vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 2 χρήστες
manos145, maprix

Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #135 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:18 »
Δεν πιστευω οτι καποιος θα υσχιριστει οτι κανει καλο το η.τ... σιγουρα πιστευω οτι κανει λιγοτερο κακο κατα πολυ απο το Κ.Τ. βασικα εχουμε κανει μια προσπαθεια να πεταξουμε το Κ.τσιγαρο και τα καταφεραμε, μια προσπαθεια πολλων ετων και προσωπικα νιωθω οτι δεν υπαρχει ενα ιχνος επιβραβευσης στους ατμιστες που επιτελους πεταξαμε  αυτο το βασανο απο την ζωη μας. ειναι ενα βημα και αξιζει ενα μπραβο.....αλλα μην μας πηροβολουν και μας αντιμετοπιζουν οπως και πριν....ειναι αδικο!!!!


Νομίζω πως υπερβάλλεις λίγο. Δηλαδή, κανείς δεν στιγματίζει τον καπνιστή (μιλάω για κ.τ.) ως κάτι σαν "απόβρασμα της κοινωνίας". Τουλάχιστον από πλευράς της επιστημονικής κοινότητας, που είναι και αποδεδειγμένο πως το κάπνισμα είναι εξάρτηση. Από εκεί και πέρα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης γνωρίζετε καλά πως το κάθε θέμα το μεγενθύνουν, το δραματοποιούν και πολλές φορές το παρουσιάζουν με αλλοιωμένο τρόπο με αποτέλεσμα να χάνεται η ουσία και η πραγματικότητα. Αυτό έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν και με ιατρικά θέματα, αναμενόμενο είναι να συμβεί και με το η.τ. Άλλο όμως να λέμε για τα ΜΜΕ και πώς διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα, κι άλλο να πιστεύουμε ότι κάποιοι δημιουργούν ομάδες συνωμοσίας με σκοπό την καταστροφή του η.τ.


Όπως σας είπα, πιστεύω απόλυτα τις προσωπικές σας εμπειρίες για το πόσο σας έχει βοηθήσει το η.τ. Όμως, μην περιμένετε πως η πιθανή βλαπτικότητα του η.τ. θα σας προκαλέσει κάποια συμπτώματα. Οι μελέτες που έκανα σε καπνιστές κ.τ. και διαπίστωσα την σοβαρή επιδείνωση της διαστολικής λειτουργίας ήταν υγιέστατοι, και δεν παρουσίαζαν κάποιο πρόβλημα. Ούτε κατάλαβαν μετά το κάπνισμα πως κάτι άλλαξε διότι αυτά που μελετάμε είναι υποκλινικές και μη εμφανείς διαταραχές, κι όχι κάτι που μπορεί να το καταλάβει ως σύμτπωμα ο εξεταζόμενος.


Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εκείνους που διέκοψαν το κ.τ. με την χρήση του η.τ.: είχε χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς προηγουμένως κάποια από τις φαρμακευτικές ουσίες που κυκλοφορούν (Zyban, Champix) και ποιά ή εμπειρία του;

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #136 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:27 »
ας ξεκινησει η μελετη και ας μην αναφερουμε ασκοπα μνμτ . καλο θα ειναι να βρεθουν εθελοντες και να βγουν τα αποτελεσματα. μπραβο στον γιατρο για την ευγενικη προσφορα του να πραγματοιποιηση την μελετη του...και γι αυτο ας μην τον στριμοχνουμε στον τοιχο... αν ημουν απο αθηνα θα δηλωνα να παρω μερος στην ερευνα αλλα απεχω χιλιομετρα μακρια

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #137 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:28 »
Κατι εκαντονταδες (μην πω χιλιαδες) εδω μεσα και εγω περιμενουμε αποτελεσματα γιατρε...

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #138 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:28 »
Eιχα χρησιμοποησει τσιχλες νικοτινης (δυστυχως δεν θυμαμαι μαρκα) πριν 6 χρονια και μετα απο 2 ημερες χρησης γεμισα ψιλα-ψιλα σπυρακια. Διεκοψα την χρηση τους και επανηλθα.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #139 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:33 »
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εκείνους που διέκοψαν το κ.τ. με την χρήση του η.τ.: είχε χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς προηγουμένως κάποια από τις φαρμακευτικές ουσίες που κυκλοφορούν (Zyban, Champix) και ποιά ή εμπειρία του;

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4393.0.html

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #140 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 14:40 »
Eιχα χρησιμοποησει τσιχλες νικοτινης (δυστυχως δεν θυμαμαι μαρκα) πριν 6 χρονια και μετα απο 2 ημερες χρησης γεμισα ψιλα-ψιλα σπυρακια. Διεκοψα την χρηση τους και επανηλθα.

Τα υποκατάστατα νικοτίνης έχουν πολύ μικρά ποσοστά αποτελεσματικότητας, κατά την γνώμη μου είναι εξαιρετικά σπάνιο κάποιος να καταφέρει να κόψει το κάπνισμα με αυτά.

Αποσυνδεδεμένος john custom

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #141 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 15:07 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #142 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 15:08 »
ακόμα έχω στο συρτάρι μου κάτι πανάκριβα αυτοκόλλητα και κάποιες αμπούλες εισπνοής νικοτίνης.
--- --- --- --
Θα ήθελα εδώ να προτρέψω τους φίλους συνατμιστές, είτε έχουν αμφιβολίες είτε όχι , να συνδράμουν στη μελέτη.
Όσο περισσότεροι , τόσο καλύτερα και τόσες περισσότερες επιλογές προσφέρονται στον ερευνητή.
Αν τελικά η τελική έκβαση χρησιμοποιηθεί από κάποιους ( δεν εννοώ τον Κώστα) προς δυσφήμηση του ΗΤ , υπάρχουν 2 πιθανές περιπτώσεις.
1. Η έρευνα να είναι θετική ως προς το ΗΤ αλλά κάποιοι (όπως έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν) να τη χρησιμοποιήσουν εις βάρος του, τονίζοντας τα αρνητικά σημεία.
- Σε αυτή την περίπτωση , προσωπικά, σκασίλα μου μεγάλη! Έτσι κι αλλιώς δεν θα με επηρεάσει ως προς τη συνήθεια μου να ατμίζω. Αντίθετα θα ξέρω από πρώτο χέρι τι παίζεται με τα διάφορα συμφέροντα.
2. Η έρευνα να καταλήξει σε πραγματικά δυσάρεστα αποτελέσματα για τους χρήστες ΗΤ.
- και σ'αυτή την περίπτωση είμαστε κερδισμένοι, έτσι ώστε να αναθεωρήσουμε κάποιες επιλογές που έχουμε κάνει.

Όπως , λοιπόν, και να έχει ο χρήστης ΗΤ μόνο όφελος μπορεί να αποκομίσει από μια μελέτη καλών προθέσεων. ενώ από μια μελέτη με κακές προθέσεις δεν έχει να χάσει τίποτα.

Προσωπικά δήλωσα "παρών" στην προσπάθεια του Κώστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 15:31 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #143 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 16:19 »
Φιλε Abet συμφωνω απολυτα με την αποψη σου. Οποια και αν ειναι τα αποτελεσματα της μελετης σιγουρα θα μπορουν να χρησημοποιηθουν απο επιτηδειους προς το συμφερον τους, τουλαχιστον ομως εμεις σαν χρηστες μονο θετικα θα εχουμε να αποκομησουμε και στις δυο περιπτωσεις. :thumpup:

Παντως για αυτους που εχουν αμφιβολιες και μετα απο την χθεσινη μου συναντηση με τον γιατρο, καταλαβα οτι προκειται για ατομο που πραγματικα τον ενδιαφερει να μαθει τα αποτελεσματα, δεν εχει προκαταληψη για το ΗΤ και εχει ανοιχτο μυαλο.
Αλλωστε ολο λεμε οτι δεν υπαρχουν μελετες για το η.τ. και τωρα μπηκε καποιος γιατρος στο φορουμ μας, μας προσφερει στο χερι μια ερευνα που μπορουμε να συμμετεχουμε οι ιδιοι και οχι "εικονικοι" ατμιστες και εμεις τον αμφισβιτουμε και μαλιστα τον κρινουμε αν υπαρχει ή αν ειναι επαγγελματιας? Αλλωστε ολες οι μελετες απο καπου ξεκινανε και με τα χρονια και τα δεδομενα γινονται ολο και πιο ακριβης. Νομιζω οτι αν μας ενδιαφερει η υγεια μας και το η.τ. πραγματικα, εχουμε την ευκαιρια να βοηθησουμε και να προσφερουμε και οχι να θεωρουμε τον εαυτο μας "πειραματοζωα".
Ομολογω οτι ειχα και εγω τις αμφιβολιες μου και ηταν ενας απο τους λογους που πηγα απο κοντα και εκτος οτι εμαθα αρκετα πραγματα για το κ.τ. και το κακο που εκανα στον εαυτο μου 20 χρονια, τωρα εχω την ευκαιρια να δω αν το η.τ. μου κανει κακο και αν ναι σε πιο βαθμο σε σχεση με το κ.τ. καθως επισης να εξακριβωσω και αν δουλευει καλα και η καρδια μου.

 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #144 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 16:58 »

Νομίζω πως υπερβάλλεις λίγο. Δηλαδή, κανείς δεν στιγματίζει τον καπνιστή (μιλάω για κ.τ.) ως κάτι σαν "απόβρασμα της κοινωνίας". Τουλάχιστον από πλευράς της επιστημονικής κοινότητας, που είναι και αποδεδειγμένο πως το κάπνισμα είναι εξάρτηση.
Μπράβο γιατρέ που έχεις μια τέτοια καλή άποψη, και ευτυχώς που στην Ελλάδα γενικά δεν έχουμε τέτοια θέματα ακόμη.
Στις ΗΠΑ όμως αυτή η αντιμετώπιση υπάρχει σε αρκετό βαθμό.
Π.χ. ορισμένες εταιρίες αποκλείουν την πρόσληψη καπνιστών ακόμη και αν αυτοί καπνιζουν μόνο εκτός ωραρίου εργασίας, και μάλιστα υποβάλλουν το προσωπικό τους σε απροειδοποίητα τεστ ανιχνευσης κοτινίνης (που αφήνει ίχνη για πάνω απο 10 ημέρες σε αντίθεση με τη νικοτίνη που φεύγει γρήγορα απο τομν οργανισμό) σε ακανόνιστα διαστήματα ώστε να πιάσουν όποιον έστω και περιστασιακά κάνει ένα τσιγάρο με το ποτό του... Αυτό λογικά  πιάνει και τους ατμιστές που χρησιμοποιούν νικοτινη...
Το κακό είναι πως ότι βλακεία συμβαίνει σήμερα στις ΗΠΑ ερχεται στην Ελλάδα σε μια δεκαετία...

Αποσυνδεδεμένος pdim

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #145 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 20:02 »
Είχα χρησιμοποιήσει το Champix τρεις φορές. Την πρώτη το έκοψα για 1 μήνα την δεύτερη για 1 χρόνο και την τρίτη για 1 μήνα. Κατά την διάρκεια της λήψης είχα φοβερούς πονοκέφαλους και εφιάλτες στον ύπνο και έτσι στις τρεις βδομάδες το σταματούσα. Ξεκίνησα το άτμισμα στις 13 Αυγούστου. Μέχρι τον Νοέμβριο έκανα ένα τσιγάρο το πρωί με τον καφέ και από αρχές Δεκεμβρίου κανένα. Δεν μου λείπει το κ.τ.
Κάπνιζα 40 χρόνια 50 τσιγάρα βαριά την ημέρα. Από τότε που άρχισα το άτμισμα είμαι στα 12mg και τώρα σκέφτομαι να κατέβω λίγο.






Champix
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2012, 22:21 από pdim »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #146 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 21:35 »
Κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει champix πριν 4 χρόνια περίπου για 4 ή 6 μήνες (πάει καιρός).
Δεν είχα διάθεση για τσιγάρο ή ήταν ελάχιστη αλλά μου έλειπε η συνήθεια, η κίνηση κτλ. Αποτέλεσμα: άναβα τσιγάρο, το πέταγα και μετά από κάμποσες τέτοιες προσπάθειες το κάπνιζα όλο να μην πάει χαμένο.  :tongue_smilie:
Δεν είχα τίποτα επιπτώσεις που να τις σημειώσω, απλά μου έχει μείνει μια υποψία κατά πόσο ήταν υπεύθυνα αυτά τα χάπια για μια περιπέτεια που είχα στη συνέχεια με τα νεφρά μου. Μπορεί να ήταν και απλή σύμπτωση, γι' αυτό μιλάω ότι μου έχει μείνει η υποψία.

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #147 στις: Ιανουαρίου 15, 2012, 21:39 »
Το champix το δοκιμασα κι εγω. Αποτελεσμα μηδεν. Δυο κουτια βεβαια μονο. Δεν μου μειωσε καθολου την επιθυμια για τσιγαρο.

Δοκιμασα και μαστιχες Νικορετ και εφεραν καποιο αποτελεσμα, ωσπου μια νυχτα βγηκα έξαλλος εξω και εψαχνα τσιγαρα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #148 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 00:24 »
Παράθεση
ωσπου μια νυχτα βγηκα έξαλλος εξω και εψαχνα τσιγαρα.

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  έγραψες !!!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« Απάντηση #149 στις: Ιανουαρίου 16, 2012, 00:47 »
Κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει champix πριν 4 χρόνια περίπου για 4 ή 6 μήνες (πάει καιρός).
Δεν είχα διάθεση για τσιγάρο ή ήταν ελάχιστη αλλά μου έλειπε η συνήθεια, η κίνηση κτλ. Αποτέλεσμα: άναβα τσιγάρο, το πέταγα και μετά από κάμποσες τέτοιες προσπάθειες το κάπνιζα όλο να μην πάει χαμένο.  :tongue_smilie:
Δεν είχα τίποτα επιπτώσεις που να τις σημειώσω, απλά μου έχει μείνει μια υποψία κατά πόσο ήταν υπεύθυνα αυτά τα χάπια για μια περιπέτεια που είχα στη συνέχεια με τα νεφρά μου. Μπορεί να ήταν και απλή σύμπτωση, γι' αυτό μιλάω ότι μου έχει μείνει η υποψία.



Αυτό ακριβώς είναι και η εμπειρία που έχω από τα σκευάσματα για την διακοπή του καπνίσματος. Θα έλεγα πως είναι εντυπωσιακά αποτελεσματικά (κάτι που δεν το περίμενα πριν το δω στην πράξη) αλλά πρέπει αυτός που θα τα πάρει να έχει από πριν αποφασίσει να κόψει το κάπνισμα. Και θα το κάνει μόνος του, κανένα σκεύασμα δεν θα του προκαλέσει απέχθεια στο κάπνισμα.
Από παρενέργειες, η συχνότερη για το Champix είναι η γαστρενερικές διαταραχές, κυρίως έντονος πόνος στο στομάχι αν το λαμβάνεις χωρίς να έχεις φάει. Τα υπόλοιπα που γράφει το φύλλο πληροφοριών είναι υπαρκτά αλλά αρκετά εώς πολύ σπάνια, και σχετικά ακίνδυνα αν εξαιρέσω το ιστορικό ψυχιατρικής νόσου όπου πράγματι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιον που είχε τέτοια προβλήματα στο παρελθόν.

Επίσης, είναι πολύ εύστοχο αυτό που αναφέρεις σχετικά με την συνήθεια να κρατάς το τσιγάρο, η κίνηση του καπνίσματος, ο καπνός κλπ. Εκεί πράγματι, κανένα σκεύασμα δεν μπορεί να υποκαταστήσει το τσιγάρο και θεωρώ πως αυτές οι κινήσεις παίζουν σημαντικό ρόλο στην εξάρτηση........

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341824 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540243 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49911 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596638 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357096 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192700 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1161 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1102 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591203 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios