vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

104 επισκέπτες, 8 χρήστες
lagoudakis, Tazz, Giannis.B, ZoeM, treloneritis, fratz8, th3ofilos, JohnDag

Twitter

Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Σωστο , αλλα αυτο ομως ειναι το ανωτερο .
Οποτε για ποσες μιλαμε  ;;;;
Μια - δυο.....πεντε.....δεκα τζουρες ;;;
Για να εχει μια ''καλη'' διαρκεια μια μπαταρια 20μπερη , να υπολογιζεται τα 50W.
Αρα σε συνδιασμο , τα 100W.
To ξαναγραφω....    '' Για να εχουν οι μπαταριες , μια καλη διαρκεια και οχι 5-10 τζουρες ''

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Το 25Α output δεν λέει κάτι για την μπαταρία. Λέει απλά ότι θα έχεις μαξ έξοδο 25Α από την πλακέτα, που είναι παρα πολύ χαμηλό για μοντ με δυο μπαταρίες.
Anyway
Αν ξέρουμε input Amps και το efficiency σε κάποιο ohm range, μπορούμε να υπολογίσουμε πόσο θα τραβήξει από τις μπαταρίες. Αλλιώς μόνο υποθέσεις :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
25 A για ατμισμα..........;;;;
Πολλα δεν ειναι βρε παιδια ;;;
Ξερω τι θα μου πειτε...  Δεν υπαρχει αντιστοιχία , δεν εχει σημασια κλπ.  Ναι συμφωνω , αλλα για να εχω τετοια ενταση , σημαινει οτι θα εχω και αντισταση............στα ταρταρα.......
Πιο το οφελος απο κατι τετοιο σε VV/VW ???

Tεσπα.....κουβεντα να γινεται.....  Ολα καλα , ολα ανθηρά..... ;D

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Συγκριτικά με τα υπόλοιπα πάντα.
Εμένα και τα 10Α μου περισσεύουν :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
25 A για ατμισμα..........;;;;
Πολλα δεν ειναι βρε παιδια ;;;
Ξερω τι θα μου πειτε...  Δεν υπαρχει αντιστοιχία , δεν εχει σημασια κλπ.  Ναι συμφωνω , αλλα για να εχω τετοια ενταση , σημαινει οτι θα εχω και αντισταση............στα ταρταρα.......
Πιο το οφελος απο κατι τετοιο σε VV/VW ???

Tεσπα.....κουβεντα να γινεται.....  Ολα καλα , ολα ανθηρά..... ;D

Σε VW ίσως κανένα, σε μηχανικό όμως είναι απαραίτητα για αντίσταση βραχυκύκλωμα...
Αν και προτιμω 26650 ή 2-3p lipo μπαταρίες για τέτοια χρήση :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Kαλα βρε τρελαμένε.....
Τι αντισταση θα βαλεις σε μηχανικο για να τραβας 25 Α  ;;;;;;
Και τα drip tip σιλικόνης θα λιωσουν............. :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Είναι που ντρέπομαι να ανεβάσω βίντεο με τέτοια πράματα :)
Πειραματίζομαι με διάφορα στησίματα αλλά τα κρατάω για μένα γιατί είναι επικίνδυνο σπορ :angel:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
ΑΚΡΙΒΩΣ φιλε.
Ακριβως για το λογο αυτο μαλωνα χθες στο FB  με καποιον ξερολα............

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αυτά τα στησίματα είναι καθαρά για πειραματισμό και για την "πλάκα" μου, αλλά τα κάνω με πλήρη επίγνωση και ασχολούμενος με lipo και υψηλά ρεύματα κοντά στα 30 χρόνια, από τις εποχές που έφτιαχνα περιελίξεις δικές μου σε μοτέρ για τηλεκατευθυνόμενα αεροπλάνα.
Εκεί να δεις φωτιές σε lipo να χορτάσεις...
Δεν το συνιστώ σε κανένα να στήνει έτσι.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Φυσικα και δε συστήνεται κατι τετοιο και οποιος το κανει για να ατμιζει γενικα με τον τροπο αυτο , στην πραγματικοτητα δεν ξερει τι κανει.
Το να βγω και να δειξω το ντουμανι που θα εχω με 0 Ωμ αντ/ση , δεν ειναι μαγκια ....
Μαγκια ειναι να το κανεις αυτο με αντιστασεις που να μη φτανουν τις μπαταριες στο οριο τους.  
Γινεται  ;;;;
Δε γινεται ;;;
Αμα δε γινεται , δεν το κανω...

Πριν πολυ καιρο ενα παλικαρι , μπηκε ξαφνικα στο φορουμ και ρωτουσε τι μπαταρια να παρει για να δουλευει 0.2 Ωμ αντισταση.....
Τωρα πες μου εσυ  ( ή οποιος αλλος ) , τι να πεις στο παλικαρι αυτο.....
Εδω δεν ξερεις τι μπαταρια πρεπει να αγορασεις και θελεις να τη φτασεις στα ορια.....;;;;;  
Ποιος ομως φταιει που το παλικαρι αυτο εφτασε να ρωτησει κατι τετοιο  ;;;;;
Μα φυσικα οι κυριοι που βγαινουν  ''στο γυαλι''  και νομιζουν οτι κατι σημαντικο κανουν με τον τροπο αυτο...
Θα σε δει ομως και ο νεος αδερφε και θα εχεις και 'συ ευθυνη αν παθει κατι.
Γιατι ομως ρε αδερφε να δωσεις κατι τετοιο στον αερα και να σε δει αυτος ο καποιος νεος και ετσι να προσπαθησει να το κανει κι αυτος , γιατι εντυπωσιαστηκε απο το ντουμανι  ;;;;;
Δεν σε νοιαζει....;;;;;;;      Ε τοτε μπαραβο , αλλα φταιμε και 'μεις που τους επικροτούμε κιολας.



Αποσυνδεδεμένος alexq

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Οταν πλεον ομως mainstream ατμοποιητες βγαζουν coil 0,2Ω και κάτω θα υπαρξει προβλημα σιγουρα σε mod που δεν εχουν καποιο limit στο output current.
πχ ο Cleito βγαζει ενα coil 0,2 και ενα 0,4
http://www.aspirecig.com/products/cleito/236.html

ο Smok TFV4 βγαζει 0,16Ω coil (TF-T8) και προτεινει max 180Watt (33Amps) και βελτιστο 140Watt (29Amps)
οπως και τον TF-Q4 για χρηση μεχρι 140Watt με αντισταση 0,15Ω (30+ Amps)
http://www.smoktech.com/atomizer/tfv4-big-family

Δεν μιλαμε πλεον μονο για "πειραματισμους" απο εμπειρους ή απειρους χρηστες αλλα για αντιστασεις πολυ γνωστων ατμοποιητων που θα κυκλοφορουν ευρεως στα ατμομαγαζα της γειτονιας μας.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου αυτο μπορει να ισχυει για 'σενα και για οποιονδηποτε αλλον.
Δεν ισχυει για ολους αδερφε.

Οταν μερικοι απο εμας καναμε 0.05 ..... 0.5 Ωμ  αντιστασεις , η Kanger , η Aspire και πολλες αλλες που σημερα βλεπουμε να μοστραρουν τα προϊοντα τους με συστασεις του τυπου   --  πρεπει να δουλευει στα 100W -- , αυτες οι εταιριες φιλε μου ...... απλα δεν ειχαν ακομα γεννηθει αδερφε.
Οποτε δε μπορω να δω τη διαφορα του Α2 με 0.3 Ωμ σε σχεση με τον Billow στα ιδια Ωμ.
Ουτε τη διαφορα αναμεσα στον TFV4 σε σχεση με τον Madness ή τον CloudOne και τον Τηλεμαχο , στα 0.16Ωμ.

Αυτες ομως οι εταιριες , δεν εχουν αναφερει ποτε πουθενα το λογο που '' πρεπει ''  να δουλευουν οι ατμ/τες αυτοι με τετοιες δυναμεις....
Εγω θα κανω την αντισταση μου με 30αρι συρμα στα 0.5Ωμ και η Aspire βαζει 50αρι....
Με απλο μοντακι δεν γινεται να τον δουλεψεις ανετα.   
Οποτε ας παρεις καποιο μοντακι της εταιρια που μπορει να τον δουλεψει δηθεν  ''σωστα''....

Αποσυνδεδεμένος alexq

  • *
  • 57
  • Φύλο: Άντρας
Εγω απλα θιγω το θεμα και κατα ποσο ειναι ασφαλεις αυτα τα setup που πλεον ειναι προσβασιμα απο ολους. Απο το 2011 εχω στριψει και εγω πολλα μετρα συρμα αλλα τα κοινως προσβασιμα Mod δεν ηταν ποτε σε τετοια επιπεδα.
Ειναι και μοδα πλεον τα cloud chasing setup και αλλα πολλα που μονο εντυπωσιασμο προσφερουν και καμια ουσια. Δεν εχω καμια προθεση να μπω στο τριπακι, αλλα τελευταια ακουω γνωστους αρκετους να ψαχνονται και ρωταω να ενημερωθω μπας και γλιτωσουμε κανα ατυχημα.
αυτα...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Και εχεις δικιο για το οτι δεν υπηρχαν μοντακια με τετοιες δυνατοτητες φιλε μου.
Για το λογο αυτο ομως φτασαμε να βλεπουμε μηδενικες αντιστασεις σε μηχανικα , καυτες μπαταριες και θερμοκρασιες ατμου που μονο κακο εκαναν.

Οποιος θελει να ατμισει ετσι , δικαιωμα του , αλλα να μοστραρει το οτι εχει κανει 0.20Ωμ και να λεει οτι εχει γευση , ντουμανι και τερμα ευχαριστηση , ειναι λογος για να παει και ο νεος να το κανει χωρις να εχει γνωσεις και μετα να δουμε διαφορα προβληματα.
Δεν ειναι μαγκια , ουτε δηλωνει οτι ξερεις το η.τ.
Απλα ειναι μια μεθοδος για να ανεβασεις πολυ τα Watts και να εχεις περισσοτερη δυναμη στο ατμισμα σου , στο μηχανικο. 
Η υπερβολη ομως , ηταν παντα και θα ειναι για παντα , κατι που δεν χρειαζεται κανεις μας.

Και πραγματικα απορω γιατι σημερα με τοσο δυνατα ηλεκτρονικα μοντακια , καποιοι επιμενουν να κανουν υπερβολικα χαμηλες αντιστασεις , ενω ανετα με οτι αντισταση και αν εχεις πλεον , μπορεις απλα να ανεβασεις τα Watts και να εχεις το αποτελεσμα που θελεις.... :dontknow:
Δεν ειναι μηχανικο το VV/VW για να προσπαθεις να τραβηξεις μεσο της αντιστασης πολυ ρευμα ωστε να θερμανει το συρμα γρηγορα...

Τεσπα......   αρκετα ασχοληθήκαμε νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Όντως, και δεν είναι εδώ το θέμα για να συζητήσουμε για χαμηλές αντιστάσεις, Cloud Chasing κλπ. Είναι ήδη κτήνος το θέμα, ας το κρατήσουμε όσο πιο καθαρά on topic μπορούμε!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240822 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12481 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110949 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan