vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

80 επισκέπτες, 8 χρήστες
chkontog, Buliwyf, grag, bloodlessz, manoslykos, JohnDag, GeorgeGTS, Parolos

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Νομίζω ότι απαντάει για την διάρκεια αυτονομίας που ρώτησα πιο πάνω

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Στην περίπτωση όμως που έχουμε 3 μπαταρίες 18650 (30Q ή HG2) versus LiPo, τι γίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2016, 16:28 από zoulag »

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Συγνώμη αλλά εδώ δε συμφωνώ...
Μπορούν οι LiPo να δώσου μεγαλύτερα ρεύματα απο τις LiIon αλλά..
Η χωρητικότητα μετριέται σε mAh (μιλιαμπερόρια)...
Σαν σύνολο οι 2 30Q (για παράδειγμα) έχουν 6000mAh...
Οι 3 LiPo έχουν 4650mAh...
Άρα με 30Q κ μέχρι τα 120-130watt έχουμε μεγαλύτερη αυτονομία...
Πάνω απ'αυτά χρειαζόμαστε τα επιπλέον Ampere που μπορούν να δώσουν οι LiPo...

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Προφανώς ο shadockan τα λέει συγκρίνοντας 1 LiIon vs 1 LiPo, γι αυτό ρώτησα αν ιχύουν τα ίδια με τις 3 LiIon, που δεν νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Δεν αντιλέγω μ'αυτά που λέει ο συνονόματος....
Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω (δεν το έχω με τον γραπτό λόγο) ότι:
LiPo=ρεύματα εκφόρτησης
LiIon=χωρητικότητα (διάρκεια ατμίσματος) αλλά με λιγότερα watt...
Αυτά με απλά λόγια...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Στον zoulag πηγαινε  το ''σε καμια περιπτωση'' καποια μηνυματα πιο πανω...... ;D
Απλα δεν προλαβα να απαντησω σωστα...  sorryyyy....

Με δυο 30Qδεν εχουμε 6000mAh.
Εχουμε στην καλυτερη περιπτωση 5000mAh (και παλι δυσκολα) , αλλα και πολυ πιο μικρη δυναμη απο τη μπαταρια.
Αποτελεσμα οταν ζηταμε πολλα Watts να καταναλωνεται και πολυ παραπανω ενεργεια για να παρουμε την αποδοση που ζηταμε.
Εδω οι lipo θα παρουν καθαρα ''κεφαλι'' , γιατι μπορουν να αποδωσουν πολυ πιο ανετα και πολυ πιο αποτελεσματικα αυτο που ζηταμε .
H Lipo που εχω επιλεξει , καθαρα θα μου δωσει 3000mAh , αλλα πραγματικα η ενταση με την οποια αποδιδει το ρευμα της ειναι τετοια που δε χρειαζεται να καταναλωσει πολυ ενεργεια ωστε να παρω αυτο που θελω.
Αντιθετα οι Li-Ion θα εχουν καποια θερμοκρασια παρα πανω στις ιδιες συνθηκες που σημαινει και περισσοτερο ζορι.

Βεβαια για να ξεμπερδευτουμε , δεν μιλαμε για 20 - 30 Watts , αλλα για δυναμεις κοντα και πανω απο 100W.

H ποσοτητα του ρευματος που μπορει να παραδωσει μια μπαταρια , εχει και το περισσοτερο βαρος.
Απο την ποσοτητα θα παρουμε και τα υπολοιπα ζητουμενα .
Οποτε αν μια μπαταρια μπορει να δωσει πολυ ποσοτητα ρευματος , θα μπορει να αποδωσει και οτι αλλο θελουμε πολυ πιο ευκολα.

Υ.Γ.
barba_bill με προλαβες με αυτο που εγραψες στο τελος .............

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Σε αποσυντόνησα δηλαδή.... :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Αρχίζω να μπαίνω στο νόημα σιγα σιγά με όλα αυτά που γράψατε. Προς το παρόν θα κάτσω στα αυγά μου με το modακι που θα μου έρθει σε 10-15 μέρες (RX200S), θα του βάλω και τις ultra special μπαταρίες LG HG2 και αφού το βαρεθώ και προχωρήσει και λίγο η βιομηχανία, θα κοιτάξω και κανένα DNA200 με LiPo (αν δεν έχουν βγάλει τίποτε καλλίτερο εωσ τότε). Ευχαριστώ πάντως. :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
barba_bill , 
γερος ειμαι και ξεχναω βρε αδερφε να αναφερω και πολλα απο αυτα που θελω να γραψω............... :))
(Γέρος οχι γερός...)

Ξεχασα να αναφερω οτι μιλαμε για πολλα Watts δηλαδη.....
Εκει που θα δουμε δηλαδη μια Li-Ion  που ειναι γεματη στα 4.20V  , να αποδιδει 3.00V στον ατμιποιητη , με Lipo μπορει να δουμε ακομα και 3.7V.
Oποτε ειναι κατανοητο οτι ακομα και στην πιο απλη μορφη του παραδειγματος , μια πλακετα μπορει να διαβασει αδυναμια  αποδοσης απο μια μπαταρια Li-Ion , ενω η μπαταρια θα εχει 3.70V.
Αντιθετα με τις Lipo  που ακομα και κοντα στο τελος τους , ειναι ικανες να αποδωσουν πολυ καλυτερα .


zoulag , 
η αληθεια ειναι οτι πραγματικα δε χρειαζεσαι δυο ή τρεις μπαταριες φιλε μου.
Το να γραψω το τι και πως θα χρειαστει να μη παω ουτε στη δουλεια ............
Ενα γρηγορο παραδειγμα ομως ειναι και το εξης :

Ολοι μας φτιαχνουμε αντιστασεις των 0.00000000000001 Ωμ .... :tongue_smilie: :)) για να εχουμε αποδοση , με συρμα που μπορεις να δεσεις και το αλογο στο δενδρο.
Αυτο το συρμα ομως χρειαζεται και την ισχυ ενος κινητηρα για να ερθει σε θερμοκρασια ικανη να μας δωσει καλο αποτελεσμα.
Οποτε πολυ απλα και λογικα , φτανουμε σε ενα σημειο να μπορουμε να πουμε οτι αν βαλουμε πιο λεπτο συρμα , θα μπορεσουμε να παρουμε τη θερμοκρασια που θελουμε πιο αμεσα και ετσι να εχουμε και το αποτελεσμα που θα παρουμε απο μια αντισταση σε βαθμο υπερβολης , με λιγοτερη ενεργεια .

Ατμιζουμε βαση της ανοδου θερμοκρασιας σε ενα αγωγο.
Το μεσο που χρησιμοποιουμε για την ανοδο της θερμοκρασιας , ειναι τα Watts.
Η θερμοκρασια αυτη ομως μπορει να ειναι ιδια χωρις να χρειαζομαστε υπερβολες .
Οποτε στην ουσια δε χρειαζομαστε τα 200 Watts για να ατμισουμε φιλε μου.

Yπαρχει μια εφαρμογή  (προσωπικα δεν τη χρειάστηκα ποτε αρα δεν ξερω και πως δουλευει.... :eyesplash:) , το steam engine , στο οποιο αναφερεται και το Heat flux σε ενα σημειο .
Αυτο το heat flux , ειναι πολυ βασικο και θα δεις οτι οσο πιο λεπτο ειναι το συρμα , τοσο μεγαλυτερο ειναι.
Αρα αν κανουμε μια αντισταση με 60αρι συρμα και μια με 25αρι συρμα , θα δουμε οτι με το 25αρι θα εχουμε μεγαλυτερο heat flux , επομένως και καλυτερη αποδοση στα ιδια Watts .

Eιναι καλος δασκαλος αυτη η εφαρμογη για να δει καποιος πολλα πραγματακια και να καταλαβει πολλα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Φίλε shodockan,
Το ξέρω ότι δεν χρειάζομαι υοοσταθμό της ΔΕΗ για να ατμίσω  :laugh1: . Θα μπώ τώρα στους επισκαυάσιμους με dripper φίλε μου και θα παίζω με clapton σύρματα (premaid, αλλά θα τα στρίβω εγώ) και στο σχετικό νήμα του Tsunami (αυτός είναι ο dripper) διάβασα ότι τα παιδιά εκεί, με τα σύρματα αυτά, πάιζουν από 45W μέχρι και 80W. To Pico που έχω, με μια LG HG2 που φοράει, δεν νομίζω να κρατάει πάνω από 1 με 1,5 ώρα, άσε που τερματίζει και στα 75W. Κατάλαβα δηλαδή ότι όλα θα δουλεύανε στο όριο, κάτι που δεν μου αρέσει. Άσε που μου τι σπάει να πρέπει να φορτίζω κάθε λίγο και λιγάκι. Γι αυτό προχώρησα σε αυτή την αγορά. Και για την δύναμη αλλά και για την διάρκεια. Μέχρι τώρα έπαιζα από το 15W μέχρι τα 40W, βαριά βαριά, αλλά με τον Tsunami θα αλλάξουν τα πράγματα. (Μου αρέσουν τα σύνεφα και ο πυκνός ατμός ρε γμτ...). 
Θα το τσεκάρω το steam engine, έχω πολλά να μάθω και ότι έχω μάθει είναι μέσα από αυτό το forum. Με λίγα λόγια θα σας τα πρήξω τις επόμενες μέρες αρκετά  ;D .
Ευχαριστώ ξάνα!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Θα μας τα πρηξεις ;;;;;;;;;;
Γιατι  ;;;;;;;
Οταν εμεις τα πρηζαμε στους παλαιοτερους , ηταν διαφορετικα  ;;;;;;;;;;

Ναι με τετοιο συρμα και τετοιες κατασκευες θελεις Watts.
Αυτο ομως σου εγραψα και πιο πανω ......  ;D
Για να φτασεις σε σημειο που θα μπορεσεις να το ''βαλεις μπροστά'' , θα πρεπει να εχεις μεγαλη ισχυ , ασχετος τα Ωμ που ειναι πλεον.....
Αρα με πιο λεπτο συρμα , η μπαταρια θα ειναι ικανη να δωσει αποτελεσμα.

Ολα αυτα βεβαια δεν ειναι καθαρα σε συγκριση χοντρου ή λεπτου συρματος , απλη ή Clapton αντισταση κλπ. κλπ. κλπ.
Γενικη εικονα ειναι οσα λεμε φυσικα με γενικες γνωσεις .
Το καθε τι εχει τα δικα του υπερ και κατα και χρειαζεται και τον δικο του χειρισμο.

Ειναι μεγαλο κεφαλαιο το τι συρμα χρησιμοποιουμε και τι συρμα μπορει να κουμανταρει μια μπαταρια , εχοντας πολλες παραμετρους να θεσουμε στο τραπεζι και χωρις να ξεχναμε τις προσωπικες εμπειριες και τα γουστα του καθενα.

Σαν συμπερασμα θα ηταν πιστευω σωστο πιστευω να κρατησουμε , οτι μια μπαταρια μπορει να αποδωσει ανετα  με ασφαλεια και μεσα στα ορια των δυνατοτήτων της , τα 50 Watts .
Aπο 'κει και πανω , η μια μπαταρια θα ζοριστει και δεν θα εχει την καλυτερη αποδοση.
Αν για παραδειγμα κανουμε μια αντισταση στα 0.20 Ωμ σε μηχανικο και βαλουμε στους πολους ενα πολυμετρο , θα δουμε οτι  θα στειλει στους πολους του ατμοποιητη στην καλυτερη περιπτωση απο τα 4.20V που ειναι γεματη , τα 3.20V.
Θα μας δωσει με τον τροπο αυτο καπου στα 70 W και η ενταση του ρευματος θα ειναι καπου στα 17 - 18 Amperes.
Οποτε απο τα 3.20V εχουμε απωλεια 1.00 V.
Αρα αν η μπαταρια μας φτασει στα 3.70V , τοτε θα εχουμε ρευμα 2.70V στη μπαταρια μας .
Δεν ειναι και οτι καλυτερο να δουλευουμε τις μπαταριες μας σε τοσο χαμηλο βολταζ.
Η διαρκεια απο το 4.20V μεχρι το 3.00V με τετοια αποφορτιση , φυσικα ειναι .......... ας γραψω μικρη.......

Φτανουμε λοιπον στο σημειο να λεμε οτι αναλογα τη μπαταρια εχεις , τι αντισταση εχεις , θα εχεις και το αναλογο αποτελεσμα .
Για να μπορουμε ομως να πουμε οτι εχουμε μια μπαταρια μεσα και ''ατμιζουμε'' , τοτε θα πρεπει να εχουμε και καποια διαρκεια.
Αλλιως , το μονο που μπορουμε να πουμε ειναι οτι .... απλα παιζουμε.....
(Εκτως αν καποιον δεν τον ενδιαφερει η διαρκεια καθολου και θελει απλα να ατμιζει με πολλα Watts)

Αποσυνδεδεμένος zoulag

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Lost in 3D
Super φίλε μου!
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες, κατάλαβα πολλά σήμερα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Γεια πήγα από gearbest τις samsung q30 πρώτη φόρτιση μου τις βγάζει 2644 με xtar vc2  είναι εντάξει

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
ναι είναι. Για να πάρουν 2650, τις "εριξες" πολύ σε volts, κάτω από 3.1V Κανονικά από 3.2V μέχρι 4.2V θα έπρεπε να πάρουν 2500mAh. Όχι οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα σ'αυτό απλά θα ζήσουν λιγότερο αν τις κατεβάζεις χαμηλότερα απο 3.2V.

Αποσυνδεδεμένος Sotis76

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Δεν τις έριξα πρώτη φόρτιση είναι

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Ok, τότε είχαν απλά "πέσει" μόνες τους όσο καιρό ήταν αποθηκευμένες μέχρι να τις πάρεις στα χέρια σου :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hashtag Shake and Vape 0 11 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:17
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 500087 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12309 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki