vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
@Achisael: οι Panasonic CGR18650CH είναι ICR (δηλαδή τα χημικά τους είναι Ion Cobalt κατά βάση), αναφέρονται όμως και ως Hybrid.
To discharge rate τους είναι καλύτερο από τα αντίστοιχα των trust/ultrafire ICR (5c έναντι 2c), αλλά όχι όσο των AW IMR και δεν έχουν κύκλωμα προστασίας.
Τα χαρακτηριστικά τους όπως τα δίνει η Panasonic

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
σε ενα ξενο φορουμ διαβασα οτι τις λεγανε imr ..

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Έχουν ένα σύστημα που έχει αναπτύξει η Panasonic και το ονομάζει PSS (Panasonic Solid Solution), με θετικό πόλο φταιγμένο από ένα υλικό που προσφέρει μεγαλύτερη προστασία από υπερθέρμανση. Η χημική τους σύνθεση, απ' ότι καταλαβαίνω, δεν είναι ίδια με των IMR.

Κι εγώ είδα να τις αναφέρουν ως Hybrid IMR, μάλλον επειδή δεν έχουν κύκλωμα προστασίας, αλλά έχουν σχετικά υψηλό discharge rate.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
παντως διαβαζοντας ειδα οτι τις θεωρουν καλυτερες και απο τις AW σε αποδοση..

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
επειδη εχω και της 2 μπορω να πω οι panasonic εχουν καλυτερη αποδοση.αλλα απο θεμα ασφαλειας  δεν εχουν την ιδια με της imr.αλλα συγουρα εχουν πολυ καλα υλικα για την προστασια βραχυκυκλωματος.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Δηλ. στο προβατο θα τις εβαζες Μανο????

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
εγω πρωσοπικα δεν της βαζω στο προβατο γιατι μαρεσει να βαζω οτι λεει ο κατασκευαστης,αλλα της βαζω σε αλλο μοντακι.

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
τεσπα μια επιλογη ειναι και αυτες αλλωστε η efest για ποιο οικονομικες ειναι καλα με 7C .. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mtssound00

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
ερωτηση και εγω σαν νεο αιμα στα mod εχω 4 μπαταριες οι 2 ειναι

li-ion trustfire 16340 880mah 3,7v

και οι αλλες 2 ειναι'

IMR 16340 350mah 3,7v (χρωμα μπλε)  ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 4

θελω να παρω mod το οποιο να περνει μια μονο απο αυτες μεσα (φοβαμαι το σκασιμο)
ποια ειναι ποιο ασφαλες απο τους 2 τυπους (το mod θα ειναι ολο μηχανικο)  :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
ποιο σκασιμο φοβασαι?  :confused1:
αν φοβασαι βαλε τις imr καλο θα ηταν να περνεις "ψιλοεπωνυμες" αw,efest,eh κτλ..
οχι καποιες που να λενε απλα imr

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
ερωτηση και εγω σαν νεο αιμα στα mod εχω 4 μπαταριες οι 2 ειναι

li-ion trustfire 16340 880mah 3,7v

και οι αλλες 2 ειναι'

IMR 16340 350mah 3,7v (χρωμα μπλε)  ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 4

θελω να παρω mod το οποιο να περνει μια μονο απο αυτες μεσα (φοβαμαι το σκασιμο)
ποια ειναι ποιο ασφαλες απο τους 2 τυπους (το mod θα ειναι ολο μηχανικο)  :-\ :-\ :-\


Ποσα περιστατικα σκασιματος ξερεις ?
Πληροφορησε μας να γνωριζουμε και εμεις. ???

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
εγω τον καταλαβενω απολυτα τον φοβο σου......τον ειχα κι εγω ;D οχι οτι τωρα εγινα εμπειρος χρηστης mod απλα μου δωσανε καποιοι με την εμπειρια τους να καταλαβω οτι αν συνηθισω να κανω 5 βασικα πραγματα οι πιθανοτητες να συμβει κατι ειναι μηδαμινες.......με αποτελεσμα να απολαμβανω το ατμισμα ;) ;) ολοι μου προτυνανε τις imr και αυτες πηρα....ειναι ισως τα μονα χρηματα που δεν θα σκεφτω να κανω οικονομια ποτε αυτα που θα δωσω για μπαταριες....

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
ερωτηση και εγω σαν νεο αιμα στα mod εχω 4 μπαταριες οι 2 ειναι

li-ion trustfire 16340 880mah 3,7v

και οι αλλες 2 ειναι'

IMR 16340 350mah 3,7v (χρωμα μπλε)  ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 4

θελω να παρω mod το οποιο να περνει μια μονο απο αυτες μεσα (φοβαμαι το σκασιμο)
ποια ειναι ποιο ασφαλες απο τους 2 τυπους (το mod θα ειναι ολο μηχανικο)  :-\ :-\ :-\



Καταρχην επειδη το μοντ θα ειναι μηχανικο, απο κεινα που εχω διαβασει και εγω σου μεταφερω το εξης.                                               

1.  Για μηχανικο μοντ καλυτερα θα ηταν να επιλεξεις μπαταριες protected. Οι τυπου IMR ειναι ασφαλους χημειας, πραγμα που σημαινει οτι ειναι λιγο δυσκολο εως αδυνατον να προκαλεσουν το σκασιμο το οποιο φοβασαι και που εγω ο ιδιος φοβομουν. Για αυτο το λογο στο δικο μου μοντ, αν και ηλεκτρονικο χρησιμοποιω protected μπαταριες ενω θα μπορουσα να βαλω IMR και να ειμαι παλι ησυχος.  :yes:

2. Τις Trustfire τις δουλευω λιγο καιρο σαν δευτερο ζευγαρι στο μοντακι μου και ειμαι ευχαριστημενος αλλα οπως ειπα και πριν, χρησιμοποιω μονο protected. Ειναι αξιοπιστες μπαταριες και απο οτι διαβαζω στο φορουμ τις χρησιμοποιουν πολλα παιδια. Τις αλλες δεν τις ξερω, οπως ειπε ενας φιλος εδω πριν, καλυτερα να χρησιμοποιεις επωνυμες, AW, Efest, Trustifre,Panasonic, και δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε ανωνυμες μπαταριες εγω προσωπικα.
Σαν πρωτο ζευγαρι χρησιμοποιω τις AW16340 protected (Παντα). Δεν εχουν θεμα ειναι απο τις καλυτερες που κυκλοφορουν. Σιγα σιγα ομως τις βλεπω οτι αρχιζει και πεφτει η αποδοση τους.

Πιστευω να σε καλυψα(με τα λιγα που ξερω), αλλα εκεινο που βασικα ηθελα να σου μεταφερω ειναι να μην φοβασαι. Με την σωστη χρηση δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Υπαρχουν παιδια εδω που θα σου πουν περισσοτερα μιας και ειναι πιο εμπειροι  :respect:







Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
δηλαδη παιδια στο provari πρεπει να βαλουμε οτι ακριβως λεει η provape AW IMR?Η Εfest δεν ενδείκνυται? 

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Καλο είναι ότι λέει η provape αλλα και efest με βυζι κάνουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501540 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 309 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241184 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 06, 2024, 13:43
από Sergios
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3285 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12706 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan