vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 2 χρήστες
manos145, maprix

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #150 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 02:37 »
Παράθεση
Επίσης, είναι πολύ εύστοχο αυτό που αναφέρεις σχετικά με την συνήθεια να κρατάς το τσιγάρο, η κίνηση του καπνίσματος, ο καπνός κλπ. Εκεί πράγματι, κανένα σκεύασμα δεν μπορεί να υποκαταστήσει το τσιγάρο ........

Ε... όχι και κανένα, εδω σε πιάνω αδιάβαστο γιατρέ μου !

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #151 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 03:01 »
Ε... όχι και κανένα, εδω σε πιάνω αδιάβαστο γιατρέ μου !

Αναφέρομαι σε ιατρικά σκευάσματα ;)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #152 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 03:02 »
....Φαρμακευτικα Σκευασματα ;)

Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #153 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 03:32 »
Δεν είναι μόνο οι κινήσεις, στον εθισμό όλα τα συνειρμικά ερεθίσματα ενισχύονται απο τα συστήματα ανταμοιβής μέσω κλασσικής εξάρτησης. Κάνω παράθεση κάποια πράγματα που είχα γράψει παλαιότερα γιατί νομίζω είναι και λίγο σχετικά με αυτό το θέμα και μπορούν να βοηθήσουν κάποιον. Κfarsal σου εύχομαι τα καλύτερα για την μελέτη :)

Λοιπόν να πω και εγώ την άποψη μου, κυρίως σε μερικά τεχνικά θέματα γιατί ο κόσμος διαβάζει πολλά και δεν τα καταλαβαίνει όλα απαραίτητα. Κατα την γνώμη μου λοιπόν καλό θα ήταν να γίνουν κατανοητά τα παρακάτω.

1) Το αν, πόσο και τί κακό κάνει το ΗΤ, μέ η χωρίς νικοτίνη θα κατανοηθεί μέσω βασική κλινικής έρευνας. Εδώ υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα που ο κόσμος δεν μπορεί να το κατανοήσει εύκολα: οι γιατροί δεν είναι επιστήμονες. Η γιατρική είναι κλινική άσκηση και όχι επιστήμη. Η επιστήμη της γιατρική είναι η βιοχημεία, η φυσιολογία η κυτταρική βιολογία κτλπ. Αν αυτή η διάκριση αρχικά ακούγεται ανούσια, στην πράξη δεν είναι. Σημαίνει πρακτικά οτι ο μέσος γιατρός δεν μπορεί να αξιολογήσει σωστά δεδομένα βασικής έρευνας. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν έχει επαφή με τον χώρο και την βιβλιογραφία, δεν ασχολείται αφού πάρει το πτυχίο  και ενημερώνεται στην διάρκεια της καριέρας του (κυρίως στην Ελλάδα) απο φαρμακευτικές εταιρίες και όχι απο ανεξάρτητη έρευνα. Φυσικά δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι. Οι περισσότεροι πανεπιστημιακοί τα γνωρίζουν καλά αυτά γιατί ασχολούνται με την έρευνα και υπάρχουν και αρκετοί μη πανεπιστημιακοί που ασχολούνται. Το κακό είναι οτι ο μέσος πολίτης ούτε γνωρίζει τις διαφορές αυτών των πραγμάτων, ούτε και μπορεί να βγάλει εύκολα νόημα. Καλό θα ήταν αν έχετε αμφιβολίες για ένα θέμα υγείας να ρωτήσετε όσους περισσότερους σχετικούς γιατρούς μπορείτε ή κάποιον βασικό ερευνητή που ασχολείται με τον κλάδο (αν και είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν). Ποτέ μη πληροφορείστε απο μη σχετικές πηγές και φυσικά φοβερή προσοχή απαιτούν και τα ΜΜΕ. 

2) Στην έρευνα υπάρχουν 2 έννοιες που ονομάζονται bias (προκατάλειψη) και conflict of intrest (συγκρουόμενα συμφέροντα). Είναι προβλήματα πολύ σοβαρα στην έρευνα και καλό θα ήταν να τα κατανοήσετε και εσείς μιας και είναι πολύ βασικό κομμάτι αυτού του προβλήματος που συζητάμε εδώ. Μόλις άκουσα τον Μπεχράκη να αναφέρεται σε αδημοσίευτα δεδομένα φανταστικά οτι θα είχε το τακτ να αναφερθεί σε κάτι που είδε σε κάποιο συνέδριο και όχι σε δικά του δεδομένα. Αυτό είναι λίγο άκομψο ίσως αλλά όχι απαραίτητα αντιεπιστημονικό όπως αναφέρθηκε. Φαντάζομαι οτι η δημοσίευση του κύριου Μπεχράκη θα έγινει γίνει δεκτή απο τους reviewers του Chest γιατί αν δεν έχει γίνει θα είναι όντως λίγο αστείο. Εν πάση περιπτώσει όμως όπως ξαναέγραψα και καταδικαστική να είναι η έρευνα δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι. Ο βασικότερος λόγος είναι οτι είναι ΜΙΑ έρευνα. Αλλά υπάρχει όμως και το θέμα του bias εδώ...μιλάμε για μια έρευνα του αντικαπνιστικού lobby. Τα δεδομένα λοιπόν ερμηνεύονται με bias. Και αυτό ισχύει και για τους αντικαπνιστές ή όσους έχουν οικονομικά συμφέροντα απο τον χώρο αλλά και απο εμάς τους ίδιους και πρέπει να το θυμάστε αυτό. Ούτε εμείς οι ίδιοι ουσιαστικά δεν είμαστε αντικειμενικοί στην κρίση μας και τεχνικά δεν είμαστε τόσο ικανοί να κρίνουμε όσο ένας αντικειμενικός παρατηρητής. Ούτε ο Μπεχράκης είναι όμως!

3) Το πόσο καλό έχει κάνει στον καθένα το ητ δεν είναι κάτι παραπάνω απο ένδειξη. Δεν είναι επιστημονικός δείκτης, ούτε μπορεί να αποτελέσει έναν. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς αλλά όχι για την επιστήμη.

4) Τυχαίνει να γνωρίζω το Champix σαν φάρμακο. Το να παρουσιάζεται σαν φάρμακο αυτοκτονίας το θεωρώ παραπλανητικό, όχι απο πρόθεση βέβαια. Και η φλουοεξετίνη όπως και πάρα πολλά αντικαταθλιπτικά ενισχύουν τον αυτοκτονικό ιδεασμό αλλά για να καταλάβεις τι σημαίνει αυτό πρέπει να γνωρίζεις νευροχημία, ψυχοπαθολογία, τι θα πεί κλινική δοκιμή και πολλά άλλα πράγματα τα οποία δεν γνωρίζει ο κόσμος. Μην συγκρίνουμε το champix με το ηλεκτρονικό τσίγαρο δεν έχουν καμμία σχέση όσον αφορά τις ασφαλιστικές δικλίδες που έχουν περάσει. Εγώ κάνω ητ και δεν θα έπαιρνα ποτέ champix αλλά δεν θα βγώ να πώ οτι ξέρω τι μου γίνεται με το ητ και οτι φάρμακα μας δίνουν οι κακοί για να κονομήσουν.

Ψυχραιμία και γνώση νομίζω οτι χρειάζεται παιδιά.     

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #154 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 08:14 »
Αναφέρομαι σε ιατρικά σκευάσματα ;)


υπάρχει και το nickoret inhaler...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #155 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 16:45 »
Χρησιμοποίησα το inhaler για μια βδομάδα.
Πέρα απο τη λειτουργία εισπνοής που ειναι κοινή με το ΗΤ και το ΚΤ δεν έχει καμιά άλλη σχέση όπως πχ η αίσθηση παραγωγής καπνού και το "χτύπημα". Σίγουρα μειώνει την ανάγκη του καπνιστή για νικοτίνη, αλλά αυτό δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό. Εννοείται ότι όταν τη χρησιμοποίησα κάπνιζα παράλληλα.

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #156 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 17:56 »
Είμαι 35 χρονών, ατμιστής εδώ και έναν χρόνο, δεν έχω κάποια αρρώστια (που να ξέρω τουλάχιστον) και δεν παίρνω κανενός είδους φάρμακα.
Δηλώνω πρόθυμος να συμμετάσχω στην έρευνα.

Αποσυνδεδεμένος basilias

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
  • Το χιουμορ ειναι το φαι μου.
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #157 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 18:35 »
αντε να δουμε καμια ερευνα επιτελους .........
μπραβο σε ολους :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #158 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:03 »
@kfarsal
Γιατρέ, γιατί δεν φτιάχνεις κάποια ερωτηματολόγια εδώ με τις απαντήσεις που θέλεις να αντλήσεις για την μελέτη?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #159 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:10 »
Χρησιμοποίησα το inhaler για μια βδομάδα.
Πέρα απο τη λειτουργία εισπνοής που ειναι κοινή με το ΗΤ και το ΚΤ δεν έχει καμιά άλλη σχέση όπως πχ η αίσθηση παραγωγής καπνού και το "χτύπημα". Σίγουρα μειώνει την ανάγκη του καπνιστή για νικοτίνη, αλλά αυτό δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό. Εννοείται ότι όταν τη χρησιμοποίησα κάπνιζα παράλληλα.


Υπάρχει μια διαφορά όμως. Με το inhaler εισπνέεις την ουσία χωρίς να θερμαίνεται και να μετατρέπεται σε αέρια μορφή. Δεν είναι λοιπόν ακριβώς το ίδιο.

Για κάποια μέλη του φόρουμ που "κατηγορούσαν" τις μελέτες του ίντερνετ, θα τους έλεγα να ρίξουν μια ματιά στην παρακάτω μελέτη που δημοσιεύτηκε σε έγκυρο (impact factor=2,36) ιατρικό περιοδικό.
http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1471-2458-10-231.pdf
Με αφορμή την μελέτη αυτή, θα συμφωνούσατε ότι θα ήταν καλό να γίνει μια αντίστοιχη μελέτη και στον ελληνικό πληθυσμό; Εγώ πάντως το σκέφτομαι και πιθανώς να το ετοιμάσω.......

Τέλος, να πω ότι σήμερα κατατέθηκε το πρωτόκολλο της μελέτης και η δήλωση συγκατάθεσης. Αναμένεται η συνεδρίαση της επιτροπής. Τελική απόφαση της ομάδας μας (συνολικά 4 άτομα) ήταν πως για να μην καθυστερήσουμε την έναρξη της μελέτης δηλώσαμε πως θα περιλάβουμε στη μελέτη άτομα που θα καπνίσουν το δικό τους η.τ. κι όχι κάποιο που θα προμηθευτούμε εμείς. Ο λόγος δεν ήταν οικονομικός αλλά είχε να κάνει (όπως είχα εξηγήσει και στα παιδιά που είχαν έρθει) με το θέμα της εγκυκλίου του ΕΟΦ.
Έτσι θα μπορέσουμε να συμπεριλάβουμε στη μελέτη όποιους θέλουν να φέρουν το δικό τους τσιγάρο με το δικό τους υγρό.
Για λόγους αξιοπιστίας της μελέτης, θα ήταν καλό να φέρουν συγκεκριμένο υγρό όλοι, ίδιας περιεκτικότητας σε νικοτίνη (12mg ή 11mg, ότι κυκλοφορεί). Κάποιο μου είχε προτείνει το μέλος atmomixani, δεν θυμάμαι ποιο όμως. Επίσης, καλό είναι να μην μπλέξουμε με διαφορετικές γεύσεις, άρα θα γίνει αποδεκτή μία γεύση.

Όποιος θέλει να συμμετάσχει και συμφωνεί με τα παραπάνω, θα είναι ευπρόσδεκτος. Μέχρι την έγκριση του πρωτοκόλλου δεν θα υπάρχει επισημότητα, παρόλα αυτά, αν κάποιος θέλει δοκιμαστικά (όπως έκαναν και τα παιδιά το Σάββατο) μπορούν να έρθουν την Τετάρτη το βράδυ (μετά τις 7) για να κάνουμε ότι και το Σάββατο. Άλλες ημέρες που μπορεί να γίνει είναι Παρασκευή και Κυριακή. Επικοινωνία με pm, μου στέλνετε το mail σας και σας απαντώ.

Περιμένω τον atmomixani ή τον Erik να αναφέρει εδώ το υγρό που μου είχε πει για να το γνωρίζουν όσοι θέλουν να έρθουν.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #160 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:12 »
@kfarsal
Γιατρέ, γιατί δεν φτιάχνεις κάποια ερωτηματολόγια εδώ με τις απαντήσεις που θέλεις να αντλήσεις για την μελέτη?


Η μελέτη που κάνω έχει να κάνει με την καρδιακή λειτουργία, δεδομένα υπερηχογραφικά δηλαδή.
Αυτό με το ερωτηματολόγιο που λες, έχει να κάνει με μελέτη αντίστοιχη με εκείνη που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, αλλά και εκεί καλό είναι να υπάρχουν απαντήσεις ανά άτομο κι όχι από το σύνολο, για λόγους στατιστικής διαχείρισης-συσχετίσεων.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #161 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:26 »
Αναφέρομαι στην ερώτηση που έκανες στα μέλη σχετικά με άλλες μεθόδους διακοπής καπνίσματος κλπ

Αποσυνδεδεμένος Στράτος

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #162 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:32 »
Πάντως αν θελετε εναν 50αρη με στεφανιαια νοσο που απεκτησε τον Αυγουστο και με 100% φράξιμο, και ειχε μια αποτυχια σε μπαλονακι , ειμαι διαθεσιμος και με ολο το ιστορικο........

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #163 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 20:42 »
Αναφέρομαι στην ερώτηση που έκανες στα μέλη σχετικά με άλλες μεθόδους διακοπής καπνίσματος κλπ


OK, δεν το είχα καταλάβει. :thumpup:


Πάντως αν θελετε εναν 50αρη με στεφανιαια νοσο που απεκτησε τον Αυγουστο και με 100% φράξιμο, και ειχε μια αποτυχια σε μπαλονακι , ειμαι διαθεσιμος και με ολο το ιστορικο........

Επειδή δεν υπάρχουν μελέτες για καμμία ομάδα πληθυσμού σχετικά με το η.τ., γι'αυτό είπα από την αρχή πως όλοι είναι ευπρόσδεκτοι ανεξαρτήτως παραγόντων κινδύνου ή προβλημάτων υγείας. Από εκεί και πέρα, ανάλογα με τον αριθμό των ατόμων και τα χαρακτηριστικά τους θα γίνει και η επεξεργασία και ομαδοποίηση των δεδομένων.

Όπως είπα, όποιος μπορεί Τετάρτη βράδυ μου στέλνει το mail του με πμ. Μετά πάμε για Παρασκευή και Κυριακή (μπορούμε και Σάββατο πρωί).

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #164 στις: Ιανουαρίου 18, 2012, 12:20 »
Αφού σήμερα δεν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος, μπορεί όποιος θέλει να έρθει την Παρασκευή το βράδυ (μετά τις 20:00), ή την Κυριακή μετά τις 12:00 το μεσημέρι.

Προυπόθεση να είναι χωρίς άτμισμα για 1-2 ώρες, να φέρουν το δικό τους η.τ. και υγρό με νικοτίνη 11 ή 12mg. Όποιος θέλει ας μου στείλει pm για να το κανονίσουμε.
Έχουν γίνει μελέτες σε 4 άτομα μέχρι στιγμής, πιστεύω ότι περίπου στα 15 άτομα θα μπορώ να έχω μια εικόνα της κατάστασης από πλευράς στατιστικής ανάλυσης.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341824 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540243 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596638 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357096 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192700 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1161 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591202 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios