vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 2 χρήστες
ZoeM, tasos1976

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αν χρειαστείτε βοήθεια στην ανάλυση, από μαθηματικής πλευράς...
Με μεγάλη χαρά!


Ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά για βοήθεια. :thumpup:
Χρησιμοποιούμε SPSS για την στατιστική ανάλυση, και σε περίπτωση που μας δυσκολεύει κάτι έχουμε στατιστικολόγους που συνεργαζόμαστε, οπότε είμαστε ΟΚ σε αυτό.

Επειδή έχει εκφραστεί ενδιαφέρον από 2 παιδιά ακόμη, πιθανώς να δεχτούμε και το επόμενιο Σαββατοκύριακο κάποιους, πρέπει να δω το πρόγραμμα και θα ενημερώσω εδώ από αύριο.

Να πω επίσης πως έχει σχεδόν τελειώσει το ερωτηματολόγιο που λέγαμε. Θα παρακαλούσα 2 εθελοντές έμπειρους στο άτμισμα να δηλώσουν αν θέλουν να τους στείλω το ερωτηματολόγιο και να σημειώσουν τυχόν παρατηρήσεις και προτάσεις που έχουν να κάνουν για προσθήκες ή τροποποιήσεις. Δεν μπορώ να δεσμευτώ πως κάθε παρατήρηση θα γίνει αποδεκτή, αλλά όλα θα ληφθούν υπόψιν για την τελική διαμόρφωση του ερωτηματολογίου. Έχουμε ήδη ξεκινήσει την μετάφραση του ερωτηματολογίου και στα αγγλικά, και θα κοιτάξουμε κάποια στιγμή να μπούμε σε ξένο φόρουμ (κατά προτίμηση αγγλικό κι όχι αμερικάνικο) ώστε να πάρουμε γνώμες κι από εκεί.

Όπως είχα ξαναπεί, το ερωτηματολόγιο θα σταλεί σε 100 άτομα που θα επιλεγούν τυχαία από την λίστα των μελών του φόρουμ εδώ. Θα κοιτάξουμε να είναι ενεργά τα μέλη, θα ενημερωθούν με pm αν θέλουν να συμμετάσχουν και στη συνέχεια θα τους σταλεί το ερωτηματολόγιο με mail. Τα δύο άτομα που ζητάμε τώρα είναι για να κάνουν ένα review του ερωτηματολογίου και να μας πουν την άποψή τους...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μέσα  :thumpup:
αν δεν είναι πρόβλημα η απόσταση...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή ήδη έχει αρχίσει ο καταιγισμός pm από μέλη για να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο, να διευκρινήσω κάτι: η επιλογή των μελών που θα συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο θα γίνει με τυχαίο τρόπο από εμάς. ΔΕΝ χρειάζεται να δηλώσετε συμμετοχή γι'αυτό, απλά αν λάβετε μήνυμα ότι έχετε επιλεγεί, τότε θα μας δηλώσετε αν συμφωνείτε και θα συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο.

Αυτή τη στιγμή ψάχνω 2-3 άτομα όχι για να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιο αλλά για να το δουν και να κάνουν κάποιες προτάσεις πάνω σε αυτό ώστε με το τελικό ερωτηματολόγιο να προκύπτουν όσο γίνεται περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το άτμισμα!! Γι'αυτό θέλω κάποια παιδιά με εμπειρία στο άτμισμα, για να κάνουν τις παρατηρήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος ktm

  • **
  • 135
  • Φύλο: Γυναίκα
Γιατρέ καταρχήν συνχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας και για το ενδιαφέρων..μακάρι και άλλοι να είχαν την καλή σας διάθεση.. ελπίζω το παράδειγμά να να αντιγραφεί και από άλλους.....  :bow: :bow: :bow:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
...θέλω κάποια παιδιά με εμπειρία στο άτμισμα, για να κάνουν τις παρατηρήσεις τους.

Αυτό εννοούσα.
(αν οι 9 μήνες και κάτι θεωρούνται εμπειρία...)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2012, 21:30 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
...ότι γράφει ο από πάνω, κι εγώ το ίδιο. ;D

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Αντε γιατρέ να δούμε τι θα βγάλουμε. :D ή  :(


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα.
Θα μπορέσουμε τελικά να δεχθούμε άτομα το Σάββατο μετά τις 11:30 το πρωί. Όποιος θέλει, μπορεί να μου στείλει pm να το κανονίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
πριν απο λιγο γυρισα κι εγω απο το Ωνασειο.ο Κωστας ειναι πολυ ωραιος.απαντησε σε ολες μου τις ερωτησεις με υπομονη(τον ζαλισα λιγο) λογω του οτι υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια με την στεφανιαια νοσο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι η συμμετοχη ειναι μικρη.αντε σηκωθειτε απο τους καναπεδες σας και πηγαινετε.θα κανετε τσαμπα υπερηχο καρδιας,ο οποιος μπορει να σας αποκαλυψει κατι που δεν ξερετε και δεν πατε ακομα?και παραλληλα θα βοηθησετε να εχουμε πραγματικα μια επιστημονικη αποψη και οχι να λεμε αρλουμπες...

p.s. κωστα αν χρειαστεις και καπνιστρια για εξεταση θελει η γυναικα μου

Αποσυνδεδεμένος Domin

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Πολυ ενδιαφέρουσα μελέτη, περιμενω με αγωνία αποτελέσματα καθώς στην ιατρική βιβλιογραφία η νικοτίνη παρουσιάζεται ως το κακό πρόβατο για στεφανιαιες/καρδιολογικες νοσους...

Αποσυνδεδεμένος Elena111

  • *
  • 21
  • Φύλο: Γυναίκα
Δε μπόρεσα να διαβάσω όλες τις σελίδες αυτού του θέματος λόγω χρόνου, έφτασα μέχρι τη σελ 5. Οπότε αν ανατράπηκε κάτι από αυτά που διάβασα, ζητώ εκ των προτερων σόρρυ. Αλλιώς, θέλω πάρα πολύ  φίλε kfarsal , ιατρέ, για τα αποτελέσματα  που τυχόν βγάλετε, να με ενημερώσετε, ώστε να τα δημοσιεύσω και στο περιοδικό ενημέρωσης δικηγόρων. Είναι πολύ σημαντικό.
  Αν και, κάτι δε μου πάει καλά, αλλά μπορεί να είναι η .... επιφύλαξη να το πω? ... διαίσθηση? ... λόγω επαγγέλματος προφανώς ..
Περιμένω νεώτερα. Ευχαριστώ
 
ΥΓ. Θα στείλω pm . Θέλω να συμμετέχω και εγώ ^^

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Μετά την σελίδα 5, έχουν προσέλθει περίπου 25 μέλη από το φόρουμ και έχουν συμμετάσχει στη μελέτη. ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους. Το επόμενο Σάββατο θα μπορέσουμε να κάνουμε υπερήχους σε όσους θέλουν να συμμετάσχουν στη μελέτη με τα υπερηχογραφήματα. Όποιος θέλει να προσέλθει με ενημερώνει με pm για να κανονίσουμε ώρα προσέλευσης.


Επίσης να ενημερώσω το φόρουμ πως τις επόμενες ημέρες θα γίνει μέλος εδώ ένας συνάδελφος και συνεργάτης για να προχωρήσουμε το θέμα του ερωτηματολογίου που σας είχα αναφέρει. Είμαστε στις τελευταίες λεπτομέρειες, όπου νά'ναι το τελειώνουμε οριστικά.

 :thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Να αναφέρω επίσης ότι χθες παρουσιάσαμε στο ετήσιο συνέδριο του American College of Cardiology (από τα μεγαλύτερα συνέδρια καρδιολογίας παγκοσμίως) στο Σικάγο μια μελέτη μας για τις επιπτώσεις του κ.τ. στην καρδιακή λειτουργία. Επικοινώνησα πριν από λίγο με τον απεσταλμένο της κλινικής (που έκανε την παρουσίαση για λογαριασμό μου) και έμαθα πως συγκέντρωσε εξαιρετικό ενδιαφέρον και πολλές ερωτήσεις, μας έδωσαν επίσης την ιδέα να μελετήσουμε πόσο χρόνο διαρκεί η δυσλειτουργία του μυοκαρδίου μετά το κάπνισμα ενός κανονικού τσιγάρου (διότι ενώ παρατηρήσαμε την δυσλειτουργία ακόμη και 15 λεπτά μετά το τέλος του καπνίσματος, δεν είδαμε πόσο κρατάει αυτή η δυσλειτουργία).

To abstract της μελέτης είναι εδώ:  http://www.abstractsonline.com//viewer/ViewAbstractPrintFriendly.asp?MKey={86D3D797-1DEA-4B4D-A5C5-A402B3E95F8C}&AKey=3759f246-828a-4d3b-9046-916607397ffb&SKey=9AC25D3C-E7F2-4BBB-A9A9-20CAFDD2B470&CKey={5C2C4BD0-850E-4E08-80D0-FFECE18BE684}


Θα δημοσιευτεί μαζί με όλα τα abstracts που έγιναν αποδεκτά από το συνέδριο σε τεύχος του Journal of the American College of Cardiology.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541020 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30895 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49990 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596976 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1192 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591423 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios