vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Έρευνα Κ.Βαρδαβά (Χάρβαρντ): "Ίδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"


"All subjects were smokers with a minimum pack/year index of 5." Τα  5 pack/years που αναφέρει μάλιστα ώς ελάχιστο κάπνισμα,  σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες κάπνιζαν τουλάχιστον 20 τσιγάρα την ημέρα επι 5 χρόνια.  Η αναφορά τους αυτή στην εισαγωγή είναι λάθος. Μάλλον δημοσιεύθηκε βιαστικά... και τους ξέφυγε.


Οχι απαραίτητα. Όπως το καταλαβαίνω το pack/year index αποτελεί συσσωρευτικό δείκτη για το συνολικό κάπνισμα. Αυτό σημαίνει οτι πχ ένα pack year index 5 μπορεί να αντιστοιχεί και σε κάπνισμα 20 ετών, 5 τσιγάρων την ημέρα. Πχ http://www.cancer.gov/dictionary?CdrID=306510

Επίσης η μελέτη του 'fame lab' δεν είναι δημοσιευμένη τουλάχιστον ακόμα πουθενά, αυτή που συζητάμε είναι στο chest κάτι που αποτελεί πολύ σημαντική διαφορά.
 

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Διαβάζοντας το θέμα θυμήθηκα μια συζήτηση που είχα το καλοκαίρι με ενα φίλο γιατρό ακριβώς για αυτό το θέμα, δηλαδή για τις κλινικές μελέτες. Συζητώντας λοιπόν για τον καρκίνο του πνεύμονα, (γιατί έτσι έφυγε ο Πατέρας μου, Καπνιστής 30 χρόνια, με τυραννικό θάνατο που αν όλοι γνώριζαν πως πεθαίνουν αυτοί οι Άνθρωποι που έχουν καρκίνο στο πνεύμονα θα κόβανε το τσιγάρο εν ριπή οφθαλμού), ο Γιατρός, ενδοκρινολόγος μου τόνισε οτι για να γίνει μια σωστή κλινική μελέτη απαιτούνται 3 πράγματα εξίσου σημαντικά.
1) Σημαντικοί Πόροι = Χρήματα
2) Άριστα εργαστήρια με πιστοποιήσεις και τεκμηρίωση
3) Οσο το δυνατόν μεγαλύτερος χρόνος του πειράματος και δείγμα.

Δηλαδή, όπως μου εξήγησε, το να κάνω μια κλινική μελέτη η οποία διαρκεί 5 λεπτά η 10 μέρες απλά είναι αποτυχημένη. Μου ανέφερε περιπτώσεις που κλινικές μελέτες κράτησαν απο 1 εως 10 χρόνια και αυτό για να δουν τις επιπτώσεις στην ζωή των ανθρώπων πριν και μετά τη χορήγηση των σκευασμάτων. Επίσης μου τόνισε οτι η πιστή εφαρμογή πρωτοκόλλων κατά την κλινκή μελέτη απαιτεί αρκετούς πόρους διότι περιλαμβάνει αρκετό εξειδικευμένο προσωπικό που παίρνει συνεντεύξεις καθημερινά, κάνει μετρήσεις, εξετάσεις 2 και 3 και 4 φορές την ημέρα σε κάθε Άνθρωπο που συμμετέχει στην έρευνα. Πολλές φορές εξετάζεται η πορεία των συμμετεχόντων μετά και απο 3 ή 5 χρόνια αφού έληξε η κλινική έρευνα για να δουν τις μακροχρόνιες επιπτώσεις αν αυτές υπάρχουν.
Με λίγα λόγια, η συγκεκριμένη μελέτη όπως παρουσιάζεται για μένα είναι για το καλάθι των αχρήστων.

Και μην νομίζετε οτι νοιάζονται για την υγεία μας, το αντίθετο, ξέρετε πόσα δις € και πόσα $ δαπανώνται κάθε χρόνο για όλες τις συγγενείς ασθένειες του τσιγάρου ??? Αυτή τη στιγμή Νο1 προϊόν στον κόσμο είναι όχι το πετρέλαιο αλλά το φάρμακο. Αν δεν καπνίζει ο κόσμος δεν πουλάνε φάρμακα, δεν κάνουν εγχειρήσεις, δεν γεμίζουν οι κλινικές, δεν πλουτίζουν οι φαρμακοβιομηχανίες.

Αποσυνδεδεμένος aelaras

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
  • 306DCA,vision eternity,,A7,AIOLOS,AGA-Tv2,GINI..
πάντως ακόμα k με απλοϊκή προσέγγιση το θέμα βλαπτικότητα k.t ως h.t είναι το λιγότερο αστείο να συζητιέται.απλά κοιτάμε τις ,ας πούμε βλαβερές , ουσίες που έχει το h.t σε σύγκριση με το k.t. η διαφορα μεγεθών είναι terastia.na μην βάλω τώρα k την πίσσα που είναι ο πρώτος υπεύθυνος για τον καρκίνο του πνεύμονα..θυμίστε μου λίγο..έχει πίσσα το η.t??..άντε πια με τις έρευνες k τις στατιστικές k τις σφυγομετρήσεις κτλ κτλ...για αυτό φτάσαμε εκεί που φτάσαμε ως κοινωνία. ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΠΙΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.απλά από οποια θέση βρισκόμαστε ότι βολεύει το ατομικό συμφέρον μας..τα είπα k ησύχασα.  :angry_orange:
ατμίζω 230 μέρες ασταμάτητα k πρώτη φορα νιώθω τόσο καλά.εγώ είμαι το πείραμα k δείγμα του εαυτού μου :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Θεωρητικά ίσως είναι off topic, κατ΄ουσίαν όμως πιστεύω ότι είναι εντός θέματος.
Νομίζω ότι όλοι καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως το ζητούμενο πλέον από τους έλληνες νομοθέτες είναι οι φόροι. Οχι η υγεία μας.
Παρατηρούσα τον τελευταίο καιρό σε διάφορες πόλεις που επισκέφτηκα λόγω δουλειάς, τα πεζοδρόμια. Θυμόμουν μάλιστα πόσο διωγμό υποστήκαμε οι οδηγοί όταν τα καταλαμβάναμε και μας κυνηγούσαν οι δήμαρχοι με κλήσεις της δημοτικής αστυνομίας. Επειδή τα στερούσαμε από τους πολίτες (οι οποίοι κατά τους δημαρχαίους είναι μόνον πεζοί, ποτέ οδηγοί)
Λοιπόν... δεν υπάρχουν πλέον πεζοδρόμια. Τα έφαγε ο αντικαπνιστικός νόμος.
Ατελείωτες γυφτοπαράγκες χιλιομέτρων, με νάιλον και μανιτάρια. Δρόμοι ολόκληροι με καφετερίες άδειες στο εσωτερικό τους και τσαντηροεπεκτάσεις διπλάσιων τετραγωνικών από τα στεγασμένα τετραγωνικά τους με νάιλον ερμητικά σφραγισμένα και μανιταρόσομπες. Γεμάτες αυτές από καπνιστές. Για τους πεζούς, άντε 2, 3 το πολύ πλάκες για να περπατάνε. Σε κεντρικούς δρόμους εμπορικών κέντρων πόλεων όλα αυτά. Φαινόμενο που δεν υπήρχε πριν 2-3 χρόνια.
Ο λόγος γνωστός. Το εσωτερικό του μαγαζιού, ακόμη και με όλα τα παράθυρα ανοιχτά εμπίπτει στον αντικαπνιστικό νόμο και απαγορεύεται το τσιγάρο. Το κλεισμένο ερμητικά με ντέντες και λοιπά νάιλον πεζοδρόμιο θεωρείται υπαίθριος χώρος όπου επιτρέπεται το κάπνισμα. Εναντι αντιτίμου προς το δήμο για την κατάληψη-ενοικίαση πεζοδρομίου.
Στην πράξη το κάπνισμα επιτρέπεται στο (ερμητικά κλεισμένο) θερμομονωμένο ... πεζοδρόμιο έναντι φόρου. Πλήρωσες;;;; Κάπνισε ο πελάτης, έκανες τζίρο, έβγαλε κι ο δήμος.
Αυτή είναι η ουσία των νόμων. Κηρύσσουμε κάτι παράνομο για να έχουμε πάτημα να εισπράττουμε φορολύτρα. Οχι για να πάψει να υφίσταται η βλαπτική πράξη.

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Ω ρε κατι επιστημονες και δημοσιογραφαρες που βγαζει αυτη η χωρα!  :eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος Kris

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω κάποια να μ’αγαπήσει για τα λεφτά της... ツ
@ Petra  :thumpup: καθόλου off τοπικ δεν είσαι... 'τους' έχουμε πάρει χαμπάρι από καιρό και το ξέρουνε και οι ίδιοι!

@ thes1os

Σ'ευχαριστώ! Να σαι καλά που ξεκαθάρισες την ουσία :D

"ιδιες οι συνέπειες του κ.τ με αυτές από το η.τ"
 το άλλο με τον Τοτο σας το πανε?  :))

Εγώ θα καταγγείλω τον κ. Βαρδαβά στην διεθνή ιατρική κοινότητα, γιατί έκανε τα τεστ του βλαβερού, τοξικού, διαβολικού η.τ. σε ανθρώπους και όχι σε ποντίκια (άντε χιμπατζίδες).

ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

(άμα γινόταν στην Ελλάδα θε έπρεπε τουλάχιστον το κράτος να βγάλει αναπηρική σύνταξη για του 30 δίσμοιρους συνανθρώπους μας)

Αποσυνδεδεμένος loft

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Η χρήση η.τ. δεν ισοδυναμεί 100% με οριστική διακοπή του καπνίσματος και των επιπτώσεων που αυτό συνεπάγεται.
Η εξίσωση όμως του η.τ. με το κ.τ. είναι μια εξίσου επικίνδυνη προσπάθεια παραπληροφόρησης.

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
π#@άρια...εμ σε τι συμπέρασμα θα καταλήγανε?

Βλέποντας από το...γνωστό περιοδικό: http://chestjournal.chestpubs.org/content/early/2011/12/21/chest.11-2443
στους συντελεστές:
Constantine I. Vardavas, MPH, PhD, Nektarios Anagnostopoulos, MD, Marios Kougias, MD, Vassiliki Evangelopoulou, MD, Gregory N. Connolly, DMD, MPH and Panagiotis K. Behrakis, MD, PhD

Κύριοι δεν μπα να βάλετε και το όνομα του Ιησού Χριστού μπροστά...δεν σας πιστεύω που να χτυπάτε τον κώλο σας κάτω.

ITS ALL ABOUT THE FUcKING MONEY!

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Έρευνα του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ, καταλήγει στο συμπέρασμα πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχει τις ίδιες αν όχι περισσότερες αρνητικές συνέπειες με το κανονικό τσιγάρο.

http://www.e-magazino.gr/endiaferonta/to-ilektroniko-tsigaro-paraplanei-tous-katanalotes.html

Η ενημερωτική σελιδούλα έχει τον τίτλο: "...Όταν η ενημέρωση συναντά την κοινή λογική" και νομίζω ότι το μοτο αυτό τους εκφράζει απόλυτα. Μόνο με την "κοινή λογική" μπορούν να αλληλεπιδράσουν τέτοιοι δημοσιογράφοι. Θα'ρθει η ωρα που δε θα ξερουν πού να κρυφτούν απ'το κραξιμο που θα τρωνε.


Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Το είπα ότι σύντομα θα μας πούνε ότι το ητ είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το κτ!!!!!!!!  ::) ::) ::)

Μήπως να Λέμε κ εμείς.......... όταν η κοινή λογική αποφεύγει τέτοιου είδους ενημέρωση?  :dontknow: :dontknow: :dontknow: ειλικρινά γελάω με όσα διαβάζω από τους κατευθυνόμενους......

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να γελάμε, αλλά είναι σίγουρο οτι με αυτά κι με αυτά είτε θα το απαγορέψουν είτε θα το βάλουν στην ίδια κατηγορία προκειμένου να παίρνουν φόρους. Ξέρουν τι κάνουν τα συμφέροντα..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Τώρα που το πήραν σβάρνα με copy-paste τα media?
Αντε πάλι απο την αρχή να δείχνεις στον κάθε φοβισμένο άσχετο ποια είναι η αλήθεια...
Βαριέμαι αφόρητα πια σε αυτή τη χώρα του ολέθρου που έχω μπλέξει...

Είναι όμως απαράδεκτο, και το λέω βασιζόμενος σε αυτά που είπε ο συνατμιστής μας που είναι γιατρός και διάβασε την έρευνα (και εφ' όσον και εγώ τα κατάλαβα ορθά), η οποία τελικά λέει πολύ παρόμοια πράγματα με αυτή του fame lab που σχεδόν αθωώνει το η.τ.
Δεν λέω ότι είναι απαράδεκτο επιστημονικά. Οι επιστήμονες είναι όπως όλοι μας. Δεν είναι ούτε αδιάφθοροι, ούτε ανεξάρτητοι, ούτε ζουν στην Πολιτεία του Πλάτωνα να κοινωνούν δικαιοσύνη. Είναι απαράδεκτο ανθρώπινα, και θα κοστίσει σε ζωές.

Ευχομαι ολόψυχα σε όσους με τις σκόπιμες στρεβλώσεις της πραγματικότητας που κανουν πάρουν στο λαιμό τους αμετανόητους καπνιστές που αντί να προτιμήσουν έστω το σαφέστατα λιγότερο επικίνδυνο η.τ. συνεχίσουν να καπνίζουν επειδή φοβούνται και τελικά πεθάνουν από αυτό να δουν το κακό που
κάνουν και να πουν ότι όχι, δεν είναι τα ευρώ η μεγαλύτερη αξία σε αυτήν τη χώρα, είναι οι άνθρωποί της, και αυτούς πρέπει να σώσουμε.
(Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε?)

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....


Ευχομαι ολόψυχα σε όσους με τις σκόπιμες στρεβλώσεις της πραγματικότητας που κανουν πάρουν στο λαιμό τους αμετανόητους καπνιστές που αντί να προτιμήσουν έστω το σαφέστατα λιγότερο επικίνδυνο η.τ. συνεχίσουν να καπνίζουν επειδή φοβούνται και τελικά πεθάνουν από αυτό να δουν το κακό που
κάνουν και να πουν ότι όχι, δεν είναι τα ευρώ η μεγαλύτερη αξία σε αυτήν τη χώρα, είναι οι άνθρωποί της, και αυτούς πρέπει να σώσουμε.
(Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε?)
  :yes: :yes: :yes: έτσι είναι όπως τα λες!!!

Όχι δεν το ξέρω εγώ ..........αυτό  με τον τοτό  :dontknow: άρχισε το ητ μήπως κ ο τοτός?  :o :o

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Είναι ειρωνική έκφραση για να δείξει ότι η προηγούμενη παράγραφος η οποία στοχεύει στην ευαισθησία των ενόχων θα τους ακουγεται σαν ανέκδοτο
και θα γελάνε μέχρι θανάτου τους...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4692 500984 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:25
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 00:39
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 0 204 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12551 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195707 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan