίνει και κατά τι περισσότερο καχύποπτοι, αναρωτιέμαι, αν σε περίπτωση που τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θα θέλαμε, θα μπορέσουν να φιλοξενηθούν στο συγκεκριμένο forum?  :confused1:

ο γιατρος αγαπιτε μου δεν εδιξε καπιο δολο οποτε επειδη δεν θα συνφονουμε με της εξετασεις τη παει να πει να μην μπορει να πει τη γνωμη του τοτε θα ειμασταν στρουθοκαμηλοι δεν συνφωνης και εσυ :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kiestor

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
ο γιατρος αγαπιτε μου δεν εδιξε καπιο δολο οποτε επειδη δεν θα συνφονουμε με της εξετασεις τη παει να πει να μην μπορει να πει τη γνωμη του τοτε θα ειμασταν στρουθοκαμηλοι δεν συνφωνης και εσυ :dontknow: :dontknow: :dontknow:
Μα κανεις δε μίλησε για δόλο. Τέλος πάντων. Ευχαριστώ και το συντονιστή για την απάντηση.
Τώρα σχετικά με τα λεγόμενα του γιατρού, να υποθέσω ότι τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν μετά τις επίσημες δημοσιεύσεις στα εξειδικευμένα περιοδικά και τις ιατρικές επιθεωρήσεις και συνέδρια???? (από ότι γνωρίζω κι εγώ αυτές οι διαδικασίες επιλογής και δημοσίευσης είναι πράγματι χρονοβόρες, έως και 18 μήνες.....)...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απόλυτα κατανοητή κάθε καθυστέρηση, αλλά ών Έλληνας και καθώς σοτυς καιρούς που ζούμε έχουμε γίνει και κατά τι περισσότερο καχύποπτοι, αναρωτιέμαι, αν σε περίπτωση που τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που θα θέλαμε, θα μπορέσουν να φιλοξενηθούν στο συγκεκριμένο forum?  :confused1:
Καλό είναι να είμαστε καχύποπτοι, όταν όμως υπάρχει αιτία.
Ο χαρακτήρας του φόρουμ δεν είναι εστιασμένος στη "προώθηση" ατμιστικών προϊόντων, αλλά καθαρά στην ενημέρωση των ατμιστών κι ανταλλαγή απόψεων μεταξύ τους.
Όταν λοιπόν υπάρχει οποιαδήποτε πληροφορία από αξιόπιστη πηγή, ιατρικού ενδιαφέροντος, είτε καλή - είτε κακή για το η.κ. να είστε σίγουροι ότι θα είστε απ'τους πρώτους που θα το μάθουν. (κι εγώ μαζί σας)

Σαφώς και τα αποτελέσματα αυτής της έρευνας, αφού δημοσιοποιηθούν από τους επιστήμονες που την έχουν αναλάβει, θα γίνουν γνωστά και στα μέλη του φόρουμ μας. Ένας λόγος παραπάνω, το ότι οι εξεταζόμενοι ήταν αποκλειστικά από αυτό τον διαδικτυακό χώρο.
Μπορεί να είμαστε και παγκοσμίως πρωτοπόροι στο συγκεκριμένο θέμα οι Έλληνες ατμιστές, χάρη και στο γιατρό/συν-φορουμίτη (kfarsal) που διεξάγει την έρευνα.


Απ'το συντονισμό του φόρουμ.   

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Γνώμη μου ότι όποια και αν είναι τα αποτελέσματα καλά ή κακά θα είναι καλοδεχούμενα.

Αλλοίμονό μας αν πιστεύουμε ότι επειδή αφήσαμε το τσιγάρο και πιάσαμε το άτμισμα πρέπει οποσδήποτε το άτμισμα να είναι λιγότερο βλαβερό από το τσιγάρο. :confused1:

Έρευνες έχουν γίνει,γίνονται και θα γίνονται αλλά γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια μέχρι να βγουν κάποια σίγουρα συμπεράσματα για τις συνέπειες του ηλεκτρονικού τσιγάρου. :hmmm:
Οπότε δεν θα πρέπει να μας πιάνει η αγωνία για το πότε θα ολοκληρωθεί και πότε θα δημοσιευθεί η έρευνα.Για μένα προσωπικά θα είναι μια έρευνα την οποία θα διαβάσω όπως και άλλες που έχουν γίνει πριν από αυτήν και άλλες που θα ακολουθήσουν.


   

« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2012, 14:03 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ ότι πολλά χρόνια θα περάσουν μέχρι να δούμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του ατμίσματος. Παρόλα αυτά, ακριβώς λόγω αυτού του γεγονότος πιστεύω ότι θα πρέπει να ενταθούν οι έρευνες που να δείχνουν αν υπάρχουν άμεσες επιπτώσεις από το άτμισμα.
Από εκεί και πέρα, τα αποτελέσματα πράγματι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία για να ανακοινωθούν επίσημα. Πιο γρήγορα γίνεται στα συνέδρια (όπως αυτό που έχω στείλει στο Πανευρωπαικό Συνέδριο Καρδιολογίας--θα στείλω περισσότερα αποτελέσματα στο Πανελλήνιο Καρδιολογικό Συνέδριο τον Οκτώβριο και κυρίως στο Πανευρωπαικό Συνέδριο Υπερηχογραφίας που θα γίνει τον Δεκέμβριο του 2012 στην ΑΘΗΝΑ). Η δημοσίευση σε περιοδικά καθυστερεί ακόμη περισσότερο επειδή χρειάζεται πολύς χρόνος για να ετοιμάσεις το κείμενο και μετά να περιμένεις να εκτιμηθεί, να σταλούν διορθώσεις κλπ.

Δύο πράγματα να πω.
Καταρχάς, μπορούμε να δεχτούμε άτομα να συμμετάσχουν στη μελέτη το Σάββατο και την Κυριακή, από τις 12 το μεσημέρι και μετά.

Δεύτερον, θέλω από όποιον μπορεί να τραβήξει βίντεο όπου θα ατμίζει όπως εκείνος θέλει για 7 λεπτά. Δεν με ενδιαφέρει να φαίνεται το πρόσωπο του ατμιστή, απλά θέλω να φαίνεται το στόμα γιατί θέλω να χρονομετρήσω πόσα δευτερόλεπτα διαρκεί η εισπνοή ατμού, πόσο το σύνολο εισπνοή-κατακράτηση-εκπνοή καθώς και τον ρυθμό που κάποιος ατμίζει (πόσες φορές το λεπτό ή πόσες φορές συνολικά στο 7λεπτό). Όποιος θέλει και μπορεί, βιντεοσκοπεί τον εαυτό του (ακόμη και με κινητό) και μου το στέλνει με mail.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Επαναλαμβάνω πως το Σάββατο 7 Απριλίου και την Κυριακή 8 Απριλίου (αύριο και μεθαύριο) μπορούμε να δεχτούμε εθελοντές για συμμετοχή στη μελέτη.
Από τις εκατοντάδες των μελών του φόρουμ εδώ, φαντάζομαι πως αρκετοί θα έχετε τουλάχιστον την περιέργεια να δείτε πως είναι ένα υπερηχογράφημα, να ακούσετε τον ήχο Doppler της ροής αίματος, να δείτε πως κινούνται οι βαλβίδες (4-βάλβιδοι είμαστε) και το μυοκάρδιο.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Αμα ειχες συνεργασια με καποιον συναδελφο στη θεσσαλονικη,
θα υπηρχε πολυ συμμετοχη !

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Επαναλαμβάνω πως το Σάββατο 7 Απριλίου και την Κυριακή 8 Απριλίου (αύριο και μεθαύριο) μπορούμε να δεχτούμε εθελοντές για συμμετοχή στη μελέτη.
Από τις εκατοντάδες των μελών του φόρουμ εδώ, φαντάζομαι πως αρκετοί θα έχετε τουλάχιστον την περιέργεια να δείτε πως είναι ένα υπερηχογράφημα, να ακούσετε τον ήχο Doppler της ροής αίματος, να δείτε πως κινούνται οι βαλβίδες (4-βάλβιδοι είμαστε) και το μυοκάρδιο.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ!!!!!
Κώστα, καλημέρα. πού θα γίνει και τί ώρες? (Στείλτο και σε πμ .)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
timeco εσυ πρεπει να στειλεις π.μ στον Γιατρο και θα σου δωσει ωρες και μερος... :yes:

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Κωστα την Μ.Τεταρτη ανεβαινω Αθηνα για πασχα.
Ειμαι απο την Πατρα και θα με ενδιεφερε να κανω τον υπερηχο.
Στειλε μου πμ αν δεχεσαι εκεινη την εβδομαδα ατμιστες για την εξεταση.   

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απάντησα ήδη με πμ, ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας.

Αποσυνδεδεμένος emiris

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Μεγαλη εβδομαδα μπορω και εγω ...παρακαλω ενημερωστε με σχετικα

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Την Μ. Εβδομάδα θα είμαι σε άδεια, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι......

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Επιστροφή μετά την απαραίτητη άδεια, και νέα ημερομηνία για την διεξαγωγή τωμ υπερηχογραφημάτων η Κυριακή 22 Απριλίου (μεθαύριο. Μετά τις 12:30 το μεσημέρι, ότι ώρα θέλει ο καθένας.
Όποιος μπορεί και θέλει, μου στέλνει pm.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30922 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597033 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357514 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591468 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios